Najtańsze dobre ziarna :)

Tu można dzielić się informacjami na temat parzenia kawy, rodzajów, smaku...
Awatar użytkownika
Ziajok
zagląda od święta
Sprzęt: Zaparzacz, moka, młynek ostrzowy, palarka 'Severin popper'

Kawa ziarnista Schirmer 1854

Postautor: Ziajok » ndz 20 paź 2013, 17:09

Widziałem dzisiaj w MediaMarkt (można ją znaleźć na ich stronie) aż trzy rodzaje tej kawy. Wszystkie w bardzo przyzwoitej cenie 40 zł za 1 kg oraz dosyć świeże (ważność do 02.1015, czyli palone prawdopodobnie w 08.2013). Czy ktoś ich może próbował i mógłby coś o nich napisać (interesuje mnie zwłaszcza Cafe Creme)?

WojSob
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Ascaso Steel Uno Prof Pid, Nuova Simonelli Musica, Mahlkönig Vario Home, Fiorenzato F6 D, Saeco MAC, Chemex, drippery, aeropress, syfon, phin.

Re: Najtańsze dobre ziarna :)

Postautor: WojSob » czw 31 paź 2013, 11:41

W parze ze wspomnianą w moim wcześniejszym poście Gwatemalą Monte Rosa kupiłem w Żabce inny singiel, Honduras Capucas. Kawa świeża, palenie dosyć jasne, ale efekt gorszy. Zrobiłem drip, i o ile Gwatemala była w tej metodzie dosyć dobra, to Hondurasu nie mogę polecić. Przy niższej temperaturze, trochę ponad 80 stopni, jest kwaskowaty i tyle, nic więcej, troszeczkę słodyczy na końcu. A przy wyższej temperaturze, ponad 85 stopni pojawia się nieciekawa goryczka.

Crom
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Slowpresso, Phin, Aeropress+FlaVin sRGB, Moka 2tz inox, FP, tygiel
Młyn Eureka Mignon v.2+hopper DIY

Postautor: Crom » czw 31 paź 2013, 18:17

MK Cafe wypuściło ostatnio ziarniste single z Gwatemali i Brazylii http://mkcafe.pl/produkty-mk-cafe/dla-detalu, zaś palarnia Astra - Gwatemalę, Etiopię i Kenię http://www.astra.com.pl/Kawa/Kawa-ziarnista-PREMIUM/.
Kosztują 11-12zł/250g.
Czyżby rodzimy rynek zaczynał doceniać kawę ziarnistą?

antonio
S Z A M A N
S Z A M A N
Sprzęt: E61, FB70, Sublima, MSJ, K30, R55, W15A, W1
Kontaktowanie:

Re: Odp: Najtańsze dobre ziarna :)

Postautor: antonio » czw 31 paź 2013, 18:48

Ale jakie to single?

antonio
S Z A M A N
S Z A M A N
Kontaktowanie:

Postautor: antonio » czw 31 paź 2013, 22:34

Przecież nie są to żadne single... Co to znaczy Gwatemala czy Etiopia? Stoi napisane, że to mieszaniny są a nie single-origin.

antonio
S Z A M A N
S Z A M A N
Kontaktowanie:

Postautor: antonio » pt 01 lis 2013, 12:05

Dla mnie za drogie...

Awatar użytkownika
Ziajok
zagląda od święta

Postautor: Ziajok » pt 01 lis 2013, 14:08

Wy tu tak spieracie się o pierdoły ze złości i bezsilności chyba, że rynek wychodzi z coraz to lepszą ofertą. Ja właśnie kupiłem w promocji oba rodzaje kawy Straussa łącznie za 15 zł i mam głęboko gdzieś czy są to single, jednorodne mieszanki czy nazwiecie to sobie jeszcze inaczej. Obie kawy palone w październiku, czyli świeżość idealna. Jeśli jeszcze powiększy się asortyment takich kaw i polepszy ich dostępność to małe palarnie mogą mooocno na tym stracić. (Jeszcze ich co prawda nie piłem, ale aromat z zaworków jest wielce obiecujący)
Załączniki
mk cafe promocja.jpg

Crom
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: Crom » pt 01 lis 2013, 18:26

No tak, z tym nazewnictwem zamieszałem, chodziło mi o ziarna pochodzące z jednego regionu geograficznego, nie dokładnie z tej samej plantacji. Nie wiem jak się to fachowo nazywa, single-region?.
Na temat jakości najwięcej powiedziałby test smaku, może ktoś się o taki pokusi i porówna z lepszym odpowiednikiem z tego samego kraju?

Antonio ma rację w tym sensie, że cudów nie ma i nie ma nic za darmo, 15zł za 0,5 kg kawy w sprzedaży detalicznej to aż 3x taniej niż ziarna z małych polskich palarni. Ja też byłbym podejrzliwy widząc w markecie "zieloną herbatę" za 3zł zrobioną rzekomo z najdelikatniejszych pędów, gdy wiem, że najtańsze ciekawsze smakowo liście, a zwłaszcza końcówki pędów, są sprzedawane na wagę po co najmniej 15-20zł (100g). Nie znaczy to, że tego za 3 zł nie da się pić, ale coś w tym musi być, że tyle sklepów a na lepszy surowiec nikt tak niskiej ceny jednak nie daje.

Ciekawe jak bardzo niska cena tych ziarenek znajduje odbicie w filiżance?

antonio
S Z A M A N
S Z A M A N
Kontaktowanie:

Postautor: antonio » pt 01 lis 2013, 20:05

Czasem te ziarna widuję w sklepach. Szczerze, ziarna Straussa mają całkiem konkretny, słodki, intensywny aromat, zupełnie inaczej niż te z Żabki. Wiem już kto wyprodukował te ostatnie :).

