Najtańsze dobre ziarna :)

Tu można dzielić się informacjami na temat parzenia kawy, rodzajów, smaku...
Awatar użytkownika
thesiu
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało
Sprzęt: Gaggia Classic + Graef CM 70,
Ascaso Steel Uno Prof + Graef CM 800,
Aeropress

Re: Najtańsze dobre ziarna :)

Postautor: thesiu » sob 04 sty 2014, 0:35

Chciałem wczoraj kupić na spróbowanie MKę Gwatemalę lub Brazylię jednak w hipermarkecie na "K" nie zastałem ale kupiłem Wosebę Cafe Brasil 250g za 13 z hakiem. Podobno można za tą cenę kupić na promocji 500g. Kawa palona w listopadzie 2013. Przez zaworek wyraźnie było czuć przyjemny zapach. Jeśli chodzi o ziarna to palone średnio (bardziej jasno) i równomiernie. Niektóre jeszcze z olejkiem na powierzchni. Po losowym przeglądnięciu kilkunastu ziarenek wyłapałem jedno z dziurką na wylot (robaczek? :)) i jedno z czarną "dupką" :idea: Kawę przygotowałem z moki i... miłe zaskoczenie - zero kwasu i goryczy :!: Przyjemny smak idący w orzechy i długo utrzymujący się posmak, wpadający w pozytywną spaleniznę. Jeśli można kupić ją za 30zł/kg to jest to bardzo ciekawa propozycja :)

expel
stale zagląda do filiżanki
Sprzęt: Moka G.A.T 6cups , Moka Bialetti 2cups , AeroPress, Plastikowy Drip, Severin 3873, Wreszcie Hario V01 ! :D

Kawa z Lidla - Melangerie

Postautor: expel » wt 18 mar 2014, 13:07

Od 23 marca ma pojawić się takie oto cudo http://www.lidl.pl/cps/rde/SID-10B7744F ... il&id=9813 Cena zachęca, nawet dla samej ozdobnej "beczki". Miał może ktoś styczność z tą kawą? Bo było by dobrze gdyby oprócz opakowania mieć coś więcej z tego zakupu...

Crom
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Slowpresso, Phin, Aeropress+FlaVin sRGB, Moka 2tz inox, FP, tygiel
Młyn Eureka Mignon v.2+hopper DIY

Postautor: Crom » wt 18 mar 2014, 15:49

ja już nie wierzę w "najtańsze dobre ziarna", żadne tam markety i ich produkty mnie nie przekonują. Spróbowałem paru i żadne tanie marketówki nie okazały się porównywalne np. dla wyrobów Coffee Proficiency, Antonia, itp. Przynajmniej jeśli chodzi o espresso przygotowane zgodnie z kanonem w ekspresie ciśnieniowym. Co z tego że marketówki zazwyczaj maja ładne bajeranckie opakowania - liczy się to co w środku.

Najtańszy sposób... to chyba nie eksperymentować ze śmieciami i kupić sobie coś świeżego z renomowanej polskiej palarni, kawę da się tam kupić już od ok.40zł/500g, czasem są jakieś wyprzedaże. A jak ktoś potrzebuje większe ilości to i ceny pewnie niższe będą.

skarbimirek
Sprzęt: nie mam

Postautor: skarbimirek » wt 18 mar 2014, 20:37

Crom - bardzo dobre podsumowanie :D

Awatar użytkownika
jan_bar
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Gaggia Classic Isomac Zaffiro Fiorenzato F5 M doser GeneCafé

Postautor: jan_bar » wt 18 mar 2014, 23:38

jan_bar napisał(a):
al9 napisał(a):
Illy można kupić za 26 zł za 250 gram

A gdzie za przeproszeniem?
-------------------------------------------
Czemu za przeproszeniem?
Proszę bardzo: allegro.pl

To ma być link?

