Siemens EQ.5 TE506209RW — pytania, problemy

Awatar użytkownika
kawcio
S Z A M A N
S Z A M A N
Sprzęt: VibiemmeHX|M4D|RB
Santos#4|Porlex
Hario[FP/V60/TCA-2]
Aeropress|Clever|CM-6A
Bialetti Dama
Gene Cafe

Siemens EQ.5 TE506209RW — pytania, problemy

Postautor: kawcio » czw 26 maja 2011, 21:54

W innym wątku:
Witam wszystkich :)

wyglada na to, ze nikt jeszcze nie zalozyl tematu nt ekspresu Siemens EQ.5, wiec oto i on! Urzadzenia te sa stosunkowo nowe w Polsce, w Niemczech widzialem je w sprzedazy juz pod koniec 2010 roku. Jest to uproszona, "udomowiona" wersja serii EQ.7. Po przestudiowaniu absolutnie wszystkich materialow w sieci gryzlem się z decyzja o zakupie: w gre wchodzila Jura ENA 7 albo wlasnie ktorys z Siemensow. Seria EQ.7 jest przepieknie droga w zakupie.. a w sumie rozwiazania techniczne uzyte w EQ.5 (TE 506209 RW - najwyzszy obecnie model EQ.5) sa te same. Brak tylko mlynka w technologii Silent Drive (o tym pozniej) ale i tak zarna sa ceramiczne. Wybor padl, ekspresik uzytkuje okolo 2 tygodnie, oto moje uwagi nt uzytkowania.

Wyglad: (kwestia gustu, ale mnie się podoba rownie a moze nawet bardziej jak EQ.7). Wrazenie robi dioda zapalajaca się przy parzeniu kawy oraz bardzo ladny, maly wyswietlacz. Panel przedni tzn klavier piano sprawia bardzo ladne, gustowne wrazenie. Plastik z zadnej perspektywy nie robi wrazenia taniej tandety jak to ma miejsce np w Synthia Focus black.. Wszystko jest doskonale spasowane, przyciaga uwage.

Ekspresik po wlaczeniu, wylaczeniu automatycznie przeplukuje kanaly kawowe, podejrzewam, ze blok tez przelewa. Blok jest oczywiscie wyjmowany - standard. Tacka na skropliny moze niezbyt wielka, ale patent na to mam taki, ze podstawiam kubek podczas wlaczania/wylaczania i tacka nie zapelnia się tak szybko przy automatycznym przemywaniu urzadzenia.

Tacka pod wylewka, na ktorej stoi filizanka bardzo szybko się rysuje (niestety czytalem, ze tak jest w wiekszosci innych modeli na rynku).

Co ciekawe, model ten na gorze ma metalowa tace, na ktorej stawia się obrocone filizanki. Taca ta delikatnie robi się ciepla, podczas dzialania ekspresu, jednak nie ma on funkcji podgrzewania filizanek! Dlaczego jest metalowy wierzch? Pewnie producent przygotowal ten model do kolejnych ulepszen i w nastepnej wersji podgrzewanie bedzie. Tak samo ewoluowaly modele serii EQ.7 (dodawano stopniowo funkcje zapamietania "mojej kawy", zegara czy podswietlenia mlynka podczas mielenia etc..).

