DeLonghi BAR 14 Caffe Treviso

Awatar użytkownika
trickykid
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Bezzera BZ07 | Anfim Haus | Wazon | AP | FP | Bialetti Musa | Melitta 102 | DL KG40

Re: DeLonghi BAR 14 Caffe Treviso

Postautor: trickykid » pn 12 mar 2012, 22:38

No dobra, to Aeropress może nie.
W młynku : Rwanda Iwacu (Czarny Deszcz)

bart_kow
Sprzęt: Delonghi Treviso

Otwarcie expresu DeLonghi BAR 14 Caffe Treviso

Postautor: bart_kow » ndz 05 maja 2013, 18:28

Witam.

Mój Treviso moczy się jak bobas. Robi kawę, ale oprócz tego cieknie z niego od spodu dość sporo wody. Kawę robi bardzo dobrą, więc chcę go naprawić, na gwarancję już nie mogę liczyć. Od spodu ma nietypowe śrubki (śrubokręt gwiazdka z dziurką), a od góry coś co wygląda jak zaślepki. Czy ktoś z was go otwierał, z której strony go otwierać ?

EDIT:
Udało mi się otworzyć swój ekspres. Potrzebny jest do tego klucz T20 z dziurką (o długości operacyjnej :-) co najmniej 6 cm). Po wyciągnięciu 4 czarnych zaślepek (np. nożem,) odkręcamy śrubki i jesteśmy w środku. Aby wyciągnąć farsz z obudowy, odkręcamy jeszcze 3 śrubki (krzyżakowe), przeciągamy włączniki do środka (pomiędzy nimi jest płytka która po wyjęciu ułatwi nam to zadanie), biały wtyk wchodzący w diodę należy przekręcić w lewo albo w prawo i pociągnąć. Reszta na zdjęciach.

Awaria mojego ekspresu jest banalna, cienki przewód wody, pomiędzy pompą i bojlerem opierał się o metalową część korpusu. W trakcie zaparzania część ta nagrzewała się, dodatkowe działanie wibracji urządzenia i ciepło spowodowały przetopienie przewodu.
Mam 3 rozwiązania:
1) Nowy przewód np. ze starego ekspresu.
2) Przewód jest dość długi więc spokojnie można go skrócić obcinając uszkodzoną część. Ale metalowe końcówki przewodu są zaprawione fabrycznie, ich przełożenie, przeciągnięcie wydaje się być skomplikowane (może się mylę). Jeszcze nie ryzykuje ściągania ich na chama (może ktoś z was to robił? ).
3) Zaklejenie dziury, tylko jak długo silikonowy klej wytrzyma 14 Bar ciśnienia.

Może ktoś z Was ma jakiś pomysł lub doświadczenie w temacie.
Załączam zdjęcia.
klucz t20 - http://s1.pokazywarka.pl/i/1982362/948162/1.jpg
wnętrze ekspresu - http://s1.pokazywarka.pl/i/1982362/498153/2.jpg
farsz - http://s1.pokazywarka.pl/i/1982362/396179/3.jpg
uszkodzony przewód - http://s1.pokazywarka.pl/i/1982362/813792/4.jpg
końcówka przewodu - http://s1.pokazywarka.pl/i/1982362/434708/5.jpg

Pozdrawiam i dzięki.
Bart

Heruka
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Sprzęt: Bialetti Dama moka na 6; AP; DeLonghi Caffe Treviso; Severin km3873 po tuningu.

Postautor: Heruka » sob 26 kwie 2014, 21:45

witam

kupiłem taki ostatnio mało używany i wygląda całkiem ok; to znaczy sitka normalne, bez udziwnień i innych zaworków, kolba tak samo. Nawet kawę robi w miarę przyzwoicie - myślę, że dość blisko mu do 25/25 (używam jakiś stary ruski młynek żarnowy ręczny, ciężki, stalowy i mieli drobniutko - choć nie wiem jak powinna kawa wyglądać dobrze zmielona do espresso - dopiero się wgłębiam w temat). Jak na początek myślę, że jest ciekawie.

