Jaki młynek kupić??

Wszystko na temat młynków, mielenia, a nawet moździerzy... słowem... wszystkiego co mieli!
Awatar użytkownika
jan_bar
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Gaggia Classic Isomac Zaffiro Fiorenzato F5 M doser GeneCafé

Re: Jaki młynek kupić??

Postautor: jan_bar » sob 14 gru 2013, 19:15

No i ostatecznie problem rozwiązałem
Zdecydowałem się jednak na Mazzera Mini E
Ale który model wybrałeś, wersję A (z niezbyt eleganckim kabelkiem wystającym spod klosza), czy wersję B?
Tak 650 euro? Mniej, czy więcej?

Plus to lejek i duże widełki. Minus to elektronika. Plus to żarna 64 mm. i waga powyżej 10 kg. Minus to 250 watt vs. 350 watt Fio 64 Evo. Duży plus, bo to jednak Mazzer. Tak czy owak to kawał młynka, więc gratulację za wybór - strasznie się wahałeś.
Ostatnio zmieniony sob 14 gru 2013, 19:24 przez jan_bar, łącznie zmieniany 1 raz.
קפה

Awatar użytkownika
jan_bar
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: jan_bar » sob 14 gru 2013, 19:21

A co tu rozumieć? Po prostu to był przystanek w drodze do ideału, podobnie jak Eureka cz Rocky - zapomniałem jeszcze o Quamar M80E. Być może kiedyś i Fio też zmienię na inny. Julka też jest fajna ale będę ją niedługo zmieniał
Lubisz czasem iść na zakupy kupując coraz to droższe rzeczy. Dobrze to rozumiem i ciesze się z tego.
Dystrybutorzy cieszą się jeszcze bardziej. :D
קפה

antonio
S Z A M A N
S Z A M A N
Sprzęt: E61, FB70, Sublima, MSJ, K30, R55, W15A, W1
Kontaktowanie:

Re: Odp: Jaki młynek kupić??

Postautor: antonio » sob 14 gru 2013, 19:36

Jan, moc motoru chyba nie ma tu nic do rzeczy... Ważniejszy jest czas potrzebny na zmielenie 16g kawy. Dziś się dowiedziałem, że Mazzer Mini dużo wolniej to czyni niż mój RR55, choć średnica noży jest taka sama.

Awatar użytkownika
Maciej1
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: R58|Fiorenzato F64 EVO

Postautor: Maciej1 » sob 14 gru 2013, 20:15

I to jest też jedna z zalet Fio, bo o 5.00 rano nie muszę hałasować przez 20 s aby zmielić na doppio, tylko niecałe 5.
Ostatnio zmieniony sob 14 gru 2013, 20:26 przez Maciej1, łącznie zmieniany 1 raz.
_, w kolejce _

Ivo
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Sprzęt: Quick Mill Andreja Premium, Mazzer Mini E

Postautor: Ivo » sob 14 gru 2013, 20:20

Moje dylematy wywołały ciekawą dyskusję.
Może podam argumenty, które zadecydowały za wyborem Mazzera, gdyż może inni będą mieli podobny problem.
O samej marce zadecydowała duża popularność firmy, uważam, że to znacznie zwiększa gwarancje funkcjonowania samej firmy przez długi czas. Mniejsze i słabsze marki mogą mieć w przyszłości (niby nieokreślonej, jednak kryzys, zwłaszcza na południu Europy, trwa w najlepsze) problemy natury ekonomicznej, a za tym idą z reguły problemy klientów (z serwisem, częściami itd.). Na tym tle Mazzer, jako ugruntowany standard, wygląda co najmniej dobrze.
Druga przyczyna - wiele opinii przemawiających za bezawaryjnością marki. Tak jak pisałem wcześniej - nie cierpię, gdy pozorne oszczędności rzędu kilkuset (czy nawet i ciut więcej) stają się czynnikiem decydującym. A wiem, że młynek będzie mi potrzebny latami. Kawa to swego rodzaju nałóg :)
Jeśli chodzi o czas mielenia - nie sądzę, żebym w warunkach domowych potrzebował nadzwyczajnych osiągów, a żarna 64 mm na pewno zapewnią mi co najmniej dobre. A jeśli czasami na wyjazd będę musiał zmielić ciut więcej kawy, nie będzie to problemem. Jednak rozumiem, że są to bardzo poważne dylematy w kawiarni (barze, restauracji ...), gdzie liczba zrobionych kaw/h jest znaczna, a takie oszczędności czasowe są po prostu czynnikiem bardzo wymiernym.
Wybór Mazzera Mini E (typ A, taki mi się bardziej podobał, poza tym tylko taki był na stanie :) ) podyktowany był ponadto po trosze jego dopasowaniem do warunków domowej eksploatacji. Miejsce na blacie kuchennym jest jednak ograniczone :) I przy tym hopper w Fio64Evo był ogromny, a jego zmiana mogła być kłopotliwa. Tutaj wysokość młynka będzie do akceptacji (gdy przyjdzie razem z ekspresem, wstawię jakieś fotki).

