Odkamienianie ekspresów — czym i jak odkamieniać?

Dyskusje ogólne, porównania sprzętu, tematy nie dające się jednoznacznie zakwalifikować do powyższych kategorii sprzętu.
Michau80
zagląda od święta
Sprzęt: Nuova Simonelli Appia 2gr / Faema 2gr

Re: Faema 3gr rok ok 2000

Postautor: Michau80 » pt 24 lut 2012, 7:24

w Twoim opisie odkamieniania jest info o 5kg kwasku cytrynowego-na ile litrów wody te 5kg? Ja kupiłem wanne 90 litrów bo sam bojler w 3grupówce już jest pokaźnych rozmiarów 70x20cm hehe z tego co pamiętam 18litrów ma:-) I właśnie się zastanawiam ile kg tego kwasku na 90litrów użyc-może będzie cos na opakowaniu...?

Podoba mi się... "to raptem parę rurek" taaak paręę :shock: :)

zbignes
Consigliere
Consigliere
Sprzęt: ...

Re: Odkamienianie ekspresów - czym odkamieniać?

Postautor: zbignes » pt 24 lut 2012, 19:29

Roztwór powinien być 6% a na 90 litrów potrzeba 5,4kg kwasku.

Michau80
zagląda od święta
Sprzęt: Nuova Simonelli Appia 2gr / Faema 2gr

Postautor: Michau80 » sob 25 lut 2012, 0:19

Dzięki, kupiłem 7kg w razie czego :-) teraz tylko oby to się odkamieniło i żeby dobrze poskładac...

tomeh
zagląda od święta
Sprzęt: nie mam
Kontaktowanie:

Postautor: tomeh » czw 15 mar 2012, 16:15

Czy zadziałało to dobrze? Czy może ekspres tak się zakamienić że nie będzie już się go w stanie dokamienić?
Portal open-youweb.com informacje tematyczne.

Awatar użytkownika
Remogiusz
ojciec chrzestny
ojciec chrzestny
Sprzęt: W stopce

Postautor: Remogiusz » pt 16 mar 2012, 21:54

Może, może jak najbardziej. Wtedy zostaje tylko skuwanie :)
Hardware: Rocket , GAGGIA, Bialetti, FP, Dripper / jedyny słuszny młynek, macap mx900
Software: co kurier przyniesie...(Ariadna)

kubasz5
Sprzęt: Gaggia Baby Dose

Postautor: kubasz5 » ndz 01 kwie 2012, 17:59

Witam,

Przeczytałem ten cały wątek o odkamienianiu gdyż dostałem używany ekspres ciśnieniowy Russell Hobbs 13401.
Użyłem go tylko raz i według mnie działa poprawnie tzn. kawa leci, jest crema, para z dyszy do spieniania również.
Nie mniej jednak naparu nie wypiłem gdyż ekspres był trochę nieużywany i nie chciałem się otruć.

Myslę, że odkamienienie pozwoli mi go "zdezynfekować" oraz oczyścić z kamienia przed użyciem.

Moje pytanie brzmi: jakiego odkamieniacza użyć ? (kwasek, ocet, kamix, saeco)
zaznaczam że nie wiem z czego są zrobione bebechy w środku (po oględzinach wydaje mi się że aluminium)

p.s. W instrukcji jest tylko zapis o odkamieniaczu i o tym by używać (zgodnie z instrukcją na opakowaniu) takiego, który można używać w urządzeniach z plastikiem
Aha i jeszcze czy średnio uzdolniony technicznie człowiek może rozebrać ekspres by go potem poprawnie złożyć?
z góry dziękuję

Awatar użytkownika
Maciej1
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: R58|Fiorenzato F64 EVO

