Pani Jagoda i mistrzostwo w parzeniu kawy !!

Dyskusje o problemach związanych z krzewieniem kultury picia kawy w Polsce
Awatar użytkownika
Yuurei
stale zagląda do filiżanki
Sprzęt: VBM:Domobar:Junior:DB + Macap:M4 + Hario Drip Pot + Hario Skerton
Kontaktowanie:

Postautor: Yuurei » wt 30 mar 2010, 9:20

Przecież już mówiliśmy o tym - ta dysza nie jest brudna. Ona oszroniona w ramach dekoracji bożonarodzeniowej ;)
ObrazekVibiemme Domobar Junior DB + Macap M4 R C83
ObrazekLa Brasiliana Marfisa

alicia
zagląda śmielej
zagląda śmielej

Postautor: alicia » śr 07 kwie 2010, 11:53

Najlepiej widać niedowierzanie na twarzy p. Jagody podczas wlewania espresso do zbąblowanego (wróć! ubitego) "mleczka". Trzy warstwy nijak nie chciały się pojawić :roll:

Wiktor
zagląda od święta

Postautor: Wiktor » ndz 30 maja 2010, 2:05

Pani Jagoda chyba uważa się za eksperta.
Wydaje mi się, że ona "uczy" parzyć kawę... albo tylko się wygłupia ;)

Awatar użytkownika
Wit
Consigliere
Consigliere
Sprzęt: '

Postautor: Wit » pn 30 sie 2010, 21:30

Inny wesoły filmik
http://www.monkeysee.com/play/5021-coff ... -cappucino
Konkretnie ta pianka przelewająca się.
Vibiemme Minimax/Mazzer SJ/mieszanka Sandalj - Scarlatti robi na mnie największe wrażenie Obrazek

Awatar użytkownika
marbytom

Postautor: marbytom » pn 30 sie 2010, 22:17

To jest ta słynna czapeczka Pani Jagody :):)
Nuova Simonelli Oscar + MACAP M4D

Awatar użytkownika
hskprzemek

Postautor: hskprzemek » wt 31 sie 2010, 7:47

Widać że ta strona zaliczyła podobną wpadkę jak expertia.pl z panią Jagodą.
La Nouva Era Cuadra,i jej kolega Magister

Awatar użytkownika
kawcio
S Z A M A N
S Z A M A N
Sprzęt: VibiemmeHX|M4D|RB
Santos#4|Porlex
Hario[FP/V60/TCA-2]
Aeropress|Clever|CM-6A
Bialetti Dama
Gene Cafe

Postautor: kawcio » wt 31 sie 2010, 10:50

Podobał mi się też jak ten kolo robił espresso i jak mu leciało i zerknął do filiżanki to się zająknął.... ;) i na koniec na szczęście nie ma zbliżenia na zawartość filiżanki.... ;) ale jak oglądałem cappu to też się nieźle ubawiłem.... niezłe ma wyczucie w tampingu nota bene....
Drip: Ethiopian Shegole Limu | Bolivian Finca Espinoza
Espresso: Black Dog | Flower King

Awatar użytkownika
wasyl
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Kolba, graty, automaty

Postautor: wasyl » wt 31 sie 2010, 22:42

Najpiękniejsza była płukanka kolby nad zlewem :smiech:
caffewasyl.pl już wkrótce

kingoo
Sprzęt: nie mam

Re: Pani Jagoda i mistrzostwo w parzeniu kawy !!

Postautor: kingoo » ndz 16 wrz 2012, 22:28

Chciałam zabrać głos w obronie Pani Jagody (nie jestem jej córką, siostra, ani nawet nią samą). Kawiarnia,którą prowadzi jest jedną z najlepszych, jesli nie najlepszą w Katowicach - kawa jest pyszna (i zaręczam, że nie jest to pierwsza ani jedyna, jaką piłam, nie jestem też wychowana na kawie z gruntem etc, nie wiem, jakie złośliwości mogłabym jeszcze uprzedzić), jest tez pyszne, domowe ciasto i niesamowita atmosfera, gdzie klient czuje się gościem, znanym po imieniu. Nie wiem jakim cudem zobaczyliscie smak kawy na filmiku, za to wiem, że jest to kolejne forum frustratów, którzy w większości pewnie sami nie mają pojęcia o robieniu kawy (ja też o robieniu nie mam, ale oceniam ją jako odbiorca, nie "twórca", czyli jak normalny klient to odbiera). Z czystym sumieniem polecam każdemu, znam ludzi, którzy jadą do Pani Jagody 80km na kawę, bo warto.Więc nie oceniajcie po filmiku (spróbujcie sami zagrać w czymś takim, czy ze stresu Wam wszystko super wyjdzie), a zanim zmieszacie kobietę z błotem, pojedźcie tam, ul. Gliwicka naprzeciw punktu 44 w Katowicach, i sami się przekonajcie. Mam nadzieję, że mój komentarz nie wywoła lawiny bluzgów, bo przecież ludzie ceniący dobrą kawę są z reguły kulturalni, prawda? no, może oprócz tego z Warszawy i jego uwadze o węglu - czyżby aluzja do Śląska?
ps. Pani Jagoda otworzyła kawiarnię po wielu latach ciężkiej pracy i problemów, jako realizację swojego marzenia. I nie poddaje się mimo silnej konkurencji. Mam nadzieję, że Wasze komentarze do niej nie dojdą. Amen.

