Bazzara Top 12 Gran Cru 250g bezpośrednio w Ritex Gourmet

Tu można dzielić się informacjami na temat parzenia kawy, rodzajów, smaku...
Awatar użytkownika
Twolipan
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Rancilio Sylvia V3 II, Cunill Full Metal

Re: !!!Bazzara Top 12 Gran Cru 250g bezpośrednio w Ritex Gou

Postautor: Twolipan » pt 17 lut 2012, 15:37

Nie zgodzę się jednak z tym, że to "mały rabat" itd. Jeżeli jest to poważna firma (nie znam) i buduje poważny rynek z własną siecią dystrybucji (nie wiem), to w ogóle tego typu akcja jest zaskakująca. Tzn. w perspektywie długookresowej nie widzę w tym żadnego dla nich interesu, który skłoniłby ich do pominięcia własnej sieci dystrybucji i obsługi klienta końcowego. Byłby to wręcz grzech śmiertelny (marketingowo).Z punktu widzenia firmy - nie rabatowałbym przesadnie detalistów, jeżeli mam jakąkolwiek sieć dystrybucji i sprzedaję za jej pośrednictwem.
Aż się dziwię, że nie jesteś dystrybutorem, tak szczerze i otwarcie opisałeś działanie tej "machiny dystrybucji". Stworzonej tak naprawde, nie do sprzedaży, ale do robienia (zarabiania na nas) kasy.
Nie doprecyzowałeś tylko, szczegółow tych "szczebelków", które powodują, że kawa kupowana we włoskim sklepie (czyli w DETALU-DLA KLIENTA KOŃCOWEGO, opodatkowana już niemałymi, włoskimi podatkami, w tym vat-em (który każdy polski przedsiębiorac kupując sobie odlicza od tej ceny, a potem dolicza w Polsce-tak więc cena ta jest brutto)) kosztuje 40-45 zł. Po czym magiczna "niewidzialna ręka rynku" wraz z własnie wymienianymi "szczebelkami" powoduje, że klikając w Polsce na batton DO KOSZYKA cena ta wynosi 100 zł i więcej...

Jako klient chcę mieć oczywiście kawę dobrą i tanią ;) (a po co Ci dwie kawy? :) pyta w takich wypadkach mój znajomy)
Twój znajomy ma bardzo ciekawe poczucie humoru. Może pracuje w administracji państwowej, albo w innej instytucji państwowo chronionej np. koncesją?
Zapomina on o jednym, starym jak świat prawie rynku, że nie znosi on prózni. A próżnia pojawia się dzis ogromna między cenami zwartych szeregów dystrybutorów i "szczebelków" a Janem Kowalskim który ze słonecznej Italii przywozi te luksusowe "towary" za połowę ceny.
Jeżeli jeszcze się jasno nie wyraziłem, to uściślę.
Można odnieść czasem wrażenie, że w polsce rynek kawy jest bardzo wąski a ceny "reglamentowane" i sztucznie sterowane. Już słyszałem zarzut, że to idee fix. Zainteresowanych odsyłam więc do wyroków w sprawie zmowy cenowej Castoramy i Praktikera 2010 rok. (od tak, chłopaki ustaliły obowiązujące ceny lakierów, betonu i zapraw w Polsce-bum mieszkaniowy przyniósł im mld złotych zysków). A przykładów takich działań jest znacznie więcej i to w różnych branżach.
Ile w tym moim podejrzeniu jest prawdy zapewne ustali dopiero UOIK:)

PS. A wystarczy wziąć wątki z 2005 roku i popatrzeć na ceny sprzętów, wyższe i o kilkaset %. I dziś pomimo dostępu online do dystrybucji na zachodzie, zdają się normą pojawiające się narzuty 100%-we. A przecież np. włoski czy niemiecki dytrybutor marże w cenę ma juz wliczoną, podatki (często większe, są w cenie-odlicza je impotrer przy zakupie), dochodzi transport który jednak stanowi ułamek ceny, więc...?

