Jura ENA 3 — użytkowanie

AGA74

Jura ENA 3 — użytkowanie

Postautor: AGA74 » śr 12 mar 2008, 14:42

Witam
chcialabym kupic prosty automat do kawy. Po przeczytaniu forum, moj wybor padl na Jura ENA 3 - czy ktos cos moze slyszal o tym automacie?
Automat ma sluyzc do robienia 2 - 3 kaw dziennie.

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony śr 12 mar 2008, 19:10 przez AGA74, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
buki
@dmin
@dmin
Sprzęt: Reneka LC + młynek La Cimbali Cadet
Kontaktowanie:

Postautor: buki » śr 12 mar 2008, 15:57

Poproszę o zmianę tytułu.... coś nie wyszło... a to "ku..." to różnie można myśleć :D
kawa krzepi :)
W filiżance: Nie lubię poniedziałku!
caffegaleria.pl - sklep z kawą i herbatą - kawy włoskie oraz z: Mastro Antonio, Apro-Trade, Kelleran, Coffee Proficiency, Johan&Nystrom. Kafetierki, Aeropressy, drippery, młynki Hario i Tiamo.

gyny

Postautor: gyny » ndz 27 lip 2008, 18:40

powtarzam pytanie jak w pierwszym poście. Jakie sa opinie na zakup ekspresu w niemczech cena nowego około 500 eu .może ma ktoś doświadczenia dotyczące serwisowania ekspresów zakupionych w uni

edeejay
zagląda śmielej
zagląda śmielej

Postautor: edeejay » ndz 14 cze 2009, 16:55

Zgodnie z sugestią przenoszę wszystkie moje pytania o Ena3 do tego wątku.
Pierwsze co zauważyłem to dużo lepiej smakuje kawa jak się podniesie temperaturę do wysokiej z normalnej. Pytanko czy to ustawienie po wyłączeniu ekspresu tak zostanie czy wróci do fabrycznych ??
Poproszę o info tych co odkryli czy te maszynki mają możliwość podglądu ilości zrobionych kaw??
Jak rozpoznać czy kawa jest palona ciemna, średnia, jasna np to co daje Jura w zestawie czyli MK Premium to niby która z nich ?? dla mnie to średnia :)
Mleka jeszcze nie robiłem także dam znać jak będzie po czy u mnie jest ok.
Jura Ena3

tadeusz 111

Postautor: tadeusz 111 » ndz 14 cze 2009, 18:53

Nie wiem czy poprawnie przenoszę swój wątek do tego, jestem tu nowy i przyłączam się, bo mam konkretny problem, którego sam nie potrafię rozwiązać. Kupiłem parę miesięcy temu jurę ena 3, wszystko ok, ale kiedy używam dyszy spieniającej mleko to od czasu do czasu po przekręceniu zaworu para wytryskuje gwałtownie wyrzucając końcówkę dyszy i rozpryskując dookola mleko. Probowałem wielokrotnie i co jakiś czas to się powtarza. Oddalem ekspres do serwisu i kicha, powiedzieli , że wszystkie testy są ok!!! Nie wiem co robię źle, ale możliwość oparzenia ręki powoduje, że małżonka boi się tego używać. Oczywiście czyszczę dyszę starannie, wydaje mi się, że to występuje wtedy gdy ekspres szybko i krótko podgrzewa parę po włączeniu "steam" ale nie mam pewności. Pomóżcie bo serwis mnie zbywa.

edeejay
zagląda śmielej
zagląda śmielej

Postautor: edeejay » ndz 14 cze 2009, 21:16

też mi dzisiaj ta dysza wyskoczyła nie wiem z jakiego powodu ??
Jura Ena3

Awatar użytkownika
kawcio
S Z A M A N
S Z A M A N
Sprzęt: VibiemmeHX|M4D|RB
Santos#4|Porlex
Hario[FP/V60/TCA-2]
Aeropress|Clever|CM-6A
Bialetti Dama
Gene Cafe

