La Nuova Era Cuadra - wrażenia z nowego nabytku ;-)

zbignes
Consigliere
Consigliere
Sprzęt: ...

Postautor: zbignes » czw 09 wrz 2010, 16:11

Bardzo fajny sposób odkamieniania ekspresu, warty wypróbowania - nie trzeba wszystkiego rozkręcać. Mam parę pytań. Maro nie przytkał ci się kiedykolwiek któryś z zaworów przy odkamienianiu? Takie odkamienianie możliwe chyba tylko dla mało zakamienionych(w miare nowych) ekspresów?
Ostatnio zmieniony ndz 12 wrz 2010, 21:55 przez zbignes, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
maro
Consigliere
Consigliere
Sprzęt: nie mam

Postautor: maro » czw 09 wrz 2010, 20:18

Sposób jest prosty i skuteczny. Nie wiem jak wygląda odkamienianie gdy w bojerze jest więcej kamienia niż metalu bo ja bym u siebie nie doprowadził do takiej sytuacji. Po prostu stawiam na profilaktykę :D

zbignes
Consigliere
Consigliere

Postautor: zbignes » czw 09 wrz 2010, 20:38

W przypadku gdy w kotle więcej kamienia niż metalu xczabajx odkamieniał za pomocą maisla(przecinaka). :wink:
Problem jest przy większej ilości kamienia, który przy rozpuszczaniu odrywa się w kawałkach i to one lubią zblokować jakiś przewód czy zawór. Profilaktyka jest fajna ale życie jak zwykle pełne niespodzianek.

Awatar użytkownika
spinka2
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: spinka2 » pt 10 wrz 2010, 6:50

Wielkie dzięki Maro, jeśli czas pozwoli to w niedzielę ruszam do akcji.

Do Admina:
Może by tak z powyższych postów Maro zrobić FAQ lub wydzielić do osobnego wątku?
GeneCafe -> Mazzer Mestre -> La Nuova Era Cuadra -> filiżanka

Awatar użytkownika
kawcio
S Z A M A N
S Z A M A N
Sprzęt: VibiemmeHX|M4D|RB
Santos#4|Porlex
Hario[FP/V60/TCA-2]
Aeropress|Clever|CM-6A
Bialetti Dama
Gene Cafe

Postautor: kawcio » pt 10 wrz 2010, 9:45

Najpierw zobaczymy co zostanie po tym z twojej Cuadry... bo życie, jak pisze zbignes jest pełne niespodzianek....trzymam kciuki, że się nie zapcha...
Obrazek
Drip: Ethiopian Shegole Limu | Bolivian Finca Espinoza
Espresso: Black Dog | Flower King

Awatar użytkownika
spinka2
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: spinka2 » pt 10 wrz 2010, 10:04

Mówiąc poetycko - Słowa Twe są jak szpilka, która przebiła balon mego entuzjazmu.
Jeśli się zapcha - trudno, i tak myślałem o rozbiórce do odkamieniania. Wolałbym tego nie robić, ale w takiej sytuacji nie będę miał wyjścia i może odkryję w sobie niespodziewane talenty?

Awatar użytkownika
kawcio
S Z A M A N
S Z A M A N
Sprzęt: VibiemmeHX|M4D|RB
Santos#4|Porlex
Hario[FP/V60/TCA-2]
Aeropress|Clever|CM-6A
Bialetti Dama
Gene Cafe

Postautor: kawcio » pt 10 wrz 2010, 10:12

Sorki, nie wyspałem się dzisiaj za bardzo i może dlatego.... będzie ok, sam myślę nad swoim, ale mam lęki.....
Jest też taki filmik na youtube, który gdzieś już linkowałem, ale procedura maro przy tym wydaje się być doskonalsza.
Drip: Ethiopian Shegole Limu | Bolivian Finca Espinoza
Espresso: Black Dog | Flower King

Awatar użytkownika
spinka2
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: spinka2 » pt 10 wrz 2010, 10:17

Widziałem tamten filmik, jakoś tak nie wzbudził we mnie zaufania, natomiast w Maro wierzę. :D

