Odkamienianie ekspresów — czym i jak odkamieniać?

Dyskusje ogólne, porównania sprzętu, tematy nie dające się jednoznacznie zakwalifikować do powyższych kategorii sprzętu.
mmorka
stale zagląda do filiżanki
Sprzęt: Bezzera Bz10, Bieletti Brikka 4cups, Moka express 6cups, Aeropress, Hario v60-02, 01, FP Tesco, Eureka Mignon i parę ręcznych młynków

Re: Odp: Odkamienianie ekspresów — czym i jak odkamieniać?

Postautor: mmorka » ndz 09 lut 2014, 19:26

Jtk - rozwiń temat bo to ciekawe i szukałem informacji na ten temat. Mój dezcal zawiera tylko kwas sulfaminowy ? czy jakoś tak, bo mnie w domu nie ma.

jtk
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Re: Odkamienianie ekspresów — czym i jak odkamieniać?

Postautor: jtk » ndz 09 lut 2014, 22:28

Twój Dezcal zawiera tylko kwas sulfaminowy, bo taki sobie kupiłeś ;) Każda postać ma inny skład.
Bufor pozwala utrzymać pH roztworu na względnie stałym, pewnie niezbyt niskim poziomie, co zapewne ma na celu ochronę aluminium (domyślam się, że ekspresy BSH mają aluminiowe termobloki) przed nadmiernym "zjedzeniem" przez kwas. Urnex dodaje do Dezcalu w proszku siarczan glinu, co powoduje przesunięcie równowagi reakcji w lewo. Saeco z kolei dodaje do swojego odkamieniacza inhibitor korozji.

Wracając jeszcze do psujących się pomp. Urnex zaleca roztworzenie płynnego Dezcalu w gorącej wodzie. Używałeś gorącego roztworu czy czekałeś aż ostygnie?

vitoldo
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Sprzęt: Siemens EQ.5 TE506201RW

Postautor: vitoldo » ndz 09 lut 2014, 22:37

Zaznaczam, ze z chemii nigdy nie byłem orłem.
Z reakcji kwasu cytrynowego z wodorowęglanem sodu powstaje cytrynian sodu + dwutlenek węgla + woda.
Czyli umieszczenie w jednej odkamieniającej pastylce i kwasu cytrynowgo i sody oczyszczonej spowoduje reakcję chemiczną w wydzielaniem bąbelkow CO2 i powstanie tego roztworu buforowego. Ale my przecież walczymy z osadem węglanu wapnia a taki roztór buforowy osłabia działanie kwasu.
Zdążyłem już doczytać że bufor stabilizuje pH roztoworu :D Nie wiem czy Siemens ma termoblok z aluminium. To by była raczej zła wiadomość.

mmorka
Sprzęt: Bezzera Bz10, Bieletti Brikka 4cups, Moka express 6cups, Aeropress, Hario v60-02, 01, FP Tesco, Eureka Mignon i parę ręcznych młynków

Postautor: mmorka » pn 10 lut 2014, 5:46

Mieszałem dezcal na zimno.

jtk
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: jtk » pn 10 lut 2014, 23:23

a taki roztór buforowy osłabia działanie kwasu.
I przez to ogranicza atak kwasu na wrażliwy metal. Skutkiem ubocznym będzie zmniejszenie efektywności odkamieniania.
Mieszałem dezcal na zimno.
A jak długo pompowałeś roztwór do bojlera?

mmorka

Postautor: mmorka » wt 11 lut 2014, 5:30

Nie przekraczam raczej minuty działania pompy. Mój ekspres ma zabezpieczenie - że po dwóch minutach ( zalecanych przez prodecenta pompy) wyłączy pompę.

vitoldo
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Sprzęt: Siemens EQ.5 TE506201RW

Postautor: vitoldo » wt 11 lut 2014, 9:30

a taki roztór buforowy osłabia działanie kwasu.
I przez to ogranicza atak kwasu na wrażliwy metal. Skutkiem ubocznym będzie zmniejszenie efektywności odkamieniania.
Zrobiłem roztwór ok. 15% kwasku cytrynowego a więc mocniejszy niż zalecany do odkamieniania. Wsadziłem do niego kawałek folii aluminiowej (zakładam, że zgodnie z nazwą ona jest zrobiona z aluminium :wink: ).
Już drugą dobę się moczy w temperaturze pokojowej. Roztwór jest przejrzysty. Aluminium nawet odrobinę nie zmatowiało i nie ma żadnej różnicy między częścią folii alu zanurzoną w roztworze a częścią nie zanurzoną.
Nie wiem zatem czy takie stężęnia kwasku cytrynowego w ogóle oddziałują na aluminium.

mmorka

Postautor: mmorka » wt 11 lut 2014, 10:18

Nie wiem czy jest tu chemik ale do wytworzenia się cytrynianu glinu potrzebna jest wysoka temperatura.

mmorka

Postautor: mmorka » pn 17 lut 2014, 14:27

Po ostatnim eksperymencie jest wszystko ok. Czyli mogę stwierdzić, że odkamienianie ekspresów wyposażonych w pompy ulka roztworen kwasku cytrynowego o stężeniu 6% jest dozwolone bez obaw o uszkodzenie maszyny ;)

OTTO
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Sprzęt: Delonghi 4000

Postautor: OTTO » pn 01 wrz 2014, 20:14

Mam ekspres Delonghi i bardzo miękką wodę, na pasku nawet nie zmienił się kolor, wode wlewam po przefiltrowaniu prze dzbanek britta.
Od kamienianie włączyło się po pół roku, zrobiłem samą wodą, po kolejnych 5 miesiącach znów się włączył serwis i zrobiłem od kamienianie środkiem z delonghi i leciała czyściutka woda- kryształ.
Stąd moje pytanie czy do od kamieniania wystarczy mi taki środek ?
http://www.selgros24.pl/Chemia-gospodar ... 35517_7.do

Z tym że mam go z marketu za niecałe 2 zł i jest go 20 g
Wydaje mi się niebezpiecznie tanie i nie wiem czy nie zepsuje -rozszczelnię sobie ekspresu ?

jtk
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: jtk » pn 01 wrz 2014, 22:15

Jeśli Twój ekspres ma aluminiowy termoblok (a chyba ma), to powinieneś stosować odkamieniacz z inhibiotem korozji.

Misio1973
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Sprzęt: Jura z7

Postautor: Misio1973 » pn 01 wrz 2014, 22:17

Po prawidłowym odkamienianiu leci czysta woda chyba że masz taką z żelazem. Jeśli odkamieniasz raz na pół roku to butelka dezkalka wystarczy ci na 10 lat więc to jakieś 5 pln na rok więc po co oszczędzać i ryzykować.

jtk
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: jtk » pn 01 wrz 2014, 23:20

Dezcal w płynie nie powinien być stosowany do elementów aluminiowych. Lepszy będzie Dezcal w proszku, który poza kwasami, zawiera też sól glinu zapobiegającą nadmiernemu uszkodzeniu termobloku.

OTTO
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Sprzęt: Delonghi 4000

Postautor: OTTO » czw 04 wrz 2014, 22:32

Czyli co proponujecie ?
Może ktoś podrzucić linka który odkamieniacz- odwapniacz kupić ?

P.S. Nie mam pojęcia jaki mam termoblok - czy aluminium czy .....?

jtk
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: jtk » pt 05 wrz 2014, 0:50

Jeżeli masz aluminiowy termoblok, to albo Dezcal w proszku albo Saeco. Oba zawierają sole glinu.

Wróć do „Pozostałe”