JURA Ena 7

Subiektywne opinie użytkowników, recenzje, wrażenia z użytkowania
Lookita

JURA Ena 7

Postautor: Lookita » sob 05 mar 2011, 15:52

Witam.
Użytkuję już moją Enę 7 od około 3 miesięcy.Od początku mam wątpliwości,co do smaków kaw,w zależności od sposobów jej zaparzania w ww. expresie.Uważam, po już dość sporej ilości wypitej i przetestowanej ilości kaw,że najbardziej smakuje mi niestety kawa zmielona fabrycznie i właśnie taka zaparzona w expresie.Może dziwne mam kubki smakowe,ale kawa z ziaren po zmieleniu i zaparzeniu w tak drogim expresie,smakowo odstaje w por. z kawą sypaną ,mieloną.Problem jest taki,jak wiecie,że te expresy podobno nie lubią działać-parzyć kawy zmielonej ,a zalecane jest sypanie ziaren ,gdyż może się to skończyć awarią sprzętu.Niby expres ma w sobie młynek,niby ziarna sa najbardziej aromatyczne w zapachu,ale smakowo ,jak dla mnie,coś jest nie tak.Cena expresu duża,wiec wymagania klienta wobec ww. sprzętu są chyba logicznie myśląc duże.Nie jestem testerem mnogości kaw,wszystko przede mną,ale nadal uważam,że chyba moje oczekiwania wobec expresu są inne ,niż powinny być. Co więcej,smak kawy zmielonej i zaparzonej w Enie,przypomina mi smak kawy ze zwyłego, o połowę tańszego Krupsa. Hmmmm.....................

mikson
Sprzęt: Jura ENA 7

Re: JURA Ena 7

Postautor: mikson » ndz 06 sty 2013, 11:48

Witam,
posiadam w/w ekspres od 6 miesięcy i mam już wyrobioną opinię o tym sprzęcie.
W mojej ocenie ekspres sprawuje się znakomicie tzn. przyrządza bardzo dobrą kawę oraz jest bardzo prosty w codziennej obsłudze.
Jakoś i smak kawy najbardziej zależy od ziaren oraz od stopnia zmielenia ziarna w ekspresie (trzeba dopasować stopień zmielenia do danej mieszanki np. mocno wypalone ciemne ziarna ustawiamy na grubsze mielenie, słabiej wypalone jaśniejsze na drobniejsze).
Największe znaczenia mają oczywiście same ziarna:
- kiepski smak uzyskamy z tanich kaw z marketu (ostatnio testowałem Tchibo -bleeee)
- dobry smak zaczyna się średnio od 50 zł w górę za 1 kg (np. Lavazza a ostatnio testuje Móvenpick z Lidla za około 45 zł i nawet daje radę). Wysoka cena nie jest gwarancją dobrego smaku (bardzo droga kawa z palarni była w moim przypadku wielkim rozczarowaniem).

Wracając do oceny ekspresu poniżej zamieszczam cechy pozytywne oraz negatywne urządzenia.
PLUSY:
- przyrządza kawę o smaku jak w kawiarni :),
- generalnie wysoka jakość wykonania choć obudowa w większości wykonana z tworzywa,
- inteligentna elektronika ekspresu z komunikatami w języku polskim (np. naciśnij przycisk, gotowe, oczyść, odkamień, para itp),
- zbiornik na wodę w zupełności wystarczający dla domowego codziennego użytkowania (2 osoby dorosłe, daje radę nawet jak przyjdą goście),
- bardzo dobre spienianie mleka,
- bezawaryjna praca (mamy w pracy wyższy model JURY, który zrobił już chyba zyliardy kaw i dalej sprawuje się dobrze).
- informowanie użytkownika o konieczności oczyszczenia, opróżniania tacki, napełnienia zbiornika na wodę, odkamienienia,
- możliwość wykonania dwóch kaw jednocześnie (espresso, duża lub bardzo mocna),
- samooczyszczanie na początek pracy oraz przed samoczynnym wyłączeniem,
- zajmuje mniej miejsca na blacie w porównaniu do innych ekspresów i przyrządza lepszą kawę (w pracy mam porównanie do ekspresów siemens oraz krups z troszkę niższej półki cenowej),

