Mazzer - Mahlkonig - Macap - bez dozownika

Wszystko na temat młynków, mielenia, a nawet moździerzy... słowem... wszystkiego co mieli!
Awatar użytkownika
KASZMIR
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało
Sprzęt: Jura Ena 9
Eureka Mignon
La Pavoni Prof.
Hario Slim, v60, AP , Clever

Re: Mazzer - Mahlkonig - Macap - bez dozownika

Postautor: KASZMIR » pt 24 lut 2012, 16:35

Źle wkleiłem link , już poprawione , aukcja kończy się jutro.
Ostatnio zmieniony pt 24 lut 2012, 20:25 przez KASZMIR, łącznie zmieniany 2 razy.
Kawa od Antonia

Felini
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: Felini » pt 24 lut 2012, 17:48

Chciałbym, aby sam doskonale odmierzał od razu ilość kawy
W tym wypadku najlepiej wziąć pod uwagę młynki z elektronicznym (cyfrowym) timerem.
stosując metodę odważania ziaren zupełnie elektronika staję się niepotrzebna
Ta wypowiedź w stosunku do pierwszego cytatu jest pewną niekonsekwencją, albo chcemy aby młynek sam odmierzał dozę, albo my ją odmierzamy.
Jeśli młynek ma mieć zastosowanie również do innych metod zaparzania, lepszym rozwiązaniem będzie regulacja bez śruby mikrometrycznej, można o wiele szybciej zmieniać zakresy przemiału.
Macap M5D różni się od modelu M4D jedynie wielkością zasobnika na ziarna. M4D ma zasobnik na 0,5 kg a M5D — w zależności od wersji — na 0,6 kg lub 1kg.

Awatar użytkownika
RGB
stale zagląda do filiżanki
Sprzęt: Rancilio Epoca S1T
Mazzer Mini E Digital
Tamper DIY
Odbijak DIY

Postautor: RGB » sob 25 lut 2012, 0:09

Fellini, dzięki za rozwikłanie Macapów. Jeśli chodzi o moje chęci, to chcę mieć idealnie zmielone porcje na podwójne espresso. Metoda Jogiego jest w pewnym sensie logiczna, choć mało komfortowa - zwłaszcza dla mojego syna (3,5 roku), który uwielnia robić kawę. Myślę, że elektroniczny timer też nie jest idealnym wyborem, bo zawsze w zależności od niewiadomo czego wyleci tej kawy więcej lub mniej, niewielkie różnice, ale zawsze.
Będę się kierował w stronę młyna z timerem, w zależności od dokładności podawania porcji będę częściej lub rzadziej kontrolnie warzył przemiał.
Kawa z mojego młyna wędruje tylko do Epoci, więc regulacji będę dokonywał tylko w niewielkim stopniu.
Pozostaje kwestia który wybrać:
Nowego Mazzera Mini electronic czy Macapa M4D?
Dodatkowo kręci mnie używany MSJ, niestety w wersji bez elektronicznego timera, bo jest kosmicznie droga. Do takiego musiałbym dokupić lejek na kawę (120 euro), mały hooper około 30 euro, nowe żarna 30 euro, więc tani zakup wędruje w górę o duuuużo eurasów.
Rancilio Epoca ST 1, Ascaso i-Mini, odbijak DIY,
tamper diy rękami tokarza

Felini
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: Felini » sob 25 lut 2012, 0:57

Najnowsze Mazzery Mini mają w opisie mikrometryczną regulację grubości przemiału, ale zdjęcia na stronie producenta tego nie potwierdzają.
Model A ma prawdopodobnie cyfrową regulacje dozy, ale nie można go uruchomić kolbą tylko przyciskiem na panelu leja dozującego. Ma też irytujący spiralny przewód, łączący lej z korpusem młynka.
Model B uruchamia się kolbą, brak wyżej wspomnianego przewodu, ale regulacja dozy prawdopodobnie nie jest cyfrowa i do jej przestawienia potrzeba śrubokręta. O różnicy między cyfrowym a elektronicznym (zwykłym) timerem pisałem tu.
Macap jest pozbawiony niedogodności obu Mazzerów; uruchamia się kolbą i ma cyfrowy timer, który łatwo daje się przestawiać.
Ma też na pewno mikrometryczną regulację grubości mielenia.

Awatar użytkownika
kawcio
S Z A M A N
S Z A M A N
Sprzęt: VibiemmeHX|M4D|RB
Santos#4|Porlex
Hario[FP/V60/TCA-2]
Aeropress|Clever|CM-6A
Bialetti Dama
Gene Cafe

Postautor: kawcio » sob 25 lut 2012, 10:44

Jedyne słabości cyfrowego Macapa w porównaniu z cyfrowym Mazzerem Mini to większe zbryalnie w Macapie i ciut mniejsze średnice żaren.
Drip: Ethiopian Shegole Limu | Bolivian Finca Espinoza
Espresso: Black Dog | Flower King

Awatar użytkownika
RGB
Mazzer Mini E Digital
Tamper DIY
Odbijak DIY

Postautor: RGB » sob 25 lut 2012, 12:06

Czyli odpowiedz nasuwa się sama, Macap wychodzi na prowadzenie. Chyba nastąpi powrót do pierwotnego wyboru. Chętnie obejrzałbym M4D podczas pracy :D.

