DeLonghi Dedica EC 680

seba21
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało
Sprzęt: Gaggia Classic + Ascaso i-Steel, Bialetti Moka Express 1 i 2, Bialetti Brikka 4, french press Bialetti, Hario V60/02, Hario Mizudashi, phin, Kalita Wave 185
Kontaktowanie:

DeLonghi Dedica EC 680

Postautor: seba21 » pn 12 sty 2015, 17:13

Dzień dobry,
Jako, że większości alternatywnych metod parzenia kawy już spróbowałem (żeby to raz.. :lol: ), zacząłem zastanawiać się nad jakimś niedrogim ekspresem kolbowym na początek i trafiłem na dość ciekawie wyglądający DeLonghi Dedica EC 680. Czy ktoś z Was miał już może kontakt z w/w? Ciężko cokolwiek na temat tego ekspresu znaleźć, więc byłbym bardzo wdzięczny za wszelkie opinie i sugestie.

Pozdrawiam

Crom
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Slowpresso, Phin, Aeropress+FlaVin sRGB, Moka 2tz inox, FP, tygiel
Młyn Eureka Mignon v.2+hopper DIY

Re: DeLonghi Dedica EC 680

Postautor: Crom » pn 12 sty 2015, 23:46

wygląda jak 820 zamknięty w mniejszej obudowie, myślę że (chyba) powinien sprawowac się podobnie. Jako minus tacka ociekowa o niewielkiej pojemności, nie obejmująca zasięgiem dyszy pary. Sitko ciśnieniowe tak samo jak u większego brata od razu do przeróbki/wymiany na proste.

ajma
Sprzęt: Saeco Nina Bar :)

Postautor: ajma » wt 13 sty 2015, 12:15

Czy orientujecie się, gdzie ekspresy typu delonghi EC 680 czy 820 są produkowane: Chiny, Włochy?
Jaka jest awaryjność tego sprzętu?

Crom
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: Crom » wt 13 sty 2015, 18:47

ja swój użytkuję już jakiś czas i nie było żadnych problemów. Myślę że dużo zależy od intensywności i sposobu użytkowania, regularnego czyszczenia. Osmotyczna lub chociaż czyszczona filtrem dzbankowym woda w przeciwieństwie do kranówy nie zakamienia wnętrza ekspresu to i nie za bardzo ma się co psuć. Mechanik z serwisu ekspresów zdradził mi, że przyczyną większości napraw jakie robią jest kamień, a do tego 90% ekspresów jakie w ogóle do nich trafiają to automaty.

seba21
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało
Sprzęt: Gaggia Classic + Ascaso i-Steel, Bialetti Moka Express 1 i 2, Bialetti Brikka 4, french press Bialetti, Hario V60/02, Hario Mizudashi, phin, Kalita Wave 185
Kontaktowanie:

Postautor: seba21 » wt 13 sty 2015, 20:44

wygląda jak 820 zamknięty w mniejszej obudowie, myślę że (chyba) powinien sprawowac się podobnie. Jako minus tacka ociekowa o niewielkiej pojemności, nie obejmująca zasięgiem dyszy pary. Sitko ciśnieniowe tak samo jak u większego brata od razu do przeróbki/wymiany na proste.
Dziękuję za odpowiedź. Czy mógłbyś napisać na co wymienić standardowe sitko? Nie ukrywam, że w ekspresie za 700-800zł nie chciałbym bawić się za bardzo w modyfikację, a wolałbym od razu wymienić na nowe konkretne części.
Ponadto jak Ci wychodzi spienianie mleka? Czy nie należy wymienić rurki na jakąś inną? Na zdjęciu - jak dla laika - wydaje się zbyt "gruba" w porównaniu do bardziej profesjonalnych ekspresów.

Pozdrawiam

ajma
Sprzęt: Saeco Nina Bar :)

Postautor: ajma » ndz 18 sty 2015, 14:47

Podłączę się jeszcze pod ten temat. Co byście doradzili - jak wcześniej pisałem - nie jestem jakimś wielkim koneserem kawy, mam spieniacz Jury i chciałbym dokupić ekspres ciśnieniowy (mam saeco nina bar, który służy mi już od 5 lat i dogorywa). Chcę kupić nowy (nie używany, raczej nie ascaso czy gaggia) zastanawiam się nad tytułowym delonghi dedica es 680 lub tańszy o około 150 zł saeco poemia ( w tej wersji z nierdzewnym boilerem) - czy warto dać więcej za tego delongha - czy te dwa ekspresy to "jeden i ten sam szajs".