Parzenie kawy:
Najwazniejsza funkcja urzadzenia, w ktorej niestety mam mieszane odczucia.. Najpierw kawy bez mleka: male kawki typu "espresso" (cudzyslowu uzywam swiadomie..) nie sa gorace mimo ustawienia najwyzszej temperatury parzenia (high) i drobnego mielenia. Niby podczas parzenia z wylewki leci obficie para, ale kawa jest srednio ciepla. Byc moze to dla tego, ze najpierw zawsze kapnie pare kropel wody zanim poleci pierwsza kawa, i ze wzgledu na mala objetosc espresso.. spodziewalem się parzacego usta espresso.. tymczasem jest tylko dobrze cieple. Natomiast duze kawy, sa wystarczajaco gorace. Do przygotowania espresso uzywam najpierw funkcji wrzatku, przelewam filizanke. Ekspres nagrzewa się blyskawicznie, nie ma tam zadnego thermoblocku, tylko przeplywowy element grzewczy, ktory podgrzewa wode, tylko, gdy tak przez niego przeplywa. Crema w kawie jest...a w zasadzie trudno o niej mi pisac, bo jeszcze nie udalo mi się zrobic espresso z prawdziwa crema. Na pierwszy ogien poszla kawa Dallmayr Espresso d'ORO 100% arabica, data waznosci 05.2012 wiec nie najswiezsza byla.. probowalem na max ilosci kawy i najdrobniejszym ustawieniu mlynka, ale crema ledwo zauwazalna. Teraz na probe kupilem mieszanke Tchibo espresso siciliano 20%R80%A, rezultat odrobine lepszy (moze kawa swiezsza?). Jak znajde ziarna, z ktorych crema powstanie - na pewno dam znac :) Genialna funkcja aroma double shot, przygotowanie espresso polega na tym, ze ekspres miele i zaparza do jednej filizanki kawe na dwa razy, mielac za kazdym razem mniejsza ilosc kawy, natomiast pierwsze krople sa naprawde intensywne. Na moc tak przygotowanego espresso nie narzekam, nie jest to co prawda kolba, ale jak na automat jest bardzo przyzwoicie.

Spienianie mleka: mleko spienia swietnie, kazde, swieze, UHT, chude, tluste etc. Za kazdym razem rezultat jest rewelacyjny, a po calym procesie nic nie trzeba rozbierac, przemywac etc. Podklada się czysty kubek pod wylewke, wklada do niego silikonowa rurke i ekspres przemywa uklad spieniania mleka sam. Kawy mleczne (cappucino, late macchiatto robi się za dotknieciem jednego przycisku tzn One Touch bez koniecznosci przekrecania wylewki jak w EQ.7).

Na koniec, podaje objetosci (mierzone waga cyforwa napojow) Tego bardzo mi brakowalo przy zakupie, gdyz maszynka ta nie ma opcji zapamietania "mojej kawy".. naszczescie mozna dobrac odpowiednio kawy do wiekszosci filizanek. Co ciekawe, za kazdym razem ekspres odmierza perfekcyjnie co do grama ilosc wody w filizance.

Male espresso 20ml
Espresso 50ml
Mala caffe crema 80ml
Caffe crema 125ml
Duza caffe crema 215ml

Napoje mleczne:
- dwie wielkosci cappucino, trzy wielkosci latte macchiatto - celowo nie podaje objetosci gdyz na szczescie mozna zrobic kawe "po swojemu" jest opcja spieniania mleka do dowolnej objetosci, a pozniej po prostu robimy do tak spienionego mleka espresso..

Ogolnie: jestem zadowolony, kawy przygotowuja się wyjatkowo szybko, automatycznie. Obsluga banalnie prosta, wygoda i ergonomia wzorowa. Wyglad cieszy oko.

