Ekspres kolbowy w granicach 500 PLN

Awatar użytkownika
Mongolski
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Sprzęt: Gaggia Classic

Re: Ekspres do 500 zł

Postautor: Mongolski » pn 17 gru 2012, 9:07

... powiem szczerze -dało do myślenia :bat:
Aczkolwiek temat ekspresu toczy się dalej :mrgreen:
vagON

paxmack

Postautor: paxmack » pn 28 sty 2013, 18:04

Odświeżę trochę temat.
Poszukuję ekspresu kolbowego który będzie przede wszystkim:
- niegłośny
- nieawaryjny albo mało
- wytrzymały (najlepiej jakaś stal nierdzewna), nie coś kartonowego jak w "piano"
- z lepszą dyszą do spieniania niż w "piano"
- min. 15 bar
Nie chodzi mi o to, żeby kawa była dealna w smaku, ponieważ wystarczała mi do tej pory zwykła lawazza. Nie jestem na razie takim smakosze, który potrzebuje młynka za około 650 zł, który pewnie jest niezbędny. Moglibyście polecić jakieś konkretne modele do moich potrzeb?

expel
stale zagląda do filiżanki
Sprzęt: Moka G.A.T 6cups , Moka Bialetti 2cups , AeroPress, Plastikowy Drip, Severin 3873, Wreszcie Hario V01 ! :D

Postautor: expel » wt 29 sty 2013, 12:52

Co byś nie kupił bez młynka będzie warte tyle samo, czy będzie to ekspres za 150 zł czy za 2000zł nie poczujesz różnicy. Z co do ciśnienia to choć by i ekspres miał 100 bar to espresso i tak zaparzane jest pod ciśnieniem 12 bar(poprawcie mnie bo dokładnie nie pamiętam), więc to czy masz 12, 15 czy 100bar również jest bez różnicy, bo to i tak jest ciśnienie na pompie które w każdym przypadku jest redukowane.

Awatar użytkownika
trickykid
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Bezzera BZ07 | Anfim Haus | Chemex | AP | Hario | Bosch filtrowy | IIKONE
Kontaktowanie:

Postautor: trickykid » sob 02 lut 2013, 13:09

Nie jestem na razie takim smakosze, który potrzebuje młynka za około 650 zł, który pewnie jest niezbędny.
Ty możesz młynka nie potrzebować, ale ekspres kolbowy potrzebuje odpowiednio zmielonej kawy, i jak zamierzasz to rozwiązać? Nie chcesz kupować dobrego młynka, to przejdź na metodę nie wymagającą tak dokładnego mielenia - FP, AP, moka, drip - one też są świetne.
W młynku : Rwanda Iwacu (Czarny Deszcz)

Xeper
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Sprzęt: Graef CM80 | Gaggia Classic | Saeco ViaVeneto po tuningu | Britta

Saeco via Venetto vs Nina

Postautor: Xeper » ndz 03 lut 2013, 22:13

Witajcie!

Czy Waszym zdaniem z Saeco Niny idzie zrobić lepsze doppio niż z Venetto?
Dlaczego doppio? Pojedynczego nie piję. Zazwyczaj 1:1 ze spienionym mlekiem.

Technicznie, te dwie maszyny chyba nie różnią się za bardzo od siebie. Na pewno PF w Ninie ma większą średnicę, ale czy to ma wpływ? IMO najsłabszą stroną Venetto to mały bojler, ale czy w Ninie jest większy?

Ziarna świeże, Antoniana Nero od Karoma. Mielone Graafem CM80.

Pozdrawiam,
Xep.

fabi
zagląda od święta
Sprzęt: de longhi ec 200

Re: Ekspres kolbowy w granicach 500 PLN

Postautor: fabi » pt 08 mar 2013, 8:22

Jako "nowy" chciałbym przedstawić moją sytuację. Kilka dni temu po wcześniejszym przejrzeniu ekspresów postanowiłem z żoną kupić zwykły kolbowy bez szaleństw. Wyszło na delonghi ec 200 opinie w necie miał niezłe. Do tego odrazu kupiłem kawe lavazza rosa ziarno. Jeszcze tylko młynek został. oglądałem jeden, drugi ale jakieś tandetne za 30-50zł. wtedy moim oczom ukazało się to forum. zacząłęm czytać. Dwa dni żona nie miała ze mnie pożytku, a ja dowiedziaem się jaki podstawowy błąd popełniłem. :oops: Zacząłem do tematu podchodzić od złej strony. Inna rzecz, że nigdzie nie było napisane w opiniach( poza forum) że podstawa to młynek podobnie zresztą w sklepach cicho sza. Jako, że mam już ten ekspres ciśnieniowy mam do Was kilka pytań i proszę nie zrugajcie mnie za tak dla Was oczywiste.
1 Czy do tego ekspresu wystarczy młynek graef cm 70 lub 80 aby zrobić przyzwoite ekspreso, wcześniej brałem pod uwagę tańsze modele ale widzę, że nie ma sensu.
2 wyczytałem o" 25/25 z tygryskiem" - o co chodzi z tym, rozumiem że to jakiś pomiar.
3 czytałem też o zaworach, czy ten model taki ma i czy muszę robić jakis tuning ekspresu ?
pierwszą kawę na tym ekspresie zrobiłem wczoraj po zmieleniu na młynku tzw. babci ale chyba była za grubo zmielona i kawa jak w przelewowym tylko mocniejsza.

Awatar użytkownika
Oskar1
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Gaggia Classic, cà phê phin, młynek Iberital Challenge, Presso

Postautor: Oskar1 » pt 08 mar 2013, 20:13

Przykro mi z powodu tego zakupu.
Ad.1. Kup Graef'a albo lepszy - z tym ekspresem Ci nie pomoże ale przyda się na przyszłość
Ad.2. Ekstrakcja 25ml espresso w ciągu 25 sekund z z paskami na crema gdyby portafiltr był bez dna, jak na zdjęciu
http://www.home-barista.com/forums/img/ ... entral.jpg
(tak w ogóle to nie wiem czemu taka nierównomierna ekstrakcja jest tak lubiana)
Ad.3. Z tego co wyczytałem to ma jakieś "filter crema" - czyli kolba ma zaworek - zapomnij o pytaniu nr 2 z tą kolbą

expel
Sprzęt: Moka G.A.T 6cups , Moka Bialetti 2cups , AeroPress, Plastikowy Drip, Severin 3873, Wreszcie Hario V01 ! :D

Postautor: expel » pt 08 mar 2013, 20:24

Link nie działa. Może kolega wyżej zbyt ostro potraktował twój zakup, nie martw się! Kolbę można pewnie "tuningować" Ale to juz nie moja działka, koledzy z forum na pewno pomogą, podstawą jest młynek, założę się że z dobrym młynkiem uzyskasz naprawdę smaczną kawkę!

fabi
zagląda od święta

Postautor: fabi » pt 08 mar 2013, 20:28

Dzięki za odpowiedź Oskar1, a jeszcze dopytam, w tym ekspresie przy dobrym ubiciu i dobrze zmielonej kawie powinno kapać czy lać się i czy powinna być pianka
( kawa Lavazza rossa).

Awatar użytkownika
Oskar1
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: Oskar1 » pt 08 mar 2013, 20:54

Link rzeczywiście jest problematyczny bo pewnie hotlinkowanie zablokowali (teraz też mi przestał działać). Ale można wpisać w google images "naked portafilter tiger stripes" i na pewno jakiś tygrysek się pokaże.

Mogę tylko powiedzieć o takim typie sitka bo też mi takie dali do Gaggii Classic (ale tam bez problemu można kupić normalne) - ubicie niewiele zmienia bo kawa i tak jest za gruba - nie ubijesz tak żeby stawiała rozsądny opór. Cały opór jaki portafiltr stawia wodzie wynika z tego zaworka w środku i powinien on zapewnić lanie się wody w miarę cienkim strumykiem i jakąś tam piankę - nawet z takiej zwietrzałej kawy. Ale to teoria, bo nie wiem jak ten konkretny model sitka się sprawuje. Jeśli tak się nie dzieje to już nic więcej nie zrobisz jeśli nie kupisz młynka i nie zmielisz kawy drobniej. Ale jeśli będziesz mógł mielić drobno to ten zaworek nic Ci nie daje - może da się go wyeliminować.
Nie mogę znaleźć zdjęć - więc nie wiem czy jest na sitku (jak u mnie był) czy w samej kolbie...

fabi
zagląda od święta

Postautor: fabi » pt 08 mar 2013, 23:18

Jeśli myślę o tym co Ty, to jest ten zaworek na sitku. Jestem zdecydowany zakupić młynek także mam nadzieję że będzie poprawa.

Awatar użytkownika
Oskar1
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: Oskar1 » sob 09 mar 2013, 10:12

Zgadza się. Wg instrukcji to ma jakiś dziwne rozbieralne sitko które można rozkręcić - ale chyba nie da się przemajstrować tak żeby zostało tylko wierzchnie sitko z dziurkami bez żadnych dodatków po drodze. A może się da... pytanie tylko czy warto...

vex
zagląda od święta
Sprzęt: Moka Gat Pepita

Budżetówka bez pianki

Postautor: vex » pn 29 kwie 2013, 15:52

Noszę się z zakupem pierwszego ekspresu, wcześniej parzyłem kawę z małej kawiarki. Forum przeglądam od kilku dni i nigdzie nie mogę znaleźć jednego tematu ważnego dla laika:

Które z budżetowych ekspresów (<600 zł) nie mają żadnych ulepszaczy typu podwójne dno, czy zaworek ciśnieniowy?

Ulepszać czy szukać części zamiennych owszem można, ale lepiej by było kupić od razu zdatny do użycia.
Wybacz mi Adminie moją niewiedzę jeśli jednak taki temat gdzieś się znajduje :D

Awatar użytkownika
ded
@mod
@mod
Sprzęt: Izzo Alex HX E61
Macap MX-P

Postautor: ded » pn 29 kwie 2013, 21:17

Masz już konkretne modele na oku, czy dopiero szukasz? Jeśli zacząłeś od FAQ, to wiesz, że podstawą jest młynek. Jeśli olejesz zakup młynka, to sitka "super crema" są nawet przydatne :P Za 600 spokojnie kupisz używaną Gaggie a jak dobrze poszukasz to i prostym młynkiem w tej cenie się zmieścisz. Z nowych to wiem, że DeLonghi EC 145 miał normalne sitka, wyższe modele miały już z podwójnym dnem. Tyle, że używana Gaggia jest dużo lepsza.

vex
zagląda od święta
Sprzęt: Moka Gat Pepita

Postautor: vex » wt 30 kwie 2013, 10:22

Szukam, bo w tych co dotąd sprawdzałem, to albo były sitka superhipercrema, albo nie bylo o tym informacji w ogóle. Stąd zwracam się do tych, którzy mieli okazje takie ekspresy sprawdzić (obejrzeć chociaż?). Jeśli chodzi o młynek to jestem cierpliwy i chyba postawię na hario slim, bo z elektrycznych w tej kwocie nie sądzę bym zmieścił się z czymś sensownym :)

Wróć do „Ekspresy kolbowe domowe”