Postautor: Maciej1 » pn 08 paź 2012, 13:39

W najbliższym czasie chcę odkamienić swoją Julkę, ale bez rozkręcania poszczególnych części. Znalazłem poniższą instrukcję i niby wszystko jasne ale może macie jakieś swoje sprawdzone postępowanie w przypadku HX-ów? Zastanawia mnie tylko punkt 7 - 4 uncje wody czy aż przestanie lecieć?
1.If your instruction manual has instructions for descaling, please use those instructions as the primary instructions, and please use the following as secondary instructions.
2.Remove water from espresso machine water reservoir.
3.Follow instructions on descaler product to acquire proper solution ratio as most descalers require a mixture with water into a mixing container/pitcher. You will need enough solution to fill the water reservoir.
4. Pour descaling solution into water reservoir of the espresso machine.
5. Allow machine to warm up to full operating temperature.
6. Place your largest container under the water wand.
7. Open water wand knob to full open position. Dispense no more than 4 ounces of water at a time maximum.
8. As the water exits the water wand, the water level in the boiler should be dropping and the machine should begin to engage the pump to refill the boiler with descaling solution.
9.When your container has filled or if hot water stops exiting (whichever occurs first), please place the hot water wand knob in the closed position.
10. Properly dispose of the hot water/descaling solution from the container and allow machine to warm up again to full operating temperature.
11. Repeat steps 6-10 two more times.
12. Place an empty container under the grouphead (espresso machine portafilter should be attached).
13. Engage the pump (based on your instruction manual as there are three types of mechanisms to perform this) so that the descaling solution is pumped through the grouphead.
14. Stop the pump when container has filled and properly dispose of solution when emptying container.
15. Repeat steps 13-14 until either the espresso machine shuts off due to lack of solution in the reservoir or the reservoir is emptied.
16. Power off and unplug machine (to avoid heating element damage) and tilt the espresso machine about 30 degrees to the right and 30 degrees to the left. This will get the solution up onto the side of the boiler wall. Do not flip outside down as it is possible to have solution leak out of the boiler through the bleeder/vacuum breaker valve).
17. Wait 30 minutes for descaling solution to remove limescale.
18. Remove the water reservoir and rinse thoroughly with fresh water.
19. Place reservoir back into the espresso machine and fill with water.
20. Allow machine to warm up to full operating temperature
21. Place your largest container under the water wand.
22. Open water wand knob to full open position.
23. As the water exits the water wand, the water level in the boiler should be dropping and the machine should begin to engage the pump to refill the boiler with fresh water.
24. When your container has filled or if hot water stops exiting (whichever occurs first), please place the hot water wand knob in the closed position.
25. Properly dispose of the hot water/descaling solution from the container.
26. Power off, unplug the machine, remove the water reservoir, and tilt the espresso machine about 30 degrees to the right and 30 degrees to the left to rinse the inside walls of the boiler.
27. Place the water reservoir back, plug in, power on, and allow machine to warm up again to full operating temperature.
28. Repeat steps 18-26 until the reservoir is emptied.
29. Repeat step 27 (meaning 18-26) for four additional reservoirs full of fresh water. It usually takes 2 full reservoirs, but 4 reservoirs full of fresh water is safer. There should be a minimum of a one (1) hour wait time between each tank full so as to avoid pump damage or overheating.
30. Fill reservoir with water.
31. Place an empty container under the grouphead (espresso machine portafilter should be attached).
32. Engage the pump (based on your instruction manual as there are three types of mechanisms to perform this) so that fresh water solution is pumped through the grouphead.
33. About 1/2 of the water reservoir of fresh water should be pumped through the grouphead to effectively rinse the heat exchanger/grouphead.
_, w kolejce _

siwy49
zagląda od święta

Odkamienianie Ekspresu

Postautor: siwy49 » pn 05 lis 2012, 12:45

Kupiłem Urnex Cafiza proszek do czyszczenia ekspresu, w opisie na stronie sprzedawcy pisze tak:
Urnex Cafiza to wysokiej jakości proszek do czyszczenia grup w ekspresach kolbowych. Likwiduje osad w głowicach, zaworach i przewodach grup ekspresów.

Proszek nadaje się do wszystkich ekspresów kolbowych dostępnych na rynku.

Opakowanie: 900g
Zastosowanie: 3g na grupę lub 3g na 2 litry wody
Urnex Cafiza proszek do czyszczenia ekspresu
Czy ktoś z Kolegów używał tego środka, jeżeli tak to proszę o opinie.
Pozdrawiam!!!

PS.
Ekspres to Isomac Tea II
Isomac Tea II & Mazzer Mini

Awatar użytkownika
Music Man
stale zagląda do filiżanki
stale zagląda do filiżanki
Sprzęt: Wega Atlas, QuickMill 03035, Bodum Kenya, Morenita 6cup
Kontaktowanie:

Re: Odkamienianie Ekspresu

Postautor: Music Man » pn 05 lis 2012, 13:42

Cześć,

Ja używałem tego środka codziennie przez blisko pół roku, jak dla mnie - rewelacja. Nie powiem żebym miał jakieś specjalne porównanie, bo oprócz Cafizy używałem tylko dwóch innych środków, ale tam akurat przebiegi dzienne maszyny dochodziły do 400-500 espresso (3 grupowa Linea) więc było co czyścić.

Tak jak na stronie napisano, możesz go stosować używając dosłownie odrobiny wraz ze ślepym sitkiem, ja dodatkowo w przypadku naprawdę srogich zabrudzeń rozpuszczałem drugie tyle w kubeczku ciepłej wody i mocząc w roztworze szczoteczkę szorowałem grupę od wewnątrz. Można też zamoczyć w tym roztworze na trochę sitko, dużo łatwiej je potem doczyścić.

