Ekspres kolbowy w granicach 500 PLN

Awatar użytkownika
Geralt0073
stale zagląda do filiżanki
Sprzęt: Fracino Cherub, Syfon Hario, Drippery Hario i Tiamo, Phin, Chemex, Tygielek, Mazzer Super Jolly, LaCimbali Cadet, Tiamo Mini Slim Hybrid, Turecki młynek ręczny

Re: Ekspres do 500 zł

Postautor: Geralt0073 » ndz 19 sie 2012, 22:32

Zawsze możesz kupić też oprócz moki dodatkowo AP, zestaw do dripa i iść w tym kierunku.
Jest też przecież jeszcze tygielek do kawy po turecku.
Tylko, że do tureckiej kawy trzeba dość dobrego przemiału.
Jestem monarchistą.

expel
Sprzęt: Moka G.A.T 6cups , Moka Bialetti 2cups , AeroPress, Plastikowy Drip, Severin 3873, Wreszcie Hario V01 ! :D

Postautor: expel » ndz 19 sie 2012, 22:39

Jeżeli chodzi o drip to mam tą filiżaneczkę z dziurkami kupioną za 8zł w realu z rok temu i do tego filtry do "przelewowca". Nad AP myślałem ale no właśnie ale, nie piłęm nigdy kawy uzyskanej z AP a nie chcę w ciemno pakować się w ten sprzęt. Nie wiem jakiej kawy mogę się po nim spodziewać, czy będzie ona podobna do dripa czy może do kawiarki, a może całkiem inna? I czy do dripa ewnetualnie AP wystarczy Krups Gvx2?

Awatar użytkownika
Geralt0073
Sprzęt: Fracino Cherub, Syfon Hario, Drippery Hario i Tiamo, Phin, Chemex, Tygielek, Mazzer Super Jolly, LaCimbali Cadet, Tiamo Mini Slim Hybrid, Turecki młynek ręczny

Postautor: Geralt0073 » pn 20 sie 2012, 8:56

Do AP i dripa Krups powinien w zupełności wystarczyć. Przynajmniej na początek, bo jesli cię to weźmie, to na pewno kiedyś kupisz nowy młynek, a jeśli ci się to znudzi, to lepiej nie wydawać na to większych pieniędzy.
Jestem monarchistą.

expel
Sprzęt: Moka G.A.T 6cups , Moka Bialetti 2cups , AeroPress, Plastikowy Drip, Severin 3873, Wreszcie Hario V01 ! :D

Postautor: expel » pn 20 sie 2012, 12:14

Kiedyś na pewno, ale to już razem z ekspresem wiec to kiedyś będzie, za bardzo długo raczej, jak po studiach prace jakąś znajdę, a jeszcze rok inżyniera i 2 magistra :)

Awatar użytkownika
Mongolski
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Sprzęt: Gaggia Classic

Postautor: Mongolski » pt 14 gru 2012, 16:31

Hej!
..odgrzeję trochę kotleta -poszukuje ekspres w granicach 500-600pln -głownie do espresso, dużo rzadziej cappuccino czy latte.
Wybór jest naprawdę spory, aczkolwiek każda z maszyn ma jakieś wady, prawdę mówiąc nie wiem co robić i postanowiłem zarejestrował się na odpowiednim forum(i jestem!) aby zasięgnąć wiedzy "praktykujacych".
Zastanawiałem się nad dwoma modelami tj:

Zelmer 13z013 Supremo:
oraz DeLonghi EC 750

Czytałem Wasze wypowiedzi i nie tylko i wychodzi na to, że Zelmer jest w miarę dobrym sprzętem, ale nie jeśli chodzi o awaryjność -ponieważ jest spora -pompa Thermoblock lubi się zepsuć, częste nie szczelności itp
DeLonghi znowu zalewa tackę i stół przy każdym espresso -jest głośny, trzęsie się i potrafi się zepsuć z nieznanych przyczyn.

Tak jak wspomniałem mam już "mętlik" w głowie, prosiłbym o jakieś porady, propozycje, spostrzeżenia -z góry dziękuje za pomoc :kwiat:

pozdrawiam!
vagON

Suzui
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało
Sprzęt: ESAM 2800.SB

Postautor: Suzui » pt 14 gru 2012, 20:46

Tak jak wspomniałem mam już "mętlik" w głowie, prosiłbym o jakieś porady, propozycje, spostrzeżenia
Witam serdecznie.