Crom
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: Crom » śr 21 sty 2015, 17:02

sitko można przerobić w jakimś zakładzie ślusarskim, to jest stal nierdzewna, trudna w obróbce. Można dokupić w serwisach pojedyncze sitka od najtańszych modeli tej firmy i one będą działać, jednak moim zdaniem fabryczne nieco lepiej dociskają uszczelkę i warto się pomęczyć z przeróbką. Co do spieniacza to używam go bez metalowej nakładki (pod spodem jest jeszcze jedna, cienka nakładka z plastiku). Drobniejsza piana wychodzi, można robić wzorki latte art.

Ja wczesniej wcześniej też miałem tani ekspres w stylu saeco nina i kawy mielone z marketu. Nie znałem tych wszystkich reguł przygotowywania espresso, spieniacz nie potrafił tam spienić mleka. Efekt był mierny, nie lubiłem pić kawy.
Obecnie używam świeżych singli z palarni, ekspresu i młynka żarnowego średniej klasy, stopniowo nauczyłem się też zasad przyrządzania espresso i cappu - i powiem króko: niebo a ziemia, dopiero teraz wiem co to znaczy kawa. Różnica jest kolosalna. Trzeba jednak pamiętać, że na efekt końcowy składają się wszystkie te czynniki, sam ekspres to tylko 1 z 4 elementów układanki. Ekspresy poniżej 1500zł praktycznie wszystkie wymagają jeszcze dodatkowo przeróbki/wymiany sitek, bo producenci wszędzie pchają sita ciśnieniowe.

KolesGit
Sprzęt: DeLonghi Nespresso Pixie EN 125.S

Postautor: KolesGit » czw 31 mar 2016, 14:11

sitko można przerobić w jakimś zakładzie ślusarskim, to jest stal nierdzewna, trudna w obróbce. Można dokupić w serwisach pojedyncze sitka od najtańszych modeli tej firmy i one będą działać, jednak moim zdaniem fabryczne nieco lepiej dociskają uszczelkę i warto się pomęczyć z przeróbką.
Wiem, że temat stary, ale przymierzam się do kupna tego ekspresu ec680 z uwagi na rozmiary. Czy mógłbyś napisać coś więcej o tej przeróbce? Na czym ona polega - czym różnią się sitka przerobione od oryginalnych, czy można kupić gotowe przerobione?

olbap
Sprzęt: DeLonghi ec 680.M, wkrótce Graef CM 702, Bialetti Fiammetta

Postautor: olbap » czw 27 lip 2017, 17:40

ponawiam pytanie odnośnie portafiltra do DeLonghi EC 680: czy istnieje jakikolwiek zamiennik sitka na rynku/za granicą na bottomless czyli nieciśnieniowego?

Crom
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: Crom » śr 09 sie 2017, 14:53

przymierzam się do kupna tego ekspresu ec680 z uwagi na rozmiary. Czy mógłbyś napisać coś więcej o tej przeróbce? Na czym ona polega - czym różnią się sitka przerobione od oryginalnych, czy można kupić gotowe przerobione?
Przeróbka polega na usunięciu drugiego dna, które blokuje normalny przepływ wody, tu masz filmik : https://youtu.be/i83W7LY9z1I?t=1m12s
czy istnieje jakikolwiek zamiennik sitka na rynku/za granicą na bottomless czyli nieciśnieniowego?
można próbować z sitami od najtańszych modeli tego samego producenta, ale one nie przylegają tak dobrze do uszczelki i z czasem będą nieszczelności.

Niestety trzeba się pomęczyć z przeróbką albo - lepiej - kupić porządny, metalowy ekspres, który fabrycznie ma normalne sita (ascaso/rancilio/lelit/la pavoni itp.), to inna liga niż te plastikowe marketowce udające prawdziwe ekspresy kolbowe, również pod innymi względami niż tylko sita.

Wróć do „Ekspresy kolbowe domowe”