Pitna czekolada w kawiarni i nie tylko

Wszystko co nie mieści się w powyższych kategoriach, ale związane z kawą...
Awatar użytkownika
KrzychK
stale zagląda do filiżanki
Sprzęt: Vibiemme Junior BD/ Macap MC4

Re: Pitna czekolada w kawiarni i nie tylko

Postautor: KrzychK » wt 27 lis 2012, 19:11

Aż zapodam cytat - "która dla uzyskania najlepszego smaku wymaga wielogodzinnego przygotowania w czekoladziarce".
Myślę (ale nie jestem specem w tej dziedzinie, na życie zarabiam inaczej) że coś w tym jest, oczywiście, z byle gie nie będzie nawet po 100 godzinach mieszania cuda.

Czekolada? No na pewno nie 100% kakao :dymek:
Pomijam już to, że lubię ciemne czekolady, ale Cluizel 99% był zbyt... suchy? Fajnie trzeszczał w zębach, jest wyrazisty, ale to już nie to.

PS. i jeszcze do kolegi Szelesta - zdarza się, że piję włoski produkt kupowany czy to w C.S. czy też w Karomie i nawet te sypkie czekolady można przygotować poprawnie lub koncertowo spartolić...
Grunt to cos ciemnego.... no moze byc i kava.
Vibiemme Junior BD/ Macap MC4

Szelest
Sprzęt: Dalla Corte Evolution, La Spazialle S5, Dalla Corte Super Mini

Postautor: Szelest » wt 27 lis 2012, 19:24

I prawdę mówiąc co najmniej dziwnym jest porównywanie czegoś co możemy uzyskać po 6 godzinach za pomocą profesjonalnego urządzenia do czegoś co możemy uzyskać w domu.
Zależy jaki jest cel porównań :)
Jeżeli porównujemy czekoladę pitną różnych firm i wrzucamy do porównania napój budyniowy, który nijak się ma do pitnej czekolady, to masz rację, nie można tego porównywać ;)
Technika sporządzania pitnej czekolady jest zupełnie innym zagadnieniem, a fakt, że do sporządzania czekolady używamy czekoladziarki (wystarcza urządzenienie za 500 zł), nie powinien stanowić przeszkody - do wykonania poprawnego espresso wymagany jest ekpsres ciśnieniowy, który jest tylko narzędziem do osiągnięcia celu.
Jeżeli chodzi o czas przygotowania czekolady, to zależy on tylko od naszych oczekiwań wobec gotowego produktu - dobry efekt można uzyskać już po kilkudziesięciu minutach przyrządzania.

Reasumując, możemy się zadowolić budyniem o smaku czekoladowym i różnym stopniu jego upodobniania do czekolady, a możemy też mieć nieco większe wymagania i spróbować uzyskać czekoladę pitną (cokolwiek by nie znaczyło to pojęcie) :)
Pozdrawiam, Szelest
Pasjocafe Kraków

antonio
S Z A M A N
S Z A M A N
Sprzęt: E61, FB70, Sublima, MSJ, K30, R55, W15A, W1
Kontaktowanie:

Postautor: antonio » wt 27 lis 2012, 19:25

Jakie sypkie czekolady? To są tylko budynie... Powiem dosadnie: to są włoskie paciorki dla indian. Koszt produkcji 1kg tego proszku wynosi max 2 euro. W Polsce osiąga 25 euro ;). Na litość boską, niech to ktoś w Polsce robi...
Ostatnio zmieniony wt 27 lis 2012, 19:33 przez antonio, łącznie zmieniany 1 raz.

Szelest

Postautor: Szelest » wt 27 lis 2012, 19:32

ps. i jeszcze do kolegi Szelesta - zdarza się, że piję włoski produkt kupowany czy to w C.S. czy też w Karomie i nawet te sypkie czekolady można przygotować poprawnie lub koncertowo spartolić...
Próbowałem różnych półproduktów, określanych przez sprzedawców jako pitna czekolada - zarówno sporządzanych samemu, jak i w lokalach gastronomicznych - ale tak na prawdę tylko kilka produktów można było nazwać czekoladą pitną (po poprawnym sprządzeniu). Reszta to były napoje o konsystencji budyniu lub napoje pitne,nijak mające się do czekolady.

Przy zakupie czekoladziarki otrzymałem jako gratis paczkę czekolady w ... litrowych kartonach (jak mleko UHT) :) Po degustacji pierwszego kartonu, reszta poszła do "śmieci".
Pozdrawiam, Szelest
Pasjocafe Kraków

Awatar użytkownika
KrzychK
Sprzęt: Vibiemme Junior BD/ Macap MC4

Postautor: KrzychK » wt 27 lis 2012, 19:36

Rozumiem, że podajesz u siebie Callebaut? No to postaram się wpaść jak będzie Kraków grany. Zobaczymy :dymek:
Grunt to cos ciemnego.... no moze byc i kava.
Vibiemme Junior BD/ Macap MC4

antonio
S Z A M A N
S Z A M A N
Kontaktowanie:

Postautor: antonio » wt 27 lis 2012, 19:39

Wcale się nie dziwię, te kartony uht (też włoski bełkot) są jeszcze górsze niż budynie...