Niektórzy za 10+zł/250g kupują surowiec, by go potem wypalić :).
Właśnie, wypalarka to niezła inwesycja. Mnie cena kawy zjechała o 100 proc. Od paru lat kupowałem w miejscowej palarni Etiopię (zwykle Sidamo, cokolwiek to oznaczało lub nie oznaczało) za 100 zł /kg. Teraz zielona Yirgacheffe kosztuje połowę tego i jeszcze dochodzi wartość dodana: przyjemność własnego wypalania - o smaku nie wspominając, bo to oddzielna historia. :)
קפה

Awatar użytkownika
ded
@mod
@mod
Sprzęt: Izzo Alex HX E61
Macap MX-P

Postautor: ded » śr 19 mar 2014, 7:09

Jaki koszt takiej wypalarki do domowego użytku?

antonio
S Z A M A N
S Z A M A N
Sprzęt: E61, FB70, Sublima, MSJ, K30, R55, W15A, W1
Kontaktowanie:

Postautor: antonio » śr 19 mar 2014, 8:00

To prawda, prawda... Radość i zabawa są na pewno spore :).

Trebor
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Sprzęt: Gaggia MDF + Gaggia Classic

Postautor: Trebor » śr 19 mar 2014, 8:46

Podobno są co najmniej trzy sposoby domowego wypalania kawy:
- piekarnik :D
- maszynka do popcornu :)
- specjalne maszynki.
http://www.erakawy.pl/content/14-domowe-palenie-kawy

Awatar użytkownika
ded
@mod
@mod
Macap MX-P

Postautor: ded » śr 19 mar 2014, 10:46

Czy ja wiem... Ja widzę po moim fachu, że czasem z pozoru proste czynności można przez lata zmieniać i dopracowywać. Dam głowę, że Antonio nie raz jeszcze "zmarnuje ziarno" eksperymentując a co dopiero jakiś amator dysponujący piekarnikiem.

antonio
S Z A M A N
S Z A M A N
Sprzęt: E61, FB70, Sublima, MSJ, K30, R55, W15A, W1
Kontaktowanie:

Postautor: antonio » śr 19 mar 2014, 10:58

Hmm, można też postawić na takie ziarna, które zawsze będą fajne, niezależnie od tego czy palone jasno czy ciemno. Ale takowe są drogie...
Kawy zaś "noname" są tanie jak barszcz, np. tak, jak w ofercie otrzymanej przeze mnie dziś z jakiejś bliżej mi nieznanej firmy polskiej:

ARABICA Cena netto z dostawą zł/kg
Colombia Excelso 18,72 zł/kg,
Brazil Yellow Bourbon 22,04 zł/kg
Brazil Santos 17/18 12,31 zł/kg
Brazil Santos 14/16 11,85 zł/kg
Brazil Grinders 11,35 zł/kg
Kenia AA 33,48 zł/kg
Ethiopia DJimmah 5 14,50 zł/kg
Ethiopia Sidamo 2 23,00 zł/kg
Ethiopia Yirgacheffe 2 23, 95 zł/kg
Guatemala Antigua 23,80 zł/kg
Costa Rica Tarrazu 22,85 zł/kg
India Moonsoned Malabar 21,06 zł/kg
Peru HB Gr1 18,00 zł/kg

To takie rzeczy pali np. Borówka zadziwiając wszystkich tanim towarem... Nie kupiłbym czegoś takiego, bo nie wiadomo co to jest.

Zapytałem tę wspomnianą na początku firmę tak:
Dziękuję za ofertę. Proszę o informację co to za kawy? Jakie są ich: pochodzenie, plantacje, daty zbiorów, sposób zapakowania...
Odpowiedź była do przewidzenia:
Dziękuje za zainteresowanie naszą ofertą. Na dzień dzisiejszy posiadamy następujące informacje:
1. Pakowanie - worki po 60 kg, minimalne zamówienie - 5 ton
2. Pochodzenie (kraj) - widoczne jest w nawie danej odmiany
No cóż, koresponduję więc dalej:
5 ton może zamówić gigantyczna palarnia, my zaś jesteśmy rzemieślnikami.
Nazwa kraju pochodzenia nie mówi nam zupełnie nic... Interesują nas konkretni producenci, metody obróbki przez nich stosowane, odmiany ziaren, położenie upraw, dane dotyczące okresu zbiorów. Czy coś na ten temat Państwu wiadomo?