Przykre jest tylko to, że w przypadku Straussa sporo jest na opakowaniu nierzetelnych tekstów, reklamy, szumu. Dla przeciętnego człowieka pewnie brzmi to zachęcająco... Z kolei żabkowe opakowania są opisane jak należy, skromnie, fachowo. Ale to może dla zwykłego człowieka brzmi to nieznajomi i obco? ;)

Awatar użytkownika
Ziajok
zagląda od święta

Postautor: Ziajok » pt 01 lis 2013, 20:40

Ciekawość zwyciężyła i jeszcze dzisiaj otworzyłem pierwszą paczkę Straussa (Brazylia). Ziarno ładne (choć nieduże), niepołamane, brak łusek czy innych zanieczyszczeń. Wypalona jest średnio (city) i dosyć nierównomiernie. Ziarno posiada delikatny śmietankowy aromat.

Zmieliłem średnio w młynku ostrzowym - aromat bardzo delikatny taki jak wcześniej. Parzenie jak zwykle, czyli 8 gramów kawy w szklance zalewam 200 ml wody o temperaturze 93 stopnie, przykrywam spodkiem i parzę 4 minuty, po czym filtruję przez sitko.

Kawa jest świeża, co można rozpoznać po sporej piance po zalaniu wodą. Aromat ledwie wyczuwalny, smak delikatny. W pierwszej chwili dają się rozpoznać jedynie bardzo delikatne kwaskowatości, a dopiero po dłuższej chwili dochodzi do tego słodycz i lekki posmak czekoladowy. Goryczki mało, kofeiny też nie za wiele. Kilka minut po wypiciu w ustach czuć jeszcze kwaskowatość i fajną goryczkę na języku.

Kawa bardzo mi przypomina (conajmniej 90% podobieństwa) bryzylię Santos, którą samodzielnie upaloną piłem do tej chwili. Może nie powala na kolana, ale jest to całkiem przyzwoite ziarno warte swojej ceny (30 zł/kg).

Awatar użytkownika
Ziajok
zagląda od święta

Postautor: Ziajok » ndz 03 lis 2013, 17:00

Nie potrafię edytować postów, więc dodam kilka słów o tej drugiej kawie (MK Cafe Gwatemala) w nowym poście.

Troszkę mocniej palona niż poprzedniczka (full city). Zamiast uderzającego czekoladowo-śmietankowego aromatu posiada intrygujące tajemnicze nuty niczym z laboratorium alchemika (coś jak kamfora?). Od pierwszego łyka uderza słodki, bardzo intensywny smak (na myśl przychodzą mi tutaj różne tajemnicze produkty 'kartelu z Medelin') - kawa jest wręcz "oleista". Kwaskowatość i goryczka umiarkowane, nie wybijają się na pierwszy plan. Kawa ma mocne właściwości ściągające (lekkie drętwienie języka), ale nie jest to nieprzyjemne i być może jest to tylko mój indywidualny odbiór. Fajny posmak w ustach jeszcze kilka minut po degustacji. Mała zawartość kofeiny. Za taką cenę (30 zł/kg) na pewno warta spróbowania.

WojSob
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Ascaso Steel Uno Prof Pid, Nuova Simonelli Musica, Mahlkönig Vario Home, Fiorenzato F6 D, Saeco MAC, Chemex, drippery, aeropress, syfon, phin.

Postautor: WojSob » ndz 10 lis 2013, 17:52

W wątku o YouBeanie Dandy prosił, żebym się pochwalił nowym źródełkiem niedrogich, świeżych i przede wszystkim smacznych ziarenek. Rzeczywiście je znalazłem w palarni xCafe. Pierwszy raz zamówiłem je „z pewną taką nieśmiałością”, bo nie mam dobrych doświadczeń z niedrogimi produktami. Wcześniej mailowo zapytałem o jeden z singli i stopień palenia, zimy jeszcze nie ma, więc węgielki niepotrzebne :). Obecnie jestem po drugiej turze, w sumie spróbowałem chyba z dziesięciu singli i jestem z nich zadowolony.
W ofercie xCafe jest kilkanaście singli arabik i dwie robusty, nie ma mieszanek. Ceny arabik zaczynają się poniżej 50 zł za kilogram, są też droższe. Ziarenka są świeże, palone po zamówieniu, kontakt bardzo dobry, wysyłka szybka i niedroga. Palenie średnie, smak zgodny z firmowym opisem, co nie zawsze się zdarza w innych palarniach.
Z tych najtańszych arabik próbowałem Peru i Kolumbii, z obu jestem zadowolony, dokładniej opiszę je w odpowiednim dziale.
Cenowo jest trochę drożej niż we wrocławskiej Borówce, ale jakościowo to niebo i ziemia, ze wskazaniem na xCafe oczywiście.

Crom
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: Crom » śr 13 lis 2013, 16:41

Spojrzałem na xCafe, większość kaw po 49zł/kg, lepsze gatunki 78zł/kg, jeśli ta kawa jest palona dopiero po zamówieniu to całkiem niezła oferta.

WojSob
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: WojSob » śr 13 lis 2013, 17:44

Gdyby było inaczej, to znaczy oferta nieciekawa, to bym cicho siedział :).

Awatar użytkownika
maser777
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Sprzęt: Gaggia Classic, Melitta dripper

Postautor: maser777 » czw 14 lis 2013, 0:48

W Żabce są teraz 4 single pakowane po 200g za 9,99 pln. Honduras Capucas, Gwatemala Monte Rosa, Tanzania Karatu i Brazylia. Zamierzam jutro podejść i coś wypróbować.
ווען גאָט קלאָוזיז אַ פֿענצטער, עס עפענען די טיר

Wróć do „Kawa”