Jaki młynek kupić??

Wszystko na temat młynków, mielenia, a nawet moździerzy... słowem... wszystkiego co mieli!
antonio
S Z A M A N
S Z A M A N
Sprzęt: E61, FB70, Sublima, MSJ, K30, R55, W15A, W1
Kontaktowanie:

Re: Odp: Jaki młynek kupić??

Postautor: antonio » ndz 15 gru 2013, 21:04

Warto zaopatrzyć się w ograniczniki przepływu do termosyfonu. Te małe elementy skutecznie ograniczają temperaturę zaparzania. Ale można też zaparzać jasno palone zacne kawki i wtedy nic nie trzeba ograniczać ;).

Ivo
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Sprzęt: Quick Mill Andreja Premium, Mazzer Mini E

Re: Jaki młynek kupić??

Postautor: Ivo » ndz 15 gru 2013, 23:16

Jasne, ale to urządzenie z Hx'em, więc masz przed sobą trochę pracy, na form CP sporo o tym pisano jak je obsługiwać. Andreja ma pompę Ulka 52-watt bardzo chwaloną za niezawodność. Mam taką w swoim ekspresie, potwierdzam.
No to powodzenia na nowej drodze życia. :)
Liczę na to, że jakoś sobie poradzę. Poza tym samodzielnie zrobione espresso jest warte nauki :)
Ivo

Jest tyle młynków Quick Mill o pięknych nazwach: Piero, Apollo (ale wygląda jak Demoka), Replica, a ty wybrałeś Mazzera? :)
Też czuję się tym lekko zawstydzony :D
Warto zaopatrzyć się w ograniczniki przepływu do termosyfonu. Te małe elementy skutecznie ograniczają temperaturę zaparzania. Ale można też zaparzać jasno palone zacne kawki i wtedy nic nie trzeba ograniczać ;).
Właśnie zamówiłem dzisiaj u Ciebie Antonio trochę kawy, zapewne popróbuję najpierw od mieszanek. I mam nadzieję, że w miarę szybko opanuję przynajmniej podstawy przygotowania przyzwoitego espresso :)

lukrec_ja
zagląda od święta
Sprzęt: Gaggia Classic

Postautor: lukrec_ja » pn 16 gru 2013, 13:51

Witam :) Czy mogłabym prosic o pomoc w doborze młynka do ekspresu Gaggia Classic ? Chciałabym wydac max 500 zł.

Awatar użytkownika
jan_bar
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Gaggia Classic Isomac Zaffiro Fiorenzato F5 M doser GeneCafé

Postautor: jan_bar » pn 16 gru 2013, 21:15

Witam :) Czy mogłabym prosic o pomoc w doborze młynka do ekspresu Gaggia Classic ? Chciałabym wydac max 500 zł.
Hmm ... dobre pytanie lukrecjo, gorzej z odpowiedzią. Miałem Gaggię Classic i dopóki nie dokupiłem młynka entry level (Ascaso I2) nie poczułem, że to naprawdę dobry ekspres, jeśli właściwie się nim posłużyć. Po raz pierwszy poczułem dobry smak własnoręcznie zrobionej kawy właśnioe w konfiguracji: młynek Ascaso - Gaggia Classic.

Podobny młynek, nawet lepszy Ascaso I-1 mini ABS White
jest u znanego z tego forum właściciela sklepu internetowego:
http://sklep.caffedo.pl/mlynki-zarnowe- ... 34,c,23285

... i będzie kosztował ok. 780 złotych, czyli trochę więcej niż zakładany przez ciebie budżet.

Lub u znanego także z tego forum Janusza, o tu:
http://www.delicarte.pl/cms/produkt/mly ... -black-abs
Ascaso I-2 mini Black ABS

... i ten będzie kosztował 720 zł, ale wersja I-2 jest słabsza (co nie znaczy, że się nie nadaje) od nieco tylko droższej I-1

Jeśli nie możesz rozciągnąć budżetu (a polecam kreatywną księgowość) :) to pozostaje ci allegro lub e-bay.
Możesz też skontaktować się z obu wymienionymi panami i jako uczestniczka forum pertraktować o, powiedzmy, stuzłotowy rabat. Wtedy prawie że mieścisz się w budżecie.
Powodzenia.
Ostatnio zmieniony pn 16 gru 2013, 21:35 przez jan_bar, łącznie zmieniany 2 razy.
קפה

Awatar użytkownika
jan_bar
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: jan_bar » pn 16 gru 2013, 21:32

Właśnie zamówiłem dzisiaj u Ciebie Antonio trochę kawy, zapewne popróbuję najpierw od mieszanek. I mam nadzieję, że w miarę szybko opanuję przynajmniej podstawy przygotowania przyzwoitego espresso :)
Ciekawe jak ci pójdzie, daj znać. Będziemy się znęcać nad HX'em :D

Zakładam, że będziesz dalej równie obiecująco się rozwijał, więc myśl już o domowej wypalarce do kawy - Gene Cafe podobno rulez. Ja też o tym myślę, ale przedtem muszę jeszcze zmienić młynek. Chyba na Fiorenzato F5 GT lub Mazzer Super Jolly w podobnej konfiguracji, choć większych różnic nie dostrzegam, prawdę mówiąc żadnych, poza ceną oczywiście. Masówka znacznie drożej kosztuje.

