Jura Impressa C5

Mario

Zapychanie się ekpresu JURA C5

Postautor: Mario » wt 19 gru 2006, 22:13

Witam,

mam problem z nowym ekpresem JURA C5. Polega on na tym, że ekspres bardzo szybko się "zapycha". Robię mało kaw, do 2 dziennie. Wydaje mi się, że resztki kawy osadzają się na przewodach. Serwis mi mówił, że jak zrobię kawę lub kilka kaw pod rząd to należy zrobić szybkie płukanie. Zapchanie polega na tym, że ekspres mieli kawę, a potem ciecz nie wylewa się z dyszy - tak jakby się dławił. Czy ten ekspres trzeba co chwilę płukać i oczyszczać kostkami?

pozdrawiam - MARIO

Awatar użytkownika
andrew
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: La Cimbali
Jura Impressa
Kontaktowanie:

Postautor: andrew » śr 20 gru 2006, 14:37

Może zbyt drobno zmielona kawa?

Najlepiej rzuć jakimś nr tel na priv to coś naprawimy :-)

Mario

Postautor: Mario » śr 20 gru 2006, 16:30

Witam,

dziękuję za odpowiedź. Mielenie jest ustawione w połowie skali. Poza tym byłem już raz w autoryzowanym serwisie i sam pracownik serwisu ustawił w takiej pozycji. Jakiś inny powód.

Mój telefon komórkowy: 602-739-286.

pozdrawiam,
MARIO

haus

Jura Impressa C5

Postautor: haus » sob 03 mar 2007, 22:48

hej, jestem świeżutkim użytkownikiem C piątki i chciałbym usłyszeć opinie innych o tym ekspresie. Na co trzeba zwrocić uwagę ?? Co powinienem zrobić by kawa była idealna ?? Czy ma może ktoś instrukcję w języku polskim. W naszym kraju jak to w zwyczaju sprzedaje się towar za grube pieniądze a instrukcji nie ma ;):) :P

Ortografie poprawił admin. Autor postu napisze 100x słowo "świeżutki" :) //admin

Awatar użytkownika
Iadurobros
Consigliere
Consigliere

Re: Jura C5

Postautor: Iadurobros » ndz 04 mar 2007, 9:49

W naszym kraju jak to w zwyczaju sprzedaje się towar za grube pieniądze a instrukcji nie ma ;):) :P
Sprzedawca jest zobowiązany ustawowo do dołączenia do produktu instrukcji obsługi w języku polskim. Udaj się do sprzedawcy i zażądaj instrukcji.
c\_/ Marfisa
>>>> Baby Dose Red <<<<

Awatar użytkownika
andrew
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Jura Impressa
Kontaktowanie:

Postautor: andrew » ndz 04 mar 2007, 10:58

Niech zgadnę. :roll:

Poderzewam że to "sknerstwo" dystrybutorów (co niektórych oczywiście)
ponieważ instukcja do "C" zawiera 64 strony z opisami funkcji, wyposarzeniem, budową ekspresu i krótkim FAQ, dlatego nie wszyskim chce się to drukować :evil:
Potwierdza to regułę że najlepiej kupowac u źródła czyli w "Elite Cafe" lub pytać a newet powiem żądać podczas zakupu u sprzedającego,
temat ten dotyczy równiez gwarancji na zakupiony sprzet.

haus

Postautor: haus » ndz 04 mar 2007, 11:54

no i problem się rozwiązał :) dzięki andrew. Instrukcja wyczerpuje moje wszystkie pytania na tą chwilę choić nie wątpie że w przyszłości się jakieś jeszcze nasuną :)

do admina :) - kara wykonana ;)

Ramzes
zagląda śmielej
zagląda śmielej

Jura Impressa C5

Postautor: Ramzes » śr 09 sty 2008, 19:47

Witajcie :)

W pierwszym poście chciałem się przywitać i jednocześnie pochwalić- to między innymi dzięki Wam i forum praktycznie zdecydowałem się na zakup ekspresu Jura Impressa C5 ( wcześniej myślałem o Krupsie bądź Saeco, później o Nivonie) . Co prawda Nivona byłaby tańsza o ok 400 zł ale tyle chyba warto dołożyć za jakość :)
Przekonała mnie marka Jury, podejście serwisu ( jeśli Andrew nie przereklamował ;)) oraz pozytywne opinie które wszędzie można przeczytać bądź usłyszeć.

Sprawy których w sklepie nie wyjaśniłem to:

- Czy jeśli stosuję domowy filtr do wody (np typ brita) to czy muszę używać i wymieniać ten montowany w ekspresie (w skrócie- czy da się go pominąć-wyjąć )

- Jaki jest czas "przygotowania się do pracy " ekspresu od uruchomienia,

- Czy do systemu cappuccino (zasysanie mleka z pojemnika + spienianie) potrzebuję dodatkowo dokupić jakąś dysze ( jaką?)- widziałem dwa rodzaje i dwie ceny :)

- Jak wygląda sprawa używania kawy mielonej?

