Młynek żarnowy Bodum

Wszystko na temat młynków, mielenia, a nawet moździerzy... słowem... wszystkiego co mieli!
bach
Sprzęt: Moka

Młynek żarnowy Bodum

Postautor: bach » śr 09 maja 2012, 18:02

Mam możliwość zakupienia młynka żarnowego Bodum (takiego http://www.bodum.com/gb/en-us/shop/deta ... /?navid=59) za mniej więcej 320 zł. Pytanie czy będzie on dobrze spełniał swoją rolę przy przemiale do syfonu (mam Pebo Boduma), Chemexa i FP. Espresso nie planuję na razie. Na razie jadę na Tiamo, ale przemiał jest mocno nierówny i powstaje bardzo dużo pyłu - zmieszczenie się w 4 minutach przy Chemexie jest praktycznie niemożliwe. Ma ktoś doświadczenie z tym sprzętem?
Ewentualnie gdyby ktoś mógł polecić jakąś alternatywę w cenie do 400 (może być używka) to byłbym wdzięczny :)

Awatar użytkownika
ignacy
@mod
@mod
Sprzęt: V60, Bodum Santos, FP, phin, Technivorm GCS, Vario W

Re: Młynek żarnowy Bodum

Postautor: ignacy » śr 09 maja 2012, 19:36

Ten młynek nadaje się bardzo dobrze do wymienionych przez Ciebie metod i ma do tego wygodny pojemnik i łatwą regulację. Kawcio ma taki właśnie i sobie chwali. Ja na Twoim miejscu bym brał bez zastanowienia ;)
było...: młynek Tchibo, młynek Tiamo, Ascaso i-mini, Ascaso Basic, Bodum Kona, Delonghi Bar 15
http://www.manczuk.blogspot.com

Awatar użytkownika
kawcio
S Z A M A N
S Z A M A N
Sprzęt: VibiemmeHX|M4D|RB
Santos#4|Porlex
Hario[FP/V60/TCA-2]
Aeropress|Clever|CM-6A
Bialetti Dama
Gene Cafe

Postautor: kawcio » czw 10 maja 2012, 9:29

Jeśli jest nowy, lub ma żarna w idealnym stanie to warto.
Drip: Ethiopian Shegole Limu | Bolivian Finca Espinoza
Espresso: Black Dog | Flower King

Ines1977
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Sprzęt: Gaggia MDF, Ariete Roma de Luxe, Aeropress, kafietiera x2, dripper, FP

Postautor: Ines1977 » pt 11 maja 2012, 7:42

Jeżeli ktoś jest zainteresowany to widziałam je w TK Maxx za 299.

Awatar użytkownika
SzaChowieC
stale zagląda do filiżanki
stale zagląda do filiżanki
Sprzęt: Kawiarka|AeroPress|Drip|
Tiamo| Ascaso I-2 mini|
EEA 110| Ascaso Basic|
Kontaktowanie:

Postautor: SzaChowieC » pt 11 maja 2012, 8:32

a co z espresso? Nadaje się ten młynek do mielenia pod espresso? Może to będzie nowy młynek zamiast i-2 mini :lol:

Awatar użytkownika
kawcio
S Z A M A N
S Z A M A N
Santos#4|Porlex
Hario[FP/V60/TCA-2]
Aeropress|Clever|CM-6A
Bialetti Dama
Gene Cafe

Postautor: kawcio » pt 11 maja 2012, 8:39

Nie będzie, do espresso raczej słabo się nadaje, ale bardziej niż Tchibo ze stożkowymi. Prawdę mówiąc bardzo go na drobnych ustawieniach nie katowałem, ale żarna się ocierają przy przejściu w niższy zakres skali.

Awatar użytkownika
kawcio
S Z A M A N
S Z A M A N
Santos#4|Porlex
Hario[FP/V60/TCA-2]
Aeropress|Clever|CM-6A
Bialetti Dama
Gene Cafe

Postautor: kawcio » sob 12 maja 2012, 11:22

Jeżeli ktoś jest zainteresowany to widziałam je w TK Maxx za 299.
Fakt, w Blue City Warszawa było wczoraj na półce z 6szt, z czego dwie czarne.

