Co wybrać Expobar Brewtus III czy Izzo Vivi PID MC245

ferdek77
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało

Co wybrać Expobar Brewtus III czy Izzo Vivi PID MC245

Postautor: ferdek77 » wt 08 gru 2009, 19:50

Witam,tak jak w temacie,nie mogę się zdecydować który ekspres kupić.Oba wraz z Mazzerem w tej samej cenie,przy czym do Izzo jeszcze są gratisy.Exspobar to DB,a Izzo jeden bojler i HX,oba mają PID.Kawę jaką będziemy pili (ja i moja lepsza połówka)to dwa doppio rano i cappuccino po południu.Który ekspres zapewni większą powtarzalność strzałów i będzie łatwiejszy w obsłudze? Exspobar mi się bardziej podoba,tylko te dwa duże bojlery trochę mnie przerażają,czy nie jest to przerost formy nad treścią?
Pomocy... :roll:

Ps.A co powiecie na Cuadre,wcześniej miałem ją na "celowniku"

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
dsc
ojciec chrzestny
ojciec chrzestny

re

Postautor: dsc » wt 08 gru 2009, 20:11

Witam,

oba ekspresy będą w stanie wyprodukować rewelacyjną kawę, oczywiście pod warunkiem, że młyn będzie dobry (a Mazzer będzie ok) i że kawa będzie świeża i dobra. Expobar to DB, więc łatwiej ustawiać temperaturę ekstrakcji, nie trzeba się bawić w schładzanie HXa, ale trzeba podgrzewać grupę przed strzałem (czyli jakieś spuszczanie wody będzie napewno). Wydaje mi się, że DB oferuje nieco łatwiejszą obsługę, ale jak się człowiek przyzwyczai do HXa to też jest łatwo. Expobar jest atrakcyjny cenowo (biorąc pod uwagę, że to DB), więc jakościowo ląduje nieco niżej, wiem, że w modelach II występował problem z padającymi PIDami, które się przegrzewały. Izzo będzie chyba lepszy jakościowo, ale nie wiem jak w nim wygląda sprawa PIDa, do czego jest on używany? do regulacji ciśnienia w bojlerze, czy do sprawdzania temperatury podczas ekstrakcji? w HXach dobrze mieć jakiś wskaźnik temperatury podawanej wody, żeby łatwiej wstrzelić się temperaturowo. Jeśli Izzo tego nie oferuje to brałbym Expobara, chyba, że planujesz modyfikować maszynę później.

Obie maszyny maja pompy wibracyjne? zawsze zdawało mi się, że Brewtus III ma rotacyjną. Jeśli tak jest to będzie nieco cichszy.

Pozdrawiam,
dsc.
ZR-71, Guatemala i inne

zbignes
Consigliere
Consigliere
Sprzęt: ...

Postautor: zbignes » wt 08 gru 2009, 20:40

Ja bym preferował Brewtus III, czytałem opinie przesiadających się z Viebieme na Expobar Brewtusa. Sprawdź może jeszcze La Spaziale Mini Vivaldi.

ferdek77
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało

Postautor: ferdek77 » wt 08 gru 2009, 20:53

Dzięki za wskazówki,jeśli chodzi o Izzo to podają tylko że PID jest dwukanałowy,a dopiero przy droższym Izzo Alex PID MC253,że możliwe jest ustawienie temperatury wypływającej wody.Także Izzo Vivi chyba tylko wskazuje temp. :?:
Tak, w obu ekspresach pracują pompy wibracyjne.W Ekspobar jest w opcji rotacyjna.
Ja też skłaniam się ku DB,tylko Żona mówi "ile to prądu będzie żarło" :D

Awatar użytkownika
WILLHELM
stale zagląda do filiżanki
Sprzęt: Isomac TEA wraz z MACAP-em M4D
Kontaktowanie:

