Jura ENA 3 — użytkowanie

Awatar użytkownika
Przemlu
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Sprzęt: Ena 5

Postautor: Przemlu » sob 03 kwie 2010, 14:09

By uruchomić odkamienianie, najpierw wciśnij przycisk P (pod plastikową klapką) i przytrzymaj chwilkę, następnie jak wyświetli się komenda "Rinse" naciśnij raz pokrętło i wtedy dopiero kręć aż znajdziesz program "de-scale".
szukania mi trzeba ;)

barfi

Postautor: barfi » sob 03 kwie 2010, 15:45

By uruchomić odkamienianie, najpierw wciśnij przycisk P (pod plastikową klapką) i przytrzymaj chwilkę, następnie jak wyświetli się komenda "Rinse" naciśnij raz pokrętło i wtedy dopiero kręć aż znajdziesz program "de-scale".
Dzięki wielkie :lol: . Teraz zadziałało.

Awatar użytkownika
Przemlu
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Sprzęt: Ena 5

Postautor: Przemlu » sob 03 kwie 2010, 20:12

Cieszy mnie, iż mogłem być pomocny :)
szukania mi trzeba ;)

baq85
zagląda śmielej
zagląda śmielej

pytanie do ENA3

Postautor: baq85 » ndz 02 maja 2010, 19:45

Ekspres mam dopiero od kilku godzin więc nie wiele mogę o nim powiedzieć. Proszę mi podpowiedzieć jak mam zmienić ilość mielonej kawy w opisie technicznym jest zakres od 5 do 16 g, oraz jak zmienić grubość mielonych ziaren.

Wiem że na górze ekspresu jest pokrętło do ustawienia w trzech pozycjach, ale nie mogę wyczuć czy dotyczy to grubości mielenia czy doboru ilości gram mielonej kawy. Zresztą jak wynika z opisu technicznego grubość mielenia ziaren powinien być pięcio-stopniowy

Zresztą i tak mnie czeka serwis/reklamacja ponieważ brakuje dostawki na spienianie mleka...

Na koniec dodam że użytkuje Saeco Via Veneto plus młynek DeLonghi KG59, rodzice mieli Zelmer 13Z011 posypał się i kupiłem im dzisiaj Jurę. Póki co odnoszę wrażenie że ENA3 nie jest warta swych pieniędzy, a jej obsługa jest dość irytująca.

edeejay
zagląda śmielej
zagląda śmielej

Postautor: edeejay » ndz 02 maja 2010, 20:00

też miałem takie wrażenie jak Ty na początku ale potem się przyzwyczaisz: regulacja mielenie to to pokrętło co zauważyłeś i ja mam ustawione na najdrobniej a ilość kawy to zależy od tego czy wybierasz strong, normal i medium ja używam opcji: 60ml i strong rano a po południu normal ale i tak wszystko zależy od tego jaką kawę używasz :) a i nie licz na taki aromat jak z ekspresów ręcznych w kawiarniach to inna półka :)
Nie wiem czego oczekiwałeś od niego więcej niż robi ??
Jura Ena3

baq85
zagląda śmielej
zagląda śmielej

Postautor: baq85 » ndz 02 maja 2010, 20:16

Ok to już wszystko jasne, mam rozumieć że trzy kropki to najdrobniejsze mielenie?

Czego oczekiwałem od ekspresu? Hmm trudno powiedzieć, mam trochę inne przyzwyczajenia po Zelmerze.

Ogólnie stwierdzam, że kawa dobra jedna z najlepszych jaką dotychczasowo piłem z automatycznych domowych ekspresów. Od zelemra na pewno jest cieplejsza i aromatyczniejsza.

Jako student mam wyżej wspomniane Saeco trudno w nim zrobić dobrą kawę mam wrażenie, że nie uzyskuje pełnego aromatu kawy, a i łatwo spalić ziarna. Zrobienie w nim dobrej kawy to nie lada sztuka, za to świetnie spienia mleko.

