Pojemnik do kawy

Wszystko co nie mieści się w powyższych kategoriach, ale związane z kawą...
edtheduck
stale zagląda do filiżanki
stale zagląda do filiżanki
Sprzęt: clever dripper | Porlex
mukka express | Aeropress

Re: Pojemnik do kawy

Postautor: edtheduck » ndz 01 kwie 2012, 20:58

Widziałem taki w Saturnie.
Tylko ciekaw jestem jak on działa. Na baterię, czyli odsysa powietrze pewnie. Pytanie czy efektywnie.

AromaCaffee
zagląda od święta
Sprzęt: ASCAO ARC FUN

Postautor: AromaCaffee » wt 24 lip 2012, 23:53

Najlepszy na kawę jest pojemnik próżnikowy :) sama ostatnio kupiłam :)
kiedyś trzymałam w pudełku, które było plasitkowe ze szczelną nakrętką
www.aromacaffee.eu - wszystko czego potrzebujesz by zaparzyć pyszną kawę.

tomeh
zagląda od święta
Sprzęt: nie mam
Kontaktowanie:

Postautor: tomeh » ndz 05 sie 2012, 22:58

Na aukcji widziałem pojemniki próżniowe z metalu nierdzewnego ze szklanym wiekiem. Takie są bardzo dobre.
Portal open-youweb.com informacje tematyczne.

Maro2
Sprzęt: Saeco Via Veneto de Luxe

Postautor: Maro2 » pt 07 wrz 2012, 14:45

Niedawno pojemniki próżniowe Dafi kupiłem http://www.dbamosmak.pl/#go=3

Freezer64
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Aeropress, Phin, Hario Slim

Postautor: Freezer64 » pt 07 wrz 2012, 19:53

Ten Delonghi wygląda solidnie tylko 200zł to trochę sporo ;)

@Maro2
To może napiszesz coś więcej ? Czy wieczko sprawia wrażenie trwałego i szczelnego, jak pompka, etc. ?

dandy
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: aeropress, grindripper, Incanto, KG89

Postautor: dandy » pt 07 wrz 2012, 21:57

Jeden e-sklep sprzedaje za 150 zł (+ przesyła), jako że to nowość z czasem cena pewno trochę spadnie

Freezer64
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: Freezer64 » pt 07 wrz 2012, 22:12

Ano faktycznie, choć mnie by pewnie wystarczył ten plastikowy Dafi 1,3l za 34zł (+ pompka 17zł) ;)

stefek
Sprzęt: FrenchPress Bodum HARIO SLIM

Postautor: stefek » sob 08 wrz 2012, 21:43

Hm... kupuję kawę w 1 kg.opakowaniach... podobno nie powinno się przesypywać kawy, lepiej zamknąć klamerką oryginalne opakowanie, potem hermetycznie zamknąć... chyba to będzie optymalnym rozwiązaniem http://www.youbean.pl/puszka_do_przechowywania_ziaren/ cena też do przyjęcia, jak dla mnie

Freezer64
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: Freezer64 » ndz 09 wrz 2012, 16:13

Pewnie pozostawiając kawę w fabrycznym opakowaniu zachowuje się część "mikroklimatu", atmosfery ochronnej w której pakują włoskie mieszanki, a wszelkie przesypywanie dopuszcza więcej tlenu do ziaren ze spodu, i takie tam ;) , ale raczej nie przeceniałbym tego, zwłaszcza w mieszankach z polskich palarni, których raczej nie pakuje się w atmosferze ochronnej.

Mnie natomiast zastanawia sprawa natury fizycznej - czy taki pojemnik próżniowy powinno się zapełniać najlepiej cały ? Zgrzewarki wysysają powietrze i folia blisko przylega do produktu, a w takim sztywnym pojemniku nie jest to możliwe. Na chłopski rozum to taki domowy pojemnik z przeciętną pompką raczej wszystkiego nie wyssa, więc najefektywniej jest wypełnić jak najwięcej pustej przestrzeni, dobrze rozumuję ?
Ten ww. pojemnij na 1800g, w którym miałoby leżeć 1000g kawy jest dobrym przykładem.

No i taki pojemnik próżniowy chyba najlepiej używać do dłuższego przechowywania, bez otwierania, więc gdy kupi się 1kg kawy to najlepiej część, przesypać do pojemnika próźniowego i odstawić (np. do lodówki), a resztę, która będzie zużywana na bieżąco trzymać w normalnym szczelnym pojemniku. Chyba, że ktoś ma przerób 1kg w tydzień to w ogóle może sobie darować tę całą "próźnię" ;)

Awatar użytkownika
cyrus
@mod
@mod
Sprzęt: osprzęt

Postautor: cyrus » ndz 09 wrz 2012, 18:47

[...] Zgrzewarki wysysają powietrze i folia blisko przylega do produktu, a w takim sztywnym pojemniku nie jest to możliwe. Na chłopski rozum to taki domowy pojemnik z przeciętną pompką raczej wszystkiego nie wyssa, więc najefektywniej jest wypełnić jak najwięcej pustej przestrzeni, dobrze rozumuję ?
Tam nie ma próżni :wink: Ta pompka obniża jedynie ciśnienie wewnątrz, nic więcej. Oczywiście uzyskuje się to poprzez "odessanie" powietrza z wewnątrz, ale powietrze tam pozostaje, tyle, że mniej niż przed odessaniem :wink: Folia przylega, bo jest bardziej elastyczna i ciśnienie panujące na zewnątrz, czyli w kuchni, jest w stanie odkształcić folię. Pojemnik jest za sztywny. Załadowanie całego pojemnika kawą wiele da, bowiem cząsteczek powietrza i tak będzie od groma, a ta pompka jak odessie z 1-5% wszystkich to i tak będzie dobrze...
Ascaso Elipse (PID+termo) + Isomac Macinino Professionale Inox + Bialetti Dama Deco' Nero + AeroPress + Hario V60 + phin

stefek

Postautor: stefek » ndz 09 wrz 2012, 21:45

Rozumiem, że chciałeś napisać, że załadowanie całego pojemnika ..nie wiele da.
Uzupełnianie pojemnika nowym zapasem opakowanej kawy,który spowoduje jego zapełnienie..kawą, nie powietrzem, wydaje się praktycznym rozwiązaniem, przy okazji mamy pewność, że kawci nam nie zabraknie..:)
Czy jest jakiś inny sposób , na bliskie :) ideału..magazynowanie ..do bieżącego użytku kawy ??

Freezer64
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: Freezer64 » ndz 09 wrz 2012, 22:55

@cyrus
Tyle to ja wiem, dlatego napisałem na końcu próżnia w cudzysłowu ;) Niemniej te 1-5%, które podajesz brzmi śmiesznie i podważa sens używania takich pojemników (o ile to prawda).
W każdym razie napełnienie po brzegi wydaje się kluczowe, pytanie czy będzie znaczna różnica w porównaniu ze zwykłym, szczelnym pojemnikiem (również napełnionym na full).

stefek
Czasem kupując małe opakowania z polskich palarni można dostać takie z zaworkiem i zipem. Bardzo praktyczne, bo po zużyciu części można zamknąć i ścisnąć żeby uszedł nadmiar powietrza. Wydaje się to być najbliższe ideału ;)
A przy większych opakowaniach generalnie najlepiej większą ilość przesypać do czegoś szczelnego i odstawić (np. tego pojemnika "próźniowego" czy innego szczelnego), a otwierać na bieżąco z mniejszego szczelnego pojemnika. W tej sposób nie wietrzysz co dzień całej kawy tylko tą drobną ilość, która i tak się szybko skończy i uzupełnisz ją z dużego (lub otworzysz drugie mniejsze ;) ).

Awatar użytkownika
kawcio
S Z A M A N
S Z A M A N
Sprzęt: VibiemmeHX|M4D|RB
Santos#4|Porlex
Hario[FP/V60/TCA-2]
Aeropress|Clever|CM-6A
Bialetti Dama
Gene Cafe

Postautor: kawcio » pn 10 wrz 2012, 12:31

Proste urządzenia elektrycznie odsysające powietrze i zgrzewające woreczki foliowe mogę polecić. Kawy do skonsumowania w ciągu miesiąca wtedy już nie ma sensu zamrażać.
Drip: Ethiopian Shegole Limu | Bolivian Finca Espinoza
Espresso: Black Dog | Flower King

Awatar użytkownika
cyrus
@mod
@mod
Sprzęt: osprzęt

Postautor: cyrus » pn 10 wrz 2012, 13:19

Niemniej te 1-5%, które podajesz brzmi śmiesznie i podważa sens używania takich pojemników (o ile to prawda).
W każdym razie napełnienie po brzegi wydaje się kluczowe, pytanie czy będzie znaczna różnica w porównaniu ze zwykłym, szczelnym pojemnikiem (również napełnionym na full).
Te procenty to tak z "czapy wzięte". Ale na zdrowy rozsądek, aby wytworzyć sensowne podciśnienie/próżnię, potrzeba specjalnych pomp próżniowych. A gdzie tu pompa próżniowa, a gdzie taka pompa (niczym do roweru) od tych pojemników.
Pewnie przechowywanie w takich pojemnikach ma jakiś tam sens, skoro ludziska to kupują.
Ascaso Elipse (PID+termo) + Isomac Macinino Professionale Inox + Bialetti Dama Deco' Nero + AeroPress + Hario V60 + phin

stefek

Postautor: stefek » pn 10 wrz 2012, 23:23

Cyrus!!! przekonaniem o zdrowym rozsądku... nie pokrywaj braków wiedzy o próżni... a już opinia o kupowanych pojemnikach, trąci zdecydowanie cynizmem :( nie masz do powiedzenia nic konstruktywnego... to... hm dośpiewaj SOBIE!!

Wróć do „Inne”