Awatar użytkownika
roger
Consigliere
Consigliere
Sprzęt: Rocket Giotto Evo / Macap M4D-R-Chrom / Aeropress / Hario Skerton / Grindripper / Tiamo / Chemex CM-3A

Postautor: roger » pn 05 lis 2012, 14:59

Ale Urnex Cafiza chyba nie jest do odkamieniania ekspresu :)
Odpowiednikiem Cafizy jest PULY CAFF Plus Powder lub DUSTY CAFF Cleaner, jeden i drugi to opakowania 900gr.
.
kawa oraz najlepsze akcesoria i sprzęt dla baristów tradycyjnych oraz alternatywnych ...
http://www.akcesoriabaristy.pl
Rabat dla forumowiczów -10% / Kod rabatowy: CP10

siwy49
zagląda od święta

Postautor: siwy49 » pn 05 lis 2012, 16:35

Ale Urnex Cafiza chyba nie jest do odkamieniania ekspresu :)
Odpowiednikiem Cafizy jest PULY CAFF Plus Powder lub DUSTY CAFF Cleaner, jeden i drugi to opakowania 900gr.
Jeśli się nie mylę to można kupić to: CALCINET® - odkamieniacz, znalazłem to z linku Twojej strony.
Czy możesz napisać ile środka użyć na 1 odkamienianie mój ekspres ma bojler o poj. 1,4l.?
Pozdrawiam!!!
Isomac Tea II & Mazzer Mini

Tomaszwinner
Sprzęt: Saeco HD8753/89

Re: Odkamienianie ekspresów — czym i jak odkamieniać?

Postautor: Tomaszwinner » sob 08 gru 2012, 12:18

Witam!

Jestem nowicjuszem.
Od 2 tyg. posiadam ekspres automatyczny Saeco HD8753/89.
Nie czyściłem go jeszcze, ani nie konserwowałem.
Dzisiaj pojawił się napis CALC CLEAN. Jak się domyślam, trzeba zrobić odwapnianie/odkamienianie.
W zestawie do konserwacji dostałem tylko taką małą białą tubkę Saeco.

Teraz kto mi powie co kupić do konserwacji (najlepiej cały zestaw) i jak konserwować?
I czy włączyć filtr wody, bo mam dużo kamienia?

Pozdrawiam!

sawczenko
zagląda od święta
Sprzęt: delonghi primadonna avant

Postautor: sawczenko » czw 04 kwie 2013, 13:03

W dziale giełda nie bardzo jest miejsce na ogłoszenia o sprzedaży akcesoriów, a ciężko jakiś mi przypiąć płyny do czyszczenia do "używany sprzęt kawowy" :wink: tak więc jeśli ktoś chciałby odkupić ode mnie odkamieniacz Urnex Dezcal 1l (57zł) i płyn czyszczący dyszę Urnex Rinza 1l(61zł) to byłabym bardzo szczęśliwa.
Kupiłam te płyny przed przyjazdem ekspresu, w międzyczasie też zmienił się nam wybór automatu i okazało się, że dezcala nie możemy używać w avancie. Ceny do dogadania się, za tyle ja je kupiłam. Mogę podrzucić je gdzieś na terenie Warszawy lub wysłać.

Swoją drogą niezły monopol sobie delonghi zrobiło na swoje preparaty czyszczące uzależniając od nich warunki gwarancji :?

Kotiara
Sprzęt: Saeco cappuccino ring
Kontaktowanie:

Odkamieniacz od Saeco do Delonghi

Postautor: Kotiara » ndz 28 kwie 2013, 18:03

Dzień dobry,
Czy można użyć odkamieniacz od Saeco do Delonghi?

sawczenko
zagląda od święta
Sprzęt: delonghi primadonna avant

Postautor: sawczenko » sob 04 maja 2013, 10:41

Chyba najprościej będzie sprawdzić w instrukcji ekspresu i skład danego odwapniacza :wink:
Ja mam zaznaczone
Korzystać wyłącznie z odwapniacza De’Longhi. Absolutnie nie korzystać z odwapniaczy na bazie amidosulfonowej lub octowej, w takich przypadkach gwarancja traci ważność. Ponadto gwarancja nie jest ważna, jeśli odwapnianie nie jest przeprowadzane regularnie.
Na razie zamierzam grzecznie stosować się do tego, bo jednak ciut kosztował nas ten automat i wolę nie sprawdzać co by było gdyby.

Wróć do „Pozostałe”