Mam nadzieje, ze pomoglem choc troche tymi informacjami w wyborze wielu uzytkownikom, zwlaszcza, ze przed zakupem nie znalazlem zadnych opinii o tym sprzecie w internecie.. Wybaczcie mi tez, jesli piszac ten post popelnilem jakaś forumową gafe, nie jestem doswiadczony uzytkownikiem forów. Gdybyscie mieli dodatkowe pytania, chetnie odpowiem!
Witam
Choć staram się przeglądać forum często Twój wątek jakoś mi umknął, choć zapewne byłby bardzo pomocny przy podjęciu ostatecznej decyzji co do zakupu tego ekspresu. Ale nic to, bo właśnie 23.05. po długotrwałym przeczesywaniu sieci w poszukiwaniu ostatecznej odpowiedzi na pytanie "co kupić do 2500" zakupiłem właśnie ten model Siemensa. Już jakieś 3 miesiące temu oscylowałem wokół EQ.7 701204RW, ale budżet nie puszczał i myślałem, że może cena spadnie. Ale ona trzyma się mocno i właśnie na moje szczęście pojawiła się w szerszej sprzedaży w Polsce seria EQ.5. No i jej modele postanowiłem wziąć pod lupę. Odbyłem nawet parę dłuższych rozmów z serwisem Siemensa i złego słowa o ludziach tam pracujących nie powiem. Byli nawet na tyle eleganccy, że przesłali mi bezinteresownie PDF z polską instrukcją 506209, bo nie było jej na oficjalnej stronie, a wiadomo, że niektóre rzeczy najlepiej doczytać nie w porównywarkach, ale właśnie w instrukcji.
Do rzeczy. Podpisuje się oboma rękami pod Twoimi spostrzeżeniami. Za krótko w moim przypadku na refleksje dotyczące jakości kaw z tego ekspresu, ale moje Panie stwierdziły, że mleczne rzeczy z tej maszynki to niebo w buźce :) .
Mogę dodać od siebie jedną ocenę pracy tego modelu - w porównaniu z Saeco Royal jest znacznie cichszy. Choć dla mnie całkowicie cicha "walka z ziarnami" to nie to, musi być słychać starcie :D . Nabieram wtedy szacunku do takiej kawy :)
Myślę, że jeszcze nie raz wymienimy się poglądami w tym wątku.
Dzięki za Twoje spostrzeżenia i życzę miłych chwil z tym ekspresem :)
Tu proszę kontynuować dyskusję wokół tego modelu
Drip: Ethiopian Shegole Limu | Bolivian Finca Espinoza
Espresso: Black Dog | Flower King

berger1979
zagląda od święta
Sprzęt: AEG EA120, Siemens EQ.5 TE 506209 RW

Re: Siemens EQ.5 TE506209RW - zakup i eksploatacja

Postautor: berger1979 » pt 27 maja 2011, 15:59

Dzieki pjasio253 za Twoje spostrzezenia. Ja na razie moge potwierdzic Twoje slowa, ekspres doskonale i wygodnie spienia mleko a takze sam przeplukuje obwody mleczne. Myslalem, ze bedzie z tym cala masa zabawy, na szczescie jednak to prawdziwy automat :) Zaraz na samym poczatku, kiedy wyciagnalem go z kartonu chcialem nadgorliwie rozebrac dysze spieniajaca mleko (te, ktora mocuje się w wylewce) i wysunalem z nia te metalowa rurke - wraz z nia wyszla mi taka czarna plastikowa koncowka..). I tu mam pytanie: nie znalazlem absolutnie niczego co by wskazywalo, jak trzeba ja tam umocowac, ta koncowka ma taki prostokatny otwor na koncu i wazne się wydaje, jak się ja wsadzi w dysze.. ja zrobilem to "na czuja" i mleko spienia się idealnie ale jestem pewien, ze pewnie jej obrot zmienilby parametry spieniania.

Natomiast problemem dla mnie jest wyglad espresso.. narazie testowalem tylko dwie kawy, cremy nie uzyskuje zadowalajacej. Smak, aromat i intensywnosc: super. Jedynie jak ustawie za drobne mielenie, podczas wstepnego zaparzania i doslownie sekunde po nim, slychac jakby kawa nie mogac przepchac się przez sito, wylewala się do srodka (slychac takie syczace cisnienie) trwa to doslownie 1-2sekundy.

Co do mlynka w tym modelu, zauwaz, ze nie ma on technologii Silent Drive. Byc moze EQ.7 chodzi ciszej ale w cuda nie uwierze, ze zmieli kawe tak, by nikogo nie obudzic.. Pytanie, czy warto dla eq7 doplacac 1,5tys PLN? (mowie tylko o modelu 76209 - klavier piano - tylko ten mnie interesowal).

