Zakup sprzętu na fakturę do firmy

Dyskusje ogólne, porównania sprzętu, tematy nie dające się jednoznacznie zakwalifikować do powyższych kategorii sprzętu.
webs
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało
Sprzęt: Rancilio Silvia + MACAP M4
Kontaktowanie:

Re: Prywatny import: Rancilio Silvia, Isomac Zaffiro,...GS/3

Postautor: webs » czw 06 gru 2012, 13:18

Faktura w wersji elektronicznej nie wymaga pieczątki i podpisu. Jest tak samo ważna jak papierowa z podpisem.
W młynie Brazylia Santa Ines

Awatar użytkownika
roger
Consigliere
Consigliere
Sprzęt: Rocket Giotto Evo / Macap M4D-R-Chrom / Aeropress / Hario Skerton / Grindripper / Tiamo / Chemex CM-3A

Postautor: roger » czw 06 gru 2012, 18:12

Wg US nie do końca, chyba że masz z wystawcą faktury podpisaną umowę lub posiadać cyfrowy podpis...
.
kawa oraz najlepsze akcesoria i sprzęt dla baristów tradycyjnych oraz alternatywnych ...
http://www.akcesoriabaristy.pl
Rabat dla forumowiczów -10% / Kod rabatowy: CP10

Szelest
stale zagląda do filiżanki
Sprzęt: Dalla Corte Evolution, La Spazialle S5, Dalla Corte Super Mini

Postautor: Szelest » czw 06 gru 2012, 20:05

Faktury bez podpisu wystawcy i odbiorcy oraz bez pieczątki są ważne. Prawo polskie oraz Unii Europejskiej w tej kwestii jest jasne i przejrzyste

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 bardzo dokładnie reguluje kwestię informacji, jakie MUSZĄ znajdować się na fakturze.
Pozdrawiam, Szelest
Pasjocafe Kraków

webs
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało
Sprzęt: Rancilio Silvia + MACAP M4
Kontaktowanie:

Postautor: webs » wt 11 gru 2012, 12:07

Sam wystawiam dla części firm faktury elektroniczne, bo takie chcą i są one odliczane od ich podatku. Są też podstawą do ewentualnej reklamacji.
W młynie Brazylia Santa Ines

foible
Sprzęt: kuchenka gazowa, dzbanek Brita, kawiarka Bialetti, wietnamska blaszka w drodze;), Macap M5

Zakup sprzętu na fakturę do firmy

Postautor: foible » ndz 16 gru 2012, 21:03

Mam pytanie zwłaszcza do osób, które zakupiły zestaw młynek +ekspres domowy na firmę...Czy jest to możliwe przy 1-osobowej działalności gospodarczej(nie gastronomia), prowadzonej w domu? Moja księgowa twierdzi, że skoro nie jest to działalność gastronomiczna, a kawy mielone są obecne na rynku (tja), to nie...

Chyba czas najwyższy zmienić księgową...Czy ktoś może podzielić się doświadczeniem?
Grinder. Coffee. Barista Skills. Machine. In that order.

Awatar użytkownika
ded
@mod
@mod
Sprzęt: Izzo Alex HX E61
Macap MX-P

Re: Zakup sprzętu na fakturę do firmy

Postautor: ded » ndz 16 gru 2012, 21:07

Kupuj smialo. To jedna z tych rzeczy, ktorych Ci skarbowy w razie kontroli nie podwazy (podobnie jak samochod, komputer itp sa potrzebne przy kazdej dzialalnosci). No chyba ze bys kupowal co miesiac 20 kg ziarna "na wlasny uzytek". Ksiegowe sa rozne, moja tez jest z serii "Panie Tomku, lepiej nie..." ale bez przesady. Jak by tak na to patrzec, to by czlowiek tylko podatki placil.

foible
Sprzęt: kuchenka gazowa, dzbanek Brita, kawiarka Bialetti, wietnamska blaszka w drodze;), Macap M5

Postautor: foible » ndz 16 gru 2012, 21:11

Moja księgowa zakwestionowała nawet fakturę na 1 paczkę Lavazzy i 2 herbaty, bo nie mam pracowników... To może zabawne, ale ja naprawdę nie mam wysokich kosztów uzyskania, a bez sensu jest paść "aparat biurokratyczno-urzędniczy".
O mopa toczyłam dyskusje;)

Awatar użytkownika
ded
@mod
@mod
Sprzęt: Izzo Alex HX E61
Macap MX-P

Postautor: ded » ndz 16 gru 2012, 22:06

Ja wychodzę z założenia, że wszystko co możesz logicznie uzasadnić możesz też odliczyć. Przyjdzie kontrahent porozmawiać, to serwujesz mu kawę. Ludzie sobie wrzucają w koszty różne rzeczy, mało potrzebne do działalności. Ja np mam 30 letni japoński motocykl, 15 letnie BMW z dużym silnikiem, kupiłem sporo noży, kosmetyki samochodowe z górnej półki i niezliczoną ilość dupereli, przy każdym na fakturze napisałem do czego będzie mi potrzebny.

Nigdy nie miałem kontroli, ale jak by mi ktoś kwestionował, że np równie dobrze mógłbym jeździć pikaczento w holenderskim gazie (analogia do kupowania zmielonej kawy), zamiast motocyklem, to sorry, ale chyba po to prowadzę działalność, żeby móc o tym decydować. Opłat za myjnie chyba mi nie podważa, bo lubię mieć czysty samochód...

Ja Ci nie będę podpowiadał radykalnych rozwiązań, ale musisz się kierować zdrowym rozsądkiem. Skoro duże firmy wrzucają kawę + dzierżawę drogich automatów w koszty, to czemu Ty nie możesz? To, że pracujesz sama nic nie zmienia, jeśli przyjmujesz jakichkolwiek kontrahentów, to częstujesz ich kawą i tym samym wrzucasz ją w koszty.

Awatar użytkownika
renqien
Sprzęt: La Pavoni Puccino, Mazzer Super Jolly

Postautor: renqien » ndz 16 gru 2012, 22:44

Sprawdziłem kiedyś temat dość dokładnie i nie możesz odpisać, bo działalność prowadzisz w domu. Przy działalności prowadzonej w innym punkcie, robiąc założenie, że masz bezpośredni kontakt z klientem, można próbować uzasadnić zakup na firmę. Trzeba jednak się liczyć, że i w takim wypadku kontroler z US zakwestionuje zasadność zakupu. Dopiero zatrudnianie pracowników, w pełni uzasadnia wrzucenie ekspresu do firmy. Generalnie, zasada jest taka, że przy działalności jednoosobowej w domu, praktycznie tylko urządzenia służące do zarabiania pieniędzy można wrzucić w koszty. Lodówki, pralki, ekspresu i kuchenki się nie da ;)

foible

Postautor: foible » ndz 16 gru 2012, 22:49

Nie dość, że z domu, to zdalnie, żadni klienci się nie pałętają...
Aż zadedykuję sobie:

http://www.youtube.com/watch?v=nNhrzGLdEVE

Wróć do „Pozostałe”