Najtańsze dobre ziarna :)

Tu można dzielić się informacjami na temat parzenia kawy, rodzajów, smaku...
WojSob
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Ascaso Steel Uno Prof Pid, Nuova Simonelli Musica, Mahlkönig Vario Home, Fiorenzato F6 D, Saeco MAC, Chemex, drippery, aeropress, syfon, phin.

Re: Najtańsze dobre ziarna :)

Postautor: WojSob » pn 23 wrz 2013, 18:52

Raz w roku kupuję w „Borówce” jakieś ziarenka na próbę. Kawa jest na pewno świeża i niedroga, ale nie każdemu będzie pasować. Zwykle jest mocno palona, przez co różnice między singlami są niewielkie. Raz kupiłem średnio paloną Etiopię Djimmah, ale nie polecam. W sumie, jaka cena, taka kawa.

Awatar użytkownika
ziarenko
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: ziarenko » pn 23 wrz 2013, 20:56

Właśnie zobaczyłem, że w ofercie Żabkowej pojawiły się kawy ziarniste w opakowaniach 200g. Są 4 rodzaje: Brazylia Daterra Monte Cristo, Gwatemala Monte Rosa, Honduras Capucas, Tanzania Karatu. Cena 9,99 (49,95zł/kg) Ciekawe kto to dla nich robi :?
Bialetti Mukka Express, DeLonghi Caffe Treviso, AeroPress, i-2 mini, drip Tiamo, Tiamo Slim, Coffee Press Tiamo

antonio
S Z A M A N
S Z A M A N
Sprzęt: E61, FB70, Sublima, MSJ, K30, R55, W15A, W1
Kontaktowanie:

Postautor: antonio » pn 23 wrz 2013, 21:17

Żabkę mam za drzwiami. Zobaczymy co to za kawy :).

Si_on
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało
Sprzęt: Ascaso uno prof + Isteel

Postautor: Si_on » czw 26 wrz 2013, 14:22

Poleciłby mi ktoś jakieś dobre ziarna do codziennego użytku? Coś tańszego, ale nie najtańszego, by jakość nadal była na dobrym poziomie.

Do tej pory zamawiałem Etiopię Djimah w smartcoffe. Uwielbiałem tę kawę. Jednak zmieniłem ekspres na Ascaso uno prof i nie było z niej kremy. Później zamawiałem gotowe mieszanki u Janusza. Krema miała już bardzo dobrą konsystencję, ale jakoś w smaku poszukuję czegoś innego. Z bardziej orzechową nutą. Coś w stylu Djimah byłoby dla mnie idealne. Skoro mam już całkiem fajny ekspres chciałbym poeksperymentować z latte art. Piję tylko mleczne kawy, pewnie ma to też znaczenie do doboru ziaren.

Z góry dzięki za pomoc!

antonio
S Z A M A N
S Z A M A N
Kontaktowanie:

Re: Odp: Najtańsze dobre ziarna :)

Postautor: antonio » czw 26 wrz 2013, 14:26

Etiopia o aromacie orzechów jest spalona. Nie ma sensu też do mleka...

Si_on
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało
Sprzęt: Ascaso uno prof + Isteel

Postautor: Si_on » czw 26 wrz 2013, 14:28

Ziarna były dość jasno-brązowe. Może źle oceniłem w takim razie smak. W każdym razie, coś innego możesz polecić? Te gotowe mieszanki w puszkach dają idealną (jak dla mnie) kremę, ale w smaku mi czegoś brakuje.

antonio
S Z A M A N
S Z A M A N
Kontaktowanie:

Postautor: antonio » śr 02 paź 2013, 20:50

Ziarenko, czy próbowałeś już kawy z Żabki? ;)

Awatar użytkownika
ziarenko
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: ziarenko » śr 02 paź 2013, 22:15

Ano :D Próbowałem Brazylie "Daterra Monte Cristo". Ziarno świeże, (na torebce z zaworkiem jest nawet data palenia: 18.09.2013), niezłej jakości-zdarzają się jakieś pojedyncze z defektami i odbiegające stopniem palenia od reszty ale nie ma w paczce żadnych łusek itp. jak to bywa w tanich kawach. Zaskoczyło mnie dosyć jasne palenie, dzięki czemu pojawiają się przyjemne owocowe aromaty. Kawa ma łagodny smak i trochę brakuje jakiejś wyrazistości ale za taką cenę to chyba i tak lepszej nie piłem. Obawiam się tylko czy nie jest to jakaś promocyjna/jednorazowa oferta :? Chociaż może to kolejny kierunek ekspansji tej sieci po dosyć udanym wejściu w segment win :D
Bialetti Mukka Express, DeLonghi Caffe Treviso, AeroPress, i-2 mini, drip Tiamo, Tiamo Slim, Coffee Press Tiamo

antonio
S Z A M A N
S Z A M A N
Kontaktowanie:

Postautor: antonio » śr 02 paź 2013, 23:24

Moim zdaniem trudno mówić o przyzwoitych winach w tego typu sieciach. Dla mnie nie ma tu dobrych win lecz tylko wytwory przemysłu i przemysłowej inżynierii.