MINUSY:
- trzeba podawać filtrowaną wodę np. z dedykowanego filtra JURA który umieszcza się w zbiorniku (nieopłacalne rozwiązanie) lub z filtra dzbankowego np. britta (osobiście korzystam z britty i jest ok.). To dotyczy jednak wszystkich ekspresów.
- kawy mleczne trzeba robić 2 etapowo: najpierw pianka potem kawa (JURA ENA 9 jest już jedno przyciskowa ale za to więcej kosztuje),
- po każdym użyciu spieniacza mleka należy przepuścić przez spieniacz wodę (tam samo jak mleko puszczamy wodę żeby oczyścić urządzenie - taka higiena),
- trzeba samemu opróżniać pojemnik na zmieloną kawę oraz tackę na kawę (przynajmniej raz dziennie bo potem mogą się unosić zapaszki w kuchni) ale to dotyczy wszystkich ekspresów,
- drogie oryginalne środki do oczyszczania i odkamieniania ekspresu (oczyszczanie średnio raz na miesiąc, odkamienianie raz na dwa miesiące - częstotliwość zależy od twardości wody oraz od ilości przygotowanych kaw),
- nie podaje kawy do łóżka :),
- przydałaby się większa możliwość regulacji kranika podającego kawę (wysokie szklanki do latte nie mieszczą się, trzeba nalewać kawę pod ukosem nawet przy najwyższym położeniu),
- lakier na pokrętle od generatora pary wytarł się już po kilku miesiącach,
- lekkie pochylenie frontowej ścianki ekspresu powoduję, że w momencie puszczenia pary woda skrapla się na ściance (potem trzeba to wycierać),
- od kiedy pijam kawy z ekspresu przestały mi smakować kawy przyrządzone tradycyjne tzn. rozpuszczalna i zalewajki (np. kiedy jestem u znajomych),

Gdybym jeszcze raz miał kupować ekspres to także byłaby to JURA ENA.

Tereska
Sprzęt: Saeco Primea Cappuccino Touch Plus, Jura 9 Ena One Taouch

Postautor: Tereska » ndz 06 sty 2013, 20:31

Witam,
chcialam się podzielic moimi spostrzeżeniami|: moim poprzednim ekspresem bylo Saeco Primea Touch Plus w tej chwili mam Jure 9 One Touch i niestety ale zaluje tej zmiany. Kawa z Saeco byla o niebo lepsza miala ten aksamitny lagodny smak a Jura niestety ale zepsula smak tej samej kawy. Wprawdzie mam ten ekspres od tygodnia i jeszcze staram się ustawic tak zeby choc troche przypominala kawe z Saeco ale wiele rzeczy mi tu brakuje np. nie mozna dolac spienionego mleka, wysokie szklanki do latte nie wchodza pod wylewke, jednym przyciskiem mozna zrobic tylko jedno latte lub jedno cappuccino, corka pije slabsza kawe wiec za kazym razem trzeba przestwiac moc kawy i najwazniejsze mleko przez Jure jest slabo spienione, moze gdybym nie miala porownania z poprzednim Saeco to napewno nie byloby się do czego przyczepic ale jak narazie uwazam ze zle wybralam a skusilo mnie to ze Saeco przez 4 lata zepsulo się 2 razy szukalam czegos solidniejszego nie wiem dlaczego pomyslalm ze Jura szwajcarska wiec solidna. Moze tak tylko zapomnialam ze wlasciwie w ekspresie chodzi najbardziej o smak kawy.

patarek
zagląda od święta
Sprzęt: Może Jura C5 lub F50

Postautor: patarek » pn 07 sty 2013, 14:27

mikson - bardzo ciekawa opinia. Dziękuję

A czy mógłbym poprosić o podanie wymiaru głębokości twojego ekspresu. Ale głębokość bez podstawki na kawę.
Z góry dziękuje.

Tereska
Sprzęt: Saeco Primea Cappuccino Touch Plus, Jura 9 Ena One Taouch

Postautor: Tereska » pn 07 sty 2013, 16:07

Jesli chodzi o Jura Ena 9 to jest 34 cm bez podstawki a jesli o Saeko to 37 cm

Wróć do „EKSPRESY --- subiektywne opinie użytkowników”