Katalog polskiej kawy

Tu można dzielić się informacjami na temat parzenia kawy, rodzajów, smaku...
Awatar użytkownika
cyrus
@mod
@mod
Sprzęt: osprzęt

Re: Katalog polskiej kawy

Postautor: cyrus » pn 05 gru 2011, 17:47

Moim zdaniem:
a) dobrze, jakby taka lista powstała,
b) nawet z zaznaczeniem, który producent jest ok, a który nie,
c) oczernianie producentów mogłoby pociągnąć za sobą niemiłe konsekwencje.
To jest oczywiste i każdy to wie.

Ale z drugiej strony - jako konsument - wolałbym wiedzieć, który producent kantuje. Bo chyba mam do tego prawo. I nie powinno być miejsca na takie niefajne praktyki.
Coś we mnie się buntuje na hasło - prosimy nie publikować na nasz temat nieprzychylnych opinii. Bo niby z jakiej okazji? Skoro ktoś działa nie fair, to powinien się z tym liczyć, ze zrobi się o nim głośno (i nie będzie to reklama). Czyż nie? :)
Ascaso Elipse (PID+termo) + Isomac Macinino Professionale Inox + Bialetti Dama Deco' Nero + AeroPress + Hario V60 + phin

Awatar użytkownika
buki
@dmin
@dmin
Sprzęt: Reneka LC + młynek La Cimbali Cadet
Kontaktowanie:

Postautor: buki » pn 05 gru 2011, 17:57

Ale zrozum, że żeby napisać o kimś, że "kantuje", jak to ładnie ująłeś, musisz mieć na to dowody. Życzę szczęścia dla wydawcy takiej listy... przyda mu się owo szczęście w sądzie, jak go pozwą "producenci".
kawa krzepi :)
W filiżance: Nie lubię poniedziałku!
caffegaleria.pl - sklep z kawą i herbatą - kawy włoskie oraz z: Mastro Antonio, Apro-Trade, Kelleran, Coffee Proficiency, Johan&Nystrom. Kafetierki, Aeropressy, drippery, młynki Hario i Tiamo.

Awatar użytkownika
kawyswiata
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało
Sprzęt: Brasilia

Postautor: kawyswiata » pn 05 gru 2011, 18:16

Zgadzam się z buki-m lista powstanie w takiej formie jak to zaplanowałem czyli regiony i alfabet nic nie dodam od siebie bo nie mnie to oceniać. Jedyne co mogę zrobić to na stronie internetowej która powstanie umożliwić komentowanie i ocenę nic więcej.

Awatar użytkownika
cyrus
@mod
@mod

Postautor: cyrus » pn 05 gru 2011, 18:20

buki - ja to rozumiem :-)
Ale rozumiesz - czemu ktoś może mnie okantować, a ja nie mogę powiedzieć o tym kimś złego słowa.
Swoja drogą - ciekawe, jak taki proces by wyglądał? Jak obiektywnie ocenić, czy produkt-kawa jest dobrej, czy złej jakości? Nie ma odgórnych przepisów, tylko widzimisię koneserów. Skoro kawa jest w terminie zdatnym do spożycie, to wg. prawa (zapewne) wszystko z nią ok.
Ascaso Elipse (PID+termo) + Isomac Macinino Professionale Inox + Bialetti Dama Deco' Nero + AeroPress + Hario V60 + phin

Awatar użytkownika
dirter
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało
Sprzęt: Codziennie coś nowego
Kontaktowanie:

Postautor: dirter » śr 07 gru 2011, 11:02

A dlaczego nie dodać na stronie możliwości oceniania palarni przez użytkowników? Coś jak serwisy, które umożliwiają ocenę różnych sklepów internetowych. Liczba punktów przez liczbę użytkowników dałaby dość miarodajną średnią. Można ustawić kilka różnych kryteriów i umożliwić ocenianie np. w skali pięciogwiazdkowej.

Zresztą według przepisów, nikt nie może zabronić nam wystawiania opinii o żadnym producencie publicznie. Oczywiście jeśli nie mieści się to w kategorii naruszenia dóbr publicznych lub prywatnych, co dość precyzyjnie regulują zarówno kodeksy cywilny, jak i karny. Zatem jeśli nie wyrażamy opinii w stylu: "Palarnia X to złodzieje i oszuści. Okradli mnie i sprzedali coś, co w ogólnie nie przypomina kawy. Ich działalność to jedno wielkie kłamstwo i farsa etc.", tylko rzeczowo opisujemy zaistniałą sytuację, np. z opóźnioną dostawą czy pomyłką w zamówieniu, nie będzie żadnego problemu.

Co do kryteriów oceny samego produktu, zgadzam się. Tutaj mogą pojawić się problemy. Mało kto jest zawodowym cup tasterem i potrafi w miarę obiektywnie ocenić profil smakowy danej kawy w porównaniu z, często dość skromnym, opisem producenta. Dodatkowo dochodzi jeszcze kwestia metody parzenia, umiejętności przygotowania kawy i samokrytyki w przypadku niepowodzeń, aby nie wpłynęły one negatywnie na sam produkt zamiast na ocenę naszych własnych umiejętności.

Dlatego początkowo zdecydowałbym się na sam spis, według pomysłu autora. Doskonała opcja na początek. Z czasem można wprowadzić moduł oceniania i dodawania moderowanych komentarzy. Nie sądzę aby wymagało to nawet płatnego serwera, więc można to odpalić zupełnie "po kosztach".

Pozdrawiam i trzymam kciuki za sukces tej idei!

Awatar użytkownika
ranGo
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: e61

Postautor: ranGo » śr 07 gru 2011, 11:34

A ja myślę że wystarczy sam katalog polskich palarni bo dla kogoś może być tylko zabawą ocenianie czyjeś pracy a nawet nie wiadomo czy tam kiedykolwiek zajrzał, kupił kawę i jakie w ogóle ma zamiary. Nieuczciwe może być nie tylko oczernianie ale również niesłuszne zachwalanie.
W caffegalerii to przybywa coraz więcej kaw, czy to polskich czy to włoskich palarni i myślę że to tam pod każdym produktem powinna być ocena produktu przez tych co kupują. To jest bardziej sensownie bo chyba nikt nie ma zamiaru kupić palarnie a tylko kawę z danej palarni. Jeżeli ktoś będzie chciał napisać złą recenzję, to i tak musi kawę kupić tak że nie za bardzo to się opłaci. A porównując opis kawy przez producenta z opisem kawy przez kupujących, może nam to ułatwić wybór zakupu :)

Awatar użytkownika
Jogi
S Z A M A N
S Z A M A N

Postautor: Jogi » śr 07 gru 2011, 11:41

No właśnie w dobie całej armii cyberszeptaczy wszelkie komentarze mogą służyć pomocą lub wręcz przeciwnie. Na w miarę obiektywne opinie możemy liczyć przede wszystkim na forum. W sumie to już to się dzieje. Katalog pomoże na pewno ten wachlarz palarni rozszerzyć i ożywić dyskusję.
?
Obrazek Rocket CC | Mazzer MM | Gaggia G | Aeropress A| Moka MObrazek

Awatar użytkownika
dirter
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało
Sprzęt: Codziennie coś nowego
Kontaktowanie:

Postautor: dirter » śr 07 gru 2011, 12:09

Rzecz w tym, że decydując się na opiniowanie tak delikatnej materii jak smak i aromat świeżo parzonej kawy często skazani jesteśmy na błędy, które powstają w wyniku naszej niewiedzy i braku doświadczenia. Po roku pracy za barem i kilku latach domowego rzemiosła z różnej maści ziarnami i sprzętem dopiero teraz zauważam i wyczuwam pewne niuanse oraz różnice. Do tego wszystkiego staram się znaleźć przyczyny takiego a nie innego stanu rzeczy itp. Niestety nie każdy z nas, nawet na forum, żyje kawą. I jeśli ktoś zamówi do swojego "Super DeLonghi" kawę "z palarni" np. na święta, stwierdzi, że jest za kwaśna, nie czuje w niej "nut marcepanu, miodu i wanilii' i "ogólnie to jakaś lipa jest - Tchibo tańsze a lepiej smakuje", to taka opinia idzie w Sieć. Tak samo jak opinia kogoś doświadczonego, cup tastera czy baristy z pasją. A niemożliwym jest ustalenie jakiś barier dla oceniania kawy jako takiej.

Nie przywiązywałbym więc zbyt dużej wagi do ocen i komentarzy dot. smaku kawy. Bardziej skupiłbym się na kwestiach technicznych, dostawie, cenach, terminach ważności, gratisach itp.
Miejscem na "specjalistyczne" oceny wciąż będzie musiało pozostać Nasze Forum, choć oczywiście miło będzie zobaczyć rzetelne i obiektywne oceny dot. produktów oferowanych przez daną palarnię w Spisie.

Pozdrawiam,
Maciek

Awatar użytkownika
cyrus
@mod
@mod

Postautor: cyrus » śr 07 gru 2011, 12:19

Można by zrobić coś w stylu ankiety forumowej. Jest jednak spore "ale" - Pan Czesio z Palami X w tydzień poklika sobie same 5-tki :)

Awatar użytkownika
Jogi
S Z A M A N
S Z A M A N

Postautor: Jogi » śr 07 gru 2011, 12:21

Bardziej skupiłbym się na kwestiach technicznych, dostawie, cenach, terminach ważności, gratisach itp.
A to rzeczywiście ważne rozróżnienie. Komentarze dotyczące kwestii technicznych pomogłoby poprawić jakość obsługi, co jak napisał kawyswiata pozostaje wciąż na niskim poziomie.
Szkoda też, że na forum ciągle tak mało ocen kaw, chociaż sam muszę przyznać, że brakuje mi ostatnio czasu i zapału. Nie chodzi też tu nawet o te nuty wanilii, ale często o wiele ważniejsze są wrażenia i parametry zaparzania i ogólna charakterystyka. A im więcej opinii tym lepiej. Wtedy wiadomo mniej więcej do czego taka kawa się nadaje i czy warto ją kupować. Nawet odrzucając skrajne opinie mamy już jakiś pogląd sytuacji.
?
Obrazek Rocket CC | Mazzer MM | Gaggia G | Aeropress A| Moka MObrazek

ksm
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Sprzęt: AP + TCM;
Ascaso Steel UNO PROF + i-2 steel;

Postautor: ksm » śr 07 gru 2011, 12:31

@diter: kwestie, o których piszesz powinny być oczywiste dla każdego. Piszemy przecież o produktach, które degustuje się, a nie poddaje baterii obiektywnych testów.

Ja widzę proste rozwiązanie:
  1. Temat w którym początkowy wpis podlega częstej edycji przez wyznaczonych opiekunów, gdzie dodawane są (a z czasem także usuwane) dane o palarniach:
    1. dane kontaktowe,
    2. adres sklepu stacjonarnego jeśli istnieje,
    3. czy obsługuje odbiorców indywidualnych (lub jeśli nie obsługuje to lista dystrybutorów obsługujących takich klientów),
    4. odnośnik do strony,
    5. odnośnik do wątku poświęconego palarni/dystrybutorowi jeśli takowy istnieje. (tutaj miejsce na opinie o dostawie, kontakcie etc.)
  2. Lista nazw mieszanek i singli w ofercie palarni, jeśli na forum znajdują się opinie o tych kawach, to powinny być one podlinkowane do stosownych nazw.

Robson27
stale zagląda do filiżanki
Sprzęt: nie mam

Postautor: Robson27 » śr 07 gru 2011, 13:13

Zgadzam się z Dirter że powinny być opisane tylko dane techniczne typu transport, solidność itd itp.
Jeżeli chodzi o kawę to są gusta i guściki a lipną kawę szybko zweryfikuje rynek

Awatar użytkownika
kawyswiata
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało
Sprzęt: Brasilia

Postautor: kawyswiata » pt 06 sty 2012, 22:33

Trochę to trwało ale pomału prace zbliżają się do końca :) do 15.01 lista powinna ujrzeć światło dzienne :)

StaSZek
Sprzęt: Rancilio Silvia V3 + Compak K6 Pro-Barista
Behmor 1600
Clever Coffee Dripper
Ręczny Tiamo
Moka 2 cups

Postautor: StaSZek » sob 07 sty 2012, 1:10

Chyba się nie pojawiła jeszcze Planeta Kawy, Bochnia

Strona: http://planetakawy.pl