Siemens EQ.5 TE506209RW — pytania, problemy

Awatar użytkownika
slavik
ojciec chrzestny
ojciec chrzestny
Sprzęt: Do wymiany...?

Re: Siemens EQ.5 TE506209RW - zakup i eksploatacja

Postautor: slavik » pt 30 gru 2011, 17:30

Definicja espresso, jest znana chyba wszystkim "znawcom tematu", warto też się z nią zapoznać tym, którzy korzystają z usług Adwokata...

Tak na marginesie @ GUCIO, nie odpowiedziałeś konkretnie na postawiony zarzut/pytanie, tylko agresywnie atakujesz..., no i coż... chwalipięta, to jest dobre określenie. Jako posiadacz ekspresu automatycznego, rzucasz ogólnikami, zamiast przybliżać zalety swojego sprzętu.
Pozdrawiam
Malawi Mzuzu Geisha - idę po Ciebie Obrazek
Cellini-i-mini/Z..haus/Skerton/v60

Awatar użytkownika
Quell
stale zagląda do filiżanki
Sprzęt: NS Musica Lux/Macap M4D
La Marzocco Linea Mini
Jura J9 Carbon
Saeco Inc.de lux

Postautor: Quell » pt 30 gru 2011, 21:54

Wspaniałą sprawą jest szufladka boczna nas zmielona kawę, gdyż mogę sobie robić różne kawy, odkąd posiadam młynek i to jest super!!! :)
Do szufladek w automatach warto sypać kawy już zmielone np. z puszek : Illy, Kimbo Espresso Napoletano, Mokito Bianco, itp. Ekstrakcja przebiega lepiej niż z ziaren sypanych do młynka. Na dowód wystarczy zobaczyć ciacho, wtedy wyraźnie widać gdzie poprawniej przebiegał proces.
Kopamatakava .......
Bazzara Top 12/Agust NE/ KONA Extra Fancy

Awatar użytkownika
trickykid
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Bezzera BZ07 | Anfim Haus | Chemex | AP | Hario | Bosch filtrowy | IIKONE
Kontaktowanie:

Postautor: trickykid » sob 31 gru 2011, 1:02

Ekstrakcja przebiega lepiej niż z ziaren sypanych do młynka.
Jak należy to rozumieć? Czym może to być spowodowane?
W młynku : Rwanda Iwacu (Czarny Deszcz)

Awatar użytkownika
Quell
La Marzocco Linea Mini
Jura J9 Carbon
Saeco Inc.de lux

Postautor: Quell » sob 31 gru 2011, 9:54

To nie tylko moje spostrzeżenie ale również wielu innych. Przyczyna jest prosta, dokładniejsza doza (ilościowa) z miarki, oraz lepiej zmielona kawa. Wydaje mi się, iż młynki montowane w automatach nie dają takich rezultatów jak stacjonarne. Swego czasu testowałem to na wielu kawach i zawsze wychodziło na szufladkę , znaczy pojemnik na mielonkę. Przy Illy ziarnistej nigdy nie mogłem ustawić idealnie młynka, jak dałem gotową mielonkę z puszki to było super. Inne kawy zachowywały się podobnie. :)
Oczywiście okres fascynacji automatami, mam na szczęście już za sobą ...... :)

ps. Aby zrobić poprawne espresso , automat kosztuje minimum ok. 8 tys. :dymek:
Ostatnio zmieniony sob 31 gru 2011, 10:10 przez Quell, łącznie zmieniany 1 raz.
Kopamatakava .......

Awatar użytkownika
trickykid
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Bezzera BZ07 | Anfim Haus | Chemex | AP | Hario | Bosch filtrowy | IIKONE
Kontaktowanie:

Postautor: trickykid » sob 31 gru 2011, 10:01

A czy próbował ktoś zmielić na osobnym młynku żarnowym kawę tak, jak powinno być zmielone na espresso, a później zapakować to do szufladki w automacie? Czy taką metodą maszyna wyciśnie się coś zbliżonego do espresso, czy maszyna się zatka?
Bo że sklepowe mielonki nie nadają się do espresso, to wiadomo. Ale nie wiedziałem, że wbudowany młynek w automacie może być jeszcze gorszy...
W młynku : Rwanda Iwacu (Czarny Deszcz)

Awatar użytkownika
Quell
La Marzocco Linea Mini
Jura J9 Carbon
Saeco Inc.de lux

Postautor: Quell » sob 31 gru 2011, 10:13

Przy takim przemiale automat się zatyka, próbowałem :wink:

Sklepowe mielonki które testowałem i nadają się do automatów: Illy, Kimbo , Davidoff, Lavazza, Movenpick.
Ostatnio zmieniony sob 31 gru 2011, 10:20 przez Quell, łącznie zmieniany 1 raz.
Kopamatakava .......

