Odkamienianie ekspresów — czym i jak odkamieniać?

Dyskusje ogólne, porównania sprzętu, tematy nie dające się jednoznacznie zakwalifikować do powyższych kategorii sprzętu.
Awatar użytkownika
jackdent
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Sprzęt: Ascaso Dream - Ascaso I-2 - black

Re: Odkamienianie ekspresów — czym i jak odkamieniać?

Postautor: jackdent » śr 01 sty 2014, 21:04

Kup preparat Urnex Cafiza, korzystaj zgodnie z instrukcją.
W instrukcji jest opis robienia backflush przy użyciu npf. Mój ekspres nie ma zaworu 3 droznego ani npf. Czy zatem cafize rozpuścić w wodzie w zbiorniku i przelać ją przez boiler. I ile? Po zaciagnieciu roztworu do boilera zostawić ją na dłużej? Czy tylko przelać?
Trzymaj się instrukcji. Zazwyczaj 1/2 przepuszczasz , czekasz i po pewnym czasie spuszczasz resztę.

Xeper
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Sprzęt: Graef CM80 | Gaggia Classic | Saeco ViaVeneto po tuningu | Britta

Postautor: Xeper » czw 02 sty 2014, 10:50

Trzymaj się instrukcji. Zazwyczaj 1/2 przepuszczasz , czekasz i po pewnym czasie spuszczasz resztę.
Niestety, w instrukcji Cafizy jest opisane czyszczenie grupy poprzez wykonanie backflushu poprzez zawór 3 drożny.
Obrazek
U mnie nie ma zaworu ani ślepego sitka. Także trudno mi się bedzie trzymać instrukcji :(

No chyba, że zastosuję instrukcję dotyczącą zaparzarek:

Kod: Zaznacz cały

For Use on Coffee Brewers:
Empty coffee from equipment. Sprinkle 1/2 teaspoon (3g) of Cafiza® powder per 64 oz. (2L) of brewer capacity directly into brew basket.
Run a full brew cycle into each vessel and hold for 30 minutes.
Empty each vessel and rinse all parts with clean hot water.
Co rozumiem jako:
1. Rozpuścić 3 g Cafizy w 2 litrach wody (1,5g na 1 litr) i wlać do pojemnika na wodę
2. Tym roztworem wykonać proces zaparzania (czyli przepuścić roztwór przez boiler, grupę i PF) i pozostawić na 30 min.
3. Usunąć roztwór z pojemnika na wodę i dokładnie go umyć. Następnie czystą wodą dokładnie wypłukać wszystkie elementy, które miały kontakt z roztworem.

Czy to dobry pomysł?

WojSob
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Ascaso Steel Uno Prof Pid, Nuova Simonelli Musica, Mahlkönig Vario Home, Fiorenzato F6 D, Saeco MAC, Chemex, drippery, aeropress, syfon, phin.

Postautor: WojSob » czw 02 sty 2014, 21:44

Nie używałbym Cafizy w ten sposób. To preparat przeznaczony do czyszczenia grupy i zaworów, i najlepiej niech tak zostanie. Niektóre firmy mają w ofercie preparaty przeznaczone do czyszczenia układu hydraulicznego ekspresu, na przykład Ascaso Coffee Washer, ale nie wiem czy akurat ten, do tego DeLonghi się nadaje.

witoldzik20007
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Sprzęt: Zelmer CM2004M + Młynek turecki ręczny
French Press; Moka Pot

Postautor: witoldzik20007 » śr 22 sty 2014, 16:58

Niestety, w instrukcji Cafizy jest opisane czyszczenie grupy poprzez wykonanie backflushu poprzez zawór 3 drożny.
Obrazek
U mnie nie ma zaworu ani ślepego sitka. Także trudno mi się bedzie trzymać instrukcji :(

No chyba, że zastosuję instrukcję dotyczącą zaparzarek:

Kod: Zaznacz cały

For Use on Coffee Brewers:
Empty coffee from equipment. Sprinkle 1/2 teaspoon (3g) of Cafiza® powder per 64 oz. (2L) of brewer capacity directly into brew basket.
Run a full brew cycle into each vessel and hold for 30 minutes.
Empty each vessel and rinse all parts with clean hot water.
Co rozumiem jako:
1. Rozpuścić 3 g Cafizy w 2 litrach wody (1,5g na 1 litr) i wlać do pojemnika na wodę
2. Tym roztworem wykonać proces zaparzania (czyli przepuścić roztwór przez boiler, grupę i PF) i pozostawić na 30 min.
3. Usunąć roztwór z pojemnika na wodę i dokładnie go umyć. Następnie czystą wodą dokładnie wypłukać wszystkie elementy, które miały kontakt z roztworem.