Postautor: kawcio » ndz 14 cze 2009, 22:17

Pytanko czy to ustawienie po wyłączeniu ekspresu tak zostanie czy wróci do fabrycznych ??
Zostanie.
Poproszę o info tych co odkryli czy te maszynki mają możliwość podglądu ilości zrobionych kaw??
Możliwość podglądu jest, z tego co na dzień dzisiejszy ustaliłem to kompa trzeba do maszyny podłączyć i na odpowiednim sofcie można wszystko zczytać :(. Wydaje mi się, że istnieje również możliwość odczytania na wyświetlaczu, ale tego przez serwis jeszcze mi się ustalić nie udało.
Drip: Ethiopian Shegole Limu | Bolivian Finca Espinoza
Espresso: Black Dog | Flower King

Pablo1

Postautor: Pablo1 » wt 16 cze 2009, 14:15

u mnie jest wszystko ok z tą dyszą. Faktycznie dość dynamicznie wylatuje na początku para. Może to powód nie złego czyszczenia a nieprawidłowego złożenia przystawki?U mnie przy złym złożeniu nie spienia dobrze mleka

jurafan

Postautor: jurafan » sob 18 lip 2009, 13:13

Polska instrukcja obsługi na rapidshare

Kod: Zaznacz cały

http://rapidshare.com/files/257161153/JURA_ENA3_MANUAL_PL.rar
Instrukcja oryginalna, format jpg - 33 strony. :lol:

vito1974
zagląda od święta
Kontaktowanie:

Postautor: vito1974 » wt 21 lip 2009, 0:09

Dzięki za instrukcję Jurafan (szwagier ?!)

Co się tyczy wyskakującej dyszy, należy delikatnie i powoli przekręcać przełącznik umożliwiający przygotowanie pary. Nie max. od razu, ale stopniowo i wszystko powinno być ok. Oczywiście nie zapominamy o dokładnym myciu dyszy po każdym użyciu i prawidłowym umocowaniu.
Zapchana, bądź zaklejona dysza stwarza niebezpieczeństwo odczepienia się od uchwytu.
Zasadniczo dobra kawa, nie jest zła ;)

edeejay
zagląda śmielej
zagląda śmielej

W

Postautor: edeejay » pt 24 lip 2009, 11:52

Witam,
Poniżej filmek jak pracuje moja Ena3 poproszę o opinię tych co mają ena3 lub 5 o opinię czy u Was działa ekspres identycznie od momentu włączenia w mojej ocenie jest on głośny i dużo przerzuca tych swoich części w srodku zanim jest gotów ale może ten typ tak ma
http://www.youtube.com/watch?v=-s14e2fQBqM
film2
http://www.youtube.com/watch?v=9VKTjZz2WpU
pozdr
Ostatnio zmieniony sob 25 lip 2009, 14:22 przez edeejay, łącznie zmieniany 1 raz.
Jura Ena3

Awatar użytkownika
kawcio
S Z A M A N
S Z A M A N
Sprzęt: VibiemmeHX|M4D|RB
Santos#4|Porlex
Hario[FP/V60/TCA-2]
Aeropress|Clever|CM-6A
Bialetti Dama
Gene Cafe

Postautor: kawcio » pt 24 lip 2009, 12:43

U mnie rzeczywiście inaczej się ENA zachowuje.
Zasadniczo jeśli w ciągu ostatnich kilku godzin nie była włączana to zaczyna od HEATING (nic nie przełącza) i następnie prosi o PRESS ROTARY SWITCH i robi RINSING (przy tym wyraźnie słychać jak się przełącza wewnątrz podobnie jak twoja na początku)

Jeśli było wcześniej RINSING (co chyba przypomina przypadek z filmu, bo nie prosi o przepłukanie) jest zupełna cisza tylko HEATING na czerwonym i po kilkunastu sekundach przechodzi READY (zielony)

Te twoje początkowe głośne przełączanie przypomina mi moment kiedy przepełnia się pojemnik na brykiety i prosi wtedy o wypróżnienie. Być może to zachowanie jest związane z działaniem tego licznika. Spróbuj przy okazji przepełnić pojemnik, zobacz czy poprosi cię normalnie o wypróżnienie. Staraj się wypróżniać pojemnik przy włączonym urządzeniu by wyzerował się licznik.

