Cichy młynek

Wszystko na temat młynków, mielenia, a nawet moździerzy... słowem... wszystkiego co mieli!
Kane
stale zagląda do filiżanki
Sprzęt: Rocket Cellini Evoluzione

Cichy młynek

Postautor: Kane » wt 29 paź 2013, 20:54

Dzień dobry

Takiego tematu w dziale nie znalazłem, a bardzo mnie interesuje.

Potrzebuję porządnego młynka, który oprócz równego przemiału będzie najcichszy z całej stawki. Gabaryty i wygląd to dla mnie sprawa drugorzędna ale dobrze by było gdyby mieścił się w 2000 zł.

Pozdrawiam serdecznie

antonio
S Z A M A N
S Z A M A N
Sprzęt: E61, FB70, Sublima, MSJ, K30, R55, W15A, W1
Kontaktowanie:

Re: Odp: cichy młynek

Postautor: antonio » wt 29 paź 2013, 21:03

Eeh... chyba nie ma cichych młynków. Stosunkowo ciche są Mahlkonig K30, ale pewnie kosztują dwa razy tyle...

Awatar użytkownika
ded
@mod
@mod
Sprzęt: Izzo Alex HX E61
Macap MX-P

Re: cichy młynek

Postautor: ded » wt 29 paź 2013, 21:17

A z jakimi miałeś do tej pory do czynienia?

Kane

Postautor: Kane » wt 29 paź 2013, 21:20

Uh ten Mahlkoning trochę za drogi :)

Do tej pory używałem i-mini Ascaso i ten jest moim zdaniem cholernie głośny.

Freezer64
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Aeropress, Phin, Hario Slim

Postautor: Freezer64 » wt 29 paź 2013, 21:22

Cichy i do 2k to może Mahlkonig Vario Home ? Nie orientuję się czy jest w tej cenie coś wyraźnie lepiej mielącego, ale jest ponoć relatywnie (!) cichy, no i ma parę przydatnych "ficzerów" ;)

WojSob
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Ascaso Steel Uno Prof Pid, Nuova Simonelli Musica, Mahlkönig Vario Home, Fiorenzato F6 D, Saeco MAC, Chemex, drippery, aeropress, syfon, phin.

Postautor: WojSob » śr 30 paź 2013, 9:02

Najcichsze są młynki pracujące na pusto, bez ziarenek :).
A tak poważnie, to Mahlkönig Vario Home jest znacznie cichszy od I-mini Ascaso. Zaś Mazzer Super Jolly specjalnie głośniejszy od Mahlköniga nie jest. Bardzo cichy był Anfim Best, ale słuchałem go w kawiarni. Za cichą pracę chwalony był również mały Macap M2M, ale nie miałem z nim kontaktu.

Awatar użytkownika
Blondas
Sprzęt: Ascaso Dream, Macap M2M, Quamar M80 E
Moka Bialetti Dama na 3 filiżanki i na 6 filiżanek, AeroPress, Phin

Postautor: Blondas » śr 30 paź 2013, 9:25

Z Macapa M2M jestem zadowolony. Słychać tylko trzaskanie mielonych ziaren, a jak się żarna opróżnią, to pozostaje jedynie ciche buczenie
Pozdrawiam
Piotrek

Awatar użytkownika
cyrus
@mod
@mod
Sprzęt: osprzęt

Re: Cichy młynek

Postautor: cyrus » śr 30 paź 2013, 10:11

Ciupkę jest jeszcze >tu<, choć może przedział cenowy nie ten :?
Ascaso Elipse (PID+termo) + Isomac Macinino Professionale Inox + Bialetti Dama Deco' Nero + AeroPress + Hario V60 + phin

Kane

Postautor: Kane » śr 30 paź 2013, 10:17

I-mini nawet na pusto wyje niemiłosiernie :)