Awatar użytkownika
cyrus
@mod
@mod
Sprzęt: osprzęt

Postautor: cyrus » ndz 26 lut 2012, 14:09

Rozumiem, że różnica między Mazzerem Mini a vs B jest tylko lokalizacja włączania mielenia, tak?
O Mazzerze można przeczytać: "Digital dosage 4 - 19 grams coffee" — czy to znaczy, że on odmierza kawę nie na czas mielenia tylko na masę? :roll:
Ascaso Elipse (PID+termo) + Isomac Macinino Professionale Inox + Bialetti Dama Deco' Nero + AeroPress + Hario V60 + phin

Felini
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: Felini » ndz 26 lut 2012, 14:34

Najlepiej obejrzyj sobie różnice na stronie producenta PDF
W specyfikacji technicznej czytamy: "Dose adjustment g 4-19 (0,14-0,67 oz)".
Nie spotkałem tam opisu:
Digital dosage 4 - 19 grams coffee
co sugerowałoby istnienie cyfrowego timera.
Tak czy inaczej widząc panel modelu A myślę, że ma on cyfrowy timer a model B go nie ma.
Natomiast ilość kawy na pewno jest odmierzana przez czas pracy silnika sterowanego timerem a nie wagowo.

Awatar użytkownika
cyrus
@mod
@mod
Sprzęt: osprzęt

Postautor: cyrus » ndz 26 lut 2012, 17:13

Opis taki znalazłem >tu<. Nie mniej, nie chodzi mi o użycie konkretnego słowa adjustment/dosage, ale o fakt podania wartości w gramach. Bo nawet przy mieleniu pod timer, to uzyskanie dawek podanych przez producenta może być nieprecyzyjne. W zależności od grubości przemiału, kawy czas mielenia (np. 10 sekund) nie zawsze da tę samą masę kawy.
Bo rozumiem, że owe przedziały gramowe odpowiadają czasom, w jakich będzie mielił młynek, a które odpowiadałyby takim masom.
Ascaso Elipse (PID+termo) + Isomac Macinino Professionale Inox + Bialetti Dama Deco' Nero + AeroPress + Hario V60 + phin

Felini
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: Felini » ndz 26 lut 2012, 17:49

Bo rozumiem, że owe przedziały gramowe odpowiadają czasom, w jakich będzie mielił młynek, a które odpowiadałyby takim masom.
Dokładnie tak.
Najpierw ustawiasz doświadczalnie odpowiednią grubość przemiału a następnie czas na timerze, w którym przy tej grubości namieli się żądana ilość kawy.

Awatar użytkownika
RGB
Mazzer Mini E Digital
Tamper DIY
Odbijak DIY

Postautor: RGB » pn 27 lut 2012, 13:43

Najnowsze Mazzery Mini mają w opisie mikrometryczną regulację grubości przemiału, ale zdjęcia na stronie producenta tego nie potwierdzają.
Fellini, czy można uznać regulację grubości mielenia przez obrót górnego żarna jako mikrometryczną? Takie wytłumaczenie dostałem z Primulatora. Jakoś w to nie wierzę.

Felini
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: Felini » pn 27 lut 2012, 15:06

Nie można.
Mikrometryczna regulacja grubości mielenia polega na wykorzystaniu śruby ślimakowej zazębiającej się z kołem.
Jeden pełny obrót śruby powoduje bardzo niewielki ruch koła. Takie rozwiązanie umożliwia bardzo precyzyjną regulację.
Mazzer ma regulację bezstopniową, ale to nie jest równoznaczne z regulacją mikrometryczną.

Na zdjęciu regulacja mikrometryczna w młynku Macap.

Obrazek

antonio
S Z A M A N
S Z A M A N
Sprzęt: E61, FB70, Sublima, MSJ, K30, R55, W15A, W1
Kontaktowanie:

Postautor: antonio » pn 27 lut 2012, 15:33

Mazzer ma regulację bezstopniową, ale to nie jest równoznaczne z regulacją mikrometryczną.
Moim zdaniem jest ta niemikrometryczna a bezstopniowa regulacja pewniejsza, prostsza, bardziej elastyczna w zmianach...

Awatar użytkownika
RGB
Mazzer Mini E Digital
Tamper DIY
Odbijak DIY

Postautor: RGB » pn 27 lut 2012, 15:39

Na stronie Mazzera jak byk stoi "Stepless micrometrical grinding adjustment", nie ma użytego słowa śruba, więc chyba trzeba zapytac producenta.

antonio
S Z A M A N
S Z A M A N
Sprzęt: E61, FB70, Sublima, MSJ, K30, R55, W15A, W1
Kontaktowanie:

Postautor: antonio » pn 27 lut 2012, 15:52

Nie ma Mazzer żadnego dodatkowego elementu napędzającego główną śrubę ale ta główna śruba de facto jest mikrometryczna... ;) Po co mi jakieś dodatkowe pokrętło, które ma obracać główną śrubą młynka? :) Rozwiązanie Mazzera jest na pewno bardziej solidne, ale i system Macapa jest OK...

Wróć do „Młynki”