O cenie kawy w kawiarniach

Dyskusje o problemach związanych z krzewieniem kultury picia kawy w Polsce
skarbimirek
stale zagląda do filiżanki
Sprzęt: nie mam

Re: O cenie kawy w kawiarniach

Postautor: skarbimirek » pt 08 mar 2013, 11:41

A propo zmiany VAT na kawy mleczne z 8% do 23% to kawiarnię jeszcze na tym zarobią a nie stracą.
Latte które kosztuje teraz 10 zł ( 8%VAT), po podniesieniu podatku do 23% powinno kosztować 11,39 zł. Takiej ceny raczej nie spotykamy w menu, dlatego spotkamy się raczej z ceną 12 zł. Kogo stać na latte za 10 zł , to 2 zł nie zrobi mu żadnej różnicy.

Kane
Sprzęt: Rocket Cellini Evoluzione

Postautor: Kane » pt 08 mar 2013, 12:03

Polacy po prostu nie mają tradycji picia kawy w kawiarniach. Również sporadycznie żywią się poza domem w porównaniu z Europą zachodnią - do pracy wezmą swoje kanapki, a nie kupią ich w bufecie. W bufecie ktoś musi zarobić parę groszy i kanapka będzie zapewne troszkę droższa , niż ta zrobiona w domu. Niestety, taka jest rzeczywiść - sam napisałeś, że nasze dochody nijak się mają do ludzi z bogatszych krajów.
Tu masz trochę racji ... nikt nie myśli że zrobienie kanapek w domu i zjedzenie ich w czasie pracy to czas, który nie jest darmowy i można by go spożytkować na sen, przeczytanie gazety czy jakaś inną mniej przyziemną czynność.

Z drugiej strony jednak jakość i cena zakupów nie zachęcają do stołowania się na mieście. Ja do osób szczególnie zamożnych się nie zaliczam ale na kilka kaw dziennie byłoby mnie stać. Problem polega na tym, że pomijając absurdalne ceny, jakość naparu jest na poziomie katastrofalnie niskim. W efekcie po latach prób w wielu różnych miastach i miasteczkach, przestałem po prostu kupować kawę w lokalach ... wolę nie wypić niż wspierać oszustów. Oczywiście są pewne wyjątki bo nie wszędzie jest tak źle ale to są nieliczne kawiarnie gdzie poziom jest wysoki, a espresso powtarzalne.

Pozdrawiam

Szelest
Sprzęt: Dalla Corte Evolution, La Spazialle S5, Dalla Corte Super Mini

Postautor: Szelest » wt 12 mar 2013, 16:04

A z jakich okazji są te promocje? Kiedy są? Ja wiedziałem tylko o jednej takiej akcji chyba na mikołaja to było i nie ukrywam że specjalnie wtedy Was odwiedziłem. Może mało się reklamujecie? Mało ludzi się dowiaduje o danej akcji?
Promocję są stałe. Kanapka + cappu kosztuje 11 zł. Cappu do obiadu kosztuje 5 zł.
W najbliższym czasie wprowadzimy promocję ulotkową : cappu + extra espresso za 8 zł
Najgorsze jest to, że będzie gorsza.
Uogólniasz i traktujesz wszystkich tą samą miarą.
Kilku forumowiczów było u mnie w kawiarni i mogą ocenić jakość zarówno kawy jak i innych produktów.
Jedni działają pod potrzeby rynku turystycznego, a inni celują w niszę jakościową.
IMO dno jest głębsze niż piszesz, zdecydowana większość serwowanych espresso bliżej im do "expreso" czy kwasu z akumulatora :oops:
to a, b - często bar to miejsce na zamówienie i zapłacenie ew. lada chłodnicza (ja to rozumiem, bo obecnie są takie nie inne wymagania/oczekiwania) ale pić "przy barze" bywa ciężko. C - czasami aż miło pogadać z B(!)aristą, ale to tylko czasami, bo w większości przypadku ..... :|
Masz rację, ale są też wyjątki, które celują w jakość. A i z baristą można porozmawiać - zarówno ja, jak i Tomasz piszemy na forum, a i za barem nie jesteś zakneblowani :)
Z drugiej strony jednak jakość i cena zakupów nie zachęcają do stołowania się na mieście. Ja do osób szczególnie zamożnych się nie zaliczam ale na kilka kaw dziennie byłoby mnie stać. Problem polega na tym, że pomijając absurdalne ceny, jakość naparu jest na poziomie katastrofalnie niskim. W efekcie po latach prób w wielu różnych miastach i miasteczkach, przestałem po prostu kupować kawę w lokalach ... wolę nie wypić niż wspierać oszustów. Oczywiście są pewne wyjątki bo nie wszędzie jest tak źle ale to są nieliczne kawiarnie gdzie poziom jest wysoki, a espresso powtarzalne.
Kolejne uogólnienie i wrzucanie wszystkich do jednego worka. Nie cała gastronomia tak działa jak ją oceniasz.
Sam co jakiś czas jada w mieście i piję też kawę w innych lokalach. Są miejsca, gdzie z czystym sumieniem mogę powiedzieć o doskonałytm jedzeniu, a i ceny nie powalają. Również są miejsca gdzie można wypić dobrą kawę. I tak jest również w innych krajach - gastronomia jest na różnym poziomie, szczególnie w miejscach oblężanych ruchem turystycznym.
Pozdrawiam, Szelest
Pasjocafe Kraków

