Palarnie kawy

Profesjonalne i domowe metody palenia kawy
Awatar użytkownika
Bandziorno
Sprzęt: ekspres do kawy soeco

Re: Palarnie kawy

Postautor: Bandziorno » śr 27 lis 2013, 15:25

Hej

Chociaż dopiero zaczynam moją przygodę z kawą, to kilka palarni kawy w Łodzi już obszedłem. Największe wrażenie jednak zrobiła na mnie kawa zielona pod szyldem Rigello. Miałem okazję załapać się na darmową degustację na terenie palarni. Zawsze byłem pewien że zielona kawa to coś o ohydnym smaku przeznaczonym dla ludzi którzy się odchudzają.. Nic bardziej mylnego, jest pyszna! Kupiłem sobie prawie pół kilo za kupę kasy [pewnie do końca miesiąca będę jadł tylko chleb z masłem przez to.. ;p ]. Przy okazji, pani na miejscu oświeciła mnie, zapewne wy wiecie ale. Zawsze myślałem że najwięcej kofeiny ma Arabika, a podobno to nie prawda! Okazuje się że Robusta ma więcej kofeiny i lepiej pobudza..
Sore wa himitsu desu - to tajemnica ^^

antonio
S Z A M A N
S Z A M A N
Sprzęt: E61, FB70, Sublima, MSJ, K30, R55, W15A, W1
Kontaktowanie:

Postautor: antonio » śr 27 lis 2013, 15:39

O rety! ;)

Freezer64
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Aeropress, Phin, Hario Slim

Postautor: Freezer64 » śr 27 lis 2013, 16:54

Te pół kilo zielonych ziaren za kupę kasy to robusta ? ;)

Awatar użytkownika
kawcio
S Z A M A N
S Z A M A N
Sprzęt: VibiemmeHX|M4D|RB
Santos#4|Porlex
Hario[FP/V60/TCA-2]
Aeropress|Clever|CM-6A
Bialetti Dama
Gene Cafe

Postautor: kawcio » czw 28 lis 2013, 17:03

Może to na zupę ta zielona kawa?
Drip: Ethiopian Shegole Limu | Bolivian Finca Espinoza
Espresso: Black Dog | Flower King

Awatar użytkownika
matrioszka
Sprzęt: ekspres ciśnieniowy
DE'LONGHI - stary ale działa jako tako

Postautor: matrioszka » pt 29 lis 2013, 9:01

Hej

Chociaż dopiero zaczynam moją przygodę z kawą, to kilka palarni kawy w Łodzi już obszedłem. Największe wrażenie jednak zrobiła na mnie kawa zielona pod szyldem Rigello. Miałem okazję załapać się na darmową degustację na terenie palarni. Zawsze byłem pewien że zielona kawa to coś o ohydnym smaku przeznaczonym dla ludzi którzy się odchudzają.. Nic bardziej mylnego, jest pyszna! Kupiłem sobie prawie pół kilo za kupę kasy [pewnie do końca miesiąca będę jadł tylko chleb z masłem przez to.. ;p ]. Przy okazji, pani na miejscu oświeciła mnie, zapewne wy wiecie ale. Zawsze myślałem że najwięcej kofeiny ma Arabika, a podobno to nie prawda! Okazuje się że Robusta ma więcej kofeiny i lepiej pobudza..
Często bywam w Łodzi z racji pracy jaką wykonuje i swego czasu dużo poszukiwałam jakiejkolwiek palarni i kawiarni w jednym, żeby móc gdzie posiedzieć np. z klientami. Pół kilo to trochę dużo, na początek bym radziła nieco mniej, zależy jaką kawę zieloną kupiłeś. :wink: Byłam w Rigello, chyba jest na Politechniki. Miejscówka typowo studencka - pomarańczowe ściany? Na miejscu piłam bodaj espresso con pana - całkiem ok. Kupiłam u nich przez sklep online Rigello - tam mozesz kupić nieco mniej kawy.. :wink: poł kilo Ci się zmarnuje a gwarantuje, że aż tak szybko jej nie wypijesz! Ja kupiłam całkiem przyzwoita kawę zieloną Guatemala SHB Huehuetenago, orzechowe zakończenie, w przystępnej cenie. A z robustą i arabiką w głównej mierze chodzi o proporcje. Więcej znaczy lepiej w tym przypadku.
my way or no way

Awatar użytkownika
daniels1
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: DeLonghi EC 850 M, GAT VIP AROMA, MAZZER SJ, MACAP MC4, Rocket GIOTTO v2 plus, CM-1C
Kontaktowanie:

Postautor: daniels1 » ndz 01 gru 2013, 16:23

Nie wiem czy dobrze rozumiem, Bandziorno uważasz, że zielona kawa jest pyszna, kiedy i gdzie, co najwyżej można się przyzwyczaić do jej smaku, ale rację masz w tym, że ta kawa jak już to ma tylko zdrowotne właściwości.

