Najtańsze dobre ziarna :)

Tu można dzielić się informacjami na temat parzenia kawy, rodzajów, smaku...
Grizly
Sprzęt: Kafetierka do kawy
Krups na kapsułki

Re: Najtańsze dobre ziarna :)

Postautor: Grizly » czw 14 lis 2013, 18:53

Chyba skuszę się na jakieś ziarenka z xCafe.

muzyszyn
zagląda od święta
Sprzęt: GAT Vallentina+AP+V60

Postautor: muzyszyn » ndz 17 lis 2013, 18:42

od jutra w Lidlu coś, co ma szanse wpasować się w temat
http://www.lidl.pl/cps/rde/SID-3F8362CA ... il&id=4149
jak to zwykle bywa w przypadku takich ofert-brak danych nt.daty i stopnia palenia...

Freezer64
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Aeropress, Phin, Hario Slim

Postautor: Freezer64 » ndz 17 lis 2013, 19:14

Przy tej cenie można się obawiać niższej jakości niż w kawie z Żabki, wysokiej jakości ziarna w hurcie tyle kosztują, a gdzie jeszcze koszt wypalenia, ubytek masy i zysk palarni i Lidla ;)
No ale dopóki ktoś nie kupi to się nie dowiemy czy od biedy jest pijalna ;)

@maser777
No i co spróbowałeś którejś ?

muzyszyn
zagląda od święta
Sprzęt: GAT Vallentina+AP+V60

Postautor: muzyszyn » wt 19 lis 2013, 16:45

Palenie średnie, smak zgodny z firmowym opisem, co nie zawsze się zdarza w innych palarniach.
Z tych najtańszych arabik próbowałem Peru i Kolumbii, z obu jestem zadowolony, dokładniej opiszę je w odpowiednim dziale.
Cenowo jest trochę drożej niż we wrocławskiej Borówce, ale jakościowo to niebo i ziemia, ze wskazaniem na xCafe oczywiście.
A jak określiłbys to ich "średnie palenie"-nadaje się do metod przelewowych ?
Zastanawiam się nad zamówieniem-ale przy zyczeniach inne niz standardowe(czyli "srednie")-wymagają by zamówić min.0,5kg...

WojSob
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Ascaso Steel Uno Prof Pid, Nuova Simonelli Musica, Mahlkönig Vario Home, Fiorenzato F6 D, Saeco MAC, Chemex, drippery, aeropress, syfon, phin.

Postautor: WojSob » śr 20 lis 2013, 9:00

Średnie palenie xCafe jest uniwersalne do różnych metod, moim zdaniem. Taka kawa sprawdzi się w ekspresie ciśnieniowym, aeropressie, w metodach przelewowych również. Ale w dripach nie zawsze, przynajmniej dla mnie, ja szukam w nich akcentów kwaskowo-owocowych. Na dripy, z oferty tej palarni, mogę polecić Kenię. Miałem ją dwa razy, jest powtarzalna, wiśniowa z niewielką goryczką. Smaczna jest także Papua Nowa Gwinea, łagodna, orzechowa, z jakby gruszkową słodyczą. Ciekawą przygodę miałem z Peru. W smaku kwaskowo-goryczkowa, ale na początku, dokładnie do 2 tygodni od daty palenia, była wyjątkowo słodka. A kiedy słodycz zaczęła z dripa znikać, Peru trafiło do ekspresu. Columbia Excelso jest głównie czekoladowa, Etiopia Mocca Sidamo podobnie, ale ta ma nieznaczne, winne akcenty.

Awatar użytkownika
Ziajok
zagląda od święta
Sprzęt: Zaparzacz, moka, młynek ostrzowy, palarka 'Severin popper'

Postautor: Ziajok » czw 21 lis 2013, 20:07

Kupiłem żabkową "Honduras Capucas" - palona 8 listopada, czyli kilkanaście dni temu. Bardzo jasno palona, przez co posiada dość intensywne i orzeźwiające owocowe kwaskowatości. Poza tym jednym szczegółem bardzo przypomina "MK Cafe Gwatemala". Wyjaśniła się też tajemnica czemu pojawiła się ona na półkach Żabki. Na opakowaniu napisane jest bowiem, że "okres zbiorów zaczyna się w listopadzie i z reguły kończy się w lutym". Czyli nasi kupili ją zapewne po okazyjnej cenie w ramach akcji wietrzenia magazynów przed kolejnymi zbiorami.

Reasumując - całkiem przyzwoita kawa, jednak za 50 zł/kg to żadna okazja. Podobna "Mk Cafe Gwatemala" była po 30 zł/kg.

Crom
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Slowpresso, Phin, Aeropress+FlaVin sRGB, Moka 2tz inox, FP, tygiel
Młyn Eureka Mignon v.2+hopper DIY

Postautor: Crom » pn 02 gru 2013, 18:15

postanowiłem spróbować tych tańszych kaw i zakupiłem ziarnistą MK Cafe Brazylia, kawa ma 3 m-ce, świeższej mimo usilnych poszukiwań niestety nie znalazłem.
Wybór padł na tą kawę bo suszone wraz z owocnią na słońcu single Brazylii od Antonia to jak dotąd mój ulubiony gatunek i chciałem porównać jak na jej tle wypadają tańsze odpowiedniki.