Ekonomiści przecierają oczy. :D
קפה

antonio
S Z A M A N
S Z A M A N
Kontaktowanie:

Postautor: antonio » pn 16 gru 2013, 22:23

Chcesz taniego Mazzera SJ? Poszukaj go pod nazwą Hey ;). Jest równie dobry choć z Chin.

Ivo
zagląda śmielej
zagląda śmielej

Postautor: Ivo » wt 17 gru 2013, 11:45

Zakładam, że będziesz dalej równie obiecująco się rozwijał, więc myśl już o domowej wypalarce do kawy - Gene Cafe podobno rulez. Ja też o tym myślę, ale przedtem muszę jeszcze zmienić młynek. Chyba na Fiorenzato F5 GT lub Mazzer Super Jolly w podobnej konfiguracji, choć większych różnic nie dostrzegam, prawdę mówiąc żadnych, poza ceną oczywiście. Masówka znacznie drożej kosztuje.

Ekonomiści przecierają oczy. :D
Byłbym ostrożny nazywając produkty Mazzera masówką. Myślę, że spokojnie znaleźlibyśmy masę marek, które pasują do tego określenia i są powszechnie znane, jednak Mazzer do nich nie bardzo pasuje.
To raczej lider lukratywnej niszy rynkowej, niż masowy produkt.
I nie chodzi o to, że bronię swojego zakupu Mazzera - niespecjalnie zależało mi, by się wyróżnić i mieć młynek, jakiego nie ma nikt inny. Chcę raczej dobrą kawę jak większość osób z tego forum, a młynek jest do tego wyłącznie niezbędnym elementem :)

O domowej wypalarce na pewno nie będę myślał, przynajmniej dopóki u nas będzie dużo profesjonalnych palarni.
Stosując analogię - gdybyśmy mieli na każdym rogu kawiarnię z rozsądną ceną espresso (jak we Włoszech - centrum Rzymu w granicach 1-1,20 €), wówczas liczba dobrych ekspresów w domach byłaby mniejsza. Tymczasem jest jak jest - liczba kawiarni wprawdzie rośnie, jednak ceny wysokie (espresso kosztuje tak z 1,5 €, już nie wspominam o cenach kaw mlecznych), ponadto powstaje znacznie więcej kawiarni sieciowych, które serwują produkt co najwyżej przeciętnej jakości. Konkludując - dopóki możemy zakupić u nas produkt od "wirtuozów" palenia kawy 8) , dopóty nie będę inwestował w indywidualną wypalarkę do kawy :D

Crom
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Slowpresso, Phin, Aeropress+FlaVin sRGB, Moka 2tz inox, FP, tygiel
Młyn Eureka Mignon v.2+hopper DIY

Postautor: Crom » wt 17 gru 2013, 16:40

w tej cenie wybór jest dość ograniczony, myślę że niezłym wyborem byłby Graef cm800 http://www.redcoon.pl/B464996-GRAEF-CM- ... ki-do-kawy lub - odrobinę taniej - starszy model tego samego producenta cm 70, cm 80, obecnie rzadko już dostępny.
Ale ręczne młynki Hario/Tiamo tez są fajne i kosztują najmniej.

Awatar użytkownika
ignacy
@mod
@mod
Sprzęt: V60, Bodum Santos, FP, phin, Technivorm GCS, Vario W

Postautor: ignacy » wt 17 gru 2013, 19:39

I nadają się do ekspresu jak pięść do nosa :roll:
było...: młynek Tchibo, młynek Tiamo, Ascaso i-mini, Ascaso Basic, Bodum Kona, Delonghi Bar 15
http://www.manczuk.blogspot.com

Crom
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Slowpresso, Phin, Aeropress+FlaVin sRGB, Moka 2tz inox, FP, tygiel
Młyn Eureka Mignon v.2+hopper DIY

Postautor: Crom » wt 17 gru 2013, 20:12

I nadają się do ekspresu jak pięść do nosa :roll:
Autor pytania może odszukać sobie tematy poświęcone tym produktom, poczytać wpisy użytkowników i sam ocenić.