Porada-zastanów się czy na 1000% chcesz tanią ciśnieniówkę z kolbą
Propozycja- zainteresuj się kafetierkami
Spostrzeżenie- nie napisałeś nic o młynku jaki posiadasz ani ewentualnej kwoty jaką chcesz/możesz przeznaczyć

Moim zdaniem dla osób dysponujących niewielkim budżetem kawiarki są lepsze, mniej awaryjne,tańsze i bardziej mobilne.
Oczywiście wybór należy do Ciebie. Ja też na początku napalałam się na tanie ekspresy,ale lektura tego forum wybiła mi to z głowy. Wolałam poczekać, uzbierać więcej i kupić coś lepszego. Obecnie działam z kawiarką i specjalnie nie żałuję, że musiałam sprzedać mój poprzedni sprzęt. Kawa jest bardzo dobra,a ekspres nie kaprysi.

skarbimirek
Sprzęt: nie mam

Postautor: skarbimirek » pt 14 gru 2012, 22:12

Ja kupiłem Saeco Via Veneto, właśnie po lekturze forum. Za niecałe 400zł. Kawę mielę w młynku ręcznym Hario Slim, kawę zamawiam świeżą z palrnii. To wszystko wystarczy aby przyrządzić naprawdę dobre espresso na tym ekspresie;).
Dla mnie jedyną wadą jest niestabilność temperatury, ciężko o powtarzalność , dlatego trzeba porządnie rozgrzewać tą "maszynę".
No i oczywiście po zakupie od razu należy zdemontować zaworek w kolbie.
Poczytaj o tym ekspresie na forum. Na pewno ułatwi to Tobie podjęcie decyzji
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Mongolski
zagląda śmielej
zagląda śmielej

Postautor: Mongolski » pt 14 gru 2012, 22:33

patrzyłem na saeco Via Veneto jak i Via Venezia do głowy przyszedł mi tez pomysł z NINA PLUS czy SAECO HD8325 ale maja rownie duzo wad co zalet ;]
co do młynka nie posiadam na chwile obecna zadnego, poprzedni się rozsypał a funduszy na nowy brak, obecnie zakupuje mieszanki kaw zarnistych mielonych bezposrednio w sklepie na młynku ascaso dark black ;]
wydaje mi się, ze ekspres lepiej spełni moje oczekiwania niz tradycyjna kawiarka stad tez chec zakupu
-przez chwile przeszło mi przez mysl aby zakupic ekspres na kapsułki, ale nie widze tam wiecej zalet niz łatwosc przygotowania, cena zakupu ekspresu oraz higienicznosc sprzetu..
vagON

lordizi
Sprzęt: nie mam

Postautor: lordizi » sob 15 gru 2012, 8:30

Na wstępie jestem nowy i za dużo to pojęcia nie mam o ekspresach tyle co troche forum przeczytałem >< Chciałem żonie kupić na swięta i skompletowałem coś takiego co o tym myślicie ekspres
Ekspres DE LONGHI EC 220.CD
http://www.avans.pl/de-longhi-ekspres-d ... ,id-135673
i młynek
http://allegro.pl/niemiecki-zarnowy-mly ... 27554.html
co o tym sądzicie?

expel

Postautor: expel » ndz 16 gru 2012, 1:18

Młynek ten nie nadaję się do ekspresu najtańszy młynek do ekspresu to wydatek rzędu 650zł. Nie masz młynka lub pieniędzy na niego naprawdę nie kupuj ekspresu bo nic dobrego się z tego nie osiągnie. Też chorowałem na ekspres, ale po lekturze forum kupiłem kawiarkę i jestem bardzo z tego zadowolony. Na ekspres + młynek trzeba wydać około 1500zł, po niżej tej kwoty naprawdę nie polecał bym kupowanie zestawu, bo zamiast być zadowolony robi się tylko kłopot. Dobrego espresso się nie zrobi. W ostateczności można kupić tani ekspres, rozgrzewać go 30 minut przed robieniem kawy i młynek a następnie poddać go tuningowi. Jak dla mnie więcej z tym kłopotu niż pożytku. Więc czy warto? Jak dla mnie, nie.

Awatar użytkownika
ded
@mod
@mod
Sprzęt: Izzo Alex HX E61
Macap MX-P

Postautor: ded » ndz 16 gru 2012, 9:03

Zgadzam się z Tobą, ale patrząc na sprzęt używany i nieznacznie przekraczając budżet można już wybrać coś na prawdę fajnego. Na moim przykładzie:

Gaggia New Baby + Gaggia MDF + uszczelka grupy i ślepe sitko. Koszt ok 600zł.
Isomac Brio (z wbudowanym młynkiem) + dwie uszczelki grupy (na zapas) i zabawa ze zrobieniem NPF 750zł

Często ludki sprzedają na forum ekspres + młynek i nie chcą rozdzielać, co trochę obniża cenę. Na jebaju można kupić starą Gaggie z Włoch nawet za 200zł, choć pewnie będzie wymagała większego serwisu. Młyny kupowane osobno faktycznie są drogie. Najtaniej widziałem Demoka za niecałe 400 z wysyłką, w podobnej cenie można znaleźć i-mini, ale trzeba już uzbroić się w cierpliwość.