Jeśli chodzi o jurę to jedno jest pewne - nie ma konkurencji w tej cenie, mam nadzieje że podziała, tylko muszę jeszcze powalczyć o tę przystawkę do spieniania mleka, tylko nie wiem jak to załatwić i z kim. Najlepiej jakby serwis/gwarant przesłał mi ją pocztą do domu :)

Awatar użytkownika
kawcio
S Z A M A N
S Z A M A N
Sprzęt: VibiemmeHX|M4D|RB
Santos#4|Porlex
Hario[FP/V60/TCA-2]
Aeropress|Clever|CM-6A
Bialetti Dama
Gene Cafe

Postautor: kawcio » ndz 02 maja 2010, 23:20

Najlepiej dokupić AutoCappucino do tego ekspresu do spieniania mleka, taki jak jest na wyposażeniu modelu ENA5 - cena ok 180PLN
Drip: Ethiopian Shegole Limu | Bolivian Finca Espinoza
Espresso: Black Dog | Flower King

Awatar użytkownika
mcmc
stale zagląda do filiżanki

Postautor: mcmc » pn 03 maja 2010, 12:59

Nie wiem skąd posiadasz informację o 5 stopniach zmielenia kawy...

Ja używam cały czas tej najprostszej dyszy dołączonej do zestawu i jest ok.

Ilość wody reguluje się poprzez przytrzymanie przycisku obrotowego aż do momentu gdy zapyta "enough coffee?". Jeśli będzie jej wystarczająco wystarczy go wcisnąć.
Ilość kawy w trzech stopniach - mild, normal, strong i na jej ilość nie masz już poza tym innego wpływu.

Z resztą to wszytko jest opisane w instrukcji... :roll:

baq85
zagląda śmielej
zagląda śmielej

Postautor: baq85 » pn 03 maja 2010, 15:15

Na jakiejś stronie musiał być błąd, faktycznie są trzy stopnie zmielenia kawy.

Dzisiaj mam już bardziej przyjazne podejście do tego ekspresu, powalczę jeszcze o tę dyszę dołączaną do zestawu, której u mnie brakuje. Później może z czasem dokupię Easy Auto Cappuccino.

Ilość wody zaprogramowałem sobie na 100 ml, ale przy kawie Saeco strong wychodzi słabiutki bardziej podchodzą mi ziarna Delonghi. Zresztą w trakcie robienia kawy według uznania steruje sobie ilością wody.

Bardzo podoba mi się wykorzystanie filtru do wody, ciacha praca. Wyżej wspomniany Zelemer to głośna armata. Brakuje natomiast np. dwóch oddzielnych zbiorników na dwa różne rodzaje kawy. Plusem ENA3 jest fakt, że kawa jest gorąca nawet bez podgrzewania filiżanek.

Faktycznie w instrukcji jest to wszystko opisane chodź, ale tylko pobieżnie. Teraz jest już dla mnie wszystko jasne i dziękuję za podpowiedzi.

Nie mniej jednak wciąż uważam, że cena za ten ekspres jest zbyt wygórowana.

Przed zakupem Jury byłem niemal gotowy na zakup SAECO Syntia SNT6720SS lub Incanto de Luxe Black do momentu aż nie trafiłem na te forum i padło na Jure. Do jury przekonał mnie fakt, że właściwie jest niezawodna nie to co Zelemer. Ciekawi mnie jak ma się Syntia i Incanto do Eny 3

(mam nadzieje, że nie zaśmiecam wątku)

Pozdrawiam

baq85
zagląda śmielej
zagląda śmielej

Postautor: baq85 » pn 03 maja 2010, 16:34

Muszę przyznać że kawa (seco gold) na 50 ml strong w małej i wąskiej filiżance (najdrobniejsze mielenie) z eny3 to naprawdę przyjemność dla podniebienia. Teraz crema spełniła moje oczekiwania. Odnoszę wrażenie że lepszej kawy z domowych ekspresów nie piłem.

Zobaczymy co powiedzą prawowici właściciele ekspresu jak wrócą z majowego weekendu :)

Awatar użytkownika
mcmc

Postautor: mcmc » czw 06 maja 2010, 8:48

Czy w czasie gdy ekspres jest włączony też słyszycie ciche buczenie z jego wnętrza? Co jakby transformator...
Ostatnio mi mleko słabo spienia. Szybko robi się gorące, ale piana niewielka.

Xenocyd

Postautor: Xenocyd » czw 13 maja 2010, 14:01

Moja ENA5 jak jest włączona i nie robi nic to nie wydaje z siebie żadnych dźwięków. Spacjalnie właśnie przystawiłem ucho i nic - całkowita cisza.

