Saeco Lirika OTC !

zaniu
Sprzęt: nie mam

Saeco Lirika OTC !

Postautor: zaniu » ndz 12 lut 2017, 13:53

Cześć!
Przejrzałem forum i parę razy pojawia się propozycja ekspresu Saeco Lirika OTC w kwotach ok 2 tyś, jednak nikt się nie pochwalił czy posiada ten ekspres jak go ocenia itd ? Czy ktoś go testował?
Jaki jest stosunek profesjonalistów, serwisantów do tego ekspresu ? :roll:
Czy zakup tego ekspresu to dobry pomysł ? czy zaciśniecie pasa odłożenie dodatkowych pieniędzy czyli o 50% więcej !! i zakup Nivona 768 będzie lepszym rozwiązaniem?
Pozdrawiam Artur!

Awatar użytkownika
Barnaba
Consigliere
Consigliere
Sprzęt: Jura Z6 III gen ALU P.E.P.,G3
www.primocaffe.pl

Re: Saeco Lirika OTC !

Postautor: Barnaba » wt 14 lut 2017, 19:50

Pod względem trwałości ekspres marny.

Ale ma trwałą obudowę i c najważniejsze -wersje z przystawkami zewnętrznymi to dobry pomysł na zakup tego modelu.

Reasumując - ekspres godny uwagi pod warunkiem, że zakupimy wersję z przystawką ale jeżeli możemy dopłacić do Nivony to to zróbmy.

Pozdrawiam
...życie jest piękne :) sprzedaż/serwis/dzierżawa/ekspresów JURA ...i reszta świata tel.501384480 http://www.primocaffe.pl

MacPaul
zagląda śmielej
zagląda śmielej

Postautor: MacPaul » ndz 16 kwie 2017, 23:04

witam. Proszę kolegę Barnabę o rozwinięcie tematu, iż ten pod względem trwałości to marny ekspres. Po przejrzeniu wielu wpisów nasuwa mi się wniosek, że kolega jest serwisantem związanym z Jurą (notabene koszmarnie drogą w serwisie i eksploatacji). Linia Lirika podobno jest przeznaczona do intensywniejszego użytkowania typu do 50 kaw dziennie a Jura w wersji domowej np E6 do kilkunastu ? Więc wydawałoby się, że powinno być odwrotnie. Oczywiście pod względem wyglądu i pewnie możliwości Jura przebije np modelem E6 Lirikę sporo ale i kosztuje 2 razy więcej. Poza tym w Polsce Jura prowadzi zbójnicka politykę cenową (np w DE E8 kosztuje w MM poniżej 1000 E u nas ponad 5000 zł ) co mnie trochę zniechęca do tej marki.
Zabrałem głos , gdyż stoję właśnie przed dylematem wyboru ekspresy przeznaczonego do małej czarnej (wiem, że prawdziwe espresso to tylko kolba). Kładę nacisk tylko na 2 rzeczy : dobra mała czarna kawa i niezawodność . Dotychczas mam złe doświadczenia z Krupsem i Boschem (awaryjność).
Tak więc byłbym wdzięczny za praktyczne uwagi.

pozdrawiam
dobra kawa już od rana

Awatar użytkownika
piomic
Consigliere
Consigliere
Sprzęt: Basic, AP, moka, tygiel, kubek, V60, Cellini Evo...

Postautor: piomic » pn 17 kwie 2017, 8:38

Kolega Barnaba jest serwisantem i lubi Jurę (nie da się ukryć) bo jest trwała i dobrze się naprawia. Oczywiście możesz zignorować jego rady i oprzeć się na komentarzach z ceneo czy nokautu gdzie ocena jest wystawiana po rozpakowaniu i zrobieniu trzech kaw. Twoje pieniądze i twój wybór.

MacPaul
zagląda śmielej
zagląda śmielej

Postautor: MacPaul » pn 17 kwie 2017, 12:08

No tak ale czy na tym forum jest tylko Barnaba? Z netu wynika że to nowy model więc ciekawy jestem skąd opinia o awaryjności. No i nie ukrywam że liczę na odzew innych na forum.
dobra kawa już od rana

Awatar użytkownika
piomic
Consigliere
Consigliere
Sprzęt: Basic, AP, moka, tygiel, kubek, V60, Cellini Evo...