Awatar użytkownika
need
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało
Sprzęt: Rancilio Silvia/I-Mini/Bialetti Venus 2&4

Postautor: need » pt 17 lut 2012, 16:22

Zagalopowałeś się chyba, nie po raz pierwszy zresztą na tym forum. I snujesz te swoje insynuacje.
Tak w największym skrócie: czy jak chcesz kupić VW Golfa to jedziesz prosto do Wolfsburga? I domagasz się rabatów? Przecież zdajesz sobie sprawę z tego, że suma cen blachy, elektroniki i całej reszty stanowi zaledwie ułamek ceny jaką trzeba zapłacić za to auto u dealera. Za każde inne też.
W skład ceny wszystkich produktów wchodzi między innym ogólnie pojęty serwis, obsługa klienta itd. Mają je zapewnić te 'szczebelki" właśnie. Odpłatnie. Bo to ich praca, za którą należy się wynagrodzenie. Też się pewnie czymś trudnisz i, jak sądzę, pobierasz za to uposażenie lub czerpiesz zyski z jakiejś działalności.
Nie wiem czym się zajmujesz i mnie to nie interesuje ale Twoje poglądy trącą anarchią, szczególnie we fragmencie dotyczącym "machiny dystrybucji".
Nie uzasadniam ani nie usprawiedliwiam zawyżania cen. Moje wywody nie dotyczą tego czy rzecz x ma kosztować 23 czy może 37 zł, tylko ogólnie pojętego funkcjonowania sieci sprzedaży. Jej funkcjonowanie ma na celu zapewnienie dostępności danego towaru dla pana Kowalskiego w Świnoujściu ale też dla pana Malinowskiego w Przemyślu. Budowa takiej sieci KOSZTUJE ale jest konieczna np. do tego, żeby wypłatę mogła otrzymać pani Jadzia z zieleniaka oraz pan Zygmunt z mięsnego.
Nie potrafię tego wyjaśnić bardziej klarownie.
Anegdoty, czy raczej żartu, z kolegą najwyraźniej nie pojąłeś. A odnosi się ona do wszelkich dóbr, za jakość po prostu trzeba zapłacić nieco więcej. Jest to związane z reżimem produkcyjnym, wyższymi kosztami surowców i pracy, niż w przypadku skleconego naprędce badziewia.

Sprawdzaj sobie co chcesz i gdzie chcesz, nie mam nic wspólnego z żadnym dystrybutorem czy rynkiem kawy w ogóle. Przeczytaj bez wyjątku wszystkie moje posty. TAK TO DZIAŁA W KAŻDEJ GAŁĘZI GOSPODARKI.
Skończyłem, howgh.
Miss Silvia + I-mini=Obrazek

Awatar użytkownika
maro
Consigliere
Consigliere
Sprzęt: Poszukuję.

Postautor: maro » pt 17 lut 2012, 16:37

W forumowych sklepach macie "po starej znajomości" 5% rabatu a w Ritexie "na początek znajomości" bez łaski 25% i to za droższą kawę bo w mniejszych opakowaniach. Moim zdaniem powodów do biadolenia brak. Mnie ta kawa na razie nie interesuje bo 3kg jej właśnie wypiłem ale czekoladę i oliwę w tym całym Ritexie wezmę.
Poza tym poznaliśmy kolejny sklep z kawą i to dobrze.
Kupię ekspres dźwigniowy.

Awatar użytkownika
Twolipan
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: Twolipan » pt 17 lut 2012, 16:43

need, czy ja neguję że gospodarka i ekonomia kieruje się swoimi prawami?

Twój długi wywód trąci dla odmiany socjalizmem. a nie wolnym rynkiem.
To w nim "czy się stoi czy się leży 2000 tys. się należy". W związku z tym Pani Jadzia z warzywniaka i Pan Heniu z rybnego musza otrzymać swoją działkę ?
Bo tak? Bo mają napisane :należe do branży kawowej podając ją nad ladą klientowi?
Niefortunnie zresztą porównałeś rynek motoryzacyjny do kawowego. Bo jaki serwis w końcy wymaga paczkowana hermetycznie kawa....?
A mówiąc precyzyjnie to ja właśnie na wadliwie funkcjonującą "machinę sprzedaży" usiłuję zwrócić uwagę reszty.