Awatar użytkownika
nets
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało
Sprzęt: FP Bodum Chambord 0,35l, AeroPress, Hario Slim, Clever Dripper, młynek Bodum Bistro

Postautor: nets » sob 18 sie 2012, 23:29

Mam pytanie do użytkowników tych młynków czy jeszcze raz by je kupili?

Działają jak należy? Nic się nie psuje lub luzuje?

klucha
zagląda od święta
Sprzęt: młynek Bodum Bistro + FP Bodum Brazil

Postautor: klucha » czw 20 wrz 2012, 10:12

Przymierzam się do zakupu pierwszego sprzętu do kawy, zdecydowałem się na FP - odpowiada mi kawa parzona w prasie a poza tym urządzenie jest po prostu ładne, czego niestety nie da się powiedzieć o Aeropress :). Największy problem jest, jak zwykle, z zakupem młynka. Chcę kupić w miarę porządny sprzęt, ale nie dysponuję nieograniczonymi funduszami. Z tego co wyczytałem na tym i innych forach, najrozsądniejszym rozwiązaniem byłby młynek Bodum Bistro. Opinie na jego temat są dobre- mieli równo, jest niezawodny, a na dodatek stanowić będzie ozdobę kuchni :). W kilku postach na forum wspominacie, że młynek można kupić za ok. 300 zł (na grouponie, w BC w Warszawie), niestety najtańsze oferty jakie znalazłem w polskim internecie to min. 460 zł, w niektórych sklepach kosztuje jeszcze więcej - ponad 600 zł. Najtańsza opcja na jaką trafiłem, to sprowadzenie młynka z UK, są obecnie promocje na brytyjskim amazonie... ale wtedy pojawiają się problemy z wtyczką i gwarancją.

Czy ktoś z forumowiczów mógłby mi doradzić, gdzie kupić ten młynek (ew. inny, podobnej klasy) w rozsądnej cenie?

Awatar użytkownika
cyrus
@mod
@mod
Sprzęt: osprzęt

Postautor: cyrus » czw 20 wrz 2012, 15:43

Jeśli chodzi o Bodum Bistro, to zerknij >tu<. Szybkie przeszukanie asortymentu zebranych tam sprzedawców doprowadzi Cię do celu :wink:
Ascaso Elipse (PID+termo) + Isomac Macinino Professionale Inox + Bialetti Dama Deco' Nero + AeroPress + Hario V60 + phin

klucha
zagląda od święta

Postautor: klucha » sob 22 wrz 2012, 13:24

Dzięki, młynek faktycznie jest w asortymencie jednego ze sklepów w niezłej cenie, ale obecnie jest niedostępny. Ostatecznie kupiłem go za 430 zł w innym miejscu, mam nadzieję, że bardzo nie przepłaciłem. Kiedy dojdzie, postaram się zdać relację.

klucha
zagląda od święta

Postautor: klucha » śr 26 wrz 2012, 20:37

Młynek dziś do mnie dotarł, postaram się go opisać. Od razu zaznaczam - to pierwszy młynek do kawy, z jakim mam styczność :).

Młynek bardzo dobrze się prezentuje. Obudowa wykonana jest z dobrej jakości plastiku/gumy o ciekawej fakturze. Jeżeli komuś odpowiada tego typu design to urządzenie stanowić może ozdobę kuchni :). Po rozpakowaniu plastiki śmierdziały nieco chińskimi trampkami, ale po umyciu problem zniknął.

Obsługa jest dziecinnie prosta. Nie ma potrzeby zaglądać do instrukcji, która zresztą zajmuje jedną stronę.