Matrioszka tak się zastanawiam, gdzie ty w tej zielonej kawie wyczułaś orzechowe zakończenie, rozumiem wypalona Gwatemala tak ale zielona. Jak mielicie tą kawę, młynek nożykowy, żarnowy, moździerz, to nie takie proste zmielić kawę zieloną. Ta palarnia podaje, że kawa po wypaleniu nadaje się do spożycia przez 2 lata więc na pewno te 0,5kg się nie zmarnuje :lol:
Palenie ( kawy ) to nałóg i ja nigdy go nie rzucę
Kawa Czy Herbata - Palarnia Kawy

StaSZek
stale zagląda do filiżanki
Sprzęt: Rancilio Silvia V3 + Compak K6 Pro-Barista
Behmor 1600
Clever Coffee Dripper
Ręczny Tiamo
Moka 2 cups

Postautor: StaSZek » ndz 01 gru 2013, 17:22

Matrioszka a możesz mi powiedzieć jaki kolor mają te ziarna, które kupiłaś?

skarbimirek
Sprzęt: nie mam

Postautor: skarbimirek » pn 20 paź 2014, 13:44

Czy ktoś ma jakieś doświadczenia z warszawską palarniąkawy Goodcoffee?

Awatar użytkownika
jan_bar
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Gaggia Classic Isomac Zaffiro Fiorenzato F5 M doser GeneCafé

Postautor: jan_bar » pt 24 paź 2014, 23:26

Czy ktoś ma jakieś doświadczenia z warszawską palarniąkawy Goodcoffee?
Ich strona wygląda na amatorską i jest nieporęczna, nawet męcząca. Wybór kaw duży (nie wiem jak z jakością), choć ceny przerażają, ale być może w Warszawie to się sprzeda, kto wie? Zależy od marketingu.
Aby dowiedzieć się czegoś więcej najlepiej samemu spróbować, inwestując 100 zł w jeden kilogram kawy.
קפה

Awatar użytkownika
hawlik
Sprzęt: Bezzera BZ07 + Macap M4D
Chemex, Tiamo V02 + KitchenAid

Re: Odp: Palarnie kawy

Postautor: hawlik » sob 25 paź 2014, 11:06

Wybór kaw duży (nie wiem jak z jakością), choć ceny przerażają, ale być może w Warszawie to się sprzeda, kto wie? Zależy od marketingu.
Aby dowiedzieć się czegoś więcej najlepiej samemu spróbować, inwestując 100 zł w jeden kilogram kawy.
Wydaje mi się, że jeśli mówimy o kawach specjality ceny wyglądają podobnie nie zależnie od regionu czy też palarni... Nie widziałem osobiście singli w cenach niższych niż 100zl/kg... często jest to bliżej 150....

Awatar użytkownika
jan_bar
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Gaggia Classic Isomac Zaffiro Fiorenzato F5 M doser GeneCafé

Re: Odp: Palarnie kawy

Postautor: jan_bar » pn 27 paź 2014, 20:50

.. Nie widziałem osobiście singli w cenach niższych niż 100zl/kg... często jest to bliżej 150....
Singel singlowi wilkiem. :)

Co innego hawajska Kona lub Jamaika Blue Mountain, co innego taki singel jak brazylijski Santos - w zsadzie taniocha, ale czasem znakomity, zwłaszcza jeśli świeży.
קפה

antonio
S Z A M A N
S Z A M A N
Kontaktowanie:

Postautor: antonio » pn 27 paź 2014, 22:00

Santos to nie jest singiel, to bardzo złożona mieszanka.

Awatar użytkownika
picasso83
Sprzęt: Ekspres: Ascaso Dream :)
młynki:Eureka Mignon niebieska, Hario Slim, Tiamo Slim
Clever Dripper, filtr wietnamski Phin, Aeropress, Tygielek, Chemex, Bialetti Moka Exress

Postautor: picasso83 » wt 28 paź 2014, 15:02

Piłem z rok temu kawy z palarni Goodcoffee i są to zdecydowanie dobre kawy, ale w moim odczuciu za drogie jak na tą jakość, bo ziarna tam wypalane to raczej nie jest z sektora specialty (tak wnioskuje po smaku naparu z tych ziaren). Kawa od Antonia prezentuje zdecydowanie wyższy poziom:-)
Espresso: Meraviglioso od Antonia
do dripa: ambrozja Etiopia Yirga Cheffe Kochere od Antonia

skarbimirek
Sprzęt: nie mam

Postautor: skarbimirek » pt 31 paź 2014, 15:57

Piłem z rok temu kawy z palarni Goodcoffee i są to zdecydowanie dobre kawy, ale w moim odczuciu za drogie jak na tą jakość, bo ziarna tam wypalane to raczej nie jest z sektora specialty (tak wnioskuje po smaku naparu z tych ziaren). Kawa od Antonia prezentuje zdecydowanie wyższy poziom:-)
Wydaję mi się że to raczej nie smak decyduje o tym czy dana kawa jest speciality, :) .Może się mylę, ale mi np. słynna Kostaryka Finca Licho od Antoniego zupełnie nie posmakowała. Wracając do goodcoffee , palarnia ma kilka nowych singli , które wg mnie zdecydowanie należą do kaw speciality np. kostaryka la patrocina rio jorco :D

A próbowałeś może jemen mattari z tej palarni? to rzadko spotykana arabika w palarniach, jestem ciekawy jak smakuje

antonio
S Z A M A N
S Z A M A N
Kontaktowanie:

Postautor: antonio » pt 31 paź 2014, 20:04

Skromnie, bez urazy zauważę, że nie tylko Tobie ta fajna Kostaryka nie posmakowała zupełnie. Jesteś więc w dość doborowym towarzystwie kawowego światka. Nie kierujemy się opiniami innych, smakuje nam to, co nam smakuje... Ta Kostaryka nam smakuje baaardzo ;).

Wróć do „Palenie kawy”