Natomiast wolny rynek powoduje, że mam wrażenie, że z polskimi cenami coś bardzo nie gra.
No chyba, ze potrafisz mi racjonalnie wytłumaczyć dzisiejszego maila mojego kolegi z Włoch, że sklep koło niego rozpoczął wyprzedaż Manuela Classico po 37 zł za kilo, przy średniej cenie 70 zł polskich "szczebelków"?.
Wyjasnij mi proszę równie klarownie jakie to poczucie (sprawiedliwości dziejowej, podatkowej, społecznej, narodowej, finasowej) ma mnie odwieść od zakupów z pominięciem polskich "szczebelków"?
Skoro nie jest to badziewie, tylko orginalny produkt i w dodatku zapewne dokładnie ten sam który zapewne za chwilę będziesz mógł kupić u polskich dystrybutorów, niestety w innej cenie.

Freezer64
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Aeropress, Phin, Hario Slim

Postautor: Freezer64 » pt 17 lut 2012, 17:35

Twolipan
Niektóre kawy w Polsce są bardziej przewartościowane, inne mniej, popytaj więcej o ceny kaw tego kolegę z Włoch, ale nie o Lavazzę czy Illy tylko mniejsze włoskie palarnie.
Też bym chciał kupować super kawę za pół ceny, ale niestety wszystko drożeje (czasem możemy się tylko zastanawiać kto/co najbardziej podniosło cenę). Dobrze to widać, w niektórych wątkach z subiektywnymi opiniami np. tu.

Awatar użytkownika
need
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało

Postautor: need » pt 17 lut 2012, 17:42

Kolego Twolipan, pozwól, że się do Ciebie tak zwrócę, "Pani Jadzia z warzywniaka i Pan Heniu z rybnego musza otrzymać swoją działkę" nie za to, że tam leżą tylko właśnie za to, że podali Tobie w lub mnie kawę z półki. Właściciel Ritex pośrednio płaci im, żeby nie musiał tej kawy dowieźć do mnie do Zgierza i do Ciebie, powiedzmy w Bogatyni. Na tym w tym wypadku polega serwis, polega on również na tym, że część zapasów, która wyszła z terminu idzie do śmietnika oraz na tym, że jak trafisz rozszczelnioną paczkę to ktoś da Tobie nową, To kosztuje. Pan Ritex płaci też Pani, która odbiera telefony, obsługuje maile, panu magazynierowi, kierowcy itd. Musiał też ponieść koszt promocji tej kawy w Polsce czy wreszcie zapłacić w ten czy inny sposób za jej obecność na półkach Almy. Gdyby miał to wszystko robić sam to albo nigdy nie usłyszelibyśmy o tej kawie, bo skala jego działalności ograniczyłaby się do promienia 20 km, albo jej cena byłaby jeszcze wyższa
Nie odwodzę Ciebie ani nikogo innego od okazyjnych zakupów. Ale jeżeli nie rozumiesz dlaczego paczka kawy przywieziona okazyjnie w bagażniku z Włoch jest znacząco tańsza niż np. u Janusza, w legalnie działającej firmie, to nie widzę podstaw do dyskusji. Z takim podejściem nie powinieneś niczego kupować w sklepach, bo WSZYSCY CIEBIE OGRABIAJĄ. Kupuj tylko bezpośrednio u rzemieślników lub przemytników.
I ostatnia kwestia - ja też jestem bardzo chytrym sk....ielem, bywam we Włoszech, kupuję tam tanie kawy, kupuję też czasem Manuela Aroma Bar na Allegro za 50-60 zł. Ba, zerknij w historię mojej obecności na forum - sprytnie kupiłem tanią Silvię z Włoch. Ale to nie znaczy, że nie rozumiem dlaczego te wszystkie rzeczy muszą w legalnym obrocie na terytorium RP kosztować drożej.
Ty najwyraźniej nie chcesz tego pojąć i to nas różni.

