kawiarnia na uczelni

Wszystko o kawiarniach. Opinie na temat kawiarni. Wymiana zdań, polemika. Porady dla zakładających kawiarnie.
skarbimirek
stale zagląda do filiżanki
Sprzęt: nie mam

kawiarnia na uczelni

Postautor: skarbimirek » śr 28 paź 2015, 23:31

Witam ,

Ostatnio, myśląc/ marząc o własnej kawiarni , wpadłem na ciekawy pomysł. Otóż chciałbym zastąpić automaty na uczelni/biurowcu punktem kawowym, gdzie serwowałbym kawę o wiele lepszą niż z automatu. Zauważyłem też że ten pomysł ma sporo plusów:
- dużo klientów
- nieduża inwestycja
- małe wymogi Sanepidu
-uczelnia zamiast płacić pieniądze firmom wynajmującym automaty otrzymywałaby pieniądze ode mnie za wynajem

Co sądzicie o tym pomyśle? Opłaca się szukać kawoszy wśród studentów?

Awatar użytkownika
ded
@mod
@mod
Sprzęt: Izzo Alex HX E61
Macap MX-P

Re: kawiarnia na uczelni

Postautor: ded » czw 29 paź 2015, 6:50

Status materialny przeciętnego studenta chyba uległ poprawie więc może coś z tego być. Co na Twój pomysł uczelnia? Jaka cena za wynajem lokalu? Jak ma się kształtować cena kawy w stosunku do tej z automatu? Musisz to sobie policzyć ale jak znam życie to uczelnia Cię oleje.

skarbimirek
Sprzęt: nie mam

Postautor: skarbimirek » czw 29 paź 2015, 10:55

Nie kontaktowałem się jeszcze z władzami żadnej uczelni, ale swoją ofertę przedstawiłbym kilku uczelniom wyższym w mieście. Pomysł dopiero co się zrodził w mojej głowie. Co do ceny kawy to na pewno byłaby wyższa od tej z automatu z racji tego że byłaby to kawa najwyższej jakości.

Awatar użytkownika
ded
@mod
@mod
Sprzęt: Izzo Alex HX E61
Macap MX-P

Postautor: ded » czw 29 paź 2015, 20:45

Musisz do tego podejść nie jako do kawowego hobby tylko jak do biznesu, który może się nie udać. Co jakiś czas ktoś z gości mówi, że z takim sprzętem mógłbym założyć kawiarnie. Pewnie znajdziesz na forum przynajmniej kilka osób, które pracują lub pracowały w tym fachu. Obawiam się, że jest to ciężki kawałek chleba.

Pierwsza sprawa to inwestycja w sprzęt. Ja bym poszedł w używaną max kilkuletnią maszynę 2 grupową. Koszt pewnie z 5 tyś. Do tego odwrócona osmoza 2k, młynki używane ze 2 szt po 1000zł każdy. Do tego lodówka albo dwie, wyciskarka do soków, jakieś dobre ciasta/ciastka, meble, naczynia, wystrój i pewnie 100 rzeczy o których nie wspomniałem. Co masz na myśli pisząc o kawie najwyższej jakości? W większości kawiarni raczej jest tania mocno robustowa mieszanka. Coś rozsądnego w detalu to pewnie 80zł/kg minus rabat z a duże zamówienie. Do tego czynsz, media, chociaż jeden pracownik, okresowy serwis sprzętu + ewentualne awarie. No i na koniec Twoje wynagrodzenie, minus zus i inne podatki. To wszystko powinno wejść w cenę kawy, bo jeśli nie to prędzej czy później upadniesz. Ludzie wolą tanią tendetę niż dobry produkt, za który trzeba więcej zapłacić.

Zrób sobie biznesplan, policz wszystko bo może nie być tak pięknie. Nie nastawiałbym się, że uczelnia nagle zrezygnuje z automatów (albo zakupione na własność albo umowa dzierżawy), nikogo nie będzie interesowało wspieranie Twojego interesu.

Wróć do „Kawiarnie”