Najlepszy ekspres kolbowy do domu

yzerman74
zagląda od święta
Sprzęt: Nespresso Pixie

Najlepszy ekspres kolbowy do domu

Postautor: yzerman74 » ndz 25 wrz 2016, 9:05

Witam, aktualnie nadal używam ekspresu Jura J9. Kawę robi dobrą i jest łatwy w obsłudze. Ostatnio jednak mocniej zgłębiam temat kawy i zapisałem się na kursy dla baristów, aby poznać lepiej stronę praktyczną. W związku z tym dojrzałem, aby wrócić do tematu zakupu ekspresu kolbowego. Kiedyś już to planowałem ale brak odpowiedniej wiedzy popchnął mnie w kierunku automatu. Pytanie więc brzmi - co kupić? Załóżmy, że budżet nie gra dużej roli. Jura J9 też tania nie była.
Oglądałem już parę marek ale im bardziej w to wchodzę to tym trudniej mi zauważyć faktycznie istotne różnice pomiędzy modelami. Podobają mi się marki Alex Duetto, Quick Mill (Andreja Premium), Rocket (R58?) , La Cimbali (Junior ale to już trochę drogo). Co byście polecili, aby kupić coś fajnego ale też pomimo braku ustalonego budżetu nie wydać bez sensu pieniędzy? Czy warto brać urządzenia dwubojlerowe czy też HX? Dodam, że nie chciałbym "olbrzyma" w kuchni. Dzięki z góry za pomoc.

Crom
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Slowpresso, Phin, Aeropress+FlaVin sRGB, Moka 2tz inox, FP, tygiel
Młyn Eureka Mignon v.2+hopper DIY

Re: Najlepszy ekspres kolbowy do domu

Postautor: Crom » ndz 25 wrz 2016, 20:26

przede wszystkim zanim wyda się morze kasy warto pamiętać, że dobra kawa wcale nie musi być z ekspresu ciśnieniowego.

Równie dobrą zrobisz z wielu innych urządzeń - ekspres przelewowy, phin, moka, aeropress, syfon itd. Warto wypróbować parę różnych gadżetów bo każdy z nich robi kawe w trochę inny sposób i te same ziarna przygotowane w różny sposób smakują trochę inaczej. Koszt większości zaparzaczy alternatywnych to błachostka przy cenie ekspresu. Oczywiście trzeba nauczyć się ich obsługi ale ekspres też nie robi kawy sam - potrzeba trochę czasu żeby opanować każdą z metod.

Jedyne co musisz mieć w każdym przypadku to: dobre świeże ziarna + młynek żarnowy + dobra woda (mineralna lub z filtra).

Ekspres przydaje się głównie do espresso i napojów mlecznych z jego udziałem.
Normalne ekspresy kolbowe zaczynają się od modeli typu: ascaso basic/arc/dream/uno prof, gaggia classic, lelit anna, rancilio silvia. Po opanowaniu sprzętu zrobisz na nich poprawne espresso, spienisz mleko i w segmencie sprzętu "mały domowy ekspres" przy niewielkim zapotrzebowaniu na kawę taki sprzęt jest często polecany. Przy espresso rolę ważniejszą od ekspresu odgrywa precyzyjny młynek, więc sporą część budżetu przeznaczyłbym na ten element. Młynki z płaskimi żarnami zaczynają się od modelu ascaso i-1, inne domowe modele to eureka mignon/nuova simonelli, macap m2m, baratza vario.

Kupowanie dużego ekspresu za 10k kiedy nie masz ani młynka, ani żadnej wiedzy w temacie i dotąd jechałeś tylko na automacie czy kapsułkach moim zdaniem jest bez sensu. Duży sprzęt jak fascynacja kawowa osłabnie może zacząć zawadzać w warunkach domowych, a poza tym ekspres jest głównie podgrzewaczem wody i nie ma co przypisywać temu elementowi magicznych właściwości.

yzerman74
zagląda od święta
Sprzęt: Nespresso Pixie

Postautor: yzerman74 » ndz 25 wrz 2016, 21:38

Dzięki za szczegółową odpowiedź. Doprecyzuje może jeszcze moją wypowiedź. Na temat kawy coś tam już wiem :-) Zawsze zwracam uwagę na świeżość ziaren i kupuje w sprawdzonych źródłach (z polskich to przede wszystkim od Antonia). O młynku nie wspominałem ale oczywiście zamierzałem go jak najbardziej kupić :-) Ciekawą ofertą jest Bezzera MAgica z młynkiem macap. Masz rację oczywiście, że wyrzucenie 10tyś nie załatwi sprawy braku wiedzy. Zakładam jednak, że intensywne kursy (na które już chodzę) oraz praktyka sprawią, że spojrzę na kawę z innej strony. Będąc jednak po stronie dobrego ale jednak automatu zupełnie nie kojarzę niektórych firm od ekspresów a chciałbym zainwestować w coś co będzie na lata i przy okazji w początkowym okresie będzie wybaczało błędy. Pytanie czy te podstawowe ekspresy kolbowe pozwolą szybko zrobić nie tylko espresso ale np. latte dla 6-8 osob? Osobiście preferuje espresso ale większość znajomych zawsze prosi o napoje mleczne...

Crom
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Slowpresso, Phin, Aeropress+FlaVin sRGB, Moka 2tz inox, FP, tygiel
Młyn Eureka Mignon v.2+hopper DIY

Postautor: Crom » ndz 25 wrz 2016, 23:17

latte dla 8 osób w tempie błyskawicy to raczej żaden sprzęt tego typu (bez różnicy - tani czy drogi) nie zrobi... Metalowy ekspres potrzebuje czasu żeby prawidłowo rozgrzać cały układ, trzeba liczyć min. 10-15 min termoblok/mini-bojlerek i 30 min duży bojler. Poza tym wszystko robisz ręcznie, więc to trwa. A jesli chcesz mieć super efekt w filiżance no to trzeba być dokładnym, więc trwa jeszcze dłużej.
Przy wielu kawach pod rząd w ekspresach bojlerowych barierą jest pojemność bojlera, ekspres z termoblokiem lub HX nie ma tego ograniczenia bo woda jest na bieżąco pobierana ze zbiornika. Nie wiem jak jest z parą w HX, w termobloku bez ograniczeń.
chciałbym zainwestować w coś co będzie na lata i przy okazji w początkowym okresie będzie wybaczało błędy.
czymś takim jest właśnie dobry młynek. https://www.youtube.com/watch?v=JPn4c-mg1BI

antonio
S Z A M A N
S Z A M A N
Sprzęt: E61, FB70, Sublima, MSJ, K30, R55, W15A, W1
Kontaktowanie:

Postautor: antonio » pt 30 wrz 2016, 0:04

Spoko, gdy ekspres się już rozgrzeje, to dość szybko zrobisz 8 caffe latte. HX jest prostą, sprawdzoną konstrukcją. Istnieją większe i mniejsze maszyny tego typu. Min. 2-litrowy bojler w takiej maszynie produkuje dostatecznie dużo pary. 3-litrowy ekspres HX obsłuży już całkiem konkretny lokal gastronomiczny (vide Orchestrale Nota).

Istnieją też zupełnie inne rozwiązania, mniejsze, bardziej przemyślane, dostosowane do wymagań speciality coffee. Mnie się bardzo podoba niemiecki projekt: http://xenia.coffee.

Renesans przeżywają też konstrukcje dźwigniowe. W zasadzie są to domowe zastosowania starej i dobrej technologii...

Awatar użytkownika
jan_bar
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Gaggia Classic Isomac Zaffiro Fiorenzato F5 M doser GeneCafé

Postautor: jan_bar » pt 07 paź 2016, 22:50

Antonio: "Renesans przeżywają też konstrukcje dźwigniowe. W zasadzie są to domowe zastosowania starej i dobrej technologii ...".

No tak, ale wymagają nadzwyczajnych zdolności manualnych. Najlepszy dowód, że prawie nikt ich nie używa. Wszakże mają jedną zaletę, której bym nie lekceważył ― są ładne.
קפה

Wróć do „Ekspresy kolbowe domowe”