Awatar użytkownika
need
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało

Postautor: need » pt 17 lut 2012, 17:55

Jeszcze słówko odnośnie Pani Jadzi i Pana Zygmunta. Ta machina, jak to określasz nie istnieje po to, żeby oni złupili Ciebie i wylegiwali się za Twoje pieniądze. Przeoczyłeś najistotniejsze w moich wywodach:
Zupełnie przeciwnie, niż Ty uważasz ta machina i związane z nią koszty istnieje po to:
"Jej funkcjonowanie ma na celu zapewnienie dostępności danego towaru dla pana Kowalskiego w Świnoujściu ale też dla pana Malinowskiego w Przemyślu"
Pan z bagażnika nie zapewni stale, co dzień, w miarę świeżej kawy Bazarra dla needa, Twolipana, Jogiego i tysięcy innych ludzi. On przywiezie kawę za 50 zł ale tylko dla Ciebie. A Pan Ritex ma taką szansę, ale tylko przy pomocy Państwa Jadzi i Zygmunta. No a im, jak już ustaliliśmy trzeba zapłacić.
Trywializuję tutaj ale tak to wygląda.
Nie wspominając o tym, że Pan z bagażnika nie wspomaga w żaden sposób polskiej gospodarki czy nawet bardziej ogólnie państwa, a Pan Ritex daje prace i płaci podatki.
Także kupuj co chcesz i gdzie chcesz ale nie dziw się różnicom cen w legalnej dystrybucji i prywatnym imporcie bo to herezja.

PS. Sorry Jogi, że przywołalem tutaj Twoje imię, ale wiesz, jesteś tutaj takim sztandarem ;)

Awatar użytkownika
ziarenko
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: ziarenko » pt 17 lut 2012, 18:53

Zanim tutaj niektórzy wpadną w jakąś ekstazę lub samouwielbienie z powodu uzyskania rzekomo 25 % rabatu, to chciałbym zauważyć że faktycznie wynegocjowany rabat wynosi dokładnie 14,7 %. Jak to ? Otóż na stronie ritexu tak kawa jest w cenie 28,7 (i była wcześniej zanim na forum przedstawiono ostateczną propozycję). 28,7-14,7%=24,48 zł. Przeczytajcie jeszcze punkt 9 regulaminu sklepu. Stoi tam że przy zamówieniu zakupów o wartości powyżej 250,00 zł, dostawa GRATIS. Więc darmowej dostawy też nie wynegocjowaliście :lol: Oczywiście uznanie za inicjatywę ale proszę- nie wyolbrzymiajcie zasług ani nie stosujcie jakiejś kreatywnej księgowości :szampan:
Bialetti Mukka Express, DeLonghi Caffe Treviso, AeroPress, i-2 mini, drip Tiamo, Tiamo Slim, Coffee Press Tiamo

Awatar użytkownika
Twolipan
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: Twolipan » pt 17 lut 2012, 18:57

Pani Jadzia z warzywniaka i Pan Heniu z rybnego musza otrzymać swoją działkę" nie za to, że tam leżą .....?
Przepraszam need, ale nie mogę się powstrzymać. Położyłeś Heńka z Jadzką na tej podłodze, więc zastanawiam się co z nimi zrobisz w następnym poście... :smiech:

Dzisiejsze ceny wołają o pomstę do nieba i tyle mojego komentarza.
I zadziwiasz wszystkich nazywając konsumentów kupujących w ramach wolnego handlu w UE, przemytnikami :lol:

Awatar użytkownika
need
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało

Postautor: need » pt 17 lut 2012, 19:03

I zadziwiasz wszystkich nazywając konsumentów kupujących w ramach wolnego handlu w UE, przemytnikami :lol:
Ot skrót myślowy - jeżeli odsprzedaje ten towar osobom trzecim, z zyskiem nie legalizując tej działalności i czerpie z tego korzyści to nie różni się niczym od handlarza "ruskimi fajkami".
Do meritum się nie odniosłeś.

