KAWA a zdrowie - bilans plusów i minusów

Wszystko co nie mieści się w powyższych kategoriach, ale związane z kawą...
donkiszot
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: _

Re: KAWA a zdrowie - bilans plusów i minusów

Postautor: donkiszot » śr 24 paź 2012, 16:09

Z tą guaraną, to jakoś tak powinno być, ale nie miałem jeszcze okazji. Jedna piguła to: Ekstrakt guarany 400 mg, kofeina 80 mg (nie zaleca się przekraczać dawki 4 szt. na dobę). Polecam jedynie przez współzamieszkiwanie, które łyka i chwali ;)

Ja tam wolę smak, a przy ilościach wypitych herbat i kaw nic mi więcej nie potrzeba, ale jeśli ktoś miałby pić z zatkanym nosem, albo absolutnie nie ma perspektyw na dobrą kawę, czy równie dobrą mocną herbatę, to alternatywa jest.

Awatar użytkownika
RAF77
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: rancilio epoca + fiorenzato f64 evo

Re: Odp: KAWA a zdrowie - bilans plusów i minusów

Postautor: RAF77 » śr 24 paź 2012, 16:33

Dlatego ja pijam single arabiki i wiem co piję.
Nawet 3 dopio naraz bez problemów.
rancilio epoca + fiorenzato f64 evo

Awatar użytkownika
Kekacz
stale zagląda do filiżanki
Sprzęt: Jest: RS PID + Fiorenzato F4 Nano, Gaggia MDF, Aeropress. Było: Gaggia Baby Twin.
Kontaktowanie:

Re: Czy producent kawy powinien podawać skład mieszanki?

Postautor: Kekacz » śr 24 paź 2012, 16:46

Dobre pytanie. Jeśli tak to jak wrażenia po 3 miarkach arabiki ? Sam nawet nie przekraczam dwóch miarek, a przy wysoko-robuścianym blendzie pewnie zachowałbym jeszcze więcej umiaru.
Przy założeniu, że 100% arabici ma ok 1% kofeiny:
pojedyncze espresso (7 g) - 70 mg kofeiny
jedna miarka aeropressa - 140 mg
3 miarki - 420 mg

Czyli wszystko w granicach bezpieczeństwa.

3% zawartość (jak w robuście) (aby nie liczyć po maksymalnych wartościach czyli 4,5%) odpowiednio 210 mg, 420 mg, 1260 mg.
Dla 4,5% to będzie 315 mg, 630 mg, 1890 mg :o
| RS PID + G_MDF Teflon stepless ;) | Espresso Gear Barista Black | Aeropress |

WojSob
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Ascaso Steel Uno Prof Pid, Nuova Simonelli Musica, Mahlkönig Vario Home, Fiorenzato F6 D, Saeco MAC, Chemex, drippery, aeropress, syfon, phin.

Postautor: WojSob » śr 24 paź 2012, 18:08

Espresso ma 70 mg kofeiny? Na zestawieniu poniżej są inne dane.
"Arabici" to chyba jakieś plemię arabskie :)
Załączniki
Zawartosc kofeiny.jpg
Zawartość kofeiny

Freezer64
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Aeropress, Phin, Hario Slim

Postautor: Freezer64 » śr 24 paź 2012, 18:21

@Kekacz
Po pierwsze te wartości kofeiny które podajesz są w zbyt dużym uproszczeniu. Zbyt dużo zmiennych żeby tak sobie wyliczać ile jest w filiżance (poza gatunkiem ziarna również w sporym stopniu metoda parzenia czy nawet stopień wypalenia kawy). Zresztą sam widzisz jak one się mają do powyższych ;)

Poza tym co z tego, że w granicach bezpieczeństwa ? Chyba nie chodzi o to żeby się za przeproszeniem "naćpać" kofeiną tylko (lekko) pobudzić. A jak wiadomo przy dużych dawkach efekt może być przeciwny do zamierzonego, zwłaszcza w kwestii koncentracji i trzeźwego myślenia. Wymownie wygląda efekt odurzenia pająka kofeiną :
Obrazek (wikipedia)
Oczywiście człowiekowi daleko do pająka, ale jakieś tam analogie można wyciągnąć ;)

Poza tym wiadomo, że tabelkowe-standardowe wartości mają się nijak do konkretnej osoby (jej wrażliwości na kofeinę, wagi, tego co ile i kiedy zjadła, stanu fizycznego, etc. etc.)