Awatar użytkownika
mcmc

Postautor: mcmc » czw 13 maja 2010, 15:21

Dzwoniłem do serwisu i jeśli jest to dla mnie problem to mogę podjechać żeby sprawdzili.
Tyle, że niezbyt mi to przeszkadza, a w najbliższym czasie Gdyni nie odwiedzę.
Mleko już się spienia ok. Wina mleka :evil:

No i oczywiście dzięki za odzew.

baq85
zagląda śmielej
zagląda śmielej

Postautor: baq85 » pt 03 wrz 2010, 21:17

Wklejam tutaj mój wywód na temat Eny3 gdyż chyba poprzedni wpis zamieściłem w nieodpowiednim dziale:

No tak moja ENA3 black odmówiła posłuszeństwa (kupiona na początku maja).

Sprawa wyglądała następująco:

1) próba przygotowania kawy z mielonki, 1 miarka i kawa
2) próba przygotowania drugiej kawy w ten sam sposób, czyli 1 miarka kawy, pojawia się komunikat "brak kawy mielonej" - po czym komunikat EROR 8 - włączyłem i wyłączyłem urządzenie
3) Komunikat "gotowy" więc zabieram się do próby przygotowania kawy z ziaren, pojawił się komunikat o braku ziaren, (mimo iż pojemnik na ziarna był pełny)
4) wyłączyłem i włączyłem urządzenie
5) pojawił się komunikat o konieczności opróżnienia tacki ze zużytą kawą
6) próba wyjęcia tacki nie powiodła się, nie można jej wyjąć ani do końca schować (1 cm przerwy)
7) oczywiście pojawia się komunikat o braku tacki

Rezultat: kompletnie zablokowany ekspres.
- Dzwoniłem do serwisu strauss cafe poland z Wrocławia, uprzejmy serwisant poradził mi odessać kawę ze zbiornika na kawę mieloną a tackę docisnąć delikatnie do końca. Tak, ale co mi to da jak urządzenie jest cale zablokowane. Oczywiście Pan z serwisu twierdził, że to pomoże a ja będę z siebie dumny. Nie wiem, na czym ta duma miałaby polegać(...)
Odpowiedziałem Panu, że jest to zwykła próba oszczędności ze strony strauss cafe poland.

Zalecono mi dostarczyć ekspres na swój koszt lub do sklepu gdzie kupiłem ekspres. Niestety użytkownicy Jury mogą zapomnieć o gwarancji door to door na koszt serwisu. W rezultacie ekspres wylądował w MM. (...swoja drogą kupowałem o wiele tańszy sprzęt co prawda RTV, ale tam gwarancja door to door istniała, co więcej działało to sprawnie)

Co jeszcze mogę stwierdzić po 4 miesiącach (3 wymiany filtra do wody, przez młynek przeszło około 15 kg kawy) użytkowania to głośniejsza praca całego ekspresu wraz z młynkiem, muszę przyznać że nie podoba mi się brak możliwości wyjęcia bloku zaparzającego w miejscu tym zbierają się resztki zużytej kawy i nijak nie idzie tego wyczyścić.

Do łask wrócił kolbowy SAECO Via Veneto - wszystko działa i przede wszystkim jest czyste :)

Jura_gosc

Postautor: Jura_gosc » sob 04 wrz 2010, 9:50

Zacznijmy od tego jaki jest sens uzywania czesciej kawy mielonej od ziarnistej w takiego typu ekspresach. Do ekspresów Jura najlepiej stosowac kawe ziarnista, co do mielonej to w ostatecznosci - nie moze ona byc za bardzo zmielona, badz nie moze zawierac olejkow eterycznych czy dodatkow w postaci cukrow itp. Mysle ze uszkodzenie ekspresu wynika z Twojej strony, gdyz pewnie korzystales z nieodpowiedniej kawy mielonej. Error 8 oznacza uszkodzenie mechaniczne ukladu zaparzania. Co do wystepowania tego erroru jest mozliwosc blokady zastawki na koncu tacki ociekowej dlatego nie chciala się domknac do konca.
Jakbys nie kupowal w smiesznym markecie tylko w atoryzowanym sklepie z serwisem wtedy zamawiasz kuriera na nasz numer klienci w ciagu 24 h jest u nas ekspres zostaje on naprawiony i odeslany kurierem. Jesli nie posiadasz opcji door-to-door wtedy dolicza się koszt 20 zl. Jesli naprawa trwa wiecej niz 3 tygodnie istnieje mozliwosc uzyskania ekspresu zastepczego. Jak wiadomo prace serwisowe w SCS otrzymanych ekspresow z marketow sa troche odstawiane na bok i oczekuja w swojej kolejce. Tak wiec polecam dalej kupowanie w marketach.

Pozdrawiam

Wróć do „Ekspresy automatyczne”