I na końcu zostawiłem ostatni powód, który pozwolił mi zaakceptować w sumie straszną cenę, którą zapłaciłem za ten młynek (550£). To połączenie miłego wieczoru, dwóch lampek wina, karty kredytowej i dostępu do internetu. To mocno ułatwia podjęcie decyzji :lol: . Zbyt długo już myślałem o tym młynku, wprawdzie jeszcze mi się nie śnił po nocach, jednak bałem się już tego 8)

A przy okazji zmieniłem decyzję z Giulii na QuickMill Andreja. Nazwa też ładna :wink:, a samej Giulii, jak się okazało, jednak nie było na stanie. Chyba nie będę na tym stratny. Ale to już zapewne temat do innego wątku

Jeszcze raz wszystkim dziękuję za opinię i pomoc. A teraz wreszcie mogę zacząć myśleć o tym, co w tym wszystkim jest najważniejsze - o kawie :D

Awatar użytkownika
Maciej1
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: R58|Fiorenzato F64 EVO

Postautor: Maciej1 » sob 14 gru 2013, 20:26

No i gratulacje! Czekamy na relacje.
_, w kolejce _

antonio
S Z A M A N
S Z A M A N
Kontaktowanie:

Postautor: antonio » sob 14 gru 2013, 23:53

Mazzer jest super. Tak jak pisałem wcześniej, także patent z dozowaniem via lejek jest najlepsze.

Awatar użytkownika
jan_bar
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: jan_bar » ndz 15 gru 2013, 0:28

moc motoru chyba nie ma tu nic do rzeczy... Ważniejszy jest czas potrzebny na zmielenie 16g kawy. Dziś się dowiedziałem, że Mazzer Mini dużo wolniej to czyni niż mój RR55, choć średnica noży jest taka sama.
No ale tak się składa, że jeśli żarna powyżej 60 to i moc młynka wynosi 300 watt albo i lepiej. To właściwie od czego by zależy szybkość mielenia? Akurat tego parametru producenci zwykle nie podają. A czy nie mogliby, np. w gramach na sekundę?

No właśnie, jest pole do wyścigu.
Młynki na start. :)
קפה

Awatar użytkownika
jan_bar
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: jan_bar » ndz 15 gru 2013, 0:59

(...)
Wybór Mazzera Mini E (typ A, taki mi się bardziej podobał, poza tym tylko taki był na stanie

A przy okazji zmieniłem decyzję z Giulii na QuickMill Andreja.
Trochę mnie zaskoczyłeś. Hamletyzujesz, rozmyślasz i rozważasz (to w sumie dobrze), a później podejmujesz decyzję impulsywnie: "Bo taki był na stanie". Ale kupiłeś rzeczy sprawdzone, więc chyba nie będzie tak źle.