Pozdrawiam a tu taki filmik dla używaczy tego ekspresu:

https://www.youtube.com/watch?v=ZtreqxuE7wk

manfred18
zagląda od święta
Sprzęt: Nie mam.

Postautor: manfred18 » czw 01 maja 2014, 18:00

Witajcie. Zakupiłem taki ekspres za parę złotych ostatnio. Dotychczas kawę przygotowywałem z kawiarce Bialetti. Mam kilka pytań. Pierwsze pytanie dotyczy ogólnie ekspresów, gdyż w domu u siebie mam również Gaggia Cubika i problem występuje tam ten sam.

1. Chodzi o to, że kolba nie dochodzi idealnie do pozycji prostopadle do płyty czołowej ekspresu - w DeLonghi prawie że, a w Gaggia to już w ogóle ledwo się dokręca. Jest to spowodowane brudem czy czymś innym?

2. Jeśli chodzi o DeLonghi to po kupnie, w trakcie robienia kawy, wystrzelił gorącą wodą i kawą spomiędzy kolby i gwintu. Jak się okazało po odkręceniu prysznica - był cały zatkany nagarem kawowym. Parę dziurek było tylko czynnych. Przetkałem to szpilką i robi kawę, ale straciłem do niego zaufanie, po tym jak strzelił mi wodą po oczach. Czym ten nagar wyczyścić? Ogólnie ekspresik bardzo sympatyczny i na razie wyczuwam jaką grubość kawy dla niego stosować.

3. Używacie w nim sitka pojedynczego czy podwójnego? Mi na pojedynczym wyrzucił właśnie wodę.

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
ziarenko
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: ziarenko » pt 02 maja 2014, 9:02

Jeżeli kolba nie jest na godzinie 6 tylko np 7 to albo dajesz do sitka za dużo kawy albo sitko jest nieoryginalne i za wysokie. Ale patrząc na objaw opisany w punkcie 2 to raczej zanieczyszczona uszczelka drobinkami starej kawy przez co nie ma szczelności pomiędzy kolbą a uszczelką. Trzeba wyjąć uszczelkę i oczyścić ją z tego kawowego nalotu.
Jeśli chodzi o przytkany prysznic to poszukaj wątku o odkamienianiu ekspresu-są specjalne proszki do odkamieniania ekspresów, może być taki to czajnika ale najtaniej wyjdzie kwaskiem cytrynowym.
Ja używam najczęściej sitka podwójnego, ponieważ na pojedynczym jest większe ryzyko wystąpienia kanałowania (woda nie przechodzi przez całe ciastko kawowe tylko przeleci w miejscu gdzie napotka najmniejszy opór.
Bialetti Mukka Express, DeLonghi Caffe Treviso, AeroPress, i-2 mini, drip Tiamo, Tiamo Slim, Coffee Press Tiamo

manfred18
zagląda od święta
Sprzęt: Nie mam.

Postautor: manfred18 » pt 02 maja 2014, 23:57

Co do osadu z kawy znalazłem środek - Cafiza. Spróbuję go zdobyć.
A uszczelkę wyjmę i wyczyszczę.
Dzięki za odpowiedź, pozdrawiam.

Heruka
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Sprzęt: Bialetti Dama moka na 6; AP; DeLonghi Caffe Treviso; Severin km3873 po tuningu.

Postautor: Heruka » sob 12 wrz 2015, 9:12

Jeśli ktoś z użytkowników nie używa już tego ekspresu lub ma zepsuty a miałby na zbyciu kolbę (nawet bez sitek) to proszę się odezwać do mnie.

Dzięki!

Buczer
zagląda od święta

Postautor: Buczer » ndz 17 kwie 2016, 16:19

Próbuję naprawić caffe treviso. Ekspres po włączeniu nagrzewa się normalnie, ale po włączeniu guzika robiącego kawę nić się nie dzieje, pompa nie włącza się, woda nie leje się. Otworzyłem bebechy, widzę że kable na swoim miejscu, żaden się nie urwał, ale jak z przewodzeniem prądu to już dla mnie za wysokie progi.
Czy ktoś zna zakład w Trójmieści który zajmie się naprawą?

Wróć do „Ekspresy kolbowe domowe”