Czy to dobry pomysł?
Nieeee... to służy tylko do backflush'ów ;P Najtaniej jest po prostu odkamienić kwaskiem cytrynowym... Albo kup odkamieniacz jakiegoś rekomendowanego producenta (np. polecany przez forumowiczów Saeco Entkalker). Co do odkamieniania to 30gram kwasku/litr. Wkładasz pojemnik z kwaskiem i przelewasz wode przez grupę, aż bojler wydali starą dobrą wodą i napełni się kwaskiem. (zazwyczaj jak zniknie kontrolka nagrzania). 15min czekania... Następne przelewanie itd. aż zużyje się cała woda ze zbiornika. Wtedy nalewasz świeżą wodę i przelewasz cały układ przynajmniej 2 razy aż woda będzie normalna w smaku. ;)

vitoldo
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Sprzęt: Siemens EQ.5 TE506201RW

Postautor: vitoldo » pt 07 lut 2014, 11:15

Do ekspresów Siemensa są oczywiście dedykowane tableteki, nietanie oględnie mówiąc.
W instrukcji do EQ.5 producent zabrania stosować środki odkamieniające zawierające ocet albo kwasek cytrynowy.
Udało mi się na stronie Siemens.de znaleźć specyfikację tabletek zalecanych przez producenta do ekspresów Siemens / Bosch :
CITRIC ACID, MALEIC ACID, SULFAMIC ACID, SODIUM BICARBONATE
czyli
Kwas cytrynowy, kwas maleinowy, kwas sulfaminowy, wodorowęglan sodu czyli soda oczyszczona
Kwas cytrynowy widnieje w składzie jak byk. A więc nie wolno go stosować ale jednak należy :roll: Ten kwas sulfaminowy podobno słabo rozpuszcza się wodzie. Mamy tu 3 kwasy i jedną słabą zasadę, czyli dochodzi do reakcji zobojętniania. Nic już z tego wszystkiego nie wiem :evil:

mmorka
stale zagląda do filiżanki
Sprzęt: Bezzera Bz10, Bieletti Brikka 4cups, Moka express 6cups, Aeropress, Hario v60-02, 01, FP Tesco, Eureka Mignon i parę ręcznych młynków

Odkamienianie

Postautor: mmorka » sob 08 lut 2014, 15:04

Ma ktoś może ekspres z pompą wibracyjną ulka i odkamieniał go już ?
Pytam bo wykończyłem już dwie pompy urnexem. Aktualnie planuję użyć kwasku, ale też mam obawy pewne, może ktoś ma jakieś doświadczenie.

Awatar użytkownika
ded
@mod
@mod
Sprzęt: Izzo Alex HX E61
Macap MX-P

Postautor: ded » sob 08 lut 2014, 15:32

Ulka jest bardzo popularna, ma ją pewnie większość userów. Ja swoją odkamieniałem kwaskiem kilkukrotnie i było ok. Co masz na myśli pisząc, że wykończyłeś dwie pompy? Co się z nimi stało?

mmorka
Sprzęt: Bezzera Bz10, Bieletti Brikka 4cups, Moka express 6cups, Aeropress, Hario v60-02, 01, FP Tesco, Eureka Mignon i parę ręcznych młynków

Postautor: mmorka » sob 08 lut 2014, 15:38

Po użyciu urnexa pojawiał się problem z utrzymaniem ciśnienia, falowanie ciśnienia, pompa cichła. Jaiego stosunku woda kwasek używałeś ?

jtk
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: jtk » sob 08 lut 2014, 16:00

Nic już z tego wszystkiego nie wiem :evil:
Słowo klucz: bufor.
Po użyciu urnexa
Którego konkretnie Urnexa używałeś? Takie objawy świadczą raczej o problemie z OPV.

mmorka

Re: Odp: Odkamienianie ekspresów — czym i jak odkamieniać?

Postautor: mmorka » sob 08 lut 2014, 16:15

Opv jak nowy - po podmianie pompy jest dobrze (także opv odpada). Nowa pompa nawet po podręceniu opv do 14 barów dalej ciśnie, po odkamienieniu 11,5 i cisza. Odkamieniałem urnex dezcal liquid, oczywiście rozcieńczony - używam cylindrów miarowych.
Ostatnio zmieniony sob 08 lut 2014, 16:17 przez mmorka, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
ded
@mod
@mod
Sprzęt: Izzo Alex HX E61
Macap MX-P

Postautor: ded » sob 08 lut 2014, 16:17

Roztwór 6% kwasku.

jtk
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: jtk » sob 08 lut 2014, 16:31

Opv jak nowy - po podmianie pompy jest dobrze (także opv odpada). Nowa pompa nawet po podręceniu opv do 14 barów dalej ciśnie, po odkamienieniu 11,5 i cisza. Odkamieniałem urnex dezcal liquid, oczywiście rozcieńczony - używam cylindrów miarowych.
Ciekawa sprawa. Otwierałeś może starą pompę?

mmorka

Postautor: mmorka » sob 08 lut 2014, 16:34

Otwierałem i to po kilka razy - żadnego brudu. Niestety wizualnie nie jestem w stanie dojść do przyczyny takiego zachowania pompy.

vitoldo
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Sprzęt: Siemens EQ.5 TE506201RW

Postautor: vitoldo » ndz 09 lut 2014, 17:23

Urnex Dezcal to oczywiście również kwasek cytrynowy. Ze strony producenta
jtk czy ten bufor to w kontekście sody oczyszczonej ?

jtk
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: jtk » ndz 09 lut 2014, 18:33

Nie tyle sody oczyszczonej, co cytrynianu sodu powstającego w reakcji kwasu cytrynowego z wodorowęglanem sodu i nieprzereagowanego kwasu.

Wróć do „Pozostałe”