Mini kawiarnia - co i jak?

Wszystko o kawiarniach. Opinie na temat kawiarni. Wymiana zdań, polemika. Porady dla zakładających kawiarnie.
FloArt
Sprzęt: nie mam

Mini kawiarnia - co i jak?

Postautor: FloArt » czw 19 mar 2015, 15:04

Witam, wszystkich baaardzo serdecznie :)
Nazywam się Paulina i przychodzę do państwa z zapytaniem odnośnie otwarcia swojej własnej mini kawiarenki.
Otóż wpadłam na pomysł, żeby stworzyć cudowne miejsce o genialnej atmosferze, gdzie przed pracą będzie można kupić świeżą kawę i babeczkę, gdzie będą podawane zdrowe i pyszne ciasta (otręby, owoce itp), świeże soki owocowe itd. Gdzie rodziny z dziećmi będą się czuły komfortowo a wieczorami będzie to miejsce idealne na spotkania ze znajomymi czy na plotki z przyjaciółką.

W moim mieście nie ma kawiarni do której bez problemu można iść z dzieckiem, dlatego u mnie dzieci będą miały wydzielony swój własny kąt, będą prowadzone warsztaty artystyczne i zabawy, ale także jak wspominałam wcześniej będzie to miejsce dla każdego :)

Staram się o dotację z up, oraz z ue. Wiadomo, nie są to duże pieniądze, dlatego chciałabym mniej więcej spytać państwa o sprzęt jaki jest potrzebny na Start do malutkiej kawiarenki ok 5-6 stolików może mniej?
Wiadomo młynek do kawy- ale jaki i jaka firma ?
Coś do soków, oraz najważniejsze jaki ekspres ?

Będę wdzięczna za państwa sugestie i podpowiedzi :)

pozdrawiam
Paulina :kwiat:

Awatar użytkownika
ded
@mod
@mod
Sprzęt: Izzo Alex HX E61
Macap MX-P

Re: Mini kawiarnia - co i jak?

Postautor: ded » czw 19 mar 2015, 19:59

Spróbuj się zatrudnić w takim przybytku na kilka miesięcy to będziesz miała jakieś pojęcie. Dla mnie to biznes podwyższonego ryzyka, szczegolnie jak nie masz pojęcia. Obawiam się ze ekspres + akcesoria to 10-15 tys za nowy, duży, porządny sprzęt. Oczywiscie jak umiesz to kupisz starcia i odnowisz za ułamek tej kasy. Porozmawiaj z Antoniem on chyba chciał coś takiego otwierać.

maragofan
zagląda od święta
Sprzęt: moka, phin, FP

Postautor: maragofan » czw 19 mar 2015, 20:43

Chyba lepiej faktycznie poznać ten biznes bliżej zanim spróbujesz samodzielnie. Sprzęt i fachowość to nie wszystko. Kreatywność i entuzjazm są bardzo cenne ale największe zagrożenie to nierealny biznesplan. Najczęściej koszty okazują się jednak większe (ZUSy, śmusy, skarbówki -wszystkie przyjazne do rany przyłóż, wspierają drobnych przedsiębiorców :smiech: ) a ruch w interesie mógłby być większy (przecież to takie klimatyczne, przyjazne miejsce i kawa taka dobra :roll: ). Jeśli Paulino masz siłę i upór, nie boisz się niepowodzeń to problemów z zapleczem mieć nie będziesz. Zdobędziesz kwalifikacje a sprzętu w sieci dostatek, między innymi od tych którzy nie dali rady. Zatem powodzenia. :kwiat:

olotasak
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Sprzęt: Wega Atlas EVD 2,Brasilla R55, Hario V-60, Chemex, Kalita driper, Clever, Syfon, Aeropress..
Kontaktowanie:

Postautor: olotasak » wt 24 mar 2015, 13:57

Tak jak pisza poprzednicy.

Na poczatek przygotuj sobie dobrze biznesplan. Przy okazji zaloz w nim jakies 20% naddatku na nie przewidziane wydatki.
Sprzet to jedno, ale na start sa inne koszty ktore musisz wziac pod uwage: koszt remontu, projektow, pierwsze zatowarowanie, czynsz i kaucja za lokal (w zaleznosci od miejsca kaucja standardowo 3krotnosc czynszu ale czasem tez moze byc 6x ), ewentualni pracownicy, szkolenia etc. Do tego jeszcze przez kilka pierwszych miesiecy musisz liczyc się z "dokladaniem do biznesu" bo pewnie na starcie moze byc ciezko pokryc Ci biezace koszty z przychodow.
Mysle tak bez szalenstw i przy duzej ilosci wlasnej pracy ok 100tys to dosc realna kwota na start. Wieksza czesc tego zje koszt lokalu i zablokowane pieniadze w kaucji.
Do tego przygotuj się na przynajmniej kilka miesiecy nieogladania nic poza wlasnym lokalem i luzkiem.

Gastronomia daje sporo radosci ale tez trzeba mnie cholernie twarda dupe.