Awatar użytkownika
cyrus
@mod
@mod
Sprzęt: osprzęt

Postautor: cyrus » śr 24 paź 2012, 20:30

:D
Wstyd się przyznać, al byłem kiedyś na takim wykładzie, gdzie Pan Prof.(!) mówił o... złu :wink: Pokazywał obrazki zamarzniętej wody, a dokładnie kryształków. Twierdził, że muzyka gangsta-rap jest zła, bo woda brzydko krystalizuje :shock:
Byłem w szoku. Nie ze względu na wodę, a na to, że takie brednie głosi Pan Prof. Obrazek
Może akurat ta woda i pająki mają niewiele wspólnego, ale tak jakoś nie mogłem się powstrzymać, aby się tym podzielić :mrgreen:
Ascaso Elipse (PID+termo) + Isomac Macinino Professionale Inox + Bialetti Dama Deco' Nero + AeroPress + Hario V60 + phin

Awatar użytkownika
Kekacz
Sprzęt: Jest: RS PID + Fiorenzato F4 Nano, Gaggia MDF, Aeropress. Było: Gaggia Baby Twin.
Kontaktowanie:

Postautor: Kekacz » śr 24 paź 2012, 20:36

@Kekacz
Po pierwsze te wartości kofeiny które podajesz są w zbyt dużym uproszczeniu. Zbyt dużo zmiennych żeby tak sobie wyliczać ile jest w filiżance (poza gatunkiem ziarna również w sporym stopniu metoda parzenia czy nawet stopień wypalenia kawy). Zresztą sam widzisz jak one się mają do powyższych ;)
Nigdzie nie napisałem, że to ilość w filiżance :), bo wiadomo, że cała kofeina się nie rozpuszcza przy krótkim czasie 25 sekund. Stąd też większa jej zawartość w parzonej.
| RS PID + G_MDF Teflon stepless ;) | Espresso Gear Barista Black | Aeropress |

gromog
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało
Sprzęt: Jura F50 II+Graef CM80+tygielek+ekspres przelewowy

Postautor: gromog » czw 25 paź 2012, 10:36

Wstyd się przyznać, al byłem kiedyś na takim wykładzie, gdzie Pan Prof.(!) mówił o... złu :wink: Pokazywał obrazki zamarzniętej wody, a dokładnie kryształków. Twierdził, że muzyka gangsta-rap jest zła, bo woda brzydko krystalizuje :shock:
Byłem w szoku. Nie ze względu na wodę, a na to, że takie brednie głosi Pan Prof. Obrazek
Może akurat ta woda i pająki mają niewiele wspólnego, ale tak jakoś nie mogłem się powstrzymać, aby się tym podzielić :mrgreen:
Twój Prof. miał rację odnośnie wpływu muzyki na wodę. Obejrzyj film - Woda - wielka tajemnica. Bardzo interesujący film, wrzucam 2 linki jeden z napisami, drugi z lektorem.
http://www.youtube.com/watch?v=SppiDB-h ... re=related
http://www.youtube.com/watch?v=EFaZC-5ys9g
ODBANOWAĆ TWOLIPANA !!!ODBANOWAĆ TWOLIPANA !!!ODBANOWAĆ TWOLIPANA !!!ODBANOWAĆ TWOLIPANA !!!ODBANOWAĆ TWOLIPANA !!!ODBANOWAĆ TWOLIPANA !!!

Awatar użytkownika
cyrus
@mod
@mod
Sprzęt: osprzęt

Postautor: cyrus » czw 25 paź 2012, 13:28

Ależ znam ten film*. To w nim są owe zdjęcia, które Pan Prof. pokazywał.
Tylko zlituj się ;) Profesorowi nie przystoi wierzyć w takie brednie... Kiedyś też wierzono w czarownice...
Ale to jest moje zdanie.

* W połowie wyłączyłem, bo nie dało się tych głupot słuchać. Zupełnie, jakbym słuchał espresso w proszku od neskafe...
Ascaso Elipse (PID+termo) + Isomac Macinino Professionale Inox + Bialetti Dama Deco' Nero + AeroPress + Hario V60 + phin

donkiszot
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: _

Postautor: donkiszot » czw 25 paź 2012, 14:51

A ja zmarnowałem pełne 85 minut i 50 sekund, żeby móc powiedzieć co następuje.

Przerażenie mnie ogarnia, że są ludzie, którzy wierzą w takie filmy i na ich podstawie budują swój światopogląd. Już w drugiej minucie (bo wcześniej tylko kapie woda, a raczej jej render 3d, bo i tu jest przekłamanie) wygłaszają pierwszą wierutną bzdurę sprzeczną z naukowym podejściem.