Kolejna sprawa to kiedy wyłączasz po zrobieniu kawy, u mnie takie coś nie przejdzie i nie będzie się chciała przepłukać zaraz po zrobieniu kawy - pokazuje TOO HOT, trzeba odczekać ok 10min by wyłączyć z palca i dlatego też mam zaprogramowane samoczynne wyłączenie po 30 min. gdy ostygnie sama się wtedy przepłukuje i wyłącza
Drip: Ethiopian Shegole Limu | Bolivian Finca Espinoza
Espresso: Black Dog | Flower King

edeejay
zagląda śmielej
zagląda śmielej

Postautor: edeejay » pt 24 lip 2009, 17:09

dzięki
a nie orientujesz się czy jest tu jakaś opcja reset ustawień ?? bo wcześniej tez miałem tak jak ty a teraz się przełącza już po włączeniu podczas heating
Jura Ena3

vito1974
zagląda od święta
Kontaktowanie:

Postautor: vito1974 » pt 24 lip 2009, 23:39

edeejay praca Twojego ekspresu po włączeniu jest nie właściwa. Zacytuję Ci instrukcję:

"Po włączeniu ekspresu automatycznie pojawia się komunikat mówiący o konieczności uruchomienia płukania.

-Włączyć ekspres przyciskiem ON/Off.
HEATING
PRESS ROTARY
-Umieść naczynie pod dozownikiem kawy.
-Wcisnąć pokrętło przełącznika, aby uruchomić proces płukania. RINSING.
Rozpoczyna się płukanie ekspresu. Proces płukania zostanie zakończony automatycznie.
READY"

Ekspres nie wykona płukania wstępnego tylko wtedy, kiedy używałeś go kilkanaście minut wcześniej i wykonał wówczas płukanie końcowe.
Zatem praca Twojego automatu jest poprawna dopiero od momentu zaparzania espresso.
Jura ENA3 nie powinna się tak zachowywać po załączeniu jak jest pokazane na filmiku. Można tylko zgadywać co jest grane. Wyświetlacz z tego co zauważyłem nic nie pokazuje niepokojącego, dlatego bym się zaniepokoił ;) Radziłbym Ci się szybko skontaktować ze serwisem.
Co się tyczy resetu, to w instrukcji nic na ten temat nie znalazłem.
Wszystko możesz zaprogramować samemu.
Zasadniczo dobra kawa, nie jest zła ;)

jurafan

Postautor: jurafan » ndz 26 lip 2009, 19:29

Kolejna sprawa to kiedy wyłączasz po zrobieniu kawy, u mnie takie coś nie przejdzie i nie będzie się chciała przepłukać zaraz po zrobieniu kawy - pokazuje TOO HOT, trzeba odczekać ok 10min by wyłączyć z palca i dlatego też mam zaprogramowane samoczynne wyłączenie po 30 min. gdy ostygnie sama się wtedy przepłukuje i wyłącza
Nie mam tego problemu. Od razu po zrobieniu kawy wyłączam guzikiem. Ekspres się czyści i wyłącza... Też się zastanów czy u Ciebie jest wszystko OK :D Ani razu nie widziałem u siebie komunikatu TOO HOT.
W sprawie problemu kolegi edeejay faktycznie coś dziwnego. Kiedy moja jura się grzeje jest absolutnie cichutko. Druga sprawa zaobserwowana na filmie. Czy podczas parzenia kawy Twoja filiżanka podskakuje?? Taki jest dziwny dźwięk. Ten problem miałem w starym ekspresie Saeco - filiżanki podskakiwały :cry:. Jura nie ma praktycznie żadnych drgań...

Wróć do „Ekspresy automatyczne”