Nie inaczej jest z kawą. Też spróbowałem tej Brazylii, ale i Gwatemali, Hondurasu. Moim zdaniem ktoś zmarnował sporo całkiem niezłego surowca. Wszystkie z tych kaw są palone tak samo jasno, a co ca tym idzie ziarna są kwaskowate-kwaśne jako espresso. I to chyba koniec zalet, bo wszystkie te kawy są tak samo płaskie i wyprane z aromatu. To jest niewiarygodne, że te dobre ziarna z plantacji w ogóle lub prawie wcale nie pachną; nie pachnie nic: ani espresso ani drip.

Moim zdaniem jest to ogromna produkcja w przemysłowym, chyba niemieckim stylu: palone bardzo krótko, prawdopodobnie w technologii fluid bed, chłodzone wodą... Stąd niska cena. Ale w porównaniu do standardowych produktów Tchibo, MK, Jacobs itp. jest to ciekawa alternatywa do zaparzania po polsku ;). Kawy specjalne dla masowego klienta.

Po opakowaniach można by się spodziewać, że koncept przygotował ktoś rozgarnięty i całkiem kumaty w kwestii kawy, ale ich zawartość wcale już na to nie wskazuje. Nie wiem czemu Żabka nie przyszła z tym swoim projektem do nas... ;)

Freezer64
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Aeropress, Phin, Hario Slim

Postautor: Freezer64 » czw 03 paź 2013, 0:02

Jak za dychę to może sam zaryzykuję, zawsze głos więcej, zwłaszcza że kawy nie sprzedaję ;)
Cudów się nie spodziewam, a jak będzie bardzo kiepska to cóż ... zawsze znajdą się tacy co piją na co dzień plujkę czibo ;)

A co do win to zależy jak bardzo ma ktoś wysublimowany gust ;) Bycie miłośnikiem dobrej kawy nie implikuje od razu że ktoś jest koneserem win albo w ogóle koneserem jako takim (wszystkiego ;) ).

Awatar użytkownika
ziarenko
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: ziarenko » czw 03 paź 2013, 8:44

Nie wiem czemu Żabka nie przyszła z tym swoim projektem do nas... ;)
Bo wtedy by ta mała paczuszka kosztowała 2 razy tyle :wink:

antonio
S Z A M A N
S Z A M A N
Kontaktowanie:

Postautor: antonio » czw 03 paź 2013, 8:47

Ale miałaby dużo więcej życia. Różnica w cenach między nami a taką dużą produkcją wynika z prostych faktów:

duża produkcja --> duże zakupy surowca --> niskie ceny surowca;
duża produkcja --> szybki proces palenia --> być może odzysk utraty masy przy użyciu chłodzenia wodą --> mniejsze koszty produkcji;
duża produkcja --> duży odbiorca --> mniejsze koszty obsługi sprzedaży --> duży dochód w momencie sprzedaży do sieci;

Propozycja tej sieci jest OK, cena przystępna dla ogółu, a dla wielu Polaków i tak za duża. Zobaczymy, czy uda się temu przedsięwzięciu zmienić przywiązanie Polaków do kiepskich mielonek i prochów znanych producentów (MKCafe/Strauss, Tchibo, Jacobs, Woseba, Nestle itp.). W tym celu mogę tylko przyklasnąć. Szczerze, żal mi tylko dużej ilości dość dobrego surowca... moim zdaniem zepsutego takim przemysłowym a nie rzemieślniczym paleniem.
Ostatnio zmieniony czw 03 paź 2013, 9:17 przez antonio, łącznie zmieniany 4 razy.

WojSob
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Ascaso Steel Uno Prof Pid, Nuova Simonelli Musica, Mahlkönig Vario Home, Fiorenzato F6 D, Saeco MAC, Chemex, drippery, aeropress, syfon, phin.

Postautor: WojSob » czw 03 paź 2013, 9:03

Bo wtedy by ta mała paczuszka kosztowała 2 razy tyle
"He,he, z ogonkiem" - jak to mawiał prezes Dyzma.

Awatar użytkownika
ziarenko
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: ziarenko » czw 03 paź 2013, 9:19

Coś za coś. Myślę że najlepiej obecny trend na rynku oddaje poniższy cytat:
"sklepy xxx to odzwierciedlenie polskiego sposobu bycia, polskich codziennych zakupów i aspiracji przeciętnego Kowalskiego, który chce spróbować francuskiego sera - ale tanio, szynki parmeńskiej - ale tanio, krewetek, mango i awokado - ale tanio, tanio, tanio."
W miejsce xxx należy wpisać dowolną nazwę sieci :wink: Dla jednego będzie to atrakcyjna oferta w przystępnej cenie, dla tzw. konesera "bylejakość". A już każdy sam musi sobie odpowiedzieć gdzie przebiega ta akceptowalna dla niego granica ceny i jakości

Awatar użytkownika
galex
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: galex » czw 03 paź 2013, 15:48

Nie wiem czemu Żabka nie przyszła z tym swoim projektem do nas... ;)
Antonio - Żabka to w tej chwili +3000 sklepów.
Policz, ile czasu zajęłoby Ci wypalenie tych - lekko licząc - dziesiątek ton :D
Nivona 610, AeroPress, młynek Ćibo

Wróć do „Kawa”