Czekam na wiecej spostrzen, zwlaszcza z konserwacji modulu zaparzajacego. Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
kawcio
S Z A M A N
S Z A M A N
Sprzęt: VibiemmeHX|M4D|RB
Santos#4|Porlex
Hario[FP/V60/TCA-2]
Aeropress|Clever|CM-6A
Bialetti Dama
Gene Cafe

Postautor: kawcio » pt 27 maja 2011, 17:23

Intrygująca jest uwaga o samoczynnym przepłukiwaniu obwodów mlecznych, w każdym automacie ta czynność jest bardzo uciążliwa, jak to dokładnie wygląda w tym Siemensie?
Drip: Ethiopian Shegole Limu | Bolivian Finca Espinoza
Espresso: Black Dog | Flower King

berger1979
zagląda od święta

Postautor: berger1979 » pt 27 maja 2011, 18:17

nie wiem jak sprawa ma się w modelach EQ5 z serii 503xxx (z osobna dysza do spieniania) natomiast w 506209 wyglada to bajecznie prosto. Po przygotowaniu latte macchiato/capucino najlepiej zaraz po (zeby mleko niepotrzebnie nie zaschlo), nalezy podstawic pod wylewke jakies puste naczynie i wlozyc do niego silikonowy wezyk z mleka - po czym pokredlo wyboru kawy przekrecic o jedna pozycje w prawo (swietnie pomysleli, pozycja zaraz obok duze latte macchiato) i nacisnac start. Ekspres naleje troche cieplej wody do kubka, na oko 100ml i uruchomi spienianie mleka. Jako, ze "pociagnie" czysta wode, znakomicie wyrzuca z siebie resztki mleka i przeplukuje caly obwod. Caly proces trwa jakies 30 sekund. Jedyna czynnoscia jaka wykonuje, to przeczyszczam fragment silikonowego przewodu, ktory byl zanurzony w mleku.

sundarii
Sprzęt: Siemens EQ5 macchiato plus

Postautor: sundarii » ndz 19 cze 2011, 10:38

Witajcie, również stałam się szczęśliwą posiadaczką tego expresu, mam jednak kilka pytań, po pierwsze nie mogę zmienić stopnia zmielenia kawy, oczywiście próbuję to robić podczas gdy młynek mieli ale nie mogę ruszyć pokrętełka w żadną stronę... a drugie pytanie dotyczy już samego parzenia kawy, w moim expresie gdy kawa wylatuje z dysz tylko na początku jest czarna i z sekundy na sekundę robi się co raz bardziej wodnista, jaśniejsza, a pod koniec nalewania kubka to już leci całkowicie wodnista, to normalne? Wy też tak macie? Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam :)

berger1979
zagląda od święta

Postautor: berger1979 » ndz 03 lip 2011, 18:02

pokretlo regulacji mielenia chodzi bardzo ciezko, tez myslalem, ze się nie da przekrecic :) trzeba uzyc sporej sily, jednak zmian mozna dokonywac tylko gdy mlynek mieli kawe (WAZNE!). jesli chodzi o przygotowywanie kawy, to w kazdym ekspresie tak jest, ze pierwsze pare mililitrow napoju wychodzi intensywnie czarne a im wiecej wody przelejesz przez kawe, sila naparu slabnie.. jednak przy wybraniu "mocna" kawa rzeczywiscie jest wystarczajaco intensywna. Mozesz tez uzyc aroma double shot +/++ wtedy ekspres zrobi kawe "na dwa razy" i bedzie naprawde mocna :)