Teoria teorią i można sobie badać co się chce, bo przecież na tym poszukiwania naukowe, a tym bardziej pozanaukowe, polegają, ale wyciąganie wniosków z palca, zaokrąglanie w obliczeniach Pi do pięciu, traktowanie faktów jako wielkie odkrycia, a przemyśleń jako tezy naukowe to kpina i łgarstwo. Nosz... gdyby mi ktoś płacił to tydzień w tydzień mógłbym pisać podobne brednie na temat ognia, ziemi, tlenu, złota, soli, narodzin, tęczy, duchów, telepatii, zboża, krwi, osikowych kołków, kryształów górskich czy czerwonej tynktury. A może jednak bym nie mógł, bo mój mózg nie wytrzymałby natłoku tylu kretyńskich myśli na sekundę. Dajcie spokój.

Poza tym, o co całe zamieszanie, skoro z filmu jasno wynika, że przed spożyciem należy wodę przeprosić, albo puścić jej Bacha i wszystko będzie pięknie.

gromog
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało
Sprzęt: Jura F50 II+Graef CM80+tygielek+ekspres przelewowy

Postautor: gromog » czw 25 paź 2012, 15:42

Tylko zlituj się ;) Profesorowi nie przystoi wierzyć w takie brednie... Kiedyś też wierzono w czarownice...
A teraz już się nie wierzy w czarownice? W moich okolicach mieszka taka do której ludziska z całej Polski jadą.
A ja zmarnowałem pełne 85 minut i 50 sekund, żeby móc powiedzieć co następuje.
Poza tym, o co całe zamieszanie, skoro z filmu jasno wynika, że przed spożyciem należy wodę przeprosić, albo puścić jej Bacha i wszystko będzie pięknie.
Dlaczego zmarnowałeś? Poznałeś jeden z tajników przygotowania dobrej kawy, puszczasz Bacha w trakcie przygotowywania kawy i wychodzi ci znakomite espresso :D
ODBANOWAĆ TWOLIPANA !!!ODBANOWAĆ TWOLIPANA !!!ODBANOWAĆ TWOLIPANA !!!ODBANOWAĆ TWOLIPANA !!!ODBANOWAĆ TWOLIPANA !!!ODBANOWAĆ TWOLIPANA !!!

Awatar użytkownika
MichałM
Sprzęt: Ascaso Steel Duo Prof, syfon Bodum Santos 3000, aeropress, moka Bialetti, młynek Demoka

Postautor: MichałM » czw 13 gru 2012, 12:33

W temacie kawa a zdrowie: Kawa obniża ryzyko raka (klik!).
Zawsze wiedziałem, że kawa to samo zdrowie, a tu kolejne potwierdzenie naukowe.
...czarność węgla, przejrzystość bursztynu, zapach mokki i gęstość miodowego płynu...
Ascaso Steel Duo Prof, syfon Bodum Santos 3000, aeropress, młynek Demoka M 203d

Freezer64
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Aeropress, Phin, Hario Slim

Postautor: Freezer64 » czw 13 gru 2012, 20:07

Z tym "samym zdrowiem" bym nie przesadzał ;)
Wymowne jest, że w większości tych badań pozytywne skutki picia kawy ujawniają się dopiero przy piciu znacznej ilości. Czasem nawet to podkreślają pisząc, że standardowe dwie pomagają już wielokrotnie mniej lub wręcz mają (niemal) pomijalny wpływ.

Suzui
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało
Sprzęt: ESAM 2800.SB

Postautor: Suzui » czw 13 gru 2012, 21:41

Karmią nas różnymi absurdami, od homeopatii po promieniowanie żył wodnych. :glupek:

Nie wierzę w demonizowanie kawy. Dobrze parzona kawa z pewnego źródła i w rozsądnych ilościach nie szkodzi, a jak ktoś kupuje marketowy śrut i robi PRLowską zalewajkę to jego problem.

Crom
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Slowpresso, Phin, Aeropress+FlaVin sRGB, Moka 2tz inox, FP, tygiel
Młyn Eureka Mignon v.2+hopper DIY

Postautor: Crom » śr 09 sty 2013, 0:46

Artykuł w temacie:
http://kobieta.gazeta.pl/Dove/1,95115,62450.html

Niektóre tezy muszę niestety potwierdzić na sobie, problemy z zaśnięciem, nerwowość żołądka i kłopoty z trawieniem, których nigdy nie miałem to odkąd regularnie piję kawę nagle się pojawiły. A nie piję dużo ani byle co, 1-2 wysokogatunkowe lungo/cappucino z arabiki to max. Szkoda, jak tak dalej będzie to chyba powrócę do herbat. :cry: Przyjemność podobna, cena niższa, wymagania sprzętowe i przygotowanie - banalne, właściwości zdrowotne jasnych odmian dużo lepsze, i - co najważniejsze - dolegliwości brak.

Wróć do „Inne”