Awatar użytkownika
ded
@mod
@mod
Macap MX-P

Postautor: ded » śr 19 mar 2014, 17:03

Nie liczylbym na odpowiedz ale oni celują do innego klienta. Dyskusja raczej będzie prowadzić do nikąd.

mati102
Sprzęt: zespresso albo czajnik :P
Kontaktowanie:

Pierwszy ekspres - pierwsza kawa w ziarnach

Postautor: mati102 » czw 20 mar 2014, 13:28

Witam, jestem prawie pewien zakupu http://caffeprego.pl/phpBB3/viewtopic.p ... 45#p163445 saeco royal professional i chciałbym zaopatrzyć się w kawę.
Kawę pije aby ożywić się podczas pracy, lubię z mlekiem więc jakaś z powerem wskazana : ) Do tej pory zespresso od zeptera - kapsułki, najbardziej smakowały mi arabica.
Jaką kawę proponujecie i gdzie warto kupić? A może są jakieś czteropaki ;) np. mniejsze ilości ale różne kawy ... ? proszę o rade, dziękuję.

Awatar użytkownika
jan_bar
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: jan_bar » ndz 23 mar 2014, 23:16

Najtańsze dobre ziarna? Hmm ... proponuję coś takiego:

http://www.sweetmarias.com/coffee/south ... ource=side

100 USD kosztuje tam sampler 20 funtów wysokiej jakości czterech kaw brazylijskich (ale możliwe są np. etiopskie lub mieszanki do espresso), a linkowany wyżej sprzedawca znany jest i to W ŚWIECIE z bardzo wysokiej jakości surowca jaki oferuje. 20 funtów to w przeliczeniu ok. 18 kg/w cenie 100 USD, czyli kilogram kawy wyniesie nas, po obecnym kursie, 16, 60 zł. To nie pomyłka, 16,60 zł.

Ale uwaga: będzie to kawa zielona.

Musimy więc znaleźć solidną palarnię kawy, która sukcesywnie wypalać nam będzie te ziarna, oczywście za drobna odpłatą. Może znany z tego forum Antonio?
Nawet jesli do kosztów palenia dodamy shipment i VAT to i tak uzyskamy takie oto efekty:

1/Będziemy pić kawę najwyższej jakości;
2/Cenę za kilogram zapłacimy nie wyższą niż taniej marketowej meszanki typu Pedros;
3/ Może upowszechni się zwyczaj usługowego wypalania kawy dla ludności, jak kiedyś na wsiach chleba w geesowskich piekarniach. :)
קפה

Awatar użytkownika
jan_bar
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: jan_bar » ndz 23 mar 2014, 23:41

To takie rzeczy pali np. Borówka zadziwiając wszystkich tanim towarem... Nie kupiłbym czegoś takiego, bo nie wiadomo co to jest.
Możliwe że z zapomnianego kąta magazynu, towar sprzed 5-6 lat, wstępnie źle zapakowany, może i zawilgocony. Handlarze kawy wizytując na miejscu u producentów czasem się za głowy łapią na widok tego co zobaczą. Jest taka palarnia w Warszawie, która ma zadziwiająco niskie ceny, podejrzewam że ma ziarna z podobnego "okazyjnego" źródła. Aczkolwiek właściciel nie wygląda na takiego, który by kupował ziarno na tony. Jeśli kupuje ilości niehurtowe to pewnie z "wartością dodaną" (a właściwie ujemną) w postaci jeszcze gorszej jakość.
קפה

Awatar użytkownika
jan_bar
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: jan_bar » ndz 23 mar 2014, 23:49

U Helmuta z Berlina ok. 1600 zł (model GeneCafe CBR-101). Są i tańsze, ale ta jest przyjazana dla użytkowniaka (b. łatwa w obsłudze), dające spore mozliwości kreacyjne.
קפה

Wróć do „Kawa”