Awatar użytkownika
kawcio
S Z A M A N
S Z A M A N
Sprzęt: VibiemmeHX|M4D|RB
Santos#4|Porlex
Hario[FP/V60/TCA-2]
Aeropress|Clever|CM-6A
Bialetti Dama
Gene Cafe

Postautor: kawcio » sob 31 gru 2011, 10:19

Te młynki nie są może takie beznadziejne, ale zwykle mają ograniczniki na poziomie wciąż zbyt grubym. Można zasypać drobniej zmieloną, dopasowując odpowiednio dozę i ekstrakcje wtedy są ciekawsze, przynajmniej u mnie na Jurze rezultaty były znacząco lepsze. Producenci tak robią by zwiększyć żywotność tych i tak awaryjnych maszyn.
Drip: Ethiopian Shegole Limu | Bolivian Finca Espinoza
Espresso: Black Dog | Flower King

proAmilo
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Sprzęt: dobrysprzęt

Postautor: proAmilo » sob 31 gru 2011, 14:02

Gucio nie zważając na swoją dewizę (ze stopki) dał wyraz frustracji, więc raczej już nic się od niego nie dowiem w temacie eq5...
Przy takim przemiale automat się zatyka, próbowałem :wink:
Problemem przypuszczalnie nie jest "przemiał" tylko sam ekspres. Np na testeo Incanto jest bardzo krytycznie oceniany przez posiadaczy, strajkuje z byle powodu, więc nie dziwota, że i z tego. Biorąc na logikę, gdyby wszystkie automaty regularnie "zatykały" się przy drobno zmielonej kawie producenci nie dawaliby użytkownikom możliwości korzystania z takiej kawy (np. Saeco nie zawsze daje!). Z własnego doświadczenia: przez kilka lat miałem w pracy Saeco Magic, dawano nam tam najtańszy szajs w ziarnach, więc wielu sypało własną mieloną, z początku kupną, ale jeden pasjonat musiał mieć świeżo mieloną więc przyniósł swój wypasiony młynek, reszta go odkupiła i przynajmniej niektórzy wykorzystywali. Ale ekspres jakoś się od tego nie "zatykał", chodził tam bezawaryjnie jak dziki dobre 6 czy 7 lat!
Te młynki nie są może takie beznadziejne, ale zwykle mają ograniczniki na poziomie wciąż zbyt grubym. Można zasypać drobniej zmieloną, dopasowując odpowiednio dozę i ekstrakcje wtedy są ciekawsze, przynajmniej u mnie na Jurze rezultaty były znacząco lepsze. Producenci tak robią by zwiększyć żywotność tych i tak awaryjnych maszyn.
Mój domowy stary Magnifica był 2 razy w naprawie gwarancyjnej, już po okresie gwary przestał dawać parę, a po 3 latach z okładem w ogóle odmówił współpracy. Zamiast płacić za naprawę tez zdecydowałem się kupić Jurę - kawę robi nieco gorszą, ale podobno jest znacznie trwalszy. Tak twierdzą użytkownicy. Mimo to nie wydaje mi się, żeby automat z zasady był bardziej awaryjny od kolbowca. Awaryjność zależy wyłącznie od firmy, a nie od konstrukcji. Kolbowce "na poziomie" produkują niestety niemal wyłącznie małe włoskie manufaktury, więc psują się na potęgę - wystarczy przejrzeć tutejsze forum.

Wszystkie najlepszego w Nowym Roku!
Na co komu kolba w domu?

Awatar użytkownika
GUCIO-59
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Siemens EQ.5 TE506509 macchiatoPlus - czarny piano, kawiarka - BIALETTI "Brikka", tygielek - "GiPFEL", Brasilia Zassenhaus - młynek.

Postautor: GUCIO-59 » sob 31 gru 2011, 14:29

Gucio nie zważając na swoją dewizę (ze stopki) dał wyraz frustracji
Nic z tego, żadna frustracja... nie ja... :) Wszystko zostało napisane w temacie... Czekam na Justynę i jej start...
CELLINI nr. 1 Zgodnie z przepisami USTAWY z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych wszelkie prawa do fotografii są własnością jej autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie jej w jakiejkolwiek formie jest zabronione.

Awatar użytkownika
slavik
ojciec chrzestny
ojciec chrzestny
Sprzęt: Do wymiany...?

Postautor: slavik » sob 31 gru 2011, 15:34

O Justynie to w HP...
Głowa w piasek...??
Malawi Mzuzu Geisha - idę po Ciebie Obrazek
Cellini-i-mini/Z..haus/Skerton/v60

Awatar użytkownika
GUCIO-59
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Siemens EQ.5 TE506509 macchiatoPlus - czarny piano, kawiarka - BIALETTI "Brikka", tygielek - "GiPFEL", Brasilia Zassenhaus - młynek.

Postautor: GUCIO-59 » sob 31 gru 2011, 17:10

Hehehe... zawsze chodzę z głową w górze... :lol:
CELLINI nr. 1 Zgodnie z przepisami USTAWY z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych wszelkie prawa do fotografii są własnością jej autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie jej w jakiejkolwiek formie jest zabronione.

Awatar użytkownika
Quell
La Marzocco Linea Mini
Jura J9 Carbon
Saeco Inc.de lux

Postautor: Quell » sob 31 gru 2011, 17:13

proAmilo, tu jest mowa o przemiale pod ekspres kolbowy a nie mieleniu pod automat żeby kawa przeleciała. Każdy automat będzie przytkany przy typowym przemiale pod kolbowca.
Kopamatakava .......

Awatar użytkownika
Quell
La Marzocco Linea Mini
Jura J9 Carbon
Saeco Inc.de lux

Postautor: Quell » sob 31 gru 2011, 17:15

Hehehe... zawsze chodzę z głową w górze... :lol:
To uważaj na druty wysokiego napięcia .... :lol:
Kopamatakava .......

Awatar użytkownika
GUCIO-59
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: GUCIO-59 » sob 31 gru 2011, 17:40

Zapamiętam... Dzięki... :szampan:

Awatar użytkownika
Domes
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Gaggia Classic + Iberital Challenge

Postautor: Domes » sob 31 gru 2011, 17:40

Wypowiedzi Gucia są tu widzę równie rzeczowe jak w temacie o 'wyśmienitej' kawie czibo... Szkoda, no ale cóż...

Wróć do „Ekspresy automatyczne”