Postautor: WILLHELM » wt 08 gru 2009, 23:29

tylko wskazuje temperaturę?? to znaczy że to nie jest regulator PID tylko termopara lub pt100 z wyświetlaczem cyfrowym...
ISOMAC TEA + MACAP M4D
w młynie... Mokito Bianco od chłopaków z CAFESILESIA

RAF77

Postautor: RAF77 » śr 09 gru 2009, 4:11

>>
Ostatnio zmieniony pn 23 sie 2010, 0:52 przez RAF77, łącznie zmieniany 1 raz.

ferdek77
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało

Postautor: ferdek77 » śr 09 gru 2009, 5:16

W sumie sama nazwa PID,świadczy że to kontroler temp.,może po prostu przy droższym modelu lepiej opisali.... bo jest droższy :o
http://www.stoll-espresso.de/product_in ... stahl.html
i Vivi http://www.stoll-espresso.de/product_in ... Profi.html

Awatar użytkownika
WILLHELM
Kontaktowanie:

Postautor: WILLHELM » śr 09 gru 2009, 8:02

nie... kontroler temperatury niekoniecznie musi być PID-em... jak najbardziej może to być typowy regulator ON/OFF taki jak tu:
http://thermoplus.pl/katalog/regulatory ... -3710.html
który reguluje temperaturę ale PID-em nie jest
ISOMAC TEA + MACAP M4D

Awatar użytkownika
Jogi
S Z A M A N
S Z A M A N

Postautor: Jogi » śr 09 gru 2009, 9:17

Czy Vivi to na pewno HX? Szukałem informacji, ale piszą coś o jednym bojlerze tylko. Chwalony jest za jego izolację i krótki czas nagrzewania. Ale Brewtus ma też wielu zwolenników. Gdzieś już była długa dyskusja nad zaletami/wadami dwóch bojlerów i raczej nie została rozstrzygnięta, więc w wyborze będzie musiał pomóc wygląd i rozmiar, bo Vivi chyba jest mniejszy.
?
Obrazek Rocket CC | Mazzer MM | Gaggia G | Aeropress A| Moka MObrazek

Awatar użytkownika
dsc
ojciec chrzestny
ojciec chrzestny

re

Postautor: dsc » śr 09 gru 2009, 11:24

Witam,

szczerze mowiac regulatory wszelkiego rodzaju (PID i niePID) to dosc tania opcja wyswietlacza. Wiem, bo sam uzywam dwoch PIDow jako wyswietlaczy, jeden podlaczony jest do przetwornika cisnienia, drugi do termopary na grupie. Ku memu zdziwieniu wyswietlacze potrafia byc drozsze niz regulatory, mimo, ze maja mniej elektroniki wewnatrz.

Anyway, Vivi to HX, PID uzywany jest do regulacji cisnienia w kotle, wiec nie pokazuje temperatury na grupie, tylko w baniaku. Opcja w sumie niezla, bo mozna sobie lawo regulowac cisnienie bojlera, odpada presostat, szerokie wachania cisnienia itp. Z drugiej strony brakuje wskazania temperatury na grupie, cos co się bardzo przydaje w HXach i to jest chyba to co ma ten drozszy Vivi (watpie, ze temperature mozna ustawiac, raczej chodzi o samo wyswietlanie). Brewtus tez ma 'tylko' regulacje temperatury w bojlerze, ale to jest DB, wiec temperatura w bojlerze przeklada się prawie bezposrednio na temperature zaparzania (oczywiscie z jakims minusem w zwiazku ze spadkiem temperatury na grupie i w rurkach).

Tak jak pisalem, obie maszyny poradza sobie w odpowiednich warunkach wybornie, pytanie, co wolisz, czy zgadywac jak goraca jest woda na grupie w Vivi, czy ustawic temperature w bojlerze Brewtusa i wiedziec, ze na grupie bedzie np 3*C mniej. Pradu zarlo nie bedzie zbyt duzo, mocowo maszyny sa porownywalne do czajnikow, z tym ze utrzymuja sobie wode w stanie goracym przez caly czas pracy. Z PIDem, po rozgrzaniu grzalka zalacza się na moment, co kilka sekund, wiec jakos strasznie nie bedzie.