Postautor: piomic » pn 17 kwie 2017, 20:59

Tak. Na tym forum został tylko Barnaba. I właściciele.
A opinia o tym modelu bierze się z opinii o marce - saeco od lat robi badziewie do marketów.

Awatar użytkownika
Barnaba
Consigliere
Consigliere
www.primocaffe.pl

Postautor: Barnaba » wt 18 kwie 2017, 9:08

Dziękuję piomic za ciepłe słowo.:)

Naprawiam wszystkie marki ekspresów za wyjątkiem Krusów -bo do nich cierpliwość straciłem dwa lata temu.

Saeco było świetne wcześniej gdy było włoskie. Obecnie jakość tych urządzeń według mnie spadła.Na plus mogę powiedzieć, że Saeco pracuje nad poprawą jakości swoich urządzeń.

Saeco Lirika jest częstym bywalcem w moim serwisie,ale jest to niedrogi ekspres więc i wymaga się od niego mniej.Mam wielu zadowolonych klientów Saeco,ale sa też i tacy którzy są wręcz wściekli na tę markę. Najczęściej jednak trafiają do mnie serie Odea/Talea i Primea.

Co do Jury...
Nieprawdą jest że Jura jest droga w serwisie ale prawdą jest , że ekspresy te wymagają sporej wiedzy, dobrych narzędzi i oryginalnych części aby zachować jakość Jury.

czy Jury się psują? - tak...ale procentowo najmniej z wszystkich produkowanych obecnie ekspresów.

Proszę rozważyć zakup Nivony lub Melitty - to fajne i dzielne ekspresy :)

Jeżeli zaś zdecyduje się Pan jednak na Lirykę to proszę szukać wersji z taką przystawką- są najtrwalsze i najmniej kłopotliwe:

http://image.ceneo.pl/data/products/359 ... 841-01.jpg

pozdrowionka
...życie jest piękne :) sprzedaż/serwis/dzierżawa/ekspresów JURA ...i reszta świata tel.501384480 http://www.primocaffe.pl

MacPaul
zagląda śmielej
zagląda śmielej

Postautor: MacPaul » śr 19 kwie 2017, 21:31

Barnabo - dziękuję za wypowiedź.
Powiedz dlaczego wersja z tą przystawką jest lepsza od tej z capucinatore ?
Podobno Seaco w wersji gastronomicznej i biurowej (do jakiej ten się zalicza) to zupełnie inne urządzenia niż te sprzedawane w marketach. Marketowe (nowe) już nawet nie maja logo Saeco a Philips. Gastronomiczne odwrotnie.
Model Seaco Liryka to przecież nowy model więc jak to możliwe że bywa częstym gościem serwisu. W wielu hotelach spotykam wersje poprzedników Seaco Royal czy nowe wersje Aulika i z rozmów wiem, że są raczej mało awaryjne.
Odnośnie Nivony mam takie wrażenie (sprzed kilku lat) , że to modele na podzespołach Boscha tylko droższe. A odnośnie Boscha (Siemensa) ma złe zdanie.
W kwestii kosztów eksploatacji Jury. Nie mam na myśli kosztów serwisowania (wiem, że to maszyny o małej awaryjności więc tych kosztów się nie boję - choć pewnie jak przyjdzie co do czego koszty zapewne większe niż u Boscha) a materiały eksploatacyjne. Czytałem wątek o filtrach wody. Z uwagi na fakt, że w pewnym sensie mam do czynienia z wodą zawodowo więc w tym wypadku byc może mam większa wiedzę niż kolega i nie zgadzam się z Twoimi wpisami. Nie widzę potrzeby stosowania drogich filtrów szczególnie jeśli woda ma odpowiednie parametry (twardość , pH, przewodność,...). Czy jest mozliwość pracy Jury (E6 lub E8 - takie rozważam) bez tych filtrów bez konsekwencji ? Czy np nie będzie mi automatyka ekspresu czegoś blokowała czy natrętnie przypominała.

pozdrawiam
dobra kawa już od rana

Awatar użytkownika
Barnaba
Consigliere
Consigliere
www.primocaffe.pl

Postautor: Barnaba » czw 20 kwie 2017, 8:12

Model Liryka to nie nowy model i nie ma też nic wspólnego z gastronomią...istnieje wiele wersji Liryki. Jest to zwykły domowy ekspres przeciętnej jakości ale niedrogi. Obecnie w naprawie mam dwie sztuki..ledwie po gwarancji. W jednym spalił się bezpiecznik grzałki a drugi cieknie na łączeniach węży. Jeden ekspres ma 2,5 roku drugi jest jeszcze na gwarancji ale klient nie chce więcej wysyłać go do serwisu, ponieważ jak stwierdził serwis poprzednio długo go naprawiał a ekspres nadal nie działa właściwie - dalej cieknie.