Kupując przez sieć w ciągu chyba 10 dni możesz zwrócić nie podając przyczyny. :)
קפה

Ivo
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Sprzęt: Quick Mill Andreja Premium, Mazzer Mini E

Postautor: Ivo » ndz 15 gru 2013, 12:59

Trochę mnie zaskoczyłeś. Hamletyzujesz, rozmyślasz i rozważasz (to w sumie dobrze), a później podejmujesz decyzję impulsywnie: "Bo taki był na stanie". Ale kupiłeś rzeczy sprawdzone, więc chyba nie będzie tak źle.
Hamletyzuję - trochę i tak. Ale w końcu od czego jest forum. :)
Poza tym pewne dane co do marek miałem już znacznie wcześniej przemyślane i poukładane.
A jeśli chodzi o zmianę ekspresu - kupiłem na jednym z brytyjskich portali. I Giulia była na stanie. Więc zapłaciłem. A po jakiś 20h dostaje od nich telefon z info, iż jej jednak nie ma :shock:
No i zaproponowali zamianę na QM Andreję Premium (bez dopłaty). Tego Quick Milla wcześniej odrzuciłem, gdyż u nas oferta była zbyt droga. A o samym ekspresie opinie były bardzo dobre. Stąd i moja szybka, telefoniczna decyzja. Mam nadzieję, że będę zadowolony.
Mazzer jest super. Tak jak pisałem wcześniej, także patent z dozowaniem via lejek jest najlepsze.
Poczekam, aż młynek do mnie przyjdzie (pewnie do końca tygodnia) i spróbuję polecanego patentu z lejkiem.
W zasadzie już się nie mogę doczekać :)
I to jest też jedna z zalet Fio, bo o 5.00 rano nie muszę hałasować przez 20 s aby zmielić na doppio, tylko niecałe 5.
Ja o 5 rano wstaję może ze 2 razy w roku, więc ewentualny hałas nikomu nie będzie przeszkadzał. I jeszcze nie wiem, ile czasu będzie potrzebował Mazzer Mini E na zmielenie porcji kawy na doppio

antonio
S Z A M A N
S Z A M A N
Kontaktowanie:

Postautor: antonio » ndz 15 gru 2013, 13:04

Poczekam, aż młynek do mnie przyjdzie (pewnie do końca tygodnia) i spróbuję polecanego patentu z lejkiem.
W zasadzie już się nie mogę doczekać :)
To nie lejek Aero jako hopper mam tu na myśli lecz lejek fabrycznie zamontowany w młynku do dozowania pyłu... Uważam, że taki sposób dozowania jest najlepszym z możliwych.

Awatar użytkownika
jan_bar
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: jan_bar » ndz 15 gru 2013, 20:44

. Quick Milla wcześniej odrzuciłem, gdyż u nas oferta była zbyt droga. A o samym ekspresie opinie były bardzo dobre.
Jasne, ale to urządzenie z Hx'em, więc masz przed sobą trochę pracy, na form CP sporo o tym pisano jak je obsługiwać. Andreja ma pompę Ulka 52-watt bardzo chwaloną za niezawodność. Mam taką w swoim ekspresie, potwierdzam.
No to powodzenia na nowej drodze życia. :)
קפה

antonio
S Z A M A N
S Z A M A N
Kontaktowanie:

Postautor: antonio » ndz 15 gru 2013, 20:54

HX jest bardzo łatwy w obsłudze :).

Awatar użytkownika
jan_bar
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: jan_bar » ndz 15 gru 2013, 20:58

Ivo

Jest tyle młynków Quick Mill o pięknych nazwach: Piero, Apollo (ale wygląda jak Demoka), Replica, a ty wybrałeś Mazzera? :)
Ostatnio zmieniony ndz 15 gru 2013, 21:40 przez jan_bar, łącznie zmieniany 1 raz.
קפה

Awatar użytkownika
jan_bar
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: jan_bar » ndz 15 gru 2013, 20:59

HX jest bardzo łatwy w obsłudze :).
Ale zewsząd słychać, że trzeba go umiejętnie schładzać.
Czyli że dobrze jest zacząć naukę w zimie. :)
קפה

Wróć do „Młynki”