Awatar użytkownika
cyrus
@mod
@mod
Sprzęt: osprzęt

Postautor: cyrus » pn 17 wrz 2012, 10:23

[...] że jest to kolejne forum frustratów, którzy w większości pewnie sami nie mają pojęcia o robieniu kawy (ja też o robieniu nie mam, ale oceniam ją jako odbiorca, nie "twórca", czyli jak normalny klient to odbiera) [...]
Ciekawa teza, biorąc pod uwagę, że się na tym nie znasz :shock:
Skąd wiesz zatem, że zebrane tu komentarze pochodzą od nic-nie-wiedzących frustratów? Przecież nawet nie jesteś w stanie ich ocenić.
A to że Tobie kawa smakuje. Cieszymy się :szampan:

PS Spalonego schabowego odbiorca też może uznać za coś pysznego. Ale czy schabowy powinien być spalony? Może być, ale ja się na tym nie znam...
Ascaso Elipse (PID+termo) + Isomac Macinino Professionale Inox + Bialetti Dama Deco' Nero + AeroPress + Hario V60 + phin

kingoo

Postautor: kingoo » pn 17 wrz 2012, 22:48

Czyli rozumiem, że piłeś rzeczoną kawę i wiesz, że była spalona. Nie muszę się znać na kawie, żeby widzieć, że postanowiliście zgnębić człowieka - bo mieliście na to ochotę. Krytykować też można kulturalnie i bez poniżania kogoś, wiedziałeś o tym? Swoja droga, jako jedyna piłam tam kawę wiec moje zdanie jest bardziej wiarygodne i adekwatne niż Wasze, wygenerowane na podstawie tylko i wyłącznie filmu. O to mi chodzi - nie obrażajcie człowieka, którego nie znacie, nie dopisujcie historyjek do krótkiego fragmentu, bo gdyby Pani Jagoda to przeczytała, byłoby jej po prostu przykro. A ja wiem, ze u niej kawa, ciasto i atmosfera są najlepsze, chociaż może snoba nie zadowolą. Ale to chyba tez forum dla normalnych fanów kawy, czy nie?

Awatar użytkownika
cyrus
@mod
@mod
Sprzęt: osprzęt

Postautor: cyrus » wt 18 wrz 2012, 17:07

Ależ oczywiście, że nie piłem. Wybacz, ale nawet nie mam na to ochoty :wink:
Podam Ci przykład. Pani (A) widziała, jak druga pani (B) jeździ autem po mieście Warszawa. Ba! nawet załóżmy, że Pani A jechała razem z Panią B. Pani B jeździła pod prąd, na rondzie skręcała w lewo nie objeżdżając go, nie zatrzymywała się przed znakiem stop i przejeżdżała na czerwonym świetle. Pani A była zachwycona, bo dojechała na miejsce, nawet w jednym kawałku. Bardzo się jej podobało. Ale nic więcej o jeździe nie mogła powiedzieć, bo jeździć nie potrafi, a przepisów nie zna.
Co więcej, Pani B podczas jazdy nakręciła film instruktażowy dla innych kierowców, po czym wrzuciła go do sieci. W sieci rozgorzała dyskusja, pojawiły się śmiechy, nawet szykany.
Pojawiają się zatem pytania: Czy opinia Pani A, nie mającej bladego pojęcia o jeździe, jest miarodajna? Czy jej opinia, że było fajnie, bo obicia w aucie miały ładny kolor poprawia umiejętności Pani B? Czy Pani B sama nie zrobiła z siebie klauna umieszczając filmy w sieci nie mając pojęcia o jeździe autem? :shock:

Poza tym zauważ dwie rzeczy — tytuł tego tematu to mistrzostwo w parzeniu kawy, a nie mistrzostwo w smaku kawy. W zasadzie smak tu nie ma wiele do rzeczy, bo Pani Jagoda wykazuje braki w wiedzy nt. parzenia. To, że kawa akurat Tobie smakuje też nie ma wiele do Jej umiejętności. Ponadto wybacz, ale obarczanie winą Forumowiczów, że poużywali sobie z Pani Jagody też jest bez sensu. Przeważające gro Użytkowników posiada porządnej klasy ekspresy w domu i wyczynia na nich cuda i kawy tak dobre, że Pani Jagodzie tylko o takich pomarzyć :shock: Więcej, u tych prywatnych osób napiłabyś się lepszej kawy, niż w kawiarni (czyli u profesjonalisty) u Pani Jagody. Filmy te akurat wystarczą, aby wyrobić sobie opinię. Podobnie jak lekarz widzący chorego — wystarczy, że go "osłucha", by wiedział na co jest chory. Nie musi zapadać na tą samą chorobę, by wiedzieć, co choremu dolega.
Przykro mi kingoo, ale Twoje argumenty są niestety za słabe, przy przekonać nas, że Pani Jagoda jest myszczem. To, że kawa Ci smakuje, a atmosfera pasuje nie ma nic do umiejętności w parzeniu kawy przez Panią Jagodę. Podobnie jak rosół z kostki nigdy nie będzie tym samym, co rosół z kury, ale ten pierwszy i tak niejednemu będzie smakował. I tyle.
Ascaso Elipse (PID+termo) + Isomac Macinino Professionale Inox + Bialetti Dama Deco' Nero + AeroPress + Hario V60 + phin

Awatar użytkownika
Poe
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: {Zelmer 13Z010 || Hario V60-02 || Aeropress|| FrenchPress Kaiserhoff 600ml || Tygielek} Powered by Mazzer Super Jolly&&MACAP M2M&&Hario Slim
Kontaktowanie:

Postautor: Poe » wt 18 wrz 2012, 19:00

@kingoo, jo Ci godam, jak Hanys, a ni te Gorole - miejże ino pozor na kereś tutoriale na tym gryfnym forum i bydziesz wiedzioł (wiedzioła?), że możno kupe obaczyć z filmu, jok się kawa parzy. I ni musisz mieć szolki przed sobą.

I w ciul fandzolisz o frustratach, kingoo. W ciul...

I tak, żeby każdy zrozumiał - możesz nam powiedzieć, kingoo, czym się zajmujesz na co dzień? Powiedz, wówczas będzie łatwiej przedstawić pewne analogie.

No, ale niech będzie jakaś najprostsza - zajmujesz się malowaniem, interesujesz się tym i pasjonujesz. Czy jak ktoś nakręci filmik, jako artysta-malarz, który powie ludziom na 'jutube', jak namalować prawdziwy obraz, a wyjdzie mu takie coś - http://imageshack.us/photo/my-images/39 ... w7hz3.jpg/ - to się zbulwersujesz i powiesz, nawet nie dotykając tego dzieła, że to kpina tak mącić ludziom w głowie. I to, że ten "artysta" założył swoją galerię z trudami nie oznacza, że jest od razu artystą. Tak, jak nie buduje smaku kawy to, że Pani Jagoda przeszła trudy życia, by założyć kawiarnię. OK, ceni się to, że próbuje, ale nijak ma się to do smaku kawy, którą, uwierz mi, widać. Wystarczy tylko trochę poczytać o tym i przekonać się na własnej skórze.

Węgiel, węgiel ...
Już się tak nie rozpędzaj...
Espresso: Red Brick Espressp by Square Mile
Drip/Aero:  Kostaryka Finca Licho by Mastro Antonio || El Salvador Kilimanjaro Pulped Natural by Square Mile
Portfolio

kingoo

Postautor: kingoo » wt 18 wrz 2012, 19:13

Przykro mi, że to Ty nie rozumiesz moich intencji. Po pierwsze dosyć zgrabnie udało Ci się przemycić próbę obrażenia mnie w tej ładniutkiej metaforze, ale spoko, ja nie jestem bohaterka tej historii. Wcale nie twierdziłam nigdy, ze Pani Jagoda jest mistrzynią w parzeniu kawy (w którym niby fragmencie?), dowodziłam jedynie, ze nie można oceniać kawy, której się nie piło i że w żadnym wypadku nie wolno obrażać kogoś na podstawie głupiego filmiku. Nie chodzi mi o krytykę umiejętności Pani Jagody, ale czy forumowicze faktycznie krytykują tylko jej technikę? To skąd komentarze o smaku kawy (pół biedy jeszcze), ba, skąd te teksty o tym, ze wygląda, jakby była alkoholiczka? Po co to? Czy jeśli ktoś ma w domu drogi ekspres do kawy to automatycznie zyskuje prawo do takich chamskich, zupełnie znikąd wziętych interpretacji? Ja nie bronie sposobu parzenia kawy, ja bronię człowieka, a także już tak mało praktykowanej kultury wypowiedzi i kultury krytyki. Jeśli ktoś z Waszego snobistycznego grona ośmiela się insynuować takie rzeczy o kobiecie, której w ogóle nie znacie, to dla mnie, choćby Wasze ekspresy kosztowały nawet milion, jesteście niewiele warci. I jeśli tego nie widzisz, to możesz teraz wymyślić kolejna wyrafinowana przenośnię licząc na to, ze nie zrozumiem, bo przecież skoro postanowiłam bronic kobiety, która znam i przyznać otwarcie, ze nie znam się na parzeniu kawy (założę się, że zupełnie jak cześć ludzi na tym forum, ale ja się nie muszę lansować, nie jestem przecież jedna z Was), to muszę być wyjątkowo głupia. ps. Pani Jagoda nie pchała się do tego nagrania, przyszli do niej ludzi z jakiegoś portalu czy czegoś i się po prostu zgodziła. Nie było to dobre posuniecie, ale za to tylu ludzi dzięki temu mogło czerpać radość z poniżania kogoś. W sumie to może Pani Jagoda spełniła dobry uczynek; gnębienie bliźniego ponoć lepiej działa niż terapia u psychologa.