lukrec_ja
zagląda od święta
Sprzęt: Gaggia Classic

Postautor: lukrec_ja » wt 17 gru 2013, 21:11

Dziękuję za wszystkie propozycje :)
Najpierw poszukam w zagranicznych sklepach tego ascaso. Ekspres wyszperała mi koleżanka w niemieckim sklepie, cena calkiem przyzwoita, może i młynek dopadnę.
Nie ukrywam, że lektura forum jest dla mnie frustrująca, zaczynam czytac jakiś wątek i zazwyczaj w 3 poscie juz nie wiem o czym mowa ;) Przy wątku o gaggia classic doszłam do tuningowania i odpadłam ;) Ale tak to jest jak się do tej pory "kawę" robiło wciskając guzik. "Kawę", bo parzył mi ją krups automat, to była straszna pomyłka. Liczę, że z kolbowego wreszcie wycisnę coś przyzwoitego.
pozdrawiam

Ivo
zagląda śmielej
zagląda śmielej

Postautor: Ivo » wt 17 gru 2013, 23:17

Ja niestety miałem dokładnie tak samo. Też kawę robił mi kiedyś automat Krupsa i efekt był dokładnie ten sam - niemal koszmarny.
Później zacząłem czytać forum, dokształcać się, frustrować nieznajomością wielu zagadnień.
I na koniec z bólem serca podjąłem decyzję o zakupie sprzętów za znacznie większe kwoty, niż początkowo planowałem.
A teraz właśnie na nie czekam i liczę, że je jakoś bezproblemowo opanuję :) .

Awatar użytkownika
jan_bar
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: jan_bar » śr 18 gru 2013, 16:49

Chcesz taniego Mazzera SJ? Poszukaj go pod nazwą Hey ;). Jest równie dobry choć z Chin.
Anotnio, może bym i kupił, gdybyś został dystrybutorem tych chińczyków, miałbym u kogo reklamować w razie czego.

Właśnie poszukują przedstawiciela handlowego. Co ty na to?
Jest o tym tu:
http://www.heycafe.com/en/

No i gdyby młynki HeyCafe obsługiwały baristów walczących o mistrzostwo świata, albo chociaż Europy. :)
Chyba trzeba na to poczekać, ale może kiedyś ...

Nawiasem mówiąc, jeszcze w latach 70. w Polsce drwiło się z japońskich aparatów fotograficznych (jakoby dziwnych i nienaprawialnych), a w Niemczech z samochodów japońskich (że to garnki do ryżu). W tej samej dekadzie Canon, Nikon, Pentax (oraz parę innych firm) na amen załatwiły Leikę i Zeissa, które do dziś tkwią w swoich niszach. Z tego wniosek, że przed HeyCafe może i niezgorsza przyszłość. Nic nie jest raz na zawsze, także Mazzer.

Nadal zastanawiam się, Fiorenzato F5 czy MSJ? Różnic w budowie nie widzę. Widzę tylko inne ceny.
Co byś poradził?
קפה

antonio
S Z A M A N
S Z A M A N
Kontaktowanie:

Postautor: antonio » śr 18 gru 2013, 17:04

Tego chińczyka możesz kupić u Looka z Top Caffe. Ten młyn jest kopią Mazzera, jest może nawet szybszy, a cena jest dużo niższa niż włochów ;). Z tych co wymieniłeś wziąłbym tańszy, display w końcu jest trendy, nie trzeba się go obawiać :).

Awatar użytkownika
jan_bar
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: jan_bar » śr 18 gru 2013, 21:49

chińczyka możesz kupić u Looka z Top Caffe. Z tych co wymieniłeś wziąłbym tańszy, display w końcu jest trendy, nie trzeba się go obawiać :).
Jeśli coś jest zbyt trendy to mnie kojarzy się z overdress, czego nie lubię. Chodziło nie o tę kobyłę z niebieskim displayem (Fiorenzato F64 Evo) tylko o skromne Fiorenzato F5 GT/M (z timerem lub manualne).

o tu:
http://gabrielecoffee.co.uk/trade/index ... cts_id=397

Wykapany Super Jolly, no nie?

Wysłałem Loockowi pytanie o chińczyka. Sprawdziłem, że producent wycenia model bliźniaczy do SJ na ok. 250 USD. Jeden ze sklepów internetowych w Austrii już opyla go po 400 euro, czyli i w Europie jest pewien ruch w interesie. Jeśli te młynki działają tak dobrze jak nieźłe wyglądają to tradycyjni włoscy producenci już powinni się bać.
קפה

Wróć do „Młynki”