Na YT znalazłem film http://www.youtube.com/watch?v=13T9YnM1UGE i zaświtał mi taki oto pomysł. Porównanie młynków na ucho w różnych warunkach (dom, restauracja itd.) jest mocno niewymierne, ale na pewno wiele osób z tego forum ma smartfona.
Może przy okazji tego wątku udałoby się zrobić niewielką bazę, do której każdy dorzucił by wynik ze swojego domowego młynka.
Ściągnąłem do testów program Noise Meter i dla i-mini wynik średnio około 85 dB peak 90,2 dB (ale zapewne jest wyższy tylko program ma ograniczenie do 90dB).
Ciupkę jest jeszcze >tu<, choć może przedział cenowy nie ten :?
Przedział cenowy wręcz idealny bo zarówno Eureca, Macap i Rocky mieszczą się w zakładanej kwocie a Eureka to nawet w jej połowie :)
Pozdrawiam

WojSob
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Ascaso Steel Uno Prof Pid, Nuova Simonelli Musica, Mahlkönig Vario Home, Fiorenzato F6 D, Saeco MAC, Chemex, drippery, aeropress, syfon, phin.

Postautor: WojSob » śr 30 paź 2013, 10:36

Można znaleźć dane firmowe na temat głośności młynków.

Kane

Postautor: Kane » śr 30 paź 2013, 11:38

Zgadza się ale który z producentów napisze prawdę.
A nawet jeśli nie kłamią to w efekcie okazuje że pomiar był wykonywany 3 metry od źródła i dlatego wyszło 70dB ale tego już w specyfikacji nie ma.

WojSob
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: WojSob » śr 30 paź 2013, 13:18

W coś/komuś, to chyba trzeba czasem wierzyć. Nie wszystko da się sprawdzić. Jest nawet takie powiedzenie - "Wiara jest jak d..a, trzeba ją mieć" :).

Kane

Postautor: Kane » śr 30 paź 2013, 13:55

Oczywiście że czasami trzeba wierzyć ludziom dlatego też wysłałem zapytanie na forum.
Producenci i sprzedawcy mają interes w tym żeby urządzenie sprzedać, więc staną na głowie żeby było najlepsze na papierze i w "testach", a jednocześnie najtańsze w produkcji i dystrybucji.
Jeśli ufasz ich ulotkom Twoje prawo jako klienta. Ja nie ufam i wole co tylko się da sprawdzić :) Jeśli kupię coś i nie przypadnie mi to do gustu chociaż nie będę miał do siebie pretensji.

Pozdrawiam

Freezer64
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Aeropress, Phin, Hario Slim

Postautor: Freezer64 » śr 30 paź 2013, 14:03

@WojSob
Nie, niestety nie jest tak pięknie. Dopóki przy wartości dB nie będzie podane, że jest to zmierzone wg. jakiejś tam normy, to takie porównania można sobie za przeproszeniem o kant pupy potłuc ;)
I tak jest wszędzie, dobrze wiedzą wszyscy interesujący się choćby nawet głośnością wentylatorów używanych w chłodzeniu komputera. Producent może podać 20 dB, w teście na jakimś portalu wyjdzie 35dB. Czy ktoś kłamie ? Nie, po prostu metoda pomiarowa jest tak zupełnie odmienna, że wychodzą zupełnie inne wyniki. Producent może testować w komorze bezechowej będąc oddalonym 3 metry od urządzenia, a redaktor portalu zrobi to np. w normalnym pomieszczeniu gdzie tło pomiarowe wynosi np. 25 dB i gdyby mierzył z 3 metrów to głośność nie wybiłaby się nawet ponad tło, więc testuje np. 10cm od obiektu ew. pół metra.

Także wartości dB mówią cokolwiek tylko i wyłącznie wtedy, gdy mamy do czynienia z testem kilku urządzeń w dokładnie tych samych warunkach, czyli np. właśnie jakimś porównaniu kilku urządzeń na jakimś portalu lub jeśli testy byłyby mierzone przy spełnieniu np. jakiejś normy pomiarowej powiedzmy ISO ;)

Crom
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Slowpresso, Phin, Aeropress+FlaVin sRGB, Moka 2tz inox, FP, tygiel
Młyn Eureka Mignon v.2+hopper DIY

Postautor: Crom » śr 30 paź 2013, 15:00

Zwycięzcą w kategorii "cichy młynek" jest... młynek ręczny :)

Wróć do „Młynki”