Co do Saeco Aulika czy Royal - są to dobre ekspresy...o niebo trwalsze niż Liryka do której tamtych modeli nie możemy porównywać.Są też zresztą znacznie większe, w zależności od wersji posiadają duże zbiorniki, dwa termobloki..często dwie pompy itd itd - to inne ekspresy...ale i cena.Mają swoje minusy jak wszystkie ekspresy ale nie chcę o nich pisać aby ktoś nie powiedział mi , że chwalę tylko Jurę:)

Co do Jur i filtrów -prawdą jest że filtry do tych ekspresów nie są tanie.Koszt 50zł za filtr do spory wydatek.Taki filtr powinien kosztować 25zł.

Nie ma sensu natomiast stosować/dublować filtrów gdy mamy miękką wodę lub gdy stosujemy filtr centralny osmozy w domu/firmie.

Nikt też nie nakaże nam stosować filtrów wody w ekspresach. Producent nie może zablokować ekspresu. To czy stosujemy filtry czy też nie to nasza prywatna sprawa i nikomu nic do tego .Filtry możemy stosować lub nie.Ja jako serwisant mogę zalecić klientowi widząc zakamieniony układ stosowanie filtrów ale go do tego nie zmuszę i zmuszać nie mam zamiaru:) W zasadzie to nie jest to nawet w moim interesie ponieważ klient płaci za naprawę czy profesjonalne odkamienienie ekspresu.

W ekspresie wchodzimy w menu i deaktywujemy filtr. Nic się nie zablokuje a ekspres będzie normalnie pracował...chyba że woda jest twarda to w końcu się zakamieni.Dlatego też jeżeli nie stosujemy filtrów - musimy ekspres częściej odkamieniać - to ważna sprawa.Gdy zakamieni się na amen - to nic już nie pomoże, wówczas będzie drogo.

Automatyka ekspresów nie będzie nic natrętnie przypominała jeżeli filtr w menu deaktywujemy.

Najczęstszy błąd właścicieli ekspresów - używanie ekspresów aż się zapchają- zakamienią. Wówczas na odkamienienie jest już często za późno, ponieważ aby coś odkamienić - musi być przepływ wody np. przez termoblok.Dlatego tez odkamieniajmy ekspresy zawczasu a będzie wszystko oki:)

Pozdrawiam

MacPaul
zagląda śmielej
zagląda śmielej

Postautor: MacPaul » czw 20 kwie 2017, 10:46

bardzo Ci dziękuję za te wyjasnienia
szczególnie w zakresie filtrów .
uspokoiłeś mnie bardzo.
Na stronach niemieckich model Lirika to nowość więc stąd moje wnioski (plus oczywiście historie z 2-3 firm z Poznania). Są dostępne tylko w firmach specjalizujacych się w takich maszynach do biur, maja przeznaczenie do 20 kaw dziennie (czyli jak jura w dopiskiem W), nie ma ich w marketach i faktycznie nie maja logo Philips.
Trochę mnie zasmuciłeś kwestia ich awaryjności.

W zakresie Jury jest duża różnica między E6 a E8 ? Działanie , serwis, awaryjność (w zakresie funkcji mam już rozeznanie). Sądzisz że kawa czarna z takkiej JUry jest lepsza niż takiego Saeco ?
pozdrawiam
dobra kawa już od rana

Awatar użytkownika
Barnaba
Consigliere
Consigliere
www.primocaffe.pl

Postautor: Barnaba » pt 21 kwie 2017, 7:17

Jeszcze raz Panu napiszę- Saeco Liryka OTC to taki sam ekspres jak zwykła Liryka. Samo dodanie ekspresowi większego zbiornika na kawę i wodę nie czyni go z profesjonalnym. Aby takim był trzeba by jeszcze powiększyć ociekacz i przede wszystkim wzmocnić części w środku ekspresu - węże,złączki itd itd do większych obciążeń.