donkiszot
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: _

Postautor: donkiszot » wt 12 mar 2013, 17:08

[...]Uogólniasz i traktujesz wszystkich tą samą miarą.[...]
W pewnym sensie tak, bo ciężko być we wszystkich lokalach na całym świecie, a i w samym Krakowie również nie łatwo, natomiast mówię jak najbardziej na podstawie własnych, bolesnych doświadczeń.

Poza tym, każdy z nas uogólnia świat dookoła, i właśnie na podstawie tych uogólnień podejmuje codzienne decyzje, a one sprowadzają się do tego, że na przykład ja na mieście zamawiam wyłącznie z konieczności. I nie jest to decyzja czysto finansowa.

Szelest
Sprzęt: Dalla Corte Evolution, La Spazialle S5, Dalla Corte Super Mini

Postautor: Szelest » śr 13 mar 2013, 19:27

Również mógłbym stwierdzić, że w większość lokali gastronomicznych, cena w żaden sposób nie przykłada się na jakość, a w miastach takich jak Kraków, hjest to szczególnie widoczne, gdzie głównym klientem jest turysta, który zazwyczaj jest pierwszy i ostatni raz, ale ilość nowych turystów rekompensuje to.
Jednak jest troche miejsc, gdzie można się dobrze pobawić, zjeść i wypić też dobrą kawę. Więc nie warto uogólniać, bo nigdy bym nigdzie nie wychodził :)
Pozdrawiam, Szelest
Pasjocafe Kraków

Kane
Sprzęt: Rocket Cellini Evoluzione

Postautor: Kane » pt 15 mar 2013, 11:54

Kolejne uogólnienie i wrzucanie wszystkich do jednego worka. Nie cała gastronomia tak działa jak ją oceniasz.
Sam co jakiś czas jada w mieście i piję też kawę w innych lokalach. Są miejsca, gdzie z czystym sumieniem mogę powiedzieć o doskonałytm jedzeniu, a i ceny nie powalają. Również są miejsca gdzie można wypić dobrą kawę. I tak jest również w innych krajach - gastronomia jest na różnym poziomie, szczególnie w miejscach oblężanych ruchem turystycznym.
Może lubisz być instytucją charytatywną dla nieudolnych i nieuczciwych właścicieli przybytków gastronomicznych ja natomiast nie. Nie widzę sensu w testowaniu setek lokalów po to żeby wyłowić te trzy czy cztery dobre i modlić się za każdym razem żeby nadal był ten sam kucharz czy barista.
Tak wolę uogólniać bo to mnie nie kosztuje ciężko zarabianych pieniędzy.
Zobacz chociażby wątek o Gdańsku gdzie przez parę lat mieszkałem. Dobrych kawiarni i restauracji jest tam tak mało, że aż ciężko uwierzyć. Byłem w wielu z nich i z ręką na sercu mogę polecić pojedyncze. Nawet w samochodziku nie idzie już wypić espresso bo jest tak kwaśne jakby z octem mieszali.
W innych krajach także bywa różnie .. tak ale twoje stwierdzenie to zwykłe uogólnienie którym rzekomo się sprzeciwiasz ... pojedź do Singapuru gdzie za podawanie nieświeżych bądź wątpliwej jakości produktów idzie się na długie lata do więzienia. Tam nawet w najpodlejszej knajpce dostaniesz porządnie jeść.

Awatar użytkownika
Ramirez
Kontaktowanie:

Postautor: Ramirez » pn 08 kwie 2013, 17:08

Skarbmirku, od tygodnia działają nowe stawki VAT, wbrew temu, co pisałeś, nie spotkałem w okolicy kawiarni, która by w związku z tym podniosła cenę na kawy mleczne.. Może ci "źli właściciele" nie są tacy źli..
Niesamowite miejsca..
Niezwykli ludzie..
Klubokawiarnia Grawitacja
Kawiarnia Kafka
Warszawskie Powiśle.

