Ascaso Basic

Subiektywne opinie użytkowników, recenzje, wrażenia z użytkowania
Awatar użytkownika
qla
stale zagląda do filiżanki
stale zagląda do filiżanki
Sprzęt: ASCASO Basic i i-mini

Re: Ascaso Basic

Postautor: qla » wt 27 wrz 2011, 15:53

Witam,
Na zakup ekspresu zdecydowałem się parę miesięcy temu.
Z natury jestem dociekliwy i jak się czymś zainteresuje to pochłania mnie to strasznie.
Wybór trwał parę miesięcy, chodziłem po marketach, szukałem, przyglądałem się, wypytywałem przekopywałem net i wreście któregoś dnia trafiłem na to forum.
Była to chwila, która zmieniła moje podejście do kawy, ekspresów i całej kultury kawowej.
Dzięki Wam (poniekąd) Forumowicze jestem posiadaczem Ascaso Basic White i i-mini White.
Obrazek
Zakup bezpośrednio w Łodzi, połączony z przeszkoleniem (bezcennym jak dla mnie) udzielonym przez syna Pana Janusza. Dziękuję.
Otrzymałem 15% rabatu na zestaw AB + i-mini.
W zestawie bez dopłaty otrzymałem:
- pojedynczą i podwójną wylewkę na espresso (standard - wylewka tylko podwójna),
- tackę ociekową wielootworową (standard - tacka z otworami tylko po środku),
- tamper aluminiowy (standard - tamper plastikowy),
- sitko pojedyncze i podwójne.
Teraz troszkę spostrzeżeń.
Ekspres szybko się nagrzewa PF po 10-15 min jest gorący (choć ja pierwszą kawę robię jakieś 2 godz. po włączeniu) i b.długo utrzymuje temperaturę. Jest stabilny nie skacze po blacie i prosty w obsłudze. Kolba jest bardzo solidna. Zbiornik na wodę duży. Tacka ociekowa pojemna. Z dyszy pary nie kapie. Mleko spienia mi się lepiej bez tej firmowej końcówki. Łatwy w czyszczeniu i jak się uważa to wersja Biała pięknie się prezentuje.
Minusów nie dostrzegam jak na razie, może to dlatego, iż od czasu posiadania AB parzenie kawy stało się pewnym rytuałem i wielką przyjemnością i do pewnych niedogodności (brak zaworu trójdrożnego) przyzwyczajam się i o nich zapominam.
Za tą kwotę kupiłbym jeszcze raz. Polecam na początek przygody i zabawy. :D

Po miesiącu użytkowania, nauki i zgrywania temperatur, doz, czasu i ubicia, pijemy z małżonką smaczne w naszym odczuciu espresso i cappuccino.
To moje espresso w filiżance do capu
Obrazek
i pierwsze serduszkowe malunki.
Obrazek
Mieszanka Blue Republic z COFFEE REPUBLIC

k2mill
zagląda od święta
Sprzęt: Jura A7
Ascaso i-2 mini + Basic,
KRUPS DOLCE GUSTO KP 1002,

Postautor: k2mill » sob 17 paź 2015, 10:37

korzystam z Basica + i-mini2 od ponad roku. Grupa kawowa wraz z ciężką kolbą i wylewkami robią mega solidne wrażenie, od razu widać różnicę pomiędzy plastikiem i blaszkami w marketowych ekspresach. Widzę także różnicę w szybkości i sposobie spieniania mleka pomiędzy AB, a "zwykłymi" ekspresami znajomych. Szczególnie mnie to cieszy, bo po okresie fascynacji espresso zacząłem preferować cappuccino. Jest do wykonania nawet o poranku przed wyjściem do pracy, ale towarzyszące odgłosy, przyprawiają mnie o delikatne wyrzuty sumienia (trochę głośno jak na 6.30 ;) Obudowa jest ok, aczkolwiek nie oceniłbym jej jako wybitnie solidna. Przyciski jeszcze są w stanie fabrycznym, może coś producent poprawił ? Tak jak już zostało powiedziane, można drobno mielić i robić kawę zgodnie ze sztuką (25/25), co nie udaje się na każdym sprzęcie. Kawa mi bardzo smakuje.

Minusy:
Niestety od początku czarne, gumowe nóżki brudziły mój biały blat - musiałem zainwestować w podkładkę pod cały zestaw (z młynka także wysypuje się kawa - utyka w "zsypie" i nie zawsze leci wprost do podłożonej kolby)
W ciągu roku musiałem wymienić:
- uszczelkę między kolbą a wylewką (przestałem wymieniać wylewki od tego czasu),
- uszczelkę z Vitonu znajdująca się w miseczce na końcu sworznia zaworu pary - niestety okazuje się, że można "za mocno" dokręcić zawór.
- ruszała się grupa kawowa, bo wypadła śruba mocująca
- zeskoczył przewód odprowadzający nadmiar wody z pompy - objawem był rdzawy wyciek na szczelinach obudowy, tacce i pod ekspresem.
Po konsultacjach z p. Januszem naprawy okazały się banalne do smodzielnego ogarnięcia, jednak delikatnie jestem rozczarowany tego typu detalami, które nie powinny mieć miejsca w sprzęcie tej wartości. Oczywiście duży plus dla p. Janusza za pomoc i możliwość samodzielnych napraw bez utraty gwarancji.

Podsumowując, jest to wizualnie całkiem fajny sprzęt, zgodnie z informacjami od specjalistów - z dobrej klasy mechanizmem, można na nim działać zgodnie z arkanami sztuki baristycznej. Ogólnie jest ok, ale bywały chwile, że żałowałem zakupu. Ręczną kolbę i młynek polecam osobom z pasją i cierpliwością. Myślę, że dla zwykłych zjadaczy chleba automat jest wygodniejszą opcją.

No i ze smutkiem muszę przyznać, że niestety lepsze espresso piłem w pewnej knajpie w Lublinie. Miało bogaty smak, z nutami orzechów i czekolady, czego ja u siebie nie mogę osiągnąć. Oczywiście jest to pewnie kwestia dopieszczenia techniki oraz doboru kawy - jak dopytałem zaopatrują się House of Coffee ;)

k2mill
zagląda od święta
Sprzęt: Jura A7
Ascaso i-2 mini + Basic,
KRUPS DOLCE GUSTO KP 1002,

Postautor: k2mill » sob 17 paź 2015, 12:31

zapomniałem jeszcze napisać, że o jakości sprzętu świadczy fakt, że kawa zmielona na moim młynku i dająca efekt na AB około 25/25 "zapchała" już przy próbie ekstrakcji 2 inne ekspresy :))

Wróć do „EKSPRESY --- subiektywne opinie użytkowników”