Szelest

Postautor: Szelest » wt 27 lis 2012, 21:47

Rozumiem, że podajesz u siebie Callebaut? No to postaram się wpaść jak będzie Kraków grany. Zobaczymy :dymek:
Zapraszam - szczególnie w Mikołajki - będą niespodzianki :)

Callebauta też zdarza nam się robić, ale mamy również inne produkty - priorytetem jest jednak kawa :)
Pozdrawiam, Szelest
Pasjocafe Kraków

Awatar użytkownika
nets
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało
Sprzęt: FP Bodum Chambord 0,35l, AeroPress, Hario Slim, Clever Dripper, młynek Bodum Bistro

Postautor: nets » wt 27 lis 2012, 22:39

Piłem czekoladę w Wadlu w Złotych Tarasach jakiś czas temu i tego się pić nie dało, tanie nie było ale musiałem to odstawić i kupić herbatę

Ostatnio piłem Segafredo Hot Ciok i też tego zbytnio się nie dało pić

Awatar użytkownika
pytlakos
Sprzęt: Isomac Tea II, Macap MD5

Postautor: pytlakos » śr 28 lis 2012, 8:38

Próbowałem różnych półproduktów, określanych przez sprzedawców jako pitna czekolada - zarówno sporządzanych samemu, jak i w lokalach gastronomicznych - ale tak na prawdę tylko kilka produktów można było nazwać czekoladą pitną
Szelest, możesz powiedzieć co to były za produkty, które możesz nazwać czekolada pitna?

Szelest

Postautor: Szelest » śr 28 lis 2012, 9:05

Na targach SweetExpo dostałem do sprawdzenia kilkanaście róznych produktów czekoladowych i spośród nich wyróżniał się Callebaut (jakość, cena oraz dostępność) i jeszcze może ze dwie czekolady o zbliżonym smaku, ale teraz nie pamiętam jakie to były firmy (zapewne gdzieś mam ulotki promocyjne, ale występował problem z łatwą dostępnością produktów) - wszystkie akceptowalne czekolady były sprzedawane w formie "pastylek". Te sprzedawane w formie proszku były dla mnie nie do zaakceptowania.
Pozdrawiam, Szelest
Pasjocafe Kraków

antonio
S Z A M A N
S Z A M A N
Kontaktowanie:

Postautor: antonio » śr 28 lis 2012, 9:08

Pijmy kawę, bo czekolada do picia marną jest ;).

Awatar użytkownika
pytlakos
Sprzęt: Isomac Tea II, Macap MD5

Postautor: pytlakos » śr 28 lis 2012, 9:45

Jakiś czas temu sprawdzałem ofertę Callebaut, ale ta chyba nie jest skierowana do indywidualnych użytkowników, bo w ofercie mieli najmniej 5kg worki.
Teraz jak patrzę na stronie to jest coś w 1kg, chyba odezwę się do nich z ciekawości, a nóż będą mieli coś w akceptowalnej wielkości.

Szelest

Postautor: Szelest » śr 28 lis 2012, 10:54

Na allegro można znaleźć różne gatunki Callebaut.
Pozdrawiam, Szelest
Pasjocafe Kraków

Awatar użytkownika
picasso83
Sprzęt: Ekspres: Ascaso Dream :)
młynki:Eureka Mignon niebieska, Hario Slim, Tiamo Slim
Clever Dripper, filtr wietnamski Phin, Aeropress, Tygielek, Chemex, Bialetti Moka Exress

Postautor: picasso83 » śr 28 lis 2012, 10:59

Kilka razy było wspomniane, że nawet te "czekolady" sprzedawane w saszetkach mogą być pijalne jeśli są przygotowane właściwie. Mam więc pytanie: jak przygotować je właściwie? Szczególnie interesujące dla mnie jest przygotowanie z wykorzystaniem dyszy parowej ekspresu.
Espresso: Meraviglioso od Antonia
do dripa: ambrozja Etiopia Yirga Cheffe Kochere od Antonia

Awatar użytkownika
rafla
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Krups, Eureka, Ascaso, Jura, Bialetti

Postautor: rafla » śr 28 lis 2012, 11:21

Przewróć stronę...

PS
Czekoladziarka fajna rzecz, ale nie dla 2 filiżanek na miesiąc. :D Jakoś sobie nie wyobrażam zbyt częstego picia czekolady, nawet tej najlepszej, co innego kawiarnia.
"Yo I'm a lazy arse, scruffy hair, outa bed stumbling... Grumbling: Where's my Coffee?"

Wróć do „Inne”