EDIT
aaaaa... zresztą ja chyba też już odpuszczę bo za chwilę zaczniemy rozprawiać o plamach na Słońcu

Awatar użytkownika
KrzychK
stale zagląda do filiżanki
stale zagląda do filiżanki
Sprzęt: Vibiemme Junior BD/ Macap MC4

Postautor: KrzychK » sob 18 lut 2012, 8:30

ale proszę- nie wyolbrzymiajcie zasług ani nie stosujcie jakiejś kreatywnej księgowości :szampan:
Powołujesz się na stronę, gdzie jest tuż obok zacytowanej przez Ciebie ceny następujący napis
"Termin przydatności do spożycia : 28-10-2011 ".

Tak więc jeśli chcesz już tak rzetelnie porównywać to najniższą cenę za kg mają w Krakowie (po upuście 116,85) i od tego licz różnicę procentową.
Grunt to cos ciemnego.... no moze byc i kava.
Vibiemme Junior BD/ Macap MC4

Awatar użytkownika
ziarenko
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: ziarenko » sob 18 lut 2012, 11:25

16,2 % taniej, więc też nijak mi nie chce wyjść te mityczne 25% rabatu :lol: (oczywiście porównuję cenę za 1kg, pomijam tutaj kwestię opakowań 1kg i 4*250g)
Bialetti Mukka Express, DeLonghi Caffe Treviso, AeroPress, i-2 mini, drip Tiamo, Tiamo Slim, Coffee Press Tiamo

dandy
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: aeropress, grindripper, Incanto, KG89

Postautor: dandy » sob 18 lut 2012, 12:13

ziarenko - mówiłem wyraźnie: 25% w stosunku do ceny 30 zł z Almy, a 17% (nie wiem jakim cudem wyszło Ci 14,7% i 16,2% licząc kilogramowo do ceny 116,85, moje 2 kalkulatory wskazują kilka procent więcej) w stosunku do obecnej ceny ze strony sklepu Ritexu - 28,70 zł za starą dostawę (nie ma gwarancji, że na nowsze ziarna - jeszcze nie wprowadzone do oferty sklepu - zostanie ona utrzymana). Ja liczyłem mimo wszystko na uzyskanie od tak dużego dystrybutora trochę niższej ceny za zakup zbiorowy tych rozmiarów, więc w żadną ekstazę ani samouwielbienie nie wpadam. Powody, z których nie udało osiągnąć więcej od Ritexu, który jak się okazało zaopatruje w tę kawę w sumie 350 sklepów, zostały już czytelnie zasygnalizowane.
Warunki dostawy są na zasadach ogólnych, nie twierdziłem, że zostały wynegocjowane. Konkurencja wysyła gratis powyżej 400 zł...
Komu ta oferta odpowiada może skorzystać (zachęcam do składania wspólnych zamówień miastami), komu nie.. na rynku jest tyle innych ofert kawowych..
Ostatnio zmieniony sob 18 lut 2012, 12:19 przez dandy, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
maro
Consigliere
Consigliere
Sprzęt: Poszukuję.

Postautor: maro » sob 18 lut 2012, 12:18

rabat wynosi dokładnie 14,7 %
16,2 % taniej
Już drugi raz na tej stronie piszesz praktycznie to samo. Już wiemy że jesteś bystry z matematyki - nie musisz się powtarzać.
Poza tym kwestia opakowań jest istotna w porównaniach. Miałem tę kawę w kilówkach i wolę dopłacić 10 zł/kg za opakowania 0,25kg mimo, że kilo kawy zużywam w 7-10 dni. Lepiej co drugi dzień otworzyć i zasypać nową paczkę zwłaszcza jeśli to kosztuje jedyne 10zł/kg więcej.
Kupię ekspres dźwigniowy.

Awatar użytkownika
ziarenko
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: ziarenko » sob 18 lut 2012, 13:04

Już wiemy że jesteś bystry z matematyki - nie musisz się powtarzać.
Inni najwyraźniej mają z tym problem :D Muszą być idealnymi klientami wszelakiej maści zakupów grupowych i marketów adg, które najpierw podnoszą cenę o 30% a potem robią "łykend" bez Vat-u i niech się gawiedź rzuca :smiech:

Wróć do „Kawa”