Model E6 od E8 różni się bardzo. To dwa różne ekspresy. Ale obydwa są rewelacyjne jeżeli chodzi o ich trwałość.

Do większych ilości wykonywanych kaw polecam model WE8 lub WE6 ale WE6 wykonuje tylko kawy czarne.

pozdrawiam

MacPaul
zagląda śmielej
zagląda śmielej

Postautor: MacPaul » pt 21 kwie 2017, 18:00

Barnabo dziękuję za cierpliwość w odpowiedziach.
Zaszło chyba jakieś niezrozumienie. Ja wiem, że Lirika OTC i Lirika to te same ekspresy różniące się przystawka do spieniania mleka. Jednakże chodziło mi o róznice między serią Lirika sygnowana Saeco a serią Philips 3000 i 4000 dostępną w marketach. Seria Lirika jest w marketach niedostępna a jedynie w placówkach dla "gastronomii" Również na stronach Saeco jest takie zróznicowanie . http://www.saeco-professional.pl/aulika/liryka oraz http://www.philips.pl/c-m-ho/kawa/autom ... -grid-icon
Byłem przekonany , że model Lirika ma nie tylko wieksze pojemniki na wodę, kawę i fusy ale również , że jego jwnętrze : jednostka zaparzająca ,automatyka, zawory itp jest dostosowana do większych "przebiegów" i dlatego rózni się od tej jaka zawarta jest w urządzeniach z marketu (Philips). Jeżeli kolega ma inną wiedzę to chętnie właśnie ją bym chciał poznać.
Po Twoich wypowiedziach coraz bardziej skłaniałbym się do Jury. Tylko polityka Jura Polska jest dla mnie co najmniej dziwna a wręcz czuję się oszukiwany. Chodzi mi kwestie cen nad Wartą. Na zachód od Odry cena np Jury E8 to 960-980 E czyli ok 4300 zł . U nas 5800 zł !!! Podobnie z E6. Cena zaś tego Saeco u nas ok 2100 i ok 480 E za granicą. Dziwne ? Spisek ?
dobra kawa już od rana

Awatar użytkownika
Barnaba
Consigliere
Consigliere
www.primocaffe.pl

Postautor: Barnaba » pn 24 kwie 2017, 7:27

Jeżeli jest Pan zainteresowany zakupem Jury to sprzedam panu taki ekspres w promocji...ale nie w tym jest rzecz.Mniejsza też z cenami.tutaj jest jeszcze inna kwestia... a mianowicie nie zawsze zakup Jury jest dobrym wyborem, ponieważ nie zawsze wykorzystamy możliwości tych ekspresów. Ekspresy droższe, lepsze warto kupić wówczas gdy obsługa tych urządzeń jest odpowiednia.Mam tutaj na myśli użytkowników.
Często ludzie nie potrafią użytkować ekspresów do kawy, coś połamią, ekspres jest brudny, nie czyszczony - wówczas w mojej ocenie nie warto kupować Jury czy WMF-a.
Lepszym wyborem będzie zakup Saeco czy Delonghii ponieważ po pierwsze są to tańsze ekspresy po drugie - nie żal jest takiego ekspresu tak jak ekspresów droższych.

Zazwyczaj przedstawiciele handlowi otrzymują samochody w podstawowych wersjach i silnikach bo...tak jest taniej dla firmy a w razie dzwona mniejszy kłopot.Podobne jest z ekspresami.

Każda pomyłka, czy nieprawidłowa eksploatacja kosztuje drożej w ekspresach droższych.

Czy Philips czy Saeco - nie ma znaczenia który ekspres Pan zakupi. Podobnie jest z Boschem/Siemensem. Są drobne różnice jakości ale tylko w zewnętrznych obudowach.

Paleta ekspresów Saeco jest większa od Philipsa (np Saeco serii Aulika) ciekawe ekspresy..ale nie Liryka i spółka. Tak jest w mojej ocenie, natomiast każdy może mieć oczywiście inne zdanie.