Awatar użytkownika
maro
Consigliere
Consigliere

Postautor: maro » pt 10 wrz 2010, 12:00

procedura maro przy tym wydaje się być doskonalsza.
W zasadzie procedura nie jest całkiem moja. Podglądałem kiedyś serwisanta tyle, że on miał plastikowy baniak z pompką i wyprowadzoną rurką. Takim sprzętem wtłaczał do bojlera roztwór i go wypompowywał. W moim przypadku konstruowanie jakiegoś ustrojstwa po to by raz w roku go użyć jest bez sensu tym bardziej, że mój bojler ma 1,4L a ten, który był "płukany" przez serwisanta przy mnie miał ponad 10L. Gdyby ten serwisant chciał go napełniać używając ust to by rozedmy płuc dostał :wink:

Na tym filmie facet moim zdaniem masakruje ekspres bo odkamienia go "na gorąco". Na pewno cały zabieg potrwa o wiele szybciej niż u mnie bo tak jak pisałem reaktywność (agresywność) roztworu o temp. 120 st.C. jest znacznie większa a prawdopodobieństwo "przytkania" mniejsze. Ja jednak wolę użyć ciepłej wody i poświęcić na cały zabieg godzinę lub dwie z korzyścią dla ekspresu a jeśli się już coś przytka to trzeba cierpliwie poczekać aż się rozpuści i tyle.
myślałem o rozbiórce do odkamieniania
Z rozkręcaniem armatury to ja zawsze jestem ostrożny i traktuję to jako ostateczność a odkamienianie to słaby powód by rozkręcać tym bardziej, że sam bojler jest przeważnie nierozkręcalny w tej klasie sprzętu i możesz jedynie wykręcić grzałkę i przez ten otwór zyskać dostęp do wnętrza bojlera. Wadą takich małych ekspresów jest to, że trudno to wszystko potem uszczelnić bo odkręcając (używając siły) jedną rurkę czy kolanko w zasadzie "poruszysz" kilka sąsiednich połączeń i efekt jest taki, że jeszcze długo potem są jakieś mniejsze lub większe nieszczelności i to w miejscach, których nie ruszałeś.

zbignes
Consigliere
Consigliere

Postautor: zbignes » pt 10 wrz 2010, 12:44

Maro - 6% roztwór kwasku cytrynowego też jest OK(chyba tańszy niż Dezcal). Kwas ortofosforowy? - używałeś już, jakie doświadczenia?

Awatar użytkownika
maro
Consigliere
Consigliere

Postautor: maro » pt 10 wrz 2010, 13:19

Dezcal kosztował mnie jakieś 70-80 zł za kilo i jest to w zasadzie kwas amidosulfonowy + jakiś netralny dodatek. Kwasu ortofosforowego użyłem kiedyś i się sprawdził. To słaby kwas i nawet stężonym się nie poparzysz więc jest bezpieczny. Jest też tani bo litr kosztuje około 20 zł Niestety nie nadaje się do aluminium bo przy dłuższym kontakcie lub większym stężeniu koroduje. Idealnie czyści miedź, mosiądz i nierdzewkę.

Awatar użytkownika
hskprzemek
stale zagląda do filiżanki
stale zagląda do filiżanki

Postautor: hskprzemek » pt 10 wrz 2010, 14:37

Spinka, może zrób fotorelację ze swoich działań. Będzie dla następców, takich jak ja :)
La Nouva Era Cuadra,i jej kolega Magister

Awatar użytkownika
spinka2
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: spinka2 » pt 10 wrz 2010, 15:20

Nie obiecuję, ale postaram się coś wymyślić.

Awatar użytkownika
spinka2
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: spinka2 » ndz 12 wrz 2010, 12:51

Zrobione zgodnie z przepisem Maro. Jest bardzo precyzyjny. W sumie pestka ale trzeba się sporo napracować płucami.

zbignes
Consigliere
Consigliere

Postautor: zbignes » ndz 12 wrz 2010, 19:34

Odłączając zasilanie grzałki bojler napełniany by był pompą z zbiornika wody(nie trzeba ssać powietrza), a reszta bez zmian.
Ostatnio zmieniony ndz 12 wrz 2010, 21:46 przez zbignes, łącznie zmieniany 1 raz.

Wróć do „Ekspresy kolbowe domowe”