Co do mechanizmu, trudno mi się wypowiadać bo, jak już wspomniałem, to mój pierwszy młynek. Zdziwiło mnie nieco "luźne" zamocowanie żarna. Nie sprawia ono wrażenie szczególnie stabilnego i solidnego. Zewnętrzną część żarna po prostu się wkłada do środka, a stabilizuje ją zakładany na górę pojemnik na kawę.

W kilku recenzjach na necie spotkałem się z opinią, że nawet na najgrubszym ustawieniu młynek mieli dosyć drobno. U mnie zdecydowanie tak nie jest, przemiał na najgrubszym ustawieniu wygląda tak:

Obrazek

Kawa jest dosłownie porąbana na duże, nieregularne kawałki. Przemiał nie jest specjalnie jednolity, ale praktycznie nie ma pyłu. Przy takim ustawieniu młynek zmielił porcję kawy błyskawicznie. Wielkim plusem jest jego ciche działanie - spokojnie można z niego korzystać o każdej porze, nie obawiając się o reakcję domowników i sąsiadów. Zmartwiło mnie wyraźne chybotanie w czasie mielenia, mimo, że młynek stał na idealnie równym blacie. W połączeniu z luźnym umocowaniem żarna, mogło to mieć wpływ na nierówny przemiał.

Użyta kawa to Kostaryka SHB Tarrazu, palona około miesiąc temu, polecona mi przez Panią Joannę z Caffe Galerii. Przy zaparzaniu postępowałem zgodnie z instrukcjami znalezionymi w kilku różnych miejscach na necie - dwie i pół miarki kawy na 300 ml wody, temperatura ok. 90 stopni, czas parzenia 3 minuty. Napar wyszedł rześki, delikatny, nieco zbyt wodnisty na mój gust. Pyłu w filiżance praktycznie nie było, w ogóle też nie było "mulistego" posmaku zalewajki. Jutro spróbuję drobniej zmielić kawę, mam nadzieję, że napar stanie się bardziej "cielisty".

Podsumowując, po jednym dniu jestem zadowolony :D.

plusy:
+ fajny design;
+ dobrej jakości materiały;
+ dziecinnie prosta obsługa;
+ ciche i szybkie działanie;
+ minimalna ilość pyłu w zmielonej kawie;

minusy:
- niestabilność w trakcie pracy.

Awatar użytkownika
kawcio
S Z A M A N
S Z A M A N
Santos#4|Porlex
Hario[FP/V60/TCA-2]
Aeropress|Clever|CM-6A
Bialetti Dama
Gene Cafe

Postautor: kawcio » śr 26 wrz 2012, 20:59

Tym górnym żarnem się nie przejmuj, one wszystkie chyba tak mają, przynajmniej mój też.
Nie mniej jednak po złożeniu wszystkiego przemiał jest równy i tak jak piszesz nie bardzo zapylony.

klucha
zagląda od święta

Postautor: klucha » czw 27 wrz 2012, 9:37

Dzisiaj rano poszedł nieco drobniejszy przemiał. Timer jest dokładny i bardzo łatwo go wyczuć, młynek mieli dokładnie tyle, ile potrzebuję i nie muszę się nad tym zastanawiać. Niby nic, ale o 7 rano takie małe rzeczy cieszą :). Kawa po zaparzeniu o niebo lepsza niż wczoraj, chyba zaczynam się w to wkręcać :D. Przy drobniejszym przemiale jest trochę więcej pyłu, ale to nadal minimalna ilość, która mi osobiście w ogóle nie przeszkadza.

Awatar użytkownika
Bucz
zagląda od święta
Sprzęt: Chemex
FP Bodum Kenya
moka Bialetti 1fil & Duka 3/6 fil
młynek Tiamo Mini Slim Hybrid

Postautor: Bucz » pt 05 paź 2012, 23:41

Młynek żarnowy Bodum Bistro jest obecnie niedostępny w obu warszawskich sklepach TK Maxx. Sprawdziłem osobiście. Stan na 05 października 2012.

Wróć do „Młynki”