aninka
Sprzęt: Siemens TE503209RW

Postautor: aninka » ndz 03 lip 2011, 21:49

Witam, może ktoś będzie umiał mi pomóc. Mam ekspres z serii EQ.5 i parę pytań (jestem laikiem, to mój pierwszy ekspres):
1. Czym się różni espresso od cafe creme?
2. W opisie ekspresu jest, że "Regulacja ilości kawy: 7-8-9-10g", ale w instrukcji jest tylko "Moc kawy: b.łagodna, łagodna itp."-jest sześć mocy. Jak to się przekłada na gramy?. Dla mnie te kawy smakują podobnie, ale chciałabym wiedzieć jaka jest moc poszczególnych kaw. Szczególnie teraz jak pijam ich kilka w ciągu dnia (muszę dbać o serduszko).
3. Czy można używać samej pary, bo nie jestem do końca zadowolona z pianki, jest jej mało np. do latte macchiato. Może parą z dyszy mogłabym ją trochę podrasować :-)
Niecierpliwie czekam na odpowiedź.

berger1979
zagląda od święta

Postautor: berger1979 » wt 05 lip 2011, 22:02

witaj Aninka,
wyglada na to, ze masz EQ.5 nizszy model, z osobną dysza do spieniania piany i tu Ci nie pomoge. TE506209RW ma zintegorwany system "one touch" i spienia mleko wysmienicie (kazdy rodzaj mleka). Twoj tez powinien to robic, sprawdz czy masz mleko zimne, tluste 3,2%.

Jesli chodzi o moc kawy, to wydaje mi się, ze ustawienia sa nastepujace: 7g bardzo lagodna, 8g lagodna, 9g normalna, 10g mocna. Nie wiem ile kawy jest mielone przy ustawieniu mocna+ i mocna++ ale podejrzewam, ze wiecej. Poza tym ekspres pod te dwa ustawienia mieli i zaparza podwojnie wiec te pierwsze krople leca naprawde intensywne.

Roznica miedzy espresso a male caffe creme to jedynie ilosc wody. Kiedys w poscie dokladnie pisalem objetosci kaw:

Male espresso 20ml
Espresso 50ml
Mala caffe crema 80ml
Caffe crema 125ml
Duza caffe crema 215ml

Po dwu miesiacach uzytkowania moge też dodać, ze mimo, ze za kazdym razem jak ekspres się włącza i wyłącza przemywajac zaparzacz i obwody kawy - podkladam pod wylewke garnuszek zeby do niego zbieraly się popluczyny - taca na wode zapełnia się bardzo szybko i czesto ekspres prosi o jej oproznienie. Srednio co 5-6 wlaczen. Ten typ tak ma :)

nazghul2
Sprzęt: nie mam

Postautor: nazghul2 » śr 27 lip 2011, 20:01

Witam
Wiem, że niektórzy mogą się załamać moją ignorancją ale czy za pomocą takiego ekspresu da się jakoś zrobić frappe?

Awatar użytkownika
trickykid
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Bezzera BZ07 | Anfim Haus | Wazon | AP | FP | Bialetti Musa | Melitta 102 | DL KG40

Postautor: trickykid » śr 27 lip 2011, 20:33

Jeśli masz w kuchni foremki do lodu i coś, żeby ten lód pokruszyć... :)
W młynku : Rwanda Iwacu (Czarny Deszcz)

aninka
Sprzęt: Siemens TE503209RW

Postautor: aninka » sob 30 lip 2011, 9:05

Witam,
na dzień dzisiejszy to jestem zadowolona z ekspresu, ale bywało, że żałowałam tego zakupu. Na początku nie miałam dobrej kawy (kupiłam w markecie) i kawa była kwaśna, mocna jak siekiera- kofeiny było dużo i miałam problemy z zaśnięciem. Poza tym mleko słabo spienione i jakaś taka zimna była. Ale po ok miesiącu kawka przeszła metamorfozę, zakupiłam kilka rodzajów kawy z palarni i smakowałam w poszukiwaniu mojego smaku. Przypadły mi do gustu ziarna z Kolumbii, aromat piękny, niewiele kofeiny więc mogę pić kilka dziennie. Spieniacz zaczął ubijać mleko na gęstą piankę i dużo jej robił, ale niestety po odkamienieniu i dokładnym czyszczeniu spieniacza znowu pianka słaba :(- chociaż z każdym dniem coraz lepsza (chyba w miarę zakamieniania). Tak więc ogólnie jestem zadowolona z ekspresu, mimo że kawa jednak ma temperaturę taką w sam raz do picia więc szybko stygnie. Ale mam na to sposób: jak zależy mi na cieplejszej kawie to przelewam filiżankę gorąca wodą. Jeśli chodzi o espresso to nie mogę się wypowiedzieć na ten temat, pijam tylko kawę z mlekiem. Znajomy którego poczęstowałam espresso powiedział, że b.dobre (jest miłośnikiem tej kawy).
Pozdrawiam Ania