Pozdrawiam,
dsc.
ZR-71, Guatemala i inne

Awatar użytkownika
WILLHELM
Kontaktowanie:

Postautor: WILLHELM » śr 09 gru 2009, 15:15

z tymi regulatorami to fakt... tani odczyt temperatury...
ale dziś właśnie dotarł do mnie fajny gadżet...
regulator temperatury APAR AR652
jest w pełni uniwersalnym urządzeniem i można pod niego podłączyć:
termopary, PT100, przetworniki ciśnienia...
jest zwykłym regulatorem... jest PID-em... woltomierzem... amperomierzem...
ma możliwość transmisji po RS a co fajne ma 3 wyjścia na SSR co daje naprawdę fajne możliwości konfiguracji
a do tego można bezpłatnie ściągnąć soft do programowania i rejestracji odczytów :)
a....... jak dodatkowo podłączy się do niego moduł AR921 który jest programowalnym przełącznikiem miejsc pomiarowych można na jednym wyświetlaczu przełączać sobie sygnały w wielu czujników :)
ISOMAC TEA + MACAP M4D

ferdek77
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało

Postautor: ferdek77 » sob 12 gru 2009, 16:42

Witam,

Dzięki serdeczne za Wasze odpowiedzi,Bewertus zamówiony :D w końcu "raz się żyje"
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Jogi
S Z A M A N
S Z A M A N

Postautor: Jogi » pn 14 gru 2009, 7:58

To tylko pogratulować i czekamy na opis wrażeń i fotorelacje.
?
Obrazek Rocket CC | Mazzer MM | Gaggia G | Aeropress A| Moka MObrazek

Awatar użytkownika
Long Johnny
ojciec chrzestny
ojciec chrzestny

Postautor: Long Johnny » pn 14 gru 2009, 8:44

Cytując klasyków: "Będzie Pan zadowolooooooony!" ;-)
Wróć z wrażeniami!
Upadek nie jest klęską. Nisko zawieszona poprzeczka — i owszem

.: Isomac Tea : Innova Ascaso i-mini | Ocaree TCA-3 : Solis Maestro Plus :.

ferdek77
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało

Postautor: ferdek77 » ndz 27 gru 2009, 19:45

Witam

W końcu znalazłem chwilkę,aby co nieco skrobnąć.Ekspres zamówiony w holenderskim sklepie,po paru dniach był już "u mnie",a raczej obok.Kurier mnie nie zastał,więc zostawił dwie ulice dalej w sklepie ze starociami :bicz: wieczorem,gdy wróciłem z pracy sklep ten był już zamknięty,a telefony głuche :shock: po dwóch dniach niepewności,wziąłem wcześniej urlop Świąteczny i przytargałem maszynerie
Obrazek
razem ok. 40kg

Jeszcze w foli ochronnej...
Obrazek
i w całej okazałości
Obrazek
zabawy i radości sporo :tancza: tym bardziej,że to mój pierwszy ekspres.Pierwsze strzały zadowalające,żona doprasza się o capu,koleżanka wypiła trzy :bis: a co do mojego espresso to coraz dalej w las...Fabrycznie ciśnienie ustawione na 12bar(przynajmniej tyle wskazuje manometr) ekstrakcje w miarę prawidłowe,ciastko suche,brak kanałowania... i cremy :cry: dalsze próby na ok.10,5 bar (znalazlem na www.kaffee-netz.de info iż manometr zawyża o ok.o,7bar) przyniosły błotko,kanałowanie... i cremę :idea: poległem,chyba zmieniałem za dużo parametrów naraz.Dłuuuga droga jeszcze przede mną.Mam cichą nadzieje że ktoś wskaże mi wyjście z lasu :)
Pozdrawiam

Wróć do „Ekspresy kolbowe domowe”