Awatar użytkownika
SzaChowieC
Sprzęt: Kawiarka|AeroPress|Drip|
Tiamo| Ascaso I-2 mini|
EEA 110| Ascaso Basic|
Kontaktowanie:

Postautor: SzaChowieC » pn 08 kwie 2013, 20:56

Może i nie są, za to nadrabiają inni -
Uprzejmie informuję, że z okazji zmiany VAT'u na kawy z dodatkiem mleka, kawiarnia CafeTee podniosła cenę espresso o 17% !!!!
Właśnie stracili klienta.

Z tematu Kawiarnie w Warszawie.

zbignes
Consigliere
Consigliere
Sprzęt: ...

Postautor: zbignes » pt 26 kwie 2013, 16:29

Antykryzysowa kawa we Włoszech TU, ciekawe czy u nas naśladownictwo możliwe do zaadaptowania?

Awatar użytkownika
Ramirez
Kontaktowanie:

Postautor: Ramirez » pt 26 kwie 2013, 19:40

Realia są takie, że każdy kraj rządzi się swoimi prawami i nie mamy, co się porównywać cenami do Włoch.
W Polsce zakup kawy jest traktowany, jak bilet do kawiarni. Upoważnia do tego, by zasiąść przy kubku i spędzić ze znajomymi, czy w samotności 30 - 60 minut.
Dlatego najlepiej sprzedają się kawy Duże, Ogromniaste lub Giganty, bo przy espresso się godziny nie posiedzi.
Co do cen - krótki wyjazd, za północną, morską granicę uświadomi szybko, jak droga może być kawa..
Niesamowite miejsca..
Niezwykli ludzie..
Klubokawiarnia Grawitacja
Kawiarnia Kafka
Warszawskie Powiśle.

zbignes
Consigliere
Consigliere

Postautor: zbignes » pt 26 kwie 2013, 20:24

Z Twojego punktu widzenia masz poniekąd rację tylko tu bardziej chodzi o dopasowaniu się do stanu kryzysu w dochodach i wydatkach zarówno kawiarni jak i klienteli...Ciekawe jak kryzys uwidacznia się w krajowych kawiarniach. Dochodami to bliżej nam Włochom niż Skandynawom...chyba że za cenowy wyznacznik przyjmiemy Kopi Luwak

Awatar użytkownika
ignacy
@mod
@mod
Sprzęt: V60, Bodum Santos, FP, phin, Technivorm GCS, Vario W

Postautor: ignacy » pt 26 kwie 2013, 23:02

W krajowych kawiarniach raczej słabo i wszyscy z którymi rozmawiałem raczej zaciskają pasa... W ogóle w całej gastronomii jest obecnie podobna sytuacja w Polsce.
było...: młynek Tchibo, młynek Tiamo, Ascaso i-mini, Ascaso Basic, Bodum Kona, Delonghi Bar 15
http://www.manczuk.blogspot.com

Awatar użytkownika
roger
Consigliere
Consigliere
Sprzęt: Rocket Giotto Evo / Macap M4D-R-Chrom / Aeropress / Hario Skerton / Grindripper / Tiamo / Chemex CM-3A

Postautor: roger » pt 26 kwie 2013, 23:39

Jakoś nie zauważyłem tego w Italii :) Pewnie dotyczy to 0,0000001% włoskich kawiarni, a jak zwykle u nas media odtrąbią to jakby tak było wszędzie.
.
kawa oraz najlepsze akcesoria i sprzęt dla baristów tradycyjnych oraz alternatywnych ...
http://www.akcesoriabaristy.pl
Rabat dla forumowiczów -10% / Kod rabatowy: CP10

zbignes
Consigliere
Consigliere

Postautor: zbignes » sob 27 kwie 2013, 0:06

Tak tak, u nas to zielona wyspa a gdy nasze media odtrąbią że tak jest wszędzie to daj znać.. :wink:

Awatar użytkownika
KrzychK
Sprzęt: Vibiemme Junior BD/ Macap MC4

Postautor: KrzychK » sob 27 kwie 2013, 8:02

Zielona nie zielona, pierniczyć politykę. U nas te 0,0000001% kawiarni podaje dobrą kawę.
Grunt to cos ciemnego.... no moze byc i kava.
Vibiemme Junior BD/ Macap MC4

Wróć do „Kultura kawowa”