pjasio253
Sprzęt: Siemens EQ.5. TE506209RW

Postautor: pjasio253 » sob 13 sie 2011, 22:24

To może ja coś wtrącę po 4 miesiącach eksploatacji ;) - jestem b.zadowolony ;). Mam za sobą automatyczne czyszczenie z tabletką , parę myć zaparzacza, motyw z podstawką pod dyszami przy płukaniu też praktykuję (pzdr berger1979 ;) ). Potwierdzam, że przestawienie stopnia mielenia wymaga sporej siły i może wydawać się ryzykowne, ale trzeba spróbować. Najczęściej pijam Creme, choć niekiedy ją "profanuję" mleczkiem wprost z lodówki, szczególnie do śniadanka ;)

Awatar użytkownika
BAMBO
Sprzęt: Siemens EQ.5 TE506209RW

Postautor: BAMBO » śr 07 wrz 2011, 20:24

Witam, trochę poszperałem w internecie poczytałem aczkolwiek za dużo opinii nie było i kupiłem Siemensa TE 506209RW.
Design ciekawy, na początku próbuję na Saeco Miscela Gold. Zobaczymy na razie chyba piąta z kolei kawa dopiero się nadawała.
Bardzo intuicyjny. Temp. na max dosyć ciepła. Mam pytanie czy warto zakupić filtr Brita do tego expresu, bo słyszałem różne opinie.

berger1979
zagląda od święta

Postautor: berger1979 » sob 10 wrz 2011, 14:15

Witam, trochę poszperałem w internecie poczytałem aczkolwiek za dużo opinii nie było i kupiłem Siemensa TE 506209RW.
Design ciekawy, na początku próbuję na Saeco Miscela Gold. Zobaczymy na razie chyba piąta z kolei kawa dopiero się nadawała.
Bardzo intuicyjny. Temp. na max dosyć ciepła. Mam pytanie czy warto zakupić filtr Brita do tego expresu, bo słyszałem różne opinie.
Filtr warto kupic do kazdego ekspresu. Eliminuje w jakims stopniu zwapnienie wody, co za tym idzie ekspres się tak nie zakamienia. Poza tym, szereg innych korzysci (smakowych - usuwane chlorki etc, chemicznych - usuwane inne zwiazki chemiczne w wodzie etc..). Ja osobiscie filtruje wode poza ekspresem, w dzbanku i przefiltrowaną nalewam do pojemnika w maszynie. Taniej i wydajniej. Polecam filtry z aktywnym srebrem..

modliszka82
Sprzęt: Siemens EQ5

Re: Siemens EQ.5 TE506209RW

Postautor: modliszka82 » ndz 16 paź 2011, 14:05

Witam! Użytkuję Siemens EQ.5 od miesiąca i wszystko byłoby ok gdyby nie fakt, że strasznie się rysuje obudowa. Do czyszczenia używam miękkiej szmatki z mikrofibry ale to nic nie daje. Po każdym przetarciu pozostają rysy co doprowadza mnie do rozpaczy. Ekspres ma 1 m-c i już jest porysowany a co będzie później. O metalowej podstawce już nie mówię bo podobno w większości ekspresów się rysuje. Napiszcie proszę czy też tak macie? Może ja trafiłam na jakiś felerny egzemplarz? Pozdrawiam :(

Wróć do „Ekspresy automatyczne”