No i prośba- jeśli macie instrukcję (PL) do tego modelu np w formacie pdf to z chęcią poczytam przed zakupem ( no i nie będę wtedy zadawał dziwnych pytań na forum )

Dzięki za pomoc i wybaczcie nowemu jeśli jakieś pytania są dla Was lamerskie - dopiero wkraczam w ten ekspresowo-kawowy świat ...

Ramzes

Awatar użytkownika
andrew
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Jura Impressa
Kontaktowanie:

Postautor: andrew » śr 09 sty 2008, 20:30

ad 1 Jeśli będziesz stosował i wymieniał regularnie filtry Brita to możesz "oszukać" ekspres zaznaczając w pozycji menu "FILTR NIE"
Dla własnego bezpieczeństwa włącz program odkamieniania raz na 6 miesięcy.

ad2 Czas aktywacji ekspresu to ok 1 minuta, jest to czas potrzebny do zagrzania termobloku.

ad3 Nic nie musisz dokupywać, model C5 wyposażony jest w przystawkę do spieniania mleka "easy cappuccino". Wystarczy włożyć wężyk do mleka i puścić parę. Drugi rodzaj przystawki (do tego modelu za dopłatą) działa tak samo , tyle że możesz uzyskać dodatkowo nie spienione mleko.

ad4 W wyposażeniu startowym ekspresu najdziesz specjalną "łyżeczkę" do kawy mielonej, którą wypujesz od góry ekspresu pod klapka do tego celu przeznaczoną i naciskasz guzik wyboru kawy "1" lub"2".
Jedna kawa to jedna "łyżeczka"- nie wolno wsypać więcej niż 2 w jedym cyklu parzenia.

Istrukcja dodawana jest do każdego ekspresu i napewno opisuje wszystkie Twoje pytania.

Ramzes
zagląda śmielej
zagląda śmielej

Postautor: Ramzes » czw 10 sty 2008, 16:19

Andrew- serdeczne dzięki za informację, wiele mi rozjaśniły. Teraz czekam na info ze sklepu że mają już dla mnie paczkę
Podzielę się wrażeniami po zakupie i pierwszych chwilach radości :D
Pozdrawiam
Ramzes

Ramzes
zagląda śmielej
zagląda śmielej

Postautor: Ramzes » wt 15 sty 2008, 18:23

No i stało się - mam swoją C5 - spędziłem ze 3 godzinki i pół paczki kawy na ustawianiach i testach- teraz jest suuuper :D

Mam też kilka pytań- w instrukcji nie znalazłem o tych tematach wzmianki a Wy pewnie będziecie wiedzieć:

1.Czy ten model posiada licznik kaw? (jak szukałem automatu niejednokrotnie w ogłoszeniach z używanym sprzętem podawali "przebieg" ).

2. Jak wygląda sprawa zużycia energii przez tą maszynkę w sytuacji gdy stoi odpalona czekając na wybór użytkownika (świecą się piktogramy) - patrząc na licznik energii nie zauważyłem by przyśpieszał (nie mówię o sytuacji kiedy ekspres robi kawkę- wtedy to widać :) )

3. Sprawa czyszczenia- wyczytałem w instrukcji że po chyba 80 mini przeczyszczeniach (lub 200 kawach) ekspres poprosi o pigułkę :) .O ile 200 kaw jest argumentem do gruntownych porządków to pierwszy warunek zaistnieje dość szybko zakładając że uruchamiam sprzęt 3 razy dziennie (przy każdej turze mini czyszczenie). Ergo- czy jest sens czyścić chemią po powiedzmy max 45-50 kawach? .Jeśli nie to jak wyłączyć/ zignorować komunikat?

Uff- mam nadzieję że nie za bardzo zamieszałem w pytaniach- jeszcze raz dzięki wielkie za pomoc szczególnie dla Andrew i spółki.

Ramzes

robin
zagląda śmielej
zagląda śmielej

Postautor: robin » wt 15 sty 2008, 21:06

Witam,
Śledzę ten temat z wielkim zainteresowanie, bo mój wybór również padł na C5. Co prawda jeszcze nie stoi w kuchni, ale pewnie to kwestia kilkunastu dni.