Edit: Widzę, że się śląskiego z translatora uczyłeś. Ciesze się, ze znalazłeś tyle argumentów na usprawiedliwienie poniżania człowieka. Powinieneś iść w politykę.

Proszę używać polskich znaków //cyrus

Awatar użytkownika
Poe
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: {Zelmer 13Z010 || Hario V60-02 || Aeropress|| FrenchPress Kaiserhoff 600ml || Tygielek} Powered by Mazzer Super Jolly&&MACAP M2M&&Hario Slim
Kontaktowanie:

Postautor: Poe » wt 18 wrz 2012, 20:24

@kingoo, to właśnie Ty nie rozumiesz naszych intencji i z czego naprawdę tutaj się nabijamy - każdy z nas ceni sobie profesjonalizm, a gro osób na tym forum o metodach parzenia kawy wie naprawdę bardzo, bardzo dużo. A spora część osób ma podstawową wiedzę z tego zakresu, która w zupełności wystarcza, by wiedzieć, że kawy przyrządzone w sposób prezentowany przez Panią Jagodę po prostu nie mogą być "świetną kawą", bo są popełnione podstawowe błędy, które budują smak kawy - takie jak sposób spieniania mleka, jego temperatura, sposób ubicia kawy w PF-ie, itp. itd.

Nie wypowiadam się w niczyim innym imieniu, tylko swoim, że bawi mnie po prostu próba pokazywania się jako profesjonalista, kiedy od tego jest naprawdę daleko. Teraz wyobraź sobie taką sytuację - przez to, że Pani Jagoda zgodziła się na serię "tutoriali", teraz ktoś nie mający zielonego pojęcia o robieniu kawy zaprosi ją na prowadzenie jakiś szkoleń/warsztatów, płatnych... Osoby, które by przyszły na to, po prostu zostałyby oszukane i straciłyby swoje pieniądze.

Nie kojarzę wypowiedzi o wyglądzie alkoholiczki, jeśli tak, to faktycznie ktoś mógł sobie darować tego typu teksty. Ale, tak, nabijamy się z techniki przyrządzania kawy Pani Jagody oraz jej nazewnictwa niektórych rzeczy, bo po prostu wiemy, że to, co prezentuje ona jako doskonałą kawę, a do tego estetyczną, takie nie jest.

Co do mojego śląskiego. Nie, nie uczyłem się z translatora. Może w rodzinnym domu nie mówi się po śląsku, ale od urodzenia mieszkam w tym regionie, nigdy się tego nie wstydziłem i nie wstydzę, a gwary śląskiej, siłą rzeczy, używa się w kontaktach ze znajomymi w mniej lub bardziej uproszczonej formie. Z resztą gwara jest raczej mówiona, a nie pisana.

O, właśnie, mam propozycję. Skupiamy się tylko i wyłącznie na smaku kawy i jej wyglądzie, bez osobistych wycieczek dotyczących Pani Jagody, która może być wspaniałą osobą, która dzielnie stawia czoła przeciwnościom losu, ale nie o tym tu mowa - zrób sobie wyprawę, na przykład do Tarnowskich Gór do Cafe Silesia, albo do Opola, do Kofeiny 2.0, zamów sobie tam cappucino, latte czy espresso i porównaj sobie własnym językiem smak, zapach i fakturę tych kaw z tym, co dostajesz u Pani Jagody na Gliwickiej.
Espresso: Red Brick Espressp by Square Mile
Drip/Aero:  Kostaryka Finca Licho by Mastro Antonio || El Salvador Kilimanjaro Pulped Natural by Square Mile
Portfolio

Wróć do „Kultura kawowa”