Chemex vs Drip

Jeśli ten dział rozrośnie się - oddzielimy poszczególne tematy.
expel
stale zagląda do filiżanki
stale zagląda do filiżanki
Sprzęt: Moka G.A.T 6cups , Moka Bialetti 2cups , AeroPress, Plastikowy Drip, Severin 3873, Wreszcie Hario V01 ! :D

Chemex vs Drip

Postautor: expel » ndz 30 cze 2013, 14:05

Witam

od dłuższego czasu zastanawia mnie czym różni się kawa z Chemexa od tej z Drippera. Czy jeżeli użyję filtrów z Chemexa do Hario V01 to uzyskam ten sam efekt co z Chemexa? I czy działa to samo w drugą stronę? Nie wiedziałem gdzie zadać to pytanie więc zakładam nowy temat.

WojSob
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Ascaso Steel Uno Prof Pid, Nuova Simonelli Musica, Mahlkönig Vario Home, Fiorenzato F6 D, Saeco MAC, Chemex, drippery, aeropress, syfon, phin.

Re: Chemex vs Drip

Postautor: WojSob » ndz 30 cze 2013, 21:04

Kiedyś próbowałem takich kombinacji i nic pozytywnego z tego nie wyszło. Filtry Chemex są znacznie grubsze niż te z Hario, na dodatek mniej przepuszczalne i składane wielowarstwowo, a dripper VO1 ma mniejszy przepływ niż Chemex. Chemexowska ekstrakcja z założenia ma być dłuższa, w granicach 3,5 – 4 minuty. Ale w małym dripperze trudno będzie ten czas osiągnąć. Możesz kombinować z grubszym mieleniem, ja się poddałem po dwóch próbach i kupiłem Chemex.
Natomiast filtry Hario są za słabe do Chemexa, ja co prawda używałem Tiamo, ale przy 30 g dozie filtr nie wytrzymał i pękł w czasie przelewania.

antonio
S Z A M A N
S Z A M A N
Sprzęt: E61, FB70, Sublima, MSJ, K30, R55, W15A, W1
Kontaktowanie:

Re: Odp: Chemex vs Drip

Postautor: antonio » ndz 30 cze 2013, 22:15

Nic dziwnego, że cienki papierek tiamo nie wytrzymał.
Poddałeś, bo czas zaparzania trwał więcej niż 4 minuty? Dla mnie to akurat zaleta...

WojSob
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Ascaso Steel Uno Prof Pid, Nuova Simonelli Musica, Mahlkönig Vario Home, Fiorenzato F6 D, Saeco MAC, Chemex, drippery, aeropress, syfon, phin.

Re: Chemex vs Drip

Postautor: WojSob » ndz 30 cze 2013, 23:10

Dokładnie tak, staram się zmieścić w tym czasie. Akurat wtedy miałem ziarenka reagujące goryczą na przedłużoną ekstrakcję. Od tych doświadczeń trochę czasu upłynęło. Przekonałem się, że niektóre single wysokiej jakości, są mniej wrażliwe na przedłużenie czasu ekstrakcji i zmiany temperatury zaparzania, zarówno w Chemexie, jak i w dripperze. Oczywiście, bez zbytniej przesady. No i regułą to nie jest

Wróć do „Moka, imbryk, kafetierka, syfon, tłoczek”