Pozdrawiam:)
A w filizance: kawa:)

Awatar użytkownika
andrew
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Jura Impressa
Kontaktowanie:

Postautor: andrew » wt 15 sty 2008, 21:38

Już Ci odpowiadam :wink:

ad1 Każdy ekspres Jury posiada licznik kaw, ale modele z piktogramami nie mają możliwości jego wyświetlania. Brak wyświetlacza "napisowego" uniemożliwia skutecznie wyświetlanie cyfr.
Stan licznika, ilość wykonanych w czasie i poczasie myć, odkamieniań, wymian filtrów poda Ci każdy serwis po podpięciu urządzenia pod moduł serwisowy.

ad2 Gdy ekspres stoi nieużywany, ale załączony, pobiera energię wyłącznie do podtrzymania temperatury parzenia kawy w termobloku czyli pulsowo. Oczywiście podczas rozruchu zimnego ekspresu lub w czasie parzenia kawy pobór energii jest ciagły.

ad3 Faktycznie, ekspres prosi o czyszczenie co ok 200 cykli modułu parzącego (ok 200 kaw pojedyńczych lub podwójnych-niezależnie) lub ok 80 płukań urządzenia.
Czyścić (z chemią) zawsze warto, bardziej pomoże niż zaszkodzi.
Przy zużyciu, kilku kaw dziennie zalecam samemu uruchomić program mycia 1x tydzień.
Czas takego mycia to ok 10 minut a koszt chemii to max 40 groszy.
W ten sposób zapewnimy czystość układu parzącego i zapobiegniemy nawarstwianiu się i zasychaniu osadów kawowych wewnątrz urządzenia.
Niestety nie mamy możliwości regulacji opóźnienia czasu załączania się programu, jedynie możemy go przyspieszyć włączając ręcznie.

Oczywiście ad3, jest to wyłącznie moja sugestia, którą kieruje do użytkowników wszystkich urządzeń posiadajacch program mycia i zużywających do kilu kaw dziennie.

Ramzes
zagląda śmielej
zagląda śmielej

Postautor: Ramzes » śr 16 sty 2008, 15:59

No i jak zawsze wszystko jasne :)
Podzielę się wrażeniami jak trochę więcej kaw zrobię- na razie bajka :D

Ramzes
zagląda śmielej
zagląda śmielej

Postautor: Ramzes » śr 23 sty 2008, 20:15

Tydzień mija- mam już w związku z tym pierwsze spostrzeżenia :

1. Maszynka sprawuje się bez zarzutu nie zacina się, nie zapycha, "nie kaprysi" :D itp- wiadomo to początek więc prawie praca ciągła :lol: - znajomi i rodzinka chętnie zaglądają i testują.

2. Sprzęt wykonany estetycznie, fajnie wygląda w kuchni.

3. Łatwo go utrzymać w czystości- wygodny dostęp do pojemnika na "brudną" wodę i zużytą kawę.

4. Dużym plusem jak dla mnie jest też możliwość szybkiego i prostego wyczyszczenia systemu do cappuccino- po pracy wkładamy wężyk do szklanki z wodą odkręcamy parę, kilka chwil i gotowe. Rozebranie tego modułu i przepłukanie pod bieżącą wodą też nie sprawia wielkiego problemu. Pijemy dużą ilość mlecznych produktów kawowych więc miałem obawy czy po zrobieniu porcji lub dwóch będzie mi się chciało rozbierać i czyścić z mleka pół maszyny- tu problem nie występuje.

5. Żonie spodobała się funkcja gorącej wody- twierdzi że herbatka zalana wodą z ekspresu lepiej smakuje- nie wiem może to kwestia temperatury, nie oceniam -damskie podniebienie wie lepiej :P

6.Obsługa ekspresu jednym pokrętłem jest fajna i wygodna, nawet mój tato mający już swój słuszny wiek i lewe rączki do techniki szybko załapał jak zaparzyć kawkę.

7. Kawa- to chyba temat w którym ciężko mi jeszcze o obiektywne spojrzenie - mam za mało doświadczenia. Na początek "przerobiłem" opakowanie Lavazzy, dziś do młynka trafiła Illy (wreszcie znalazłem w ziarenkach )- Illy wygrywa zdecydowanie smakowo. Ja jestem bardzo zadowolony szczególne, że mogę porównać sobie jakość parzenia kawy przez Jurę i Krupsa który stoi w pracy (wcześniej było w biurze Saeco ale padł i administracja wydumała że będzie Krups. Zobaczymy ile pociągnie :) ). Jeśli mam wybierać z której maszynki ma byc kawa to kolejność jest następująca: Jura, Saeco , Krups.

8. Jeśli miałbym poszukać wad i się na siłę do czegoś doczepić to z pewnością wymienię podgrzewaną płytę na filiżanki- to raczej w tym modelu gadżet lub raczej wygodna półeczka (temperatury osiąga niewielkie). Mnie to akurat nie przeszkadza.

9. Espresso - tu mam zagadkę- jak wyregulować ekspres by otrzymać espresso zgodne z przyjętymi normami ( ilość, wielkość cremy itp). A skoro nie ja jeden na tym forum używam automatu z radością przyjmę wszelkie podpowiedzi.

10. I dla mnie najważniejsze- odpowiedź na pytanie czy drugi raz dokonałbym takiego samego wyboru i kupił Jurę- zdecydowanie TAK.

Może komuś stojącemu przed wyborem czy warto kupić C5 choć trochę pomogłem :)

Pozdrawiam
Ramzes

Wróć do „Ekspresy automatyczne”