Ziarna MK Cafe Brazylia są mocniej palone, w miarę ładne i bez ubytków, leciutkie ślady oleju na powierzchni, zapach ok.
Zaparzanie - MK Cafe znacznie bardziej przepuszczalna, musiałem naładować więcej i bardzo mocno ubijać. Crema słaba.
Smak - bo ja wiem, czuje się charakterystyczny słodkawy brazylijski smak ale nie niestety to nie jest to samo co z palarni, smak nie jest tak intensywny, nie tak słodki i bogaty, być może odpowiada za to zbyt mocne palenie i długi okres daty od palenia. Możliwe, że zrobiłem się już zbyt wybredny ale na tle wcześniejszych świeżych singli z palarni ta kawa mnie nie zachwyciła, co nie znaczy że jest jakaś fatalna, ot taki sobie średniak z masowej sprzedaży.
Ostatnio zmieniony pn 02 gru 2013, 23:09 przez Crom, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Ziajok
zagląda od święta
Sprzęt: Zaparzacz, moka, młynek ostrzowy, palarka 'Severin popper'

Postautor: Ziajok » pn 02 gru 2013, 21:23

zakupiłem ziarnistą MK Cafe Brazylia, kawa ma rok i 3 m-ce
Te kawy mają 12 miesięczny okres ważności od wypalenia, więc Twoja kawa miała zapewne tylko 3 miesiące. Ja próbowałem 2-tygodniową i jej smak był również słaby, natomiast aromat dla odmiany był bardzo intensywnie śmietankowy. Ogólnie jest to jednak słaba kawa, spróbuj jednak Gwatemali z tej samej serii.

arni978
stale zagląda do filiżanki
stale zagląda do filiżanki
Sprzęt: Rancilio Silvia,Eureka Mignon,Moka Bialetti 1 cup

Postautor: arni978 » wt 24 gru 2013, 23:08

rzeczywiście ta kawa z żabki(konkretnie Gwatemala Monte Rosa) to sam kwas,zarówno jako espresso i moka.to bardziej już mi smakuje kawa fort mielona z moki.Jeśli chodzi o najtańsze dobre ziarna to teraz chcę spróbować Lavazzy Qualita Rosso,można ją kupić w cenie 40zł/kg czyli max pulap autorki wątku,nic lepszego do tej kwoty już chyba się nie kupi

Awatar użytkownika
jan_bar
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Gaggia Classic Isomac Zaffiro Fiorenzato F5 M doser GeneCafé

Postautor: jan_bar » śr 25 gru 2013, 2:07

Najtańsze dobre ziarna? Hmm .... kilka dni temu w Carrefourze (Warszawa- Arkadia) Woseba 250 g za 10 zł w promocji, 100 proc. Arabika. Bardzo świeża, co czuć przez zawór na opakowaniu. Palona Full City i najwyraźniej gdzieś w pobliżu Warszawy. Jako doppio całkiem, całkiem.
Polecam.
O ile jest świeża oczywiście.

A najdroższe dobre ziarna to (w tymże Carrefourze) Illy w puszce 250 g za 38 zł bez promocji.
Polecam.
O ile ktoś ma kupę kasy oczywiście.
קפה

Freezer64
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Aeropress, Phin, Hario Slim

Postautor: Freezer64 » śr 25 gru 2013, 14:13

Polecasz Illy 250g za 38zł ? W wątku o najtańszych dobrych ziarnach ? ;)

Nawet nie wspominając o tym jakie cuda można dostać w tej cenie, do których raczej Illy nie ma startu :P ('raczej' bo sam Illy nie piłem, ale w tej cenie są bardzo wysokiej jakości mikroloty, a nie jakieś masowe włoskie mieszanki)

al9
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało

Postautor: al9 » pt 27 gru 2013, 12:44

Illy można kupić za 26 zł za 250 gram czyli 104 zł za kg
Biorąc pod uwagę, że marfisa la braziliany kosztuje 77 zł/kg
to i tak dużo...
Na marginesie i off topic. Ciągle nie udało mi się dowiedzieć jaka kawa jest w miarę dobra i tania... :-(
Pozdrawiam
al

antonio
S Z A M A N
S Z A M A N
Sprzęt: E61, FB70, Sublima, MSJ, K30, R55, W15A, W1
Kontaktowanie:

Postautor: antonio » pt 27 gru 2013, 13:34

To proste. Surowa kawa jest w miarę dobra i tania. Ceny przyzwoitego ziarna są w granicach 4-5 Euro + VAT przy dużych ilościach; przy zakupie 1kg będzie to pewnie ok. 40zł + VAT. Tak czy owak, widać co się kupuje. Potem wystarczy patelnia, rondel i trochę uwagi :).

Awatar użytkownika
jan_bar
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Gaggia Classic Isomac Zaffiro Fiorenzato F5 M doser GeneCafé

Postautor: jan_bar » pn 30 gru 2013, 16:27

Illy można kupić za 26 zł za 250 gram
A gdzie za przeproszeniem? W najtańszym sklepie jaki istnieje w Warszawie (to Carrefour oczywiście) cena Illy jest stała, niezależnie od wahań cen kawy na świecie, i wynosi 38 zł za 250 g. co daje 152 zł/kg.
I nie jest to najlepsza kawa jaką się pija, ledwie przeciętna wśród bardzo dobrych.

EDIT
Antonio ma rację, zielone ziarno to przyszłość kawowego fanatyzmu. Najwyższej jakości zielone ziarno można kupić w np. Niemczech, Holandii za 12 euro z watem (50 zł), mowa o detalu oczywiście, np. 5 kilogramach. Mikroloty z Jemenu czy Kolumbii są i dwa razy droższe, ale to będą już absolutne szczyty. W rondel i patelnie to ja za bardzo nie wierzę, szkoda dobrej kawy, ale w domową wypalarkę jak najbardziej - mam taką w najbliższych planach.
קפה

al9
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało

Postautor: al9 » pn 30 gru 2013, 23:39

Illy można kupić za 26 zł za 250 gram
A gdzie za przeproszeniem?
-------------------------------------------
Czemu za przeproszeniem?
Proszę bardzo: allegro.pl

Pozdrawiam