Awatar użytkownika
daniels1
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: DeLonghi EC 850 M, GAT VIP AROMA, MAZZER SJ, MACAP MC4, Rocket GIOTTO v2 plus, CM-1C
Kontaktowanie:

Postautor: daniels1 » wt 24 mar 2015, 14:59

Musisz czymś się wyróżniać, coś musi przyciągać do twojego lokalu ludzi. Warsztaty to fajny pomysł ale trzeba to robić z głową, teraz fajnie sprawdzają się warsztaty dla młodzieży i dla kobiet w ciąży albo z małymi dziećmi. Jak będziesz tylko siedzieć w lokalu i czekać na klienta to krótko będziesz działać na rynku. Fajnie jest też uczestniczyć w różnego rodzaju imprezach np. plenerowych, gdzie można się wypromować i dodatkowo zarobić. Sam czasami biorę udział w takich imprezach i daje to sporo możliwości na promocję.
Palenie ( kawy ) to nałóg i ja nigdy go nie rzucę
Kawa Czy Herbata - Palarnia Kawy

FloArt
Sprzęt: nie mam

Postautor: FloArt » pt 27 mar 2015, 9:41

Witam, dziękuję za wszystkie odpowiedzi :)
Oczywiście liczę się z tym że początki są trudne, oraz że trzeba cokolwiek o tym biznesie wiedzieć. Dlatego zanim otworzę kawiarnię postanowiłam się więcej na ten temat dowiedzieć, dodatkowo zrobić kursy prowadzenia działalności oraz od wewnątrz zapoznać się z prowadzeniem tego typu lokalu.
Można powiedzieć, że pierwszych klientów już mam. Aktualnie prowadzę warsztaty artystyczne i zajęcia kreatywne dla dzieci oraz rodzinne kreatywne pikniki, także spora część tych osób przejdzie do mnie do kawiarni.
Jeśli chodzi o promocję kawiarni to myślałam nie tylko nad ogłoszeniami (radio, gazety, fb) ale również ogłoszenia i zaproszenia we wszystkich pobliskich przedszkolach i szkołach, ulotki na większości osiedli, plakaty przy parkach i placach zabaw, wieczorki panieńskie, kinderbale, urodzinki, oferta warsztatów, spotkań dla mam z dziećmi i kreatywnych seniorów itp.
Jeśli chodzi o lokal, to już się dopytywałam właścicieli i u mnie w mieście najczęściej jest to kaucja od 2tys, lub 2x czynsz.

Oferta to oczywiście kawa,herbata, gorąca czekolada, soki itp. ale również jak wspominałam pyszne ciasta, babeczki desery i tutaj też mam ułatwienie bo wszystkie słodkości będą ze współpracą z zaprzyjaźnioną cukiernią.

Dodatkowo fakt, koszty są duże, ale jeśli sama na siebie nie zarobie nikt inny za mnie tego nie zrobi, a pracować na kogoś też optymistyczną opcją nie jest.

Awatar użytkownika
ded
@mod
@mod
Sprzęt: Izzo Alex HX E61
Macap MX-P

Postautor: ded » pt 27 mar 2015, 22:42

Fajnie że już masz trochę klientów ale wydaje mi się, że z takim targetem to lepiej otworzyć salę zabaw. Mam małe dziecko i często wpadamy do pobliskiej sali na godzinkę. Kawę i herbatę mają w ofercie jako dodatek dla czekających rodziców. Niestety kawka tylko z automatu ale dobry i taki umilacz.

Wg mnie idea spokojnej zacisznej kawiarni gryzie się z warsztatami dla dzieci. Nie poszedłbym np z laptopem popracować tam gdzie bawią się dzieciaki, bo zabawa z ciszą i spokojem ma nie dużo wspólnego. Może warto zmienić trochę plan na biznes i otworzyć salę zabaw? Target już masz, ze tyle co kosztuje ekspres urządzisz pewnie pół sali. Pamiętaj, że w kawiarni priorytetem jest kawa a tu byłaby tylko dodatkiem. Z moich doświadczeń większość klientów jest zadowolona z kawy z orlenowego automatu więc nie problem zaoferować coś lepszego. Jednak, żeby kawa była na wysokim poziomie to kurs baristy nie wystarczy- potrzebne Ci doświadczenie. Także przemyśl to i może porozmawiaj z kimś bardziej doświadczonym i spróbuj zasymulować koszty i przychody bo może się okazać, że będziesz potrzebowała 200 klientów dziennie, żeby to było rentowne...

Awatar użytkownika
daniels1
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: DeLonghi EC 850 M, GAT VIP AROMA, MAZZER SJ, MACAP MC4, Rocket GIOTTO v2 plus, CM-1C
Kontaktowanie:

Postautor: daniels1 » pn 30 mar 2015, 11:03

a gdzie planujesz otwarcie kawiarni ?

Awatar użytkownika
daniels1
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Kontaktowanie:

Postautor: daniels1 » śr 01 kwie 2015, 11:34

mój kawowy nos podpowiada mi, że w Mińsku coś szykujesz :D

Luk
Sprzęt: Vibienne
Kontaktowanie:

Postautor: Luk » śr 02 wrz 2015, 14:37

E tam, jeśli może funkcjonować kawiarnia z łażącymi kotami, to i z dziećmi będzie ;) Ważne, żeby dobrze wybrać grupę docelową i reklamę pod daną grupę. Wieczory panieńskie, kreatywni seniorzy i wokół tego dzieci? No trochę się to gryzie :)

jowita22
zagląda od święta
Sprzęt: brak
Kontaktowanie:

Postautor: jowita22 » wt 13 cze 2017, 12:40

Wiesz ile restauracji tak działa? w tygodniu komfortowa i luksusowa knajpa a weekend imprezownia.
wykończenie wnętrz mieszkań https://baltic-interiors.com/wykonczeni ... nsk-sopot/ firma z trójmiasta

Wróć do „Kawiarnie”