Gaggia Classic - czy to da się gdzieś kupić?

stormy
zagląda od święta
Sprzęt: Gaggia Classic + Graef CM80

Postautor: stormy » pn 06 lip 2015, 16:12

Witam

Ponieważ moja Saeco Nina+ odmawia współpracy (od zawsze ciekło z dyszy pary pomimo napraw gwarancyjnych, cieknie z kolby pomimo wymiany uszczelki a ostatnio chyba pompa powiedziała "do widzenia" bo kawa ledwo kapie pomimo solidnego odkamieniania).
Zamiast naprawiać chciałbyć kupić Gaggię Classic, bo sporo dobrego o niej było na forum. Tyle, że tego nigdzie nie ma.
Na Alledrogo jedynie jakieś 2 zdekompletowane, odnawiane sztuki...
Czy ktoś może mi podpowiedzieć gdzie to kupić w PL? Ewentualnie sprowadzić w rozsądnych pieniądzach?
Czy ten sprzęt jest jeszcze w ogóle produkowany czy został zastąpiony przez nowsze modele?
I przy okazji jeszcze zauważyłem, że ten ekspres ma co najmniej 3 wersje: RI8161, RI9303, RI9403. To się czymś różni?

Pozdrawiam,

Awatar użytkownika
lomax
stale zagląda do filiżanki
Sprzęt: Gaggia Classic + Iberital Challenge
Bialetti Venus 2cup + Hario Slim

Re: Gaggia Classic - czy to da się gdzieś kupić?

Postautor: lomax » wt 07 lip 2015, 9:43

Odnośnie kupna to szukałbym zadbanej używki. Na ebay.co.uk widywałem ostatnio fajne egzemplarze np TUTAJ. Ostatecznie cenowo wyszło około 1400 zł z przesyłką a ekspres naprawdę wzorowy i z dodatkami.
Odnośnie numeracji to jest ważna sprawa mianowicie w tym roku pojawiła się nowa Gaggia, która jest GORSZA od starych modeli. Nie pamiętam, który z numerów dotyczy tej nowej, chyba RI9403. Po rozeznaniu "na szybko" znalazłem różnice:
- w nowej nie ma możliwości wymiany dyszy spieniania mleka na dyszę od Rancilio Silvia
- nie ma możliwości regulacji OPV (zmniejszenia ciśnienia do 9 bar co jest moim zdaniem pożyteczne)
- ekspres ma dodatkową elektronikę, którą zaprojektował jakiś debil: ekspres nieużywany wyłącza się samoczynnie po kilku minutach, nie pamiętam chyba po 5 (jakiś stan power save czy coś w tym stylu).
Więc używka i tylko używka moim zdaniem :(

Ps. Na pierwszy rzut oka możesz rozpoznać wersje po przyciskach:

Stara:
Obrazek

Nowa:
Obrazek

seba21
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało
Sprzęt: Gaggia Classic + Ascaso i-Steel, Bialetti Moka Express 1 i 2, Bialetti Brikka 4, french press Bialetti, Hario V60/02, Hario Mizudashi, phin, Kalita Wave 185
Kontaktowanie:

Postautor: seba21 » wt 07 lip 2015, 11:49

Ja polecam jeszcze poszukać na allegro - warto poczekać trochę, a można dorwać coś ciekawego czasem. Ja kupiłem tak swoją i po kilku przejściach na początku (trzeba było porządnie wyczyścić i odkamienić) jestem bardzo zadowolony. A jeśli nie Allegro, to zostają jeszcze fora tematyczne. :)