Jura też ma lepsze i gorsze w mojej ocenie modele..jedne po zmianach udoskonalone..inne nie itd itd. Tyczy się to wszystkich marek ekspresów. Serwisanci wiedzą często o ich zmianach..co jest lepsze co jest gorsze....co poprawiono a co nie, ale nie chcą się dzielić takimi informacjami aby nie zniechęcać potencjalnych kupców. Na szczęście sprzedawcy w sklepach nie wiedzą o ekspresach technicznie nic...przekazując tylko to co jest napisane w folderze reklamowym:)) Może to i lepiej - mają w końcu czyste sumienie sprzedając dany ekspres niekonieczne dobry.....wręcz nieudany rzekłbym:)

Pozdrawiam

MacPaul
zagląda śmielej
zagląda śmielej

Postautor: MacPaul » pn 24 kwie 2017, 9:39

dziękuję koledze za kolejną wartościową wypowiedź

Ja w kwestii ekspresów nie jestem takim specjalista jak kolega aczkolwiek śledzę ten temat od wielu lat (ok 15) . Często bywam w Niemczech, kupowałem fachową prasę (byłą taka w DE), czasem używam prostego kolbowca. Od ponad 8 lat uzywam Boscha , którego wpierw naprawiałem w serwisie fabrycznym średnio co pół roku (od nowości, zgubiony paragon), po jakimś czasie to ja stwierdzałem co serwis ma wymienić a oni i tak zawsze całą jednostke zaparzającą wymieniali (nawet jeśli to była kwestia uszczelki - po gwarancji). Tak więc po ok 5 latach pożegnałem się z serwisem fabrycznym i serwisuje w małym fajnym zakładzie w Poznaniu. Sam też pewne proste rzeczy w nim robię. Oczywiście czyszczony jest regularnie. Mam tez pewne doświadczenie w zakresie serwisu krupsa (kolbowy).
Czyli w moim mniemaniu moja wiedza nie jest tak spora jak kolegi ale pewnie wystarczająca a na pewno większa niż większości sprzedawców :)
Ekspresami Jury się zainteresowałem ponad 10 lat temu, gdy w naszym kraju były jeszcze mało znane. Modele E6 czy E8 upatrzyłem sobie już jakiś czas temu (ze względu na system PEP. Gdyż przede wszystkim cenię sobie smak czarnej kawy. Serii A (przynajmniej tej starszej) nigdy bym nie brał pod uwagę. W kwestii smaku spodziewam się, ze włoskie ekspresy daja radę (przynajmniej tak jest w kolbowych) aczkolwiek nie mam zaufania do trwałości włoskich urządzeń. Stąd te dylematy.
Jura w naszym kraju drażni gdyż pozycjonuje się na markę High End a tak nie jest postrzegana w innych. Bardzo dobra ale ... i to widać w cenach . (podobnie skoda w motoryzacji czy omega w zegarkach).
Teraz do meritum. Ponieważ ja pije głownie czarną kawę (małą) nie potrzebuję bajerów w automatyce. Kolbowy nie nadaje się dla reszty rodziny, żona czasem mleczną kawę wypije. Pomyślałem o tej wersji Seaco gdyż został przedstawiony jako tzw wół roboczy , półprofesjonalny. Liczyłem , ze jego jednostka zaparzająca różni się od tych dostępnych w marketach. Jeżeli tak nie jest a jedynymi róznicami są większe zbiorniki (kawa, woda, fusy) to nie jestem nim zainteresowany. I w tym przypadku moim wyborem zostanie Jura.
Jeżeli Pana promocja byłaby taka jak normalna w MediaMarkt czy Saturnie czy innym sklepie w DE to się dogadamy. Ja 1-2 razy w miesiącu bywam w DE.
pozdrawiam

Maciek
dobra kawa już od rana

Awatar użytkownika
Barnaba
Consigliere
Consigliere
www.primocaffe.pl

Postautor: Barnaba » pn 24 kwie 2017, 17:10

Proszę zatem kupić Jurę skoro bliżej Panu do tej marki. Warto też rozważyć Nivonę,Melittę, Delonghii, WMF. Picie kaw tylko czarnych daje Panu o wiele większe możliwości przy zakupie ekspresu do kawy. Gorzej gry w grę wchodzą kawy mleczne. Natomiast Jura parzy mocna kawę dzięki PEP.Jest tez ona gorąca co nie zawsze jest tak oczywiste u innych producentów.

Co do kolbowców to polecam Krupsy jeżeli chodzi o tańsze ekspresy.Są dzielne i dosyć trwałe:)

Włoskie kolbowce w mojej ocenie to świetne urządzenia...ale są tez odpowiednio droższe zwłaszcza markowe produkty.. 2tys zł wzwyż.

Pozdrawiam

Wróć do „Ekspresy automatyczne”