W nieprzekraczalnym budżecie 500 zł kupiłbym dobry młynek za 400 i DeLonghi bez zaworka za 100. Mowa oczywiście o używkach. Ekspres "łatwiej" zmienić w przyszłości a młyn ma "zapas mocy".

Awatar użytkownika
Mongolski
zagląda śmielej
zagląda śmielej

Postautor: Mongolski » ndz 16 gru 2012, 9:06

Na chwilę obecną w większości "kawiarni" mielą kawę na miejscu, więc wycieczka 2 razy w tygodniu po dobrą kawę nie będzie chyba dużym problemem zanim ktoś sprawi sobie dobry młynek - nie wszystko na raz :P
Jakość kawy parzonej z gruntem czy rozpuszczalnej na pewno nie będzie lepsza od w miarę wykonanej(wypraktykowanej) kawy w średnim ekspresie.
Tak prawdę mówiąc wydatek co najmniej 700 pln na młynek jest kuriozalny i gdyby nie moje lenistwo zapewne mieliłbym kawę w punkcie zakupu kilka razy w tygodniu.
Jeśli już mowa o młynkach - widzę, ze sporo ludzi używa DeLonghi KG 89 czy 79 - młynek sygnowany, wyrób spec do kawy, a kosztuje ok 220 pln -czy DeLonghi zrobił to tylko dla kasy i ten sprzęt nie nadaje się do użytku? 8)

PS
Używki potrafią napsuć wiele nerwów, sprzęt z czasem się zużywa, jakość spada także cena również.
Mowa o ekspresie.
vagON

expel

Postautor: expel » pn 17 gru 2012, 0:52

Nadaje się, ale nie do ekspresu, młynek za 220zł nie zmieli kawy na pył, a taka jest wymagana do ekspresów, takim młynkiem można milić do zalewajki i do moki. Argument z tym ze można kupić mieloną kawę w kawiarniach, też nie jest trafny bo kawa zmielona do espresso traci swój aromat już po 30 minutach. Więc nie mów, że wydatek 700 zł jest kuriozalny... Taki młynek jest niezbędny. I powie ci to każda osoba na forum. Jeżeli wiesz lepiej, to po co zadajesz pytania na forum? Denerwuje mnie to, że człowiek chce dobrze, doradzi, a i tak pytający wie lepiej, uwierz mi że kawa parzona z gruntem będzie lepsza od takiej z ekspresu bez odpowiedniego młynka, po prostu wyjdzie straszna lura. Kupić ekspres i nie kupić do niego odpowiedniego młynka, to jak kupić ferrari i jeździć tylko na pierwszym biegu... W tym budżecie to albo używka albo trzeba zrezygnować z ekspresu.

ps. Młynków co wymieniłeś używa stosunkowo mało osób. Dlatego, że nie są dobre. Poczytaj na temat młynków na tym forum a na pewno zrozumiesz o co chodzi.
http://caffeprego.pl/phpBB3/viewtopic.php?f=12&t=8222 Tu masz wszystko na ten temat. Naprawdę radzę przeczytać przed kupieniem czegokolwiek. I jeszcze jedno obrazujące porównanie. ekspres+młynek za 200zł to jak by kupić Tv 50' i podpiąć do niego wysuwaną antenę analogową. Oglądać się da ale po co? Jeżeli to cię jeszcze nie przekonało to już chyba nic tego nie zrobi :]

Awatar użytkownika
Mongolski
zagląda śmielej
zagląda śmielej

Postautor: Mongolski » pn 17 gru 2012, 7:58

Najmocniej przepraszam, nie chciałem się wymądrzać - jeśli chodzi o młynek, po prostu chodziło mi o to, że kwota 700pln na młynek nie jest mała..
Młynek oczywiście zakupię i to nie podlega dyskusji, aczkolwiek pytam i szukam, ale chyba postawię na coś z drugiej ręki.
Na samym początku chciałbym zakupić ekspres, bo sam młynek na nic mi się zda, a lada chwila skompletuje resztę.
Jest szansa zanabyć Saeco Nina Plus w okolicach 350 pln z przystawką cappuccino, używany dosłownie kilka razy, co myślicie?
Dzięki za rady :kwiat:
vagON

Awatar użytkownika
cyrus
@mod
@mod
Sprzęt: osprzęt

Postautor: cyrus » pn 17 gru 2012, 8:03

Ekspres bez młynka też na nic się zda :wink:
Zerknij >tu<, >tu< i >tu<.
Ascaso Elipse (PID+termo) + Isomac Macinino Professionale Inox + Bialetti Dama Deco' Nero + AeroPress + Hario V60 + phin

Wróć do „Ekspresy kolbowe domowe”