stormy
zagląda od święta

Postautor: stormy » wt 07 lip 2015, 14:17

Odnośnie numeracji to jest ważna sprawa mianowicie w tym roku pojawiła się nowa Gaggia, która jest GORSZA od starych modeli. Nie pamiętam, który z numerów dotyczy tej nowej, chyba RI9403. Po rozeznaniu "na szybko" znalazłem różnice:
- w nowej nie ma możliwości wymiany dyszy spieniania mleka na dyszę od Rancilio Silvia
- nie ma możliwości regulacji OPV (zmniejszenia ciśnienia do 9 bar co jest moim zdaniem pożyteczne)
- ekspres ma dodatkową elektronikę, którą zaprojektował jakiś debil: ekspres nieużywany wyłącza się samoczynnie po kilku minutach, nie pamiętam chyba po 5 (jakiś stan power save czy coś w tym stylu).
Więc używka i tylko używka moim zdaniem :(
Ale uważasz, że ta nowa jest gorsza jakościowo?
Bo brak możliwości wymiany dyszy czy zmniejszania ciśnienia jakoś przeboleję. Samoczynne wyłącznie to nie problem bo i tak ekspres włączam tylko na czas robienia kawy.
Martwi mnie tylko czy przy okazji tych przeróbek nie pogorszyli ogólnej jakości...
A niestety RI9403 jest łatwiej kupić nową. Widzę np. fabrycznie regenerowaną za 149EUR na włoskim ebayu. A na niemieckim nową za 249EUR.

Używek trochę się boję - można łatwo kupić zakamienionego trupa. Zazwyczaj jest jakiś powód sprzedaży...

Awatar użytkownika
RAF77
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: rancilio epoca + fiorenzato f64 evo

Postautor: RAF77 » śr 08 lip 2015, 1:07

Na amazon UK można jeszcze kupić nowkę RI8161
rancilio epoca + fiorenzato f64 evo

Awatar użytkownika
lomax

Postautor: lomax » śr 08 lip 2015, 9:22

stormy jakościowo może nie być gorzej. Tylko podejście do użytkownika, z którego się robi matoła mnie osobiście denerwuje. Przecież Ci projektanci doskonale znają zalety tego ekspresu. Co oni chcą udowodnić takimi debilnymi zmianami? Tą dyszę jeszcze można przeboleć ale wyłączanie już chyba nie bardzo. Ekspres przecież potrzebuje się nagrzać, nie badałem tego jakoś laboratoryjnie ale 5 minut :roll: 15 to bym jeszcze zrozumiał... Czuję w tym przypadku smród Unii Europejskiej, odkurzaczy max 900 wat i żarówek energooszczędnych "na siłę". Nie znoszę tego :x

stormy
zagląda od święta

Postautor: stormy » śr 08 lip 2015, 11:12

Na amazon UK można jeszcze kupić nowkę RI8161
Szkoda, że cena nieco zabija (1800zł + wysyłki).

Jeżeli chodzi o różnicę między modelami to znalazłem 2 ciekawe strony, może kogoś zainteresuje:
http://www.espressoman.ro/espressor-gag ... 15-review/ - wytłumaczone dokładnie różnice między modelem 2015 czyli 9403 a starszymi.
http://www.kaffee-netz.de/threads/gaggi ... ede.86054/
Strony są po rumuńsku i niemiecku, ale po ich otwarciu w google translatorze da się przebrnąć.

Tak więc potwierdza się to co pisał lomax 9403 to jest model 2015, od razu rozpoznawalny po przyciskach. I lepiej go unikać.
Natomiast nie jestem w stanie nigdzie wytropić różnic między 8161 i 9303 - a na pewno są jakieś istotne, inaczej nie wprowadzali by innego oznaczenia.
ekspres ma dodatkową elektronikę, którą zaprojektował jakiś debil: ekspres nieużywany wyłącza się samoczynnie po kilku minutach, nie pamiętam chyba po 5 (jakiś stan power save czy coś w tym stylu).
Nie debil projektował, tylko to są wymogi UE i ich ekooszołomów. Tak samo jak zabronili żarówek, ograniczyli moc odkurzaczy, wprowadzili ograniczenia emisji w samochodach tak samo dobrali się i do ekspresów.

Awatar użytkownika
lomax

Postautor: lomax » śr 08 lip 2015, 11:24

Natomiast nie jestem w stanie nigdzie wytropić różnic między 8161 i 9303 - a na pewno są jakieś istotne, inaczej nie wprowadzali by innego oznaczenia.
Nie wiem czy kwestia nie polegała na jakiejś nieznacznej różnicy w mocy grzałki, typu 50 wat w tą czy w tamtą, ale głowy nie dam uciąć.
Nie debil projektował, tylko to są wymogi UE i ich ekooszołomów. Tak samo jak zabronili żarówek, ograniczyli moc odkurzaczy, wprowadzili ograniczenia emisji w samochodach tak samo dobrali się i do ekspresów.
Gdybym ja miał moc decydowania o losach dobrego produktu dobrej marki to bym w życiu czegoś takiego nie zrobił. Unia jeszcze dzięki Bogu nie jest taka wszechmocna żeby się jej nie dało obejść, patrz żarówka = grzejnik kulowy :mrgreen: Jakby chcieli to by dali radę produkować jak dawniej :wink:

Awatar użytkownika
jan_bar
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Gaggia Classic Isomac Zaffiro Fiorenzato F5 M doser GeneCafé

Postautor: jan_bar » ndz 12 lip 2015, 1:29

Witam
Jak najbardziej, stary typ nawet - za 330 euro (1372 zł) plus koszty wysyłki.
https://www.espressocoffeeshop.com/inde ... uct_id=134
קפה

miszka
Sprzęt: nie mam, ale już niedługo!

Postautor: miszka » pn 13 lip 2015, 12:29

Ja ostatnio, dzięki uprzejmości lomax'a dorwałem GC z dyszą od RC, pięcioletni, zadbany, uszczelki, wszystko, za 700zl na allegro. Poluj!

stasiakov
Sprzęt: nie mam

Postautor: stasiakov » wt 14 lip 2015, 11:20

to już wiem kto mi ją zwinął. Nie kupowałem od razu bo miałem pewne info od poprzedniego właściciela. No ale cóż pewnie teraz kupię Ascaso Basic :P

stormy
zagląda od święta

Postautor: stormy » śr 15 lip 2015, 19:08

W końcu kupiłem - dzisiaj przybył kurier. Wątek można zamknąć.
Expres odnowiony (czyli de facto używany) ale z 2 letnią gwarancją.

Zastanawiam się czy można używać sitka od Saeco Nina. Jest pojedyncze bez perfect crema i wygląda jakby pasowało...
W zestawie z ekspresem oczywiście tylko sitka perfect crema.

Awatar użytkownika
lomax

Postautor: lomax » śr 15 lip 2015, 19:27

Kup sobie najzwyklejsze podwójne sitko na 14 g do GC:
http://akcesoriabaristy.pl/pl/p/CZ-PODW ... -14-GR/178
A jak masz wolną stówę to jeszcze NPF przy okazji, przyda Ci się :wink:

stormy
zagląda od święta

Postautor: stormy » czw 16 lip 2015, 2:00

Na razie to jestem mocno wkurwiony, bo ekspres okazał uszkodzony.
Objaw jest taki, że po włączeniu zasilania od razu zapala się lampka gotowości (ta prawa) a ekspres się nie nagrzewa. Dopiero po włączeniu przycisku pary zaczyna grzać.
Szybkie sprawdzenie multimetrem i sprawdzenie schematu wskazuje, że uszkodzony jest "coffee thermostat" (nr 4 na schemacie elektryki).
Zamierzam jutro mocno opierdolić sprzedawcę, bo nie zamierzam na dzień dobry ponosić kosztów wysyłki na gwarancji. Nie wykluczam, ze jak się mocno wkurzę to po prostu odstąpię od umowy.
Nazwy sklepu na razie nie ujawniam - zobaczymy jak się zachowają jutro.

Awatar użytkownika
lomax

Postautor: lomax » czw 16 lip 2015, 8:49

Gdybyś potrzebował sprawny termostat - pisz, leży mi w szufladzie po zamontowaniu PIDa.

Wróć do „Ekspresy kolbowe domowe”