Tani zamiennik dla Lavazzy

Tu można dzielić się informacjami na temat parzenia kawy, rodzajów, smaku...
Awatar użytkownika
renqien
stale zagląda do filiżanki
Sprzęt: La Pavoni Puccino, Mazzer Super Jolly

Re: Tani zamiennik dla Lavazzy

Postautor: renqien » czw 02 lut 2012, 11:04

To i ja dorzucę swoją propozycję tańszego zamiennika. Wprawdzie zupełnie inny smak, niż Lavazza Oro, ale całkiem akceptowalny w przedziale cenowym do 50PLN/kg. Dallmayr Prodomo. Ciężko kupić w ziarnach, ale się da. Ja kupuję z importu prywatnego z Niemiec i jak się kupi świeżą, z długą data ważności, to naprawdę całkiem "zjadliwa". Podobnie kwaskowa do Lavazzy, nieco łagodniejsza i delikatniej palona.

W podobnej cenie jest jeszcze Movenpick i Melitta, ale bardzo się ostatnio zepsuły, a poza tym trudno dostać je w ziarnach.

Tak trochę OT, mam wrażenie, że Lavazza Oro w wesji mielonej jest czymś aromatyzowana. Porównując smak mielonki i ziarnistej, mielonka ma zupełnie inny i w niektórych rodzajach parzenia, wręcz lepszy smak. Dziwne, bo data ważności taka sama na obu.

Awatar użytkownika
Delizia.pl
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Siemens
Kontaktowanie:

Postautor: Delizia.pl » czw 02 lut 2012, 11:08

Witam, owszem są takie kawiarnie:) kupują Segafredo Intermezzo na allegro w cenie około 29zł / kg.
Wracając do wątku, tani zamiennik do Lavazzy to trochę dziwnie postawione pytanie, ponieważ Lavazza to nie rewelacja ani wyznacznik jakości.
W Polsce się przyjęło, że Lavazza to dobra kawa... natomiast we Włoszech to jedna z gorszych:)
Z kaw mielonych Lavazzy w moim subiektywnym odczuciu rozsądna kawą jest Lavazza Paulista oraz Lavazza Espresso Italiano (produkowana specjalnie pod gust francuski, idealna do filtra). Tematy typu Qualita Oro czy Qualita Rossa można sobie odpuścić.
Delizia.pl - duży wybór włoskich kaw ziarnistych, mielonych oraz środków czyszczących do ekspresów

skarbimirek
Sprzęt: nie mam

Postautor: skarbimirek » czw 02 lut 2012, 12:01

Witam,
Witam, owszem są takie kawiarnie:) kupują Segafredo Intermezzo na allegro w cenie około 29zł / kg.
W każdej porządnej kawiarni klient powinien być poinformowany jaka kawa jest podawana, np. taką informację można umieścić na karcie menu. Jeśli wchodzę do kawiarni i nie widzę nigdzie takiej informacji to od razu nastawiam się na wypicie "przeciętnej" kawy i niestety zazwyczaj tak jest;/.
To i ja dorzucę swoją propozycję tańszego zamiennika. Wprawdzie zupełnie inny smak, niż Lavazza Oro, ale całkiem akceptowalny w przedziale cenowym do 50PLN/kg. Dallmayr Prodomo. Ciężko kupić w ziarnach, ale się da. Ja kupuję z importu prywatnego z Niemiec i jak się kupi świeżą, z długą data ważności, to naprawdę całkiem "zjadliwa". Podobnie kwaskowa do Lavazzy, nieco łagodniejsza i delikatniej palona.
Mam Dallmayr Prodomo w ziarnach z datą ważności 03.2013, jeszcze nie próbowałem, zobaczymy jak wypada w porównaniu z L.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Delizia.pl
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Kontaktowanie:

Postautor: Delizia.pl » czw 02 lut 2012, 14:07

W każdej porządnej kawiarni klient powinien być poinformowany jaka kawa jest podawana, np. taką informację można umieścić na karcie menu. Jeśli wchodzę do kawiarni i nie widzę nigdzie takiej informacji to od razu nastawiam się na wypicie "przeciętnej" kawy i niestety zazwyczaj tak jest;/.

Z racji tego, że oferujemy też kawę dla gastronomii, na naszym lokalnym rynku na południu województwa lubuskiego zwiedziliśmy wiele kawiarni i restauracji próbując kawy jaką oferują. Na pytanie jaka to kawa najczęstsze odpowiedzi personelu były: "włoska", "dobra", "nie mogę powiedzieć". Ciężko cokolwiek dobrego zaproponować kawiarniom lub restauracjom, ponieważ menedżerowie/kierownicy w ogóle nie znają się na kawie, wiedzą co to Lavazza, Illy, Alfredo... najważniejszym wyznacznikiem dla nich jest cena kawy a nie jakość. Biorąc pod uwagę ogromne marże jakie są na filiżance espresso taka polityka jest w ogóle nieporozumieniem...
Delizia.pl - duży wybór włoskich kaw ziarnistych, mielonych oraz środków czyszczących do ekspresów

skarbimirek
Sprzęt: nie mam

Postautor: skarbimirek » czw 02 lut 2012, 14:28

Na pytanie jaka to kawa najczęstsze odpowiedzi personelu były: "włoska", "dobra", "nie mogę powiedzieć". Ciężko cokolwiek dobrego zaproponować kawiarniom lub restauracjom, ponieważ menedżerowie/kierownicy w ogóle nie znają się na kawie, wiedzą co to Lavazza, Illy, Alfredo... najważniejszym wyznacznikiem dla nich jest cena kawy a nie jakość. Biorąc pod uwagę ogromne marże jakie są na filiżance espresso taka polityka jest w ogóle nieporozumieniem...

Święta prawda!Gdyby właściciele kawiarni znali się na kawie to kupowaliby 1kg kawy za ok 100 zł, na ogromnych marżach i tak by zarobili a wysokiej jakości kawa z pewnością przyciągnęła by wielu klientów.
Ale rzeczywistość jest zupełnie inna;/

Pozdrawaim;)

Awatar użytkownika
Delizia.pl
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Kontaktowanie:

Postautor: Delizia.pl » czw 02 lut 2012, 14:35

Właśnie o to chodzi - koszt dobrej kawy trzeba traktować jako inwestycję w pozyskanie (i utrzymanie) nowych klientów.
Przeliczając na 1 filiżankę to są różnice liczone w groszach...
Poza tym kawiarnia wliczając kawę w koszt firmy odzyska VAT oraz podatek dochodowy (to jest razem prawie 1/3 kosztu brutto)!
Dla kawiarni cena zakupu w hurcie jest poza tym niższa niż dla klienta detalicznego...

Awatar użytkownika
renqien
Sprzęt: La Pavoni Puccino, Mazzer Super Jolly

Postautor: renqien » czw 02 lut 2012, 16:50

Kawiarnie nie inwestują w kawę, bo kawowy smak naszego społeczeństwa jest, delikatnie mówiąc, średni. Większość średniego i starszego pokolenia lubi "zaliwajkę", do tego żeby wykręciła ryj na lewo, bo wtedy znaczy, że jest mocna i porządna. Szczyt marzeń, to Pedros, do tego żeby trącił lekko dorszem lub morszczukiem. Wtedy budzą się wspomnienia lat minionych i smak Ekstra Selekt. Młodsze pokolenie, wychowane na amerykańskich wzorcach, gustuje w mlecznych zupach ze SB, najlepiej, żeby serwowanych w kartonie. Wtedy można się poczuć, jak prawdziwy amerykański agent specjalny ;)

Jeśli przeciętny klient kawiarni zamawia dużą kawę (bo im więcej, tym lepiej) i do tego pół litra mleka, to naprawdę nie ma znaczenia, jaka kawa będzie w takim wynalazku pływała. Powiedzmy sobie szczerze, że mało kto pija espresso, a jeśli już, to budzi zdziwienie i rozweselenie otoczenia "to żeś kawę zamówił :smiech: , tylko się nie zadław :mrgreen: , nie połknij razem z filiżanką :twisted: , ty się tym napijesz :lol: ?" Ile razy ja to słyszałem...

Awatar użytkownika
cyrus
@mod
@mod
Sprzęt: osprzęt

Postautor: cyrus » czw 02 lut 2012, 17:04

Dobre podsumowanie :ok2:
Tyle, że... ostatnio jest moda na rewolucję :D i muszę przyznać, "że aby" wypić dobrą kawę, wcale nie trzeba zamawiać espresso (choć pewnie w większości kawiarń towar nie zawsze zgadza się z zamówieniem), bo może wystarczyć dobry drip lub aeropressowy napój. Ale mianownik jest ten sam. Ziarno :-)
Ascaso Elipse (PID+termo) + Isomac Macinino Professionale Inox + Bialetti Dama Deco' Nero + AeroPress + Hario V60 + phin

Wróć do „Kawa”