własna kawiarnia - marzenia czy realne ?

Wszystko o kawiarniach. Opinie na temat kawiarni. Wymiana zdań, polemika. Porady dla zakładających kawiarnie.
marzycielka

własna kawiarnia - marzenia czy realne ?

Postautor: marzycielka » czw 06 maja 2010, 11:39

Witam, wiem że to kolejny taki post i że macie już ich dosyć , ale od jakiegoś czasu czytam wasze forum i ... im dłużej czytam tym większy młyn w głowie :)
zacznę więc standardowo : marzę o małej kawiarni, takiej z dobrym klimatem, dobrą kawą, ciastem,lodami. Jakąś wizję lokalu mam, ciasta myślę nie problem, współpraca z dobrą cukiernią. Zastanawiam się nad najmem lokalu w powstającej galerii handlowej w moim mieście (100 tys, mieszkańców) nie jest to galeria typy Tesco i pasaż, a galeria sklepy, kawiarnie czy restauracje , jeszcze dokładnie nie wiem co tam będzie, nie wszystkie lokale zarezerwowane. Czytając forum myślę, że lepiej by było otworzyć własną nie franchising, ale czy taka mała kawiarnia może być konkurencją w takim miejscu w razie gdy w tej galerii otworzy się tez jakaś sieciówka? czy od razu podjąć współpracę z siecią ? czy laik w tym temacie ma szanse? nie prowadziłam nigdy gastronomi, ale myślę że człowiek może się wszystkiego nauczyć :)

Awatar użytkownika
raff
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: NS Oscar + Compak K10 WBC
Aeropress, Hario V60, Chemex

Postautor: raff » czw 06 maja 2010, 11:52

Mozna wszystko, trzeba tylko miec czas, checi i pieniadze. Jesli chodzi o kawiarnie w centrach handlowych to od razu powiem Ci tak: zrobisz fajny punkt z dobra kawa i niskimi cenami, obok postawia Coffeeheaven i do nich od pierwszego dnia beda kolejki a u Was bedziecie przez pierwsze pol roku rozwiazywac krzyzowki ;) Trzeba to naprawde solidnie przemyslec i sadze ze tak jak w Twoim przypadku rzucone haslo nie pomoze w podjeciu decyzji (a przynajmniej nie powinno).
Decaffeinated coffee is kind of like kissing your sister.

marzycielka

Postautor: marzycielka » czw 06 maja 2010, 12:18

czyli jeśli otwierać kawiarnie i mają na uwadze zarobek ,a nie pasje to sieciówka ?
Druga sprawa to czy w cenrum handlowym klientami będą "kawosze" dla których liczy się dobra kawa i klimat lokalu czy zmęczeni zakupowicze ,którzy chcą się szybko napić kawy przed szturmem na promocje :)

Awatar użytkownika
Jogi
S Z A M A N
S Z A M A N

Postautor: Jogi » czw 06 maja 2010, 12:41

Niestety, prawdziwych kawoszy jest w Polsce niezbyt wielu, co nie oznacza, że tworząc kawiarnię trzeba się nastawiać od razu na niższą jakość, bo i tak nikt się nie pozna. Dobra sława lokalu niesie się szerokim echem i nawet ci, którzy się nie znają chętniej przyjdą do lokalu, który jest polecany niż do takiego, o którym krążą niepochlebne opinie. Chociaż połowie klientów centrum handlowego będzie wszystko obojętne, niestety.
?
Obrazek Rocket CC | Mazzer MM | Gaggia G | Aeropress A| Moka MObrazek

Awatar użytkownika
lucky
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało

Postautor: lucky » czw 06 maja 2010, 12:49

A jaki klimat jest w centrach handlowych - tylko konsumpcyjny.
Tzw. klimat lokalu zależy też od tego gdzie ten lokal znajduję się.
Tak jak napisałaś - klientami w większości będą "zmęczeni zakupowicze ,którzy chcą się szybko napić kawy przed szturmem na promocje".
Ale warto postawić na autentyzm i profesionalizm, otworzyć kawiarnię gdzie kawa będzie priorytetem, będzie dobrze przygotowana, ludzie pracujący w niej będą mieli pojęcie o tematyce kawowej itd. itd.
Będąc w W-wie wchodzę do Złotych Tarasów tylko po to, aby pójść na kawę do Baristy.

marzycielka

Postautor: marzycielka » czw 06 maja 2010, 18:32

dzięki za wypowiedzi , zawsze zdanie innych daje do myślenia, bo ja z tych w gorącej wodzie kąpanych :lol:
znalazłam jeszcze inny lokal, w centrum miasta, czynsz ... hm nie mam porównania do innych ale trochę tego jest , czytałam na tym forum ,że niektórzy płacą po 4 tys,. więc tu jest większy :(
+ lokalu to centrum i wcześniej tu była właśnie kawiarnia więc czesc pracy remontowej juz jest typu wc,wentylacja i takie
- brak zgody na alkohol więc nici z dobrego winka, no i z jakiegoś powodu poprzenicy zrezygnowali :( iby to była spółka i się nie dogadywali, ale kto ich tam wie

Awatar użytkownika
piovit
Consigliere
Consigliere
Sprzęt: La SCALA Eroica/
MAZZER Super Jolly/ GENEcafe/
INTELLIGENTSIA BCOE/KELLERAN Espresso Blend/Prażenia własne.

Postautor: piovit » czw 06 maja 2010, 18:39

brak zgody na alkohol więc nici z dobrego winka, no i z jakiegoś powodu poprzenicy zrezygnowali :( iby to była spółka i się nie dogadywali, ale kto ich tam wie
Marzycielko. Zejdź na ziemię, zrób porządny biznesplan, a przede wszystkim dowiedź się z jakiego powodu zrezygnowali. Być moze kłócili się kto ma długi spłacać...

Awatar użytkownika
buki
@dmin
@dmin
Sprzęt: Reneka LC + młynek La Cimbali Cadet
Kontaktowanie:

Postautor: buki » czw 06 maja 2010, 20:55

Mnie to się marzy... żeby być tak bogatym, żeby prowadzić kawiarnię nie dla zysku, ale dla idei dobrego smaku kawy... Wtedy nie martwiłbym się, że kawiarnia nie przynosi zysku, że nie zarabia na siebie.
8)
kawa krzepi :)
W filiżance: Nie lubię poniedziałku!
caffegaleria.pl - sklep z kawą i herbatą - kawy włoskie oraz z: Mastro Antonio, Apro-Trade, Kelleran, Coffee Proficiency, Johan&Nystrom. Kafetierki, Aeropressy, drippery, młynki Hario i Tiamo.

Awatar użytkownika
raff
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: NS Oscar + Compak K10 WBC
Aeropress, Hario V60, Chemex

Postautor: raff » czw 06 maja 2010, 22:54

Mnie to się marzy... żeby być tak bogatym, żeby prowadzić kawiarnię nie dla zysku, ale dla idei dobrego smaku kawy... Wtedy nie martwiłbym się, że kawiarnia nie przynosi zysku, że nie zarabia na siebie.
8)
Nie liczac bycia bogatym to poki co ja tak mam :lol:
Decaffeinated coffee is kind of like kissing your sister.

Awatar użytkownika
slavik
ojciec chrzestny
ojciec chrzestny
Sprzęt: Do wymiany...?

Postautor: slavik » czw 06 maja 2010, 22:58

Ale to tylko tymczasowo tak masz, potem już nie będzie Ci się chciało liczyć zysków....hmmm :roll: :wink:
Malawi Mzuzu Geisha - idę po Ciebie Obrazek
Cellini-i-mini/Z..haus/Skerton/v60

juju
zagląda śmielej
zagląda śmielej

Postautor: juju » czw 06 maja 2010, 23:06

W takim razie może warto się dowiedzieć jaką renomę miała taka kawiarnia, bo dużo łatwiej wyrobić sobie nową dobrą opinię niż zmienić jeśli miejsce miało kieską.

Powodów dla których ktoś zrezygnował z prowadzenia kawiarni może być wiele, ale ja wolałabym jednak tworzyć sobie sama swoje miejsce- od nowa.
Gaggia, la Pavoni espresso inn

marzycielka

Postautor: marzycielka » pt 07 maja 2010, 17:50

mam na uwadze jeszcze jedno miejsce w galerii handlowej ,czekam właśnie na odpowiedz jaki czynsz. mam do wyboru dwa lokale : na 3 pietrze ( czy ktoś tam bedzie chodził ?) i na parterze ale wejscie od ulicy nie ma wejscia z galerii ( czy to ma racje bytu?) oba w stanie deweloperskim więc wszystko do zrobienia od podstaw (starczy mi kasy ?) :twisted: głowa mi pęknie ,czym więcej czytam tym więcej pytań , ale przecież nikt nie mówił że będzie łatwo :oops:

marzycielka

Postautor: marzycielka » pt 21 maja 2010, 16:58

no i czynsz :shock: 10000 zł + inne opłaty , lokal w stanie deweloperskim, wiec kupa roboty , eh :( miliony do zainwestowania a czy coś z tego będzie

rokokoko
zagląda od święta

Postautor: rokokoko » pn 24 maja 2010, 20:01

Marzycielko - proszę Cię skontaktuj się ze mną - mamy podobną 'historię'. Napisz na: [email protected]

poczytaj